Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum v-a apucat dragostea pentru p...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

inmatriculare autoturism reprezen...
 2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)
 

Reconcilierea dintre romani si maghiari - o necesitate prin dialog sincer si civilizat

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1634 replies to this topic

Poll: Chestionar (156 member(s) have cast votes)

Este nevoie de reconcilierea dintre romani si maghiari?

  1. Da (99 votes [63.87%])

    Percentage of vote: 63.87%

  2. Nu (56 votes [36.13%])

    Percentage of vote: 36.13%

Se poate realiza aceasta reconciliere in timp prin dialog sincer?

  1. Da (83 votes [53.55%])

    Percentage of vote: 53.55%

  2. Nu (72 votes [46.45%])

    Percentage of vote: 46.45%

Iti doresti ca aceasta reconciliere sa aiba loc?

  1. Da (103 votes [66.45%])

    Percentage of vote: 66.45%

  2. Nu (52 votes [33.55%])

    Percentage of vote: 33.55%

Vote Guests cannot vote

#1333
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postleogoto, on 28 septembrie 2017 - 20:30, said:

394? S-a strigat bingo?
Nu vrea nimeni ca prin autonomie sa stirbeasca unitatea, integritatea si suveranitatea statului roma^n.
De aceea si dam exemple de regiuni autonome din statele europene.

#1334
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 20:28, said:

Nu, e simbolul unei natiuni.

Nu, e simbolul unei tari.
Credeam ca vorbim la un nivel mai elevat decat cel de gradinita, si sensul sintagmei "drapel national" e evident. :yawn:

#1335
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 20:37, said:

Nu vrea nimeni ca prin autonomie sa stirbeasca unitatea, integritatea si suveranitatea statului roma^n.
E bine ca nu mai vrea, dupa ce a citit si inteles art. 394.

#1336
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 20:37, said:

Nu vrea nimeni ca prin autonomie sa stirbeasca unitatea, integritatea si suveranitatea statului roma^n.

[ https://m.popkey.co/08cd02/oZ8aJ.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 20:37, said:

De aceea si dam exemple de regiuni autonome din statele europene.

Praf in ochi la fraieri. Posted Image

Edited by Mr_Who, 28 September 2017 - 21:04.


#1337
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,909
  • Înscris: 31.08.2006
Apropo de subiect,  Realitatea TV, a primit o amenda incredibil de mare (85 000 lei ! !) din partea CNA, pe motiv de instigare la ura impotriva minoritatii maghiare la o emisiune realizata de Rares Bogdan.

#1338
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postfansat, on 28 septembrie 2017 - 21:12, said:

Apropo de subiect,  Realitatea TV, a primit o amenda incredibil de mare (85 000 lei ! !) din partea CNA, pe motiv de instigare la ura impotriva minoritatii maghiare la o emisiune realizata de Rares Bogdan.

Hai sa punem si reactia lui Rares Bogdan la mizeria slugilor din cna.

Quote

Trădătorilor! Slugilor! Vreti sa tac? Ma ambitionati. Voi lupta si mai crunt! Nu cedez chiar daca imi dau lacrimile de mahnire in acest moment.....
85.000 de lei amendă de la CNA pentru că am făcut recurs la istoria Transilvanie? Pe bune?? Pentru că am instigat la ură? Voi nu sunteți normali?? Am pronunțat eu vreodată vreun cuvânt îndreptat împotria maghiariloru, vreo jignire? Am incitat eu vreodată la ură etnică? Dimpotrivă! Iubesc oamenii indiferent de etnia lor, dar am o problemă cu liderii politici care fac trafic cu sentimente! Mă străduiesc să nu vă blestem, chiar dacă mi se fărâmițează dinții, dar știu că în această viață, nu în cealaltă, ci aici, pe pământ, cei care trădează poporul român vor plăti!
Cum au ajuns istoria, durerea, neputința, sângele, umilința și nedreptatea să fie adevăruri care nu trebuie spuse, deoarece lezezi niște oameni care au făcut avere exact stimulând aceste răni, nelăsându-le să se cicatrizeze? De când este o gafă să amintești că Horthy, Wass si Nyiro au fost criminali? Cum este posibil să fii pedepsit în țara ta pentru că dorești să nu se ajungă la enclave etnice, pentru că speri că liderii politici se vor trezi? Cum să fiu pedepsit, în țara mea, pentru că o apăr? Cum să fiu sancționat deoarece spun că 15 martie este o dată scăldată în sânge?
Da, simt ostilitate față de politica UDMR, față de ofensa de a afirma că aniversarea Marii Uniri este o rană, nu un motiv de sărbătoare, față de ura față de aproapele lor, românul. Adică trebuie să ne băgăm Centenarul în fund doar ca să obțină PSD confortul majorității sigure? Trebuie să ne dăm foc la cărțile de istorie, în loc să le învățăm, ca pe o datorie sfântă, doar pentru că UDMR joacă tare, iar Liviu Dragnea, fără majoritate, este fript? Dar unde s-a născut acest om, pe ce tărâm?
Să ne cenzurăm gândurile, lacrimile și mamele pentru a servi unei găști de șarlatani? Trebuie să ne luăm din nou opinci, să plecăm capul, să fie “casă de piatră!” singurul ideal, deoarece voi ne-ați condamnat la statut de slugi?
CNA face un joc îndreptat împotriva României. Ce s-a întâmplat astăzi nu a fost o cântărire a unei reclamații (nefondată, repet, deoarece nu am instigat la ură, m-aș fi așteptat ca niște scriitori să aibă proprietatea termenilor), ci o judecată fără legătură cu plângerea. Este o răzbunare a unui tribunal politic care face jocul celor care tranzacționează Transilvania. Iar din acest motiv, Realitatea TV și-a retras reprezentantul la CNA și ne vom apăra cu avocați.
Înțeleg să fie sancționat limbajul poate prea dur, prea colorat, dar nu exprimarea unei opinii care n-a lezat etnia, pentru numele lui Dumnezeu! Ni s-a spus că există o lege europeană care spune că incitarea la ură poate duce la suspendarea licenței de emisie! O fi, dar cât de ticălos să fii încât să nu faci distincție între “maghiarii sunt detestabili, sunt vrednici de ură” (ceea ce nu am spus niciodată, pentru că nu gândesc astfel) și “Pablito de Teleorman înfinge un cuțit în inima transilvănenilor”, recursul la istoria datei de 15 martie, “Transilvanie frumoasă” și “Treceți batalioane…”?
Un detaliu semnificativ: reprezentantul UDMR a propus amendă de 20.000 de lei, dar Radu Călin Cristea (!!) a replicat că este prea puțin pentru incitarea care a avut loc în emisiune.
Domnule Cristea, doamnelor și domnilor, poporul care își uită istoria este condamnat la pieire. Numai că poporul este în altă parte. Românii nu vor dispărea. În schimb, politicienii trădători, slugile lor, interpușii care le fac jocurile împotriva țării nu vor avea o soartă prea bună. Nu este o amenințare, ci o constatare, privind în istorie. Toți cei care și-au bătut joc de vatra lor au plătit scump. Mai aveți timp să vă căiți, Dumnezeu e mare si drept!
INTREBARE: CNA-ul e instrument politic ça tribunalele poporului din anii '50?

Si afirmatiile lui Rares Bogdan, pe baza carora slugile lu' dracnea si ale lui moliceanu din cna i-ar fi servit "corectia":

Quote

Iar atunci când demenţii prind aripi, aceştia trebuie opriţi. Pablo Escobar de Teleorman şi ordonanţa sa, un ins care nu are altă carieră politică decât cea de atârnător, dau foc României. La propriu, pentru 30 de voturi, adică pentru 30 de arginţi, înfig un cuţit în inima românilor din Transilvania. (...) Dacă aceşti doi derbedei care se află întâmplător în fruntea Camerei Deputaţilor şi a Senatului României, care nu cunosc istoria, care-şi bat joc de ea, nu ştiu ce înseamnă 15 martie, le spun eu. 15 martie 1848, în proclamaţia din acea zi, naţiunea maghiară cerea unirea cu Transilvania, dobitocilor, imbecililor, cretinopaţilor, nenorociţilor, aţi înţeles ce se cerea în 15 martie? Nu am ce să reproşez UDMR, nu voi reproşa nimic Uniunii Democrate a Maghiarilor din România, din contra, le voi felicita liderii pentru că se bat pentru radicalii lor, pentru că marea parte a electoratului maghiar nu vrea asta.

Edited by Mr_Who, 28 September 2017 - 21:29.


#1339
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,909
  • Înscris: 31.08.2006
Uluitor mi se pare faptul ca reprezentantul UDMR a cerut 20 000 lei amenda, insa Radu Calin Cristea, roman, a replicat ca  e prea putin !! ! ! I N C R E D I B I L !

#1340
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postfansat, on 28 septembrie 2017 - 21:36, said:

Uluitor mi se pare faptul ca reprezentantul UDMR a cerut 20 000 lei amenda, insa Radu Calin Cristea, roman, a replicat ca  e prea putin !! ! ! I N C R E D I B I L !

Pai da, sa pomeneasca, daca s-a luat de tatuku dracnea...

#1341
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postfansat, on 28 septembrie 2017 - 21:36, said:

Uluitor mi se pare faptul ca reprezentantul UDMR a cerut 20 000 lei amenda, insa Radu Calin Cristea, roman, a replicat ca  e prea putin !! ! ! I N C R E D I B I L !
Niciodată, de la Bastos încoace, n-am știut să eliminăm din rândurile noastre cozile de topor și utilii gata să-și vândă și mamele pentru un blid de mâncare...

#1342
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostHunor_66, on 28 septembrie 2017 - 20:24, said:

Poate precizezi si un articol de cod penal.


La nici un complot. Or cerut pe fata.
Articole sunt ogramada!Problema este că nu sunt puse în practică.

View Postfansat, on 28 septembrie 2017 - 21:36, said:

Uluitor mi se pare faptul ca reprezentantul UDMR a cerut 20 000 lei amenda, insa Radu Calin Cristea, roman, a replicat ca  e prea putin !! ! ! I N C R E D I B I L !
păi așa este trendul "moda"... sa te consideri tolerant ,european. Daca Merkel vrea 10.000 de migranti, ar trebui ca altul sa ceara dublu! La fel și în cazul asta...

#1343
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostMr_Who, on 28 septembrie 2017 - 21:29, said:

Hai sa punem si reactia lui Rares Bogdan la mizeria slugilor din cna.

Quote

...85.000 de lei amendă de la CNA pentru că am făcut recurs la istoria Transilvanie?
Am observat intr-una din emisiunile lui, cata istoria Transilvaniei cunoaste.

Ii spunea lui Ekstein-Kovacs ca la 1918 Transilvania era principat autonom in cadrul Imp. Austro-Ungar si ca o decis prin referendum sa se uneasca cu Romania...
De fapt, nici nu ma mai mir. "Istoricii" lu' ceausescu sa n-aiba si ei urmasi...?

#1344
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,210
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 29 septembrie 2017 - 07:01, said:

Ii spunea lui Ekstein-Kovacs ca la 1918 Transilvania era principat autonom in cadrul Imp. Austro-Ungar si ca o decis prin referendum sa se uneasca cu Romania...

Asa . Si ce e fals in asta? .Ca nu s-a facut referendum dupa normele de azi ?

Ca romanii nu i-au intrebat pe stapinii lor maghiari ,daca le dau voie sa fie independenti si sa iasa de sub jugul austro-ungar ...sau care-i ideea ?



http://enciclopediar...

Alegerile pentru desemnarea delegaţilor fiecărei circumscripţii la Marea Adunare Naţională s-au desfăşurat pe parcursul a 10 zile, începând cu 15 noiembrie 1918. Un element inedit al acestor alegeri a fost votul universal, exercitat atât de bărbaţi, cât şi de femei. Câştigătorii au primit un document scris, numit credenţional, cu care au putut participa la lucrările Marii Adunări[4]. Pe lângă cei aleşi, au mai avut dreptul de a trimite delegaţi şi preoţimea celor două confesiuni româneşti din Transilvania, cea ortodoxă şi cea greco-catolică, asociaţiile culturale şi cele două partide româneşti, PNR şi PSD. În paralel, populaţia românească a fost îndemnată să vină la Alba Iulia în număr cât mai mare.

Rezoluţia Adunării de la Alba Iulia
Lucrările Marii Adunări Naţionale s-au desfăşurat în ziua de 18 noiembrie/1 decembrie 1918 în incinta Casei Armatei (austro-ungare), viitoarea Sală a Unirii din Alba Iulia. Au fost aleşi drept preşedinţi Gheorghe Pop de Băseşti şi episcopii Ioan I. Pap şi Demetriu Radu. Cei 1228 de delegaţi ai românilor „din Transilvania, Banat şi Ţara Ungurească” au votat o rezoluţie care „decretează unirea acelor români şi a tuturor teritoriilor locuite de dânşii cu România. Adunarea Naţională proclamă îndeosebi dreptul inalienabil al naţiunii române la întreg Banatul cuprins între râurile Mureş, Tisa şi Dunăre” [6] şi proclamă libertatea, egalitatea şi autonomia pentru toate confesiunile religioase, libertatea presei, votul universal şi reprezentare proporţională în parlament, precum şi o reformă agrară radicală. Rezoluţia Unirii [7] a fost citită de Vasile Goldiş în prezenţa celor peste 100.000 de participanţi. În final, Marea Adunare a ales un organism numit Marele Sfat Naţional Român din Transilvania pentru a reprezenta interesele românilor până la convocarea viitoarei Adunări Constituante a României Mari, iar din sânul acestuia un organism executiv, numit Consiliul Dirigent[8].
Populaţia prezentă pe Platoul Romanilor din Alba Iulia a depăşit 100.000 de persoane, venite din toate colţurile imperiului Austro-Ungar locuite de români. Singurele fotografii care s-au păstrat de la această adunare au fost realizate de către Samoilă Mârza din satul Galtiu, pentru că fotograful oficial al Marii Adunări Naţionale, de origine sas, nu s-a prezentat la manifestări.

http://www.universul...lui-(1867-1918)

Edited by Daco_Get, 29 September 2017 - 08:03.


#1345
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Orice stapanire cu forta este ilegitima deci de ce mai vorbim de acesti udmr-isti? Ar merita scoaterea in ilegalitate

#1346
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Posthigh_energy, on 29 septembrie 2017 - 08:12, said:

1. Orice stapanire cu forta este ilegitima
2. deci de ce mai vorbim de acesti udmr-isti?
3. Ar merita scoaterea in ilegalitate
Explica-mi te rog, corelatia dintre 1. si 2., si apoi cum 1+2 duce la 3.

Pe cine stapaneste UDMR cu forta ?

#1347
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,210
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 29 septembrie 2017 - 08:14, said:

Pe cine stapaneste UDMR cu forta ?

Inca nu stapineste legal .dar vrea sa stapineasca legal ceea ce stapineste acum, cu forta, de facto in zonele controlate etnic de maghiari .

Adica vrea sa faca ceea ce consiliul legislativ a numit "Crearea unui stat in stat " si cu ocazia asta sa distruga Romania ca stat unitar !

Adica sa stapineasca cu forta  viata si destinele romanilor pe care ii discrimineaza grav si acum,de facto,  ..... in ...Romania!

Edited by Daco_Get, 29 September 2017 - 08:31.


#1348
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostHunor_66, on 29 septembrie 2017 - 08:14, said:


Pe cine stapaneste UDMR cu forta ?
problema nu este asta,ci Faptul că uniunea democrata maghiara din Romania implica minoritatea maghiară în politica României. Adică ,profita de-o minoritate pentru un joc politic. Astfel de lucruri nu se fac ,se numește "politica trisoare", din cauza asta este și ilegal un partid ce reprezintă minorități.

Ceea ce ar trebui să aibă minoritatea maghiară este o organizație non-profit profit cu legătură directă cu ministrul culturii și educatiei,atât!

Partidele minorităților sunt la mana pesedeului, cu ajutorul lor au fost înființate și tot de ei vor fi desființate. Însă este greșit să spui că udmr-ul sau minoritatea este la mana statului român,PSD nu reprezintă România .

Probabil la asta te și referi când spui că minoritatea maghiară depinde de "centru"adica de PSD și vreți să schimbați asta, asta se face nevotand psd-ul sau partidul parazit udmr.

Edited by Benderbut, 29 September 2017 - 09:04.


#1349
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,909
  • Înscris: 31.08.2006

View PostDaco_Get, on 29 septembrie 2017 - 08:31, said:


Adica sa stapineasca cu forta  viata si destinele romanilor pe care ii discrimineaza grav si acum,de facto,  ..... in ...Romania!

                Radu Banciu, unul dintre putinii ziaristi care mai au curajul (fiindca deja trebuie sa ai curaj sa spui lucrurilor pe nume in chestiunea asta) sa vorbeasca despre acest subiect, spune ca romanii din tinutul lui Peste Prajit sunt discriminati acolo, nu maghiarii care au absolut toate drepturile pe care si le doresc si probabil chiar unele pe care nu si le-ar dori neaparat. Banciu e nascut si crescut in Targu Mures, asa ca stie ce spune despre aceasta problema. Evident ca si el a trecut prin penitenta amenzilor usturatoare de la CNA, doar pentru ca a spus adevarul.

#1350
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
O să îmi fac și eu un partid ,se va numi" uniunea handicapaților". Mă voi folosi de realele nevoi ale handicapaților ,de disabilitatile lor sa impresioneze opinia publică astfel încât să mă voteze . E ilegal e moral? Nustiu, udmr-ul uite cum profita de minoritatea maghiară...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate