Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Mobilier cu miros intepator - lemn tratat?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Apropo de mobilier. Vin de la un amic ce tocmai si-a luat o comoda din lemn de mango. Ideea este ca miroase a ...cotet de gaini. Este un miros intepator.
Modelul este ceva traditional, facut in India si din cate am inteles este dat cu ceara iar partea frontala unde are un model sculptat e acoperita cu lapte de var.

Un alt amic comun, spunea ca mirosul ar putea sa provina de la o substanta cu care se da mobilierul cand vine din tarile cu temperaturi mai ridicate (n-am retinut exact cum se numeste sau in ce scop).  In plus, am remarcat cateva pete care bat spre verde.

Sa fie oare treaba asta, sau pur si simplu tranzitand depozitele de curierat soriceii si-au facut nevoile pe ea si nimic mai mult? Posted Image

Edited by Sara_28, 17 September 2017 - 23:31.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.hunker.c...-wood-furniture

#3
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
La pal ne-am astepta sa miroasa ca are acel liant in compozitie dar lemnul ar trebui sa miroasa a ...lemn ca doar partile sunt prinse intre ele cu cuie Posted Image
Am sa-i spun sa-i dea cu praf de copt si / sau otet cu apa.

Edited by Sara_28, 17 September 2017 - 23:44.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate, in RO, nu se discuta nimic despre efectele nocive ale vopselurilor, lacurilor, materialelor folosite pentru/in casa.

Avem o gramda de discutii despre cat de nociva este carnea de porc, dar nu spune nimeni nimic depsre cat de nociva poate fi o vopsea lavabila, de ex.

Sunt "tone " de articole" despre E-urile din mancare,  dar nimeni nu spune ce "E-uri" sunt in  detergentul de vase, in sampon, in pilota, ori in pasta de dinti.

Esti ingrijorat ca mananci salam cu soia, dar nu te interesaza ca porti un tricou toxic.

Edited by pasilla, 18 September 2017 - 00:07.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
amicul si-a cumparat/comandat comoda direct din india sau dintr-un magazin de mobiler de la noi ? daca varianta 2 este corecta, ar trebui sa ceara sfatul celor de la magazin, cu ce poate curata si intretine aceasta piesa de mobilier.

#6
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
E luata de la noi. Probabil ca asta urmeaza sa faca, aasa o vad si eu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate