Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfat achizitie boxe si mixer amplificat!

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Alexu26

Alexu26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2017
Buna, as vrea sa cumpar un mixer amplif. Behringer PMP4000, 2 x Boxe pasive Yamaha CBR 15 si un subwoofer Omnitronic BX1850.
Imi e de ajuns mixerul pt cele 2 boxe si un subwoofer? Tin sa precizez ca le voi folosi la evenimente gen nunti pana in 100 persoane, botez, majorat etc.
Multumesc anticipat!!!

https://www.soundstu...c-bx-1850-.html

https://www.soundstu...r-pmp-4000.html

https://www.soundstu...aha-cbr-15.html

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Iti trebuie subwoofer activ, nu ai amplificare dedicata pe mixer pt el.

#3
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Alexu26, on 15 septembrie 2017 - 18:22, said:

Buna, as vrea sa cumpar un mixer amplif. Behringer PMP4000, 2 x Boxe pasive Yamaha CBR 15 si un subwoofer Omnitronic BX1850.
Imi e de ajuns mixerul pt cele 2 boxe si un subwoofer? Tin sa precizez ca le voi folosi la evenimente gen nunti pana in 100 persoane, botez, majorat etc.
Multumesc anticipat!!!

https://www.soundstu...c-bx-1850-.html

https://www.soundstu...r-pmp-4000.html

https://www.soundstu...aha-cbr-15.html
In principiu da ... poti pune boxele in 4 ohmi pe un canal si subwooferul (de preferat subwooferele .... dupa ce ca este unul singur mai este si o petarda ) il pui pe celalalt canal . PMP 4000 poate fi folosit si ca amplificator (independent de partea de mixer ) , putand amplifica un alt dispozitiv extern sau  in cazul tau daca subwooferele nu au filtru poti iesi cu semnal din mufa Mono il poti procesa cu un crossover si il poti introduce in unul din canalele amplificatorului (altul decat canalul pe care ai boxele pentru ca in momentul in care introduci mufa pe un canal de amplificare  iti va anula semnalul principal venit din mixer pe canalul respectiv )

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De ce nu mergi pe boxe active? Mixerele cu amplificare cu adevarat de incredere incep de pe la Dynacord in sus. Boxe active decente gasesti in schimb cu duiumul. La fel si mixere simple. La fel si suburi.

Edited by edigee, 15 September 2017 - 21:46.


#5
Alexu26

Alexu26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2017

 edigee, on 15 septembrie 2017 - 21:44, said:

De ce nu mergi pe boxe active? Mixerele cu amplificare cu adevarat de incredere incep de pe la Dynacord in sus. Boxe active decente gasesti in schimb cu duiumul. La fel si mixere simple. La fel si suburi.
Ok dar din ce am citit pe aici, am tras concluzia ca ar fi mai bune pasive. Sunt la inceput si nu prea sunt familiarizat cu toti termenii astia cu ohmi si restu. Cred ca mai bine merg la un magazin care se ocupa cu asa ceva si sa imi recomande ei. Bugetul ar fi cam de 7000 RON, pentru inceput cred ca imi sunt de ajuns.

 nykysor, on 15 septembrie 2017 - 19:36, said:

In principiu da ... poti pune boxele in 4 ohmi pe un canal si subwooferul (de preferat subwooferele .... dupa ce ca este unul singur mai este si o petarda ) il pui pe celalalt canal . PMP 4000 poate fi folosit si ca amplificator (independent de partea de mixer ) , putand amplifica un alt dispozitiv extern sau  in cazul tau daca subwooferele nu au filtru poti iesi cu semnal din mufa Mono il poti procesa cu un crossover si il poti introduce in unul din canalele amplificatorului (altul decat canalul pe care ai boxele pentru ca in momentul in care introduci mufa pe un canal de amplificare  iti va anula semnalul principal venit din mixer pe canalul respectiv )
Ok ms, da am observat ca subwooferul cam lasa de dorit oricum o sa merg pe ceva pana in 1500 RON (cam atat imi permite bugetul)

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Boxe active poti pune cate vrei in orice configuratie fara a avea nicio grija la impedante. La boxele pasive lucrurile se schimba radical. Trebuie multa grija cum le conctezi ,cate conectezi ,daca nu respecti cerintele de impedanta ale mixerului amplificat in diverse configuratii prajesti atat mixerul cat si boxele. Alt dezavantaj e ca la mixere amplificate daca se strica ceva ,mai ales la pertea de amplificare ,te costa destul de scump. La boxe active se gasesc usor module(de amplificare) cu totul de schimb. Si e mult mai bun un management al puterii(chiar dpdv termic) pe fiecare incinta in parte decat un singur device de la care ies sute sau mii de watti ,adica mixer amplificat.
Boxele active actuale au posibilitati de conectica multiple ,la o uregenta se pot folosi chiar fara mixer, avand intrari de microfon , line ,blootooth chiar ,port USB ,reglaje de EQ ,etc.
Volumul se poate regla la active atat din reglajele boxei cat si din mixer ,lucru util cand ai nevoie de volume diferite pe diferite ramuri ale sistemului.
Singurul dezavantaj ar fi aparitia a mai multor alimentari electrice din retea la sistemele cu boxe active cu posibilitatea(rara) de a aparea probleme de bucle de masa.

Edited by edigee, 16 September 2017 - 09:27.


#7
Alexu26

Alexu26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2017

 edigee, on 16 septembrie 2017 - 09:25, said:

Boxe active poti pune cate vrei in orice configuratie fara a avea nicio grija la impedante. La boxele pasive lucrurile se schimba radical. Trebuie multa grija cum le conctezi ,cate conectezi ,daca nu respecti cerintele de impedanta ale mixerului amplificat in diverse configuratii prajesti atat mixerul cat si boxele. Alt dezavantaj e ca la mixere amplificate daca se strica ceva ,mai ales la pertea de amplificare ,te costa destul de scump. La boxe active se gasesc usor module(de amplificare) cu totul de schimb. Si e mult mai bun un management al puterii(chiar dpdv termic) pe fiecare incinta in parte decat un singur device de la care ies sute sau mii de watti ,adica mixer amplificat.
Boxele active actuale au posibilitati de conectica multiple ,la o uregenta se pot folosi chiar fara mixer, avand intrari de microfon , line ,blootooth chiar ,port USB ,reglaje de EQ ,etc.
Volumul se poate regla la active atat din reglajele boxei cat si din mixer ,lucru util cand ai nevoie de volume diferite pe diferite ramuri ale sistemului.
Singurul dezavantaj ar fi aparitia a mai multor alimentari electrice din retea la sistemele cu boxe active cu posibilitatea(rara) de a aparea probleme de bucle de masa.

Ca boxa activa care ar fi mai ok? Boxa activa JBl Eon 610 sau Boxa Activa Behringer B115 MP3? Ca subwoofer am gasit Subwoofer Activ Behringer Eurolive B1500d PRO cred ca este destul de ok pentru ce am eu nevoie.

#8
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Alexu26, on 16 septembrie 2017 - 11:29, said:


Ca boxa activa care ar fi mai ok? Boxa activa JBl Eon 610 sau Boxa Activa Behringer B115 MP3? Ca subwoofer am gasit Subwoofer Activ Behringer Eurolive B1500d PRO cred ca este destul de ok pentru ce am eu nevoie.
Amandoua sunt slabute pentru ceea ce doresti tu sa faci (merg bine la un gratar cu prietenii ) ...De la Behringer  de luat in seama sunt cele din seria NEO (812 , 815 sau 912)dar din pacate vad ca nu se mai aduc ... eu detin B812 NEO si sunt foarte multumit de ele . Tot de la Behringer am vazut la multi lautari B615 D  si mi s-au parut destul de OK.Parerea mea este sa iti iei doua boxe mai potente decat cele alese de tine si un mixer decent... eu as alege  de la Allen & Head mixerul ZED 12 FX (au un sunet mai bun decat Behringer ) iar ca boxe cred ca sunt ok Behringer 615 .... cand mai strangi bani poti sa te gandesti si la subwoofere dar vezi ca alegerea nu e ceva simplu . Pentru ca subwooferele sa tina pasul cu boxele si sa nu fie doar de decor (adica sa se auda si ele ) trebuie minim doua subwoofere / doua boxe si la boxe de 12 inch poti folosi subwoofere de 15 inch iar la boxe de 15 inch neaparat trebuie subwoofere de 18 inch . Alege cu grija , mai bine mai putin si mai bun calitativ decat multe si slabute .... acum , mereu vor exista scule si mai bune decat orice scula pe care ti-o poti permite dar cel putin sa faci cea mai buna alegere calitate /pret...

#9
Alexu26

Alexu26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2017

 nykysor, on 16 septembrie 2017 - 13:34, said:

Amandoua sunt slabute pentru ceea ce doresti tu sa faci (merg bine la un gratar cu prietenii ) ...De la Behringer  de luat in seama sunt cele din seria NEO (812 , 815 sau 912)dar din pacate vad ca nu se mai aduc ... eu detin B812 NEO si sunt foarte multumit de ele . Tot de la Behringer am vazut la multi lautari B615 D  si mi s-au parut destul de OK.Parerea mea este sa iti iei doua boxe mai potente decat cele alese de tine si un mixer decent... eu as alege  de la Allen & Head mixerul ZED 12 FX (au un sunet mai bun decat Behringer ) iar ca boxe cred ca sunt ok Behringer 615 .... cand mai strangi bani poti sa te gandesti si la subwoofere dar vezi ca alegerea nu e ceva simplu . Pentru ca subwooferele sa tina pasul cu boxele si sa nu fie doar de decor (adica sa se auda si ele ) trebuie minim doua subwoofere / doua boxe si la boxe de 12 inch poti folosi subwoofere de 15 inch iar la boxe de 15 inch neaparat trebuie subwoofere de 18 inch . Alege cu grija , mai bine mai putin si mai bun calitativ decat multe si slabute .... acum , mereu vor exista scule si mai bune decat orice scula pe care ti-o poti permite dar cel putin sa faci cea mai buna alegere calitate /pret...
Ce gratar e ala frate cu prietenii cu 1400 de W...un 1500 de w eu cred ca este suficient la un eveniment de maxim 120 de persoane.

#10
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Alexu26, on 16 septembrie 2017 - 17:13, said:

Ce gratar e ala frate cu prietenii cu 1400 de W...un 1500 de w eu cred ca este suficient la un eveniment de maxim 120 de persoane.
Care 1400 de vatti ??? JBLul ala are difuzor de 175 w .... ai spus ca esti incepator (toti am fost ), atunci asuma-ti asta ... incepe prin a citi tot ce gasesti pe internet despre : sunet , frecvente, puteri, SPL si usor, usor dupa ce citesti de mai multe ori fiecare articol vei incepe sa intelegi ce inseamna specificatiile din spatele unei boxe transpuse in perceptie auditiva. Macar la Behringerul 115 este trecuta puterea reala 250 w RMS dar cei de la JBL au trecut la misto 700 w PEAK ... asta inseamna ca pentru o fractiune de secunda difuzorul ala poate suporta 700w, puterea reala RMS fiind  PEAK impartit la patru adica fix 175 de w

Edited by nykysor, 16 September 2017 - 20:02.


#11
Alexu26

Alexu26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2017

 nykysor, on 16 septembrie 2017 - 19:35, said:

Care 1400 de vatti ??? JBLul ala are difuzor de 175 w .... ai spus ca esti incepator (toti am fost ), atunci asuma-ti asta ... incepe prin a citi tot ce gasesti pe internet despre : sunet , frecvente, puteri, SPL si usor, usor dupa ce citesti de mai multe ori fiecare articol vei incepe sa intelegi ce inseamna specificatiile din spatele unei boxe transpuse in perceptie auditiva. Macar la Behringerul 115 este trecuta puterea reala 250 w RMS dar cei de la JBL au trecut la misto 700 w PEAK ... asta inseamna ca pentru o fractiune de secunda difuzorul ala poate suporta 700w, puterea reala RMS fiind  PEAK impartit la patru adica fix 175 de w
Ok am inteles...citesc multe lucruri despre chestiile astea tocmai de aia vreau sa iau o decizie buna si sa imi iau ceva care sa fie cat de cat ok calitate pret. Cred ca 2 boxe B615D care au 375 RMS si un subwoofer B1800HP (momentan doar unul pana o sa mai am ceva buget sau mai iau inca unu) as face fata la ceea ce am eu nevoie. Si un mixer bun bineinteles. Sau nu?

#12
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Alexu26, on 16 septembrie 2017 - 22:04, said:

Ok am inteles...citesc multe lucruri despre chestiile astea tocmai de aia vreau sa iau o decizie buna si sa imi iau ceva care sa fie cat de cat ok calitate pret. Cred ca 2 boxe B615D care au 375 RMS si un subwoofer B1800HP (momentan doar unul pana o sa mai am ceva buget sau mai iau inca unu) as face fata la ceea ce am eu nevoie. Si un mixer bun bineinteles. Sau nu?
EI uite ca incepi sa te prinzi  , vezi ca si astia sunt banditi , iti arunca in fata 1500 w dar macar la final trec puterea reala 375 w .Si eu folosesc scule de la behringer si sunt multumit de ele . La mixere totusi iti recomand sa cauti ceva de la Allen &Head (daca nu gasesti in tara poti comanda din Germania de pe Tomman ,iti vine intr-o saptamana si platesti la primire) au o mai buna calitate a sunetului .Este ok sa incepi asa si mai adaugi un sub. mai tarziu . Cel mai bine ar fi sa poti sa le asculti pentru ca noi putem da sfaturi dar pana la urma decizia este a ta ca tu platesti si ceea ce pentru mine este ok poate pentru tine nu este . Am mai vazut situatii in care se compara scule de 5000 de lei cu scule de 5000 de euro si se trage concluzia ca alea de 5000 de euro suna mai bine ,pai categoric suna mai bine dar trebuie sa ti le permiti !
Si era sa uit , nu ne-ai spus ce vei presta cu aceste scule ... muzica inregistrata , muzica live, pentru ca mixerul il vei alege in functie de asta ...

Edited by nykysor, 16 September 2017 - 22:56.


#13
Alexu26

Alexu26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2017

 nykysor, on 16 septembrie 2017 - 22:40, said:

EI uite ca incepi sa te prinzi  , vezi ca si astia sunt banditi , iti arunca in fata 1500 w dar macar la final trec puterea reala 375 w .Si eu folosesc scule de la behringer si sunt multumit de ele . La mixere totusi iti recomand sa cauti ceva de la Allen &Head (daca nu gasesti in tara poti comanda din Germania de pe Tomman ,iti vine intr-o saptamana si platesti la primire) au o mai buna calitate a sunetului .Este ok sa incepi asa si mai adaugi un sub. mai tarziu . Cel mai bine ar fi sa poti sa le asculti pentru ca noi putem da sfaturi dar pana la urma decizia este a ta ca tu platesti si ceea ce pentru mine este ok poate pentru tine nu este . Am mai vazut situatii in care se compara scule de 5000 de lei cu scule de 5000 de euro si se trage concluzia ca alea de 5000 de euro suna mai bine ,pai categoric suna mai bine dar trebuie sa ti le permiti !
Si era sa uit , nu ne-ai spus ce vei presta cu aceste scule ... muzica inregistrata , muzica live, pentru ca mixerul il vei alege in functie de asta ...
O sa fie muzica inregistrata...poate doar la populara o sa fie ceva live dar cu negative. Ms fain de sfaturi o sa tin cont. Numai bine!!!

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Avand in vedere ca lucrez in Sound Reinforcement imi permirt si eu cateva cuvinte.
-Tot grosul unui sistem sta in partea de Bass si Subass. Aici se duce grosul bugetului.Taman aici ai gafat-o cel mai tare cu mizeria aia de subwoofer fara nici o acoperirire in amplificare
-Toate activele din gama de pret Low-Mid sunt pastai cand vine vorba de amplificarea integrata.La buget redus e de preferat de departe boxe pasive si amplificatoare dedicate sanatoase in clasa AB fie ele si second.
-Cum am subliniat si mai sus fugi cat poti de tare de clasa D la bani putini.Este inferiora si la bugete mari, daramite mici.
-Din motive de redundanta, dinamica si asigurarea unui HeadRoom de 2-3db amplificarea trebuie sa asigure 1,5-2x peste puterea continua a cabinetelor pe carfe le conduce.Tot din considerente similare se evita incarcarea puterilor la impedanta minima suportata.
-Evita mixerele amplificate.Sunt slabe pe partea de amplificarea raportate la pret, iar cand vine vorba de fault intelegi cum sta treaba....
Mixerele amplificate sunt bune in general pentru motorizarea monitoarelor de scena pasive.
Apropo, daca folosesti sistemul si la prestatii Live este nevoie sa asiguri monitorizare.Aici merg linistit si boxe active mai ieftinache.
-La sistemele cu cabinete specializate pe intervale de frecvente treaba nu e tocmai simpla! Este nevoie de Procesor de sunet sau macar Crossover Activ care sa asigure managementul sunetului de linie si blocuri de putere individuale pentru grupele de cabinete dedicate.Sunt necesare cunostinte de inginerie acustica macar la nivel Basic pentru a putea configura procesarea in functie de necestati si particularitatile amplificarii,cabinetelor si feadback-ul locatiei.
-Este destul de dificil de incropit un sistem echilibrat care sa aiba rezultate bune atat indoor cat si outdoor;Atat in spatii mai restranse cat si in spatii mai largi.
Aici este foarte mult de discutat in functie de directivitate/unghi de dispersie, presiune acustica constanta pe o anumita suparafata, liniaritate de raspuns in frecventa si extensie in subbass.
in mod normal se folosesc sistemele in 4 cai cu, cabinete de Hi-mid, cabinete de kick si cabinete de subbass.In functie de necesitati si particularitatile constructive ale cabinetelor pot fi suficiente cabinete individuale pe ramura sau dimpotriva stack-uri de 2 sau mai multe/ ramura.
-In outdoor sau sali mai mari BR-ul(a se citi bass reflex este frectie la picior de lemn) Mult mai buna treaba fac Hornurile sau si mai bine Tapped Hornurile care impaca si capra si varza.
La fel daca se doreste raspuns bun pe partea de Punch(bass 100hz +/-) sunt necesare cabinete de tipul HD15.
Eu ma opresc aici.Daca esti  interesat sa faci ceva cat de cat trebuie marit tare bugetul si trebuie sa mai citesti carti de inginerie acustica.
La cum ai pus problerma esti in plop si plopul in aer.

#15
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Daca bugetul lui este de 7000 de lei  cat crezi ca mai poate pune ...1000 , 2000 ... tot aia este .... daca ar avea 15000 de euro si-ar lua un xa2 . Cea mai buna solutie pentru bugete reduse cred ca este producerea boxelor in regim propriu si investire banilor in amplificatoare de calitate . Astazi se poate clona orice sistem audio si se poate scoate la un sfert din pretul sistemului original

#16
Alexu26

Alexu26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2017

 nykysor, on 17 septembrie 2017 - 13:29, said:

Daca bugetul lui este de 7000 de lei  cat crezi ca mai poate pune ...1000 , 2000 ... tot aia este .... daca ar avea 15000 de euro si-ar lua un xa2 . Cea mai buna solutie pentru bugete reduse cred ca este producerea boxelor in regim propriu si investire banilor in amplificatoare de calitate . Astazi se poate clona orice sistem audio si se poate scoate la un sfert din pretul sistemului original
De undeva trebuie inceput, un lucru e clar ca nu o sa investesc atat momentan. Am fost la petreceri private unde aparatura era inferioaraa fata de ce vreau eu sa iau. Un 1000, 2000 in plus imi permit dar mai mult nu. Nu stiu daca ati observat dar mie imi este de folos pt inceput la petreceri mici gen majorat, botez, nunti mici. E clar ca la asa ceva nu ai nevoie de un XA2!

#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 nykysor, on 17 septembrie 2017 - 13:29, said:

Daca bugetul lui este de 7000 de lei  cat crezi ca mai poate pune ...1000 , 2000 ... tot aia este .... daca ar avea 15000 de euro si-ar lua un xa2 . Cea mai buna solutie pentru bugete reduse cred ca este producerea boxelor in regim propriu si investire banilor in amplificatoare de calitate . Astazi se poate clona orice sistem audio si se poate scoate la un sfert din pretul sistemului original

E foarte binevenita si ideea ta dar in cazul in care nu sunt cunostinte solide de elecetroacustica si bricolaj e degeaba.Pe langa asta este nevoie de scule de tamplarie sau macar acces la un atelier din asta.Mai trebuie si indemanare si ceva aparatura si cunostinte de simulare si testare.
Proiecte extrem de bune sunt pe situl poweraudio unde este sef domnul Mircea dar trebuie sa stii sa filtrezi informatia.Tot el comercializaeza si o gama foarte variata de difuzoare si accesorii cabinete profesionale la preturi decente.
Daca sunt scule si cunostinte se pot realiza lucruri frumoase.Tot ei se ocupa si cu realizarea de incinte la comanda.Incintele sunt in mare parte copii dupa incinte comerciale renumite.Multe din ele sunt semnificativ imbunatatite fiind capabile de performante cu mult peste cele copiate iar pretul cu totul iese la jumate.
Eu as face pe subbass ultraHOG  cu SD18EL, pe Kick HD15 cu  si Mid-Hi MT122 cu P-Audio SN12 sau C12 300MB.Bineinteles amplificare serioasa
Mt122 este o bestie.Amplificat si procesat cum trebuie ajunge atentie la 140db in regim continu !!!
Mergi cu 2 x Ultrahog + 2 x HD15 + 1 x MT122 pe fiecare parte.
XA2 ca si cobra de altfel  este un sistem supraevaluat si atat.Are priza mare in randul manelistilor.Sta destul de prost pe partea de amplificare.Pretul este mare.
Ce ti-am recomanadat eu acolo e peste XA cu mult.
Vezi ca la majorate, banchete si petreceri cu tineri trebuie subbass si pounch calumea ca in club.Daca nu flutura pantalonii pe ei si nu bate kick-ul in stomac nu e bun DJ-ul.
Eu extrem de rar ajung sa sonorizez evenimente private.Tin minte ca m-a rugat un fost profesor cu care m-am inteles foarte bine sa sonorizez un banchet unde au participat 7 clase de a 12.
Nu m-am inteles absolut deloc asupra pretului si m-am dus mai basic.
Aprope de miezul noptii dupa ce s-au imbatat atomicii au venit la mine cu figuri ca sa dau mai tare, ca Lojitecul lui de acasa bubuie mai tare etc....M-am enervat si am profitat de faptul ca profesorii satateau intr-un separeu inchis cu termopan si le-am dat o lectie.
Am adus 8 x LSW182(2KW continu 4kw peack proiect dupa Goliath), 8 X HD15 si 4 x MT122. 25KW putere continua! Am alimentat rack-urile cu grup electrogen ca nu era disponibila puterea necesara pe locatie.Tin minte ca pe la 2  reusisem sa ma instalez.A fost nebuneala; am trezit sofer din somn si am adus echipamentul direct cu tirul ca era incarcat deja si pregatit pentru un festival de zilele orasului. N-am avut loc ca eram pornit sa montez grinda si sa incropesc un  Line array mai restrans.
Am stat la masa si apoi impreuna cu DJ-ul am inceput sa dam forta.Dupa primele acorduri deja luasera distanta de boxe.Tin minte ca am facut un program de 1 ora jumate fara oprire.Dupa juma de ora aprope toti erau in parcare la tigara.Era presiune acustica atat de mare incat te dureau efectiv urechile  iar imaginea se blura inaintea ochilor cand incepea linia de bass.A venit cameramanul la mine si m-a rugat sa dau mai incet ca nu poate filma ca vibreaza camera si se vede blurat.I-am nenorocit pe pusti nu alta.

#18
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Proiecte se gasesc la Mircea din belsug ... chiar acum imi construiesc doua bass reflex  de putere mai mica cu Beyma SM-115 N. Daca ai un minim de scule si ceva indemanare cutiile nu sunt prea greu de facut  pentru ca cei ce comercializeaza palul sau placajul in general asigura si debitarea pieselor , ramanand doar sa le asamblezi .Am optat pentru proiectul asta pentru ca vreau sa scot un subwoofer de maxim 30 kg sa il pot manevra singur fara sa imi rup spatele !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate