Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 

Reconcilierea dintre romani si maghiari - o necesitate prin dialog sincer si civilizat

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1634 replies to this topic

Poll: Chestionar (156 member(s) have cast votes)

Este nevoie de reconcilierea dintre romani si maghiari?

  1. Da (99 votes [63.87%])

    Percentage of vote: 63.87%

  2. Nu (56 votes [36.13%])

    Percentage of vote: 36.13%

Se poate realiza aceasta reconciliere in timp prin dialog sincer?

  1. Da (83 votes [53.55%])

    Percentage of vote: 53.55%

  2. Nu (72 votes [46.45%])

    Percentage of vote: 46.45%

Iti doresti ca aceasta reconciliere sa aiba loc?

  1. Da (103 votes [66.45%])

    Percentage of vote: 66.45%

  2. Nu (52 votes [33.55%])

    Percentage of vote: 33.55%

Vote Guests cannot vote

#1297
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postcatalina1, on 28 septembrie 2017 - 09:38, said:

Parca nu era vorba de Ungaria aici.
Susține pana în pânzele albe cata autonomie vrei, îmi știi părerea pe subiect, dar daca aduci Ungaria în discuție la modul asta... Las-o deoparte dacă vrei sa fii crezut ca nu e vorba și de Ungaria.
Ii raspundeam doar colegului care incerca sa ma atace cu "de 150 de ani tot pierdeti trenuri".
Sunt sigur ca nu la Secuime se referea.

#1298
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,196
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 09:40, said:


nu se solicita autonomie doar pentru localitatile cu majoritate maghiara ci si pentru cele cu majoritate romaneasca.


Dar care sa nu aiba nici un cuvint de spus (exact cum se intimpla acum) fiindca majoritatea absoluta ar fi etnic maghiara!

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 09:41, said:

Secuime
Care "secuime " ?

#1299
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,583
  • Înscris: 29.04.2008

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 09:32, said:

Noi solicitam autonomie, nu enclavizare (secesiune).
Ori este o confuzie, ori se incearca intentionat deturnarea discutiei.


Confuzia iti apartine in intregime: enclavizarea se (poate) face foarte usot si fara secesiune. In cadrul aceluiasi stat. Doar cu cateva legi bine tintite. ;)

#1300
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,889
  • Înscris: 08.11.2009

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 09:35, said:

Am observat.
Goulash communism, UE 2004, Schengen, Visa waiver, OECD... etc.
Astea-s cacaturi pe langa faptul ca, datorita inganfarii si aerului de superioritate ati ajuns la nivelul de tara mica, landlocked....
V-am mai spus de o mie de ori pe forumul asta: ati intrat in toate alea datorita conjuncturilor politice. Pur si simplu asa au decis aia mari in urma intelegerilor pentru impartirea lumii dupa caderea comunismului. Daca ar fi sa se decida pe merite n-ati intra nici acum in nici una din organizatiile enumerate mai sus.

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 09:41, said:

Ii raspundeam doar colegului care incerca sa ma atace cu "de 150 de ani tot pierdeti trenuri".
Sunt sigur ca nu la Secuime se referea.
Ba si la secuime. Ce voi n-ati facut parte din cele trei natiuni?

#1301
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postiladi, on 28 septembrie 2017 - 09:52, said:

Confuzia iti apartine in intregime: enclavizarea se (poate) face foarte usot si fara secesiune. In cadrul aceluiasi stat. Doar cu cateva legi bine tintite. Posted Image
Daca luam definitia care spune ca enclava e un teritoriu locuit de o comunitate etnica compacta, distincta de cea a statului din care face parte, enclavizarea era deja facuta cand Transilvania o fo' preluata.

#1302
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 08:58, said:

... caracter socio-cultural si istoric comun ...
Adică...etnic! ;)

#1303
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgarett, on 28 septembrie 2017 - 10:00, said:

Adică...etnic! Posted Image
Si etnic, nu exclusiv etnic.
Socio-cultural si istoric comun poate insemna, de exemplu in Partium, si roma^ni si maghiari si slovaci etc.

In Banat poate insemna roma^n+sa^rb+german+maghiar+ceh+bulgar.

Asa ca nu-i exclusiv etnic.

#1304
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Riiiiight! :rolleyes:
Sorry, spagatele logice nu tin!

#1305
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostHunor_66, on 27 septembrie 2017 - 14:10, said:

Maghiarii cer autonomie de la 1920.
Si uite, inca o mai cereti dupa 100 e ani ...

Totusi , autonomia nu va impiedica pentru a va dezvolta. Din cauza asta nu va faceti auziti pentru ca la orice argument pe care il aduceti in favoarea autonomiei , statul roman sau ceilalti cetateni vin cu un alt contrargument mai bun care bate de o mie de ori argumentul vostru.

Sincer eu cred ca cei care doresc autonomia sunt masochisti sau... pentru ca nu au argumente in favoarea zonei pentru autonomie . Tocmai din cauza asta cei care doresc autonomia neavand argumente bune pentru asta , ii consider periculosi, flammeri , agitatori lucru pentru care ar trebui pusi sub acuzare pentru asta

Eu as vrea ca toti cei care striga autonomia , neavand argumente clare ,sa fie pusi sub judecata, sa explice instantei ce argumente au pentru a cere autonomie.

Te-as ruga pe tine de altfel sa spui ce inseamna autonomie, si de ce crezi ca este buna , ca sa stiu daca esti agitator sau chiar crezi asta pe bune.

Edited by Benderbut, 28 September 2017 - 10:31.


#1306
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 09:15, said:

"Se face" dupa cum vor oamenii, comunitatile, in functie de afinitatile sociale, culturale, religioase, istorice si da, etnice.
Exista si niste drepturi ale minoritatilor etnice in Europa.
Desfiintarea unor comunitati etnice printr-o regionalizare care sa le divizeze NU respecta drepturile minoritatilor.
Mai, nu-mi vine sa fac pe circotasu, dar cam trebuie totusi. Prima fraza pare conceputa cu foarte multa grija, astfel incit criteriul etnic sa para aruncat inauntru acolo undeva pe ultimul loc, aproape nesemnificativ, ca si cum ti-ai fi adus aminte de el in ultima sutime de secunda. Motivul este clar diplomatic. Ca o paranteza fie spus, formularea asta poate ca rezoneaza cu ideile tale, dar cu siguranta nu se potriveste cu dorintele secuimii pe ansamblu, altminteri nu s-ar fi fluturat in zona steagurile unui stat strain, Ungaria in speta.
Revenind la textul de mai sus, a doua fraza distruge intentia diplomatica din prima fraza. Aha! Deci tot in jurul criterrilor etnice ne invirtim, pentru ca in ultima fraza sa sugerezi, ca linia de demarcatie trebuie sa tina cont de concentratia minoritatilor. A se intelege aici cele maghiare.

#1307
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Ia uite, se mai trezesc și alții și pricep despre ce e vorba, de parcă colegul Horică ar fi vorbit până acum secuiască, nu românește! Dar, parcă unii se cam fac că nu pricep, totuși.

#1308
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postcatalina1, on 28 septembrie 2017 - 09:38, said:

Parca nu era vorba de Ungaria aici.
Susține pana în pânzele albe cata autonomie vrei, îmi știi părerea pe subiect, dar daca aduci Ungaria în discuție la modul asta... Las-o deoparte dacă vrei sa fii crezut ca nu e vorba și de Ungaria.

Sa nu ne mintim. Evident ca e vorba de ungaria in toata povestea asta cu "autonomia" ungurilor. De ce crezi ca acorda orban cetatenie pe sest, oricui vrea sa se declare ungur? De ce a ajuns "steagul" unui tinut inventat pe teritoriu romanesc sa fluture pe parlamentul ungariei?
It's all about hungary... :)

#1309
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 08:58, said:

Fiindca acel teritoriu este o regiune istorica din Transilvania. [...]
Judecand ca tine, regiuni istorice au fost si:
- Tara Maramuresului (acum impartita intre Romania si Ucraina)
- "Pamantul craiesc" (scaunele sasesti)
- Partium - dintre cele mentionate, a avut cele mai mari fluctuatii teritoriale, insa e folosita de unii maghiari ca reper actual Posted Image
- "Ungaria superioara" (habsburgica)
- pasalacurile de la Timisoara, Oradea si... Buda, dar si cel de la Uyvar, aflat pe teritoriul Slovaciei
Tot regiuni istorice au fost:
- Kosovo, considerata leagan al poporului... sarb
- Crimeea, doar ca era... tatara
Sa continui?
In schimb, Voivodina n-a fost regiune istorica.
.
Dupa cum spuneam, "miscarea nationala" a facut ravagii asupra intelegerii istoriei, iar unii maghiari sunt decalati... inapoi, cam cu un secol sau mai mult.
Iata inca un indiciu:

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 09:05, said:

Ai, nu zau... Cea mai grava autonomie (dupa spusele dumitale) [dupa interpretarea lui ©Hunor_66] ar fi federalizarea. Nu, nu secesiunea, fiindca asta ar implica o agresiune din partea statului Romania, liber sa aiba orice fel de comportament fata de o structura statala straina. [...]
E foarte interesanta conceptia ta despre relatia intre un stat roman si un stat maghiar. Daca judecam principial, se aplica si invers, nu-i asa? Inteleg ca doar raportul de forte va opreste... si ca asteptati un sprijin, ca in 1940...
(drept comparatie, s-ar aplica si in cazurile Catalonia, Scotia sau... Kosovo?)
Conceptia ta caracterizeaza doar o parte din "natiunea maghiara", dar e o parte care joaca un rol foarte important in Romania, dupa cum am aratat in postarea anterioara: https://forum.softpe...0#entry21746669
.
©Hunor_66, romanii isi dau seama, maghiarii pot sa-si dea seama ca romanii isi dau seama, deci perseverenta celor ca tine anuleaza apelul lui Hunor Kelemen.

LE: atitudinea principial corecta ar fi un proiect pentru toata Romania, care ar urma sa fie aprobat sau respins prin votul tuturor cetatenilor Romaniei

Edited by moftware, 28 September 2017 - 12:41.


#1310
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postcleopatra00, on 28 septembrie 2017 - 11:52, said:

Ia uite, se mai trezesc și alții și pricep despre ce e vorba, de parcă colegul Horică ar fi vorbit până acum secuiască, nu românește! Dar, parcă unii se cam fac că nu pricep, totuși.

Unii dintre acei altii erau treziti de mult. Este foarte clar, ca maghiarii tintesc catre o unificare cu Ungaria mama, chit ca probabil habar nu au, cum s-ar putea realiza treaba asta. Important ar fi, insa, s-o recunoasca pe fata, pentru ca, asa cum s-a mai zis, daca intr-adevar este nevoie de vreo reconciliere, atunci se cer discutii cu cartile pe fata.
Chiar daca l-am intrebat in mod direct, cum stau treburile pe baza de criterii etnice, asta nu inseamna ca as tine partea romanilor. Am mai zis, dupa parerea mea, Ardealul ar fi mult mai cistigat, daca ar fi liber, ori poate chiar parte integranta din Ungaria. Am si explicat, de ce. Romanii isi distrug in momentul de fata tara.

#1311
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
"Românii își distrug singuri tara "
Daca asta este argumentul forte la baza autonomie...😂

Eu sunt de părere că maghiarii distrug țară și ardelenii, ce mai zici? Chiar hunor a recunoscut că maghiarii lucrează la acest complot din 1920.

Cum Ardealul va fi mult mai câștigat?  Oamenii din Ardeal nu vor rămâne tot aia?

Edited by Benderbut, 28 September 2017 - 13:41.


#1312
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postvata_pa_batz, on 28 septembrie 2017 - 13:12, said:


Unii dintre acei altii erau treziti de mult. Este foarte clar, ca maghiarii tintesc catre o unificare cu Ungaria mama, chit ca probabil habar nu au, cum s-ar putea realiza treaba asta. Important ar fi, insa, s-o recunoasca pe fata, pentru ca, asa cum s-a mai zis, daca intr-adevar este nevoie de vreo reconciliere, atunci se cer discutii cu cartile pe fata.
Chiar daca l-am intrebat in mod direct, cum stau treburile pe baza de criterii etnice, asta nu inseamna ca as tine partea romanilor. Am mai zis, dupa parerea mea, Ardealul ar fi mult mai cistigat, daca ar fi liber, ori poate chiar parte integranta din Ungaria. Am si explicat, de ce. Romanii isi distrug in momentul de fata tara.

noroc ca maghiarii si-o duc pe culmi de glorii cu orban la butoane. :roflmaofast:

#1313
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postmoftware, on 28 septembrie 2017 - 12:28, said:

©Hunor_66, romanii isi dau seama, maghiarii pot sa-si dea seama ca romanii isi dau seama, deci perseverenta celor ca tine anuleaza apelul lui Hunor Kelemen.
Hunor contra Hunor! :D

#1314
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostBenderbut, on 28 septembrie 2017 - 13:31, said:

"Românii își distrug singuri tara "
Daca asta este argumentul forte la baza autonomie...��

Eu sunt de părere că maghiarii distrug țară și ardelenii, ce mai zici? Chiar hunor a recunoscut că maghiarii lucrează la acest complot din 1920.

Cum Ardealul va fi mult mai câștigat?  Oamenii din Ardeal nu vor rămâne tot aia?

Cite un raspuns la fiecare:
1) Asta nu este argumentul real al maghiarilor, ci doar o masca. Este in schimb argumentul meu. Daca nu s-ar vedea cu ochiul liber, as mai intelege. Teoretic ar putea fi vorba despre tot felul de cifre interpretate gresit, ori poate despre planuri pe termen lung neintelese, dar din pacate nimic din toate astea nu e la mijloc, ci doar adevarul vizibil. Romanii isi distrug tara.
2) Maghiarii isi distrug tara? Ar trebui argumentat. Deocamdata diferentele de civilizatie dintre Ardeal si sud sint vizibile.
3) Oamenii ramin, dar scapa de-o combinatie paguboasa, dictata de la centru

View PostPollux, on 28 septembrie 2017 - 13:36, said:

noroc ca maghiarii si-o duc pe culmi de glorii cu orban la butoane. Posted Image

Tu ce zici, o fi mai penal decit Dragnea? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate