Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Arduino Pro Micro clona + modul JY-901

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Va salut.
Sunt total incepator in ale montajelor dar ma straduiesc. Deci daca spun vreo prostie treceti si voi peste Posted Image
Am un modul JY-901 BT (cu bluetooth bc417 onboard dar are si 4 pini) cu 9 DOF (accelero, gyro, magneto) stie serial si daca am inteles eu bine stie si I2C. Vreau sa-l transform in mouse si am inteles ca Pro Micro suporta nativ USB. M-am documentat putin despre Arduino si am gasit libraria JY-901 pt. Arduino si clona asta la un pret de nerefuzat.

Din "puzzle"-ul asta imi lipsesc multe "piese" (cunostinte) si va rog pe voi (care cu cat de putin poate si vrea) sa ma indrumati pe cat posibil sa-l completez.

1. Am inteles ca Pro Micro (fata de Uno de exemplu) are probleme cu bootloader-ul (nu este incarcat?) si chiar se poate brick-ui. Cum se procedeaza? Se descarca de undeva un sketch si se uploadeaza pur si simplu?

2. E buna clona de mai sus? Aveti vreo obiectie? Are tot ce are si un original?

3a. Cum comunic intre modul, Arduino si PC pt. minimum de lag?
- Daca as folosi BT de la modul, mi-ar mai trebui un receiver BT legat la Arduino care sta conectat la PC, nu?
- Daca folosesc fire, tot imi trebuie un modul BT pt. comunicarea cu PC.
- Daca BT introduce lag sunt dispus sa merg pe fire cap-coada. Aici mi-e greu sa vad in ansamblu.

3b. Cum fac legaturile? JY-901 BT are VCC, RXD, TXD si GND. Cum leg la Arduino? RXD si TXD stiu ca folosesc la comunicarea prin serial si nu stiu cum sa fac sa folosesc I2C care inteleg ca este mai rapid.

Va multumesc anticipat si va sunt recunoscator pt. ori cat de putine informatii.

#2
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Am avut si eu ceva similar Arduino Nano, dar n-a functionat asa cum mi-am propus, am crezut ca e ceva gresit la cod. Aceleasi coduri le-am pus si pe un Arduino Mega care a functionat neasteptat de bine.
Acuma... ce sa zic, e posibil sa fi nimerit eu unul defect sau n-am facut bine lipiturile pinilor pe cablaj. Eu zic sa incerci ca sa ma conving si eu daca e teapa sau nu.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Clona n-are nimic, e controllerul original cu softul original, pe o placă puţin diferită.
Dacă ai biblioteca pt. modul mai ai nevoie doar de un sketch care să simuleze un dispozitiv HID pe USB şi gata.

#4
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Va multumesc. O sa fac comanda de vreo 3.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate