Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Achizitionare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 Andreiutz212, on 15 septembrie 2017 - 23:04, said:

Fiecare spune ce vrea. Eu am cerut niste pareri despre sistem, nu niste propuneri pentru altul. Si da ma intereseaza carcasa, tu nu bagi bani in haine? Si in legatura cu ramii de 3000 de ce sa dau mai mult cu 100 de lei pe ei cand oricum fac downclock? De ce sa nu iau direct la 2133/2400? Am crezut ca o sa iasa ceva pozitiv, dar nu se poate intelege omul cu voi. Cer topic closed pentru ca este degeaba. Am mai avut un topic cu un monitor si s-a intamplat la fel. Imi pare rau sa o spun, dar aveam alte asteptari de la acest forum.
o spui de parca ne-ai fi platit pe fiecare pt opinia sa.

Quote

Si in legatura cu ramii de 3000 de ce sa dau mai mult cu 100 de lei pe ei cand oricum fac downclock?
zgarcit la memorii, generos cu milioanele la table indoite(carcase)

Edited by javaEEDevOps, 16 September 2017 - 00:50.


#20
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

 Andreiutz212, on 15 septembrie 2017 - 23:04, said:

Fiecare spune ce vrea. Eu am cerut niste pareri despre sistem, nu niste propuneri pentru altul. Si da ma intereseaza carcasa, tu nu bagi bani in haine? Si in legatura cu ramii de 3000 de ce sa dau mai mult cu 100 de lei pe ei cand oricum fac downclock? De ce sa nu iau direct la 2133/2400? Am crezut ca o sa iasa ceva pozitiv, dar nu se poate intelege omul cu voi. Cer topic closed pentru ca este degeaba. Am mai avut un topic cu un monitor si s-a intamplat la fel. Imi pare rau sa o spun, dar aveam alte asteptari de la acest forum.
Uite care e problema , tot mai multi vin pe aici , cer parerea , dar tot cum vreau ei fac , isi fac PC-uri care nu au nici un sens.
Tu esti un exemplu , te plangi de ram , dar wishlistul facut de tine e de  toata jena , dar nah ce stiu eu ca doar nu lucru in acest domeniu(or am i??? ) la romanul nostru ce conteaza
1. sa fie INTEL ca intel is god   2. bling bling , de la placa de baza pana la carcasa bling bling , ce conteaza ca platesti 550 pe o placa de baza cu chipset H fuck that its bling bling.

Noi ti-am dat wishlisturi bune , chiar si intel i5 "merita" dar nu cu placa aia de baza , maxim 300lei FYI , si da atunci cumpara cel mai ieftin ram , dar nah tu te plangi de ce sa dai 100lei in plus la ram  , cand tu ai dat 150lei in plus pentru un 1050ti doar pentru ca e GAMING , sa nu mai zic de placa de baza , s-au poate ai auzit ca iti trebuie placa de baza scupa ca sa "duca" procesorul fara probleme?

Uite cum trebuie tu sa iti faci wishlist sa iesi bine , ce am facut eu aici da de pamant cu ce lista ai tu acolo.

Attached File  welp2.jpg   282.25K   31 downloads

Edited by antrax_beta23, 16 September 2017 - 01:25.


#21
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

 Andreiutz212, on 14 septembrie 2017 - 20:35, said:

Nu vreau comentarii de genul pentru ce faci tu nu ai nevoie de asa ceva. Vreau niste pareri despre sistem cat si despre compatibilitate, din ce am vazut eu sunt compatibile.
Cand folosesti formularea cu rosu astepata-te sa primesti si alte pareri nu strict legate de compatibilitate. Iar formularea cu albastru denota ca te crezi foarte bun in acest domeniu.

 Andreiutz212, on 15 septembrie 2017 - 07:17, said:

Prietene tu stii sa faci un calculator compatibil? Tu nu vezi ca placa de baza nu accepta rami de 3000MHz?
Din pacate asta e atac direct la dresa unui coleg de forum care, culmea, se pricepe. Sau in cel mai rau caz se pricepe mai bine decât tine.

 Andreiutz212, on 15 septembrie 2017 - 23:04, said:

Fiecare spune ce vrea. Eu am cerut niste pareri despre sistem, nu niste propuneri pentru altul. Si da ma intereseaza carcasa, tu nu bagi bani in haine? Si in legatura cu ramii de 3000 de ce sa dau mai mult cu 100 de lei pe ei cand oricum fac downclock? De ce sa nu iau direct la 2133/2400? Am crezut ca o sa iasa ceva pozitiv, dar nu se poate intelege omul cu voi. Cer topic closed pentru ca este degeaba. Am mai avut un topic cu un monitor si s-a intamplat la fel. Imi pare rau sa o spun, dar aveam alte asteptari de la acest forum.
Cum vrei, sunt banii tai te priveste daca ii arunci aiurea.

 antrax_beta23, on 16 septembrie 2017 - 01:16, said:

Uite cum trebuie tu sa iti faci wishlist sa iesi bine , ce am facut eu aici da de pamant cu ce lista ai tu acolo.
Sugerez sa incerci sa strecori un i5-7500, 7400 totusi are frecventa cam mica

Attached Files

  • Attached File  i5.jpg   119.81K   13 downloads

Edited by paulicamic, 16 September 2017 - 11:09.


#22
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017

 paulicamic, on 15 septembrie 2017 - 12:20, said:

2. Photoshop iubeste un i5 la frecventa mare, cum ar fi i5-7600k (bine Ps iubeste la nebunie un i7-7700k dar nu este cazul aici) Merge bine si pe i5-7500 mai ales ca nu e mare diferenta intre 7500 si 7600 (simplu ca in lista ta) 100MHz stock si 300MHz in Turbo pe un singur nucleu. Nu ma pot pronunta ce diferenta este intre Ryzen5 1500x, i5-7500 si Ryzen5 1600 in caz de Photoshop. Probabil ceva avantaj pt i5 dar nu mare. Si intr-adevar dupa procesor Ps mai iubeste memorii la frecventa mare si latenta mica dar de bun simt ca la un moment dat diferenta de pret nu mai renteaza deloc.
Orice ryzen trebuie overclockat la 4 GHz pentru a fi egalul lui 7600 in photoshop. Programul nu baga in seama nici macar ht-ul lui 7700k, dar scaleaza impetuos cu frecventa acestuia (4.4GHz pe toate nucleele). In ceea ce priveste memoriile, sa zicem ca scaleaza masiv cu ... ssd-ul.
Acum, legat de preturile din magazine, 7600 nu merita! E prea apropiat, ca pret, de ryzenul cel mai potent si de 7600k sa merite, Merita cum a fost cazul meu: 700 lei procesorul si un cooler "up to 130W", pe care am considerat-o afacerea anului.
Photoshop folosesc intensiv si va spun cu mana pe inima ca procesorul e fulger in program. Inhamat langa un gtx1060, duce toate jocurile subtactat la 2.5GHz, deci are resurse extra masive pentru alte activitati.

Cat priveste memoriile la frecvente mari pe placi de baza care suporta frecvente mai mici, nu te impiedica nimeni sa le folosesti la latente mai mici

Cazul meu'

[email protected]
Attached File  i5 7600@stres mem 2400MHz-12-13-13-CR1.jpg   350.29K   7 downloads

[email protected]
Attached File  i5 [email protected]   60.59K   7 downloads

Am testat, de curiozitate,  cele doua profile cu encodare in Vegas si randare in Blender. In Vega cred ca a dat Lisa Su spaga la developeri, caci scorurile au fost aproape indentice, in marja de eroare. Blenderii nu au luat spaga si am obtinut un megaimpresionant castig de 8 secunde cu profilul 2933.
Ah, uitasem: randarea in blender a durat peste 450 secunde. Imi scapase acest mic amanunt. Posted Image

So, initiator, ori ryzen, ori 7600k cu chipset Z270 la placa de baza.

Edited by SirDaddy, 16 September 2017 - 11:29.


#23
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Eu votez pt. a merge pe i5 7600k alaturi de Z270, asta fiind combinatia cea mai avantajoasa pt. el ! :)

Edited by EmyBoss7, 16 September 2017 - 12:35.


#24
Andreiutz212

Andreiutz212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.04.2015
Pe acesta il voi cumpara. https://www.pcgarage...shlist/2901355/

#25
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017
Nu ai ce face cu Z-ul la 7700. Cumpara o placa pe la 350 lei, ori selecteaza "chipset audio alc 1220" ori Supreme FX. Poate iesi mai ieftin.

#26
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

 SirDaddy, on 16 septembrie 2017 - 14:29, said:

Nu ai ce face cu Z-ul la 7700. Cumpara o placa pe la 350 lei, ori selecteaza "chipset audio alc 1220" ori Supreme FX. Poate iesi mai ieftin.
Are ce face cu el , a pus memorii de 3000mhz , doar pe chipset Z merge sa le pui la viteza aia , in rest e ok wishlistul ce sa zic.

#27
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017
Da, dar e intel, nu ryzen. Cu 3000MHz doar se poate lauda pe net in benchmark-uri. In plus, memoriile tactate la viteze mai mici decat pot ele pot fi bingalite la latente. Kaby nu are CCX-uri.
Ideea era ca o placa de baza cu Z si Supreme costa 700+ lei, pe cand una cu B si Supreme costa mult mai putin
Are si sunetul importanta lui in jocuri.

#28
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Aici iti dau dreptate , conteaza sunetul mai mult ca un chipset Z , cel putin la mine , am vazut diferenta dintre un onboard meh si unul bun , si merita , decet sa dai banii dupa aia pe o placa de sunet.

#29
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 SirDaddy, on 16 septembrie 2017 - 15:26, said:

Are si sunetul importanta lui in jocuri.
Foarte corect, dar pentru sunet cum trebuie alegi o dedicata. Nu meritã o placa de baza mai scumpa doar pentru chipset-ul de sunet mai bun, de multe ori si acela este mediocru.

#30
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017
https://www.pcgarage...x-b250g-gaming/

Chiar crezi ca e scumpa? E perfecta pentru i7 7700 non k. Banii economisiti ii poti transfera spre un SSD, ori altceva.

Edited by SirDaddy, 17 September 2017 - 10:51.


#31
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Treaba asta e relativa in functie de bugetul fiecăruia. Personal, imi pare in regulă ca si pret.

#32
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017
Logica imi spune ca la buget limitat nu prea e loc de placa de sunet dedicata. Oricum, placa din link nu e una de 300 lei nici daca avea alc 662.

#33
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 SirDaddy, on 16 septembrie 2017 - 11:28, said:

. Inhamat langa un gtx1060, duce toate jocurile subtactat la 2.5GHz, deci are resurse extra masive pentru alte activitati.
De curiozitate ce placa de baza folosesti si ce memorii ? si daca sunt in dual channel sau quad .
Multumesc anticipat.

#34
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 paulicamic, on 16 septembrie 2017 - 11:02, said:


Din pacate asta e atac direct la dresa unui coleg de forum care, culmea, se pricepe. Sau in cel mai rau caz se pricepe mai bine decât tine.
Si daca ma coboram la nivelul lui sa-i raspund ce rezolvam ? Daca el e mai acid din fire si are impresia ca stie ce memorii suporta toate placile de baza, e trb. lui !

#35
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017

 javaEEDevOps, on 17 septembrie 2017 - 14:03, said:

De curiozitate ce placa de baza folosesti si ce memorii ? si daca sunt in dual channel sau quad .
Multumesc anticipat.
Placa e aceasta.
Memoriile sunt https://www.pcgarage...al-channel-kit/
In aceasta configuratie am testat.

PS. Quad?!

#36
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 SirDaddy, on 17 septembrie 2017 - 14:37, said:

Placa e aceasta.
Memoriile sunt https://www.pcgarage...al-channel-kit/
In aceasta configuratie am testat.
Multumesc frumos, deci alegerea ta confirma faptul ca placile gigabyte  pt ryzen sunt reusite si stabile

Quote

PS. Quad?!
yep, https://www.pcworld....erformance.html

Edited by javaEEDevOps, 17 September 2017 - 23:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate