Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)
 Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica
 

Reconcilierea dintre romani si maghiari - o necesitate prin dialog sincer si civilizat

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1634 replies to this topic

Poll: Chestionar (156 member(s) have cast votes)

Este nevoie de reconcilierea dintre romani si maghiari?

  1. Da (99 votes [63.87%])

    Percentage of vote: 63.87%

  2. Nu (56 votes [36.13%])

    Percentage of vote: 36.13%

Se poate realiza aceasta reconciliere in timp prin dialog sincer?

  1. Da (83 votes [53.55%])

    Percentage of vote: 53.55%

  2. Nu (72 votes [46.45%])

    Percentage of vote: 46.45%

Iti doresti ca aceasta reconciliere sa aiba loc?

  1. Da (103 votes [66.45%])

    Percentage of vote: 66.45%

  2. Nu (52 votes [33.55%])

    Percentage of vote: 33.55%

Vote Guests cannot vote

#1207
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Supararea nu e buna.
Mai ales in procese delicate ca cel al convietuirii unei minoritati alaturi de o majoritate.

Romanizarea de asemeni nu trebuie sa fie un lucru nici macar discutat.

Caci dupa romanizare, poate maine urmeaza transfer.Tot din suparare.

 garett, on 26 septembrie 2017 - 19:00, said:

De ambele parti...
Face it, ca va place sau nu, sunteti cetateni romani!


Haideti sa ne oprim putin la secventa asta.
"Cetatean roman"
oare ce actiuni ti se par contrare Constitutiei?
Caci daca e vorba de codul penal si civil este ac de cojocul fiecarui cetatean indiferent etnia, daca se vrea.

hai sa vedem, sa stim de ce sa ne pazim si ce sa blamam
Te rog, serios de tot, sa analizam ce in comportarea etniei maghiare ii decalifica ca cetateni roman ??
hai sa o luam pe pucte cu legea in mana.

(nu ma refer la cativa infractori fugiti in Ungaria si pentru unii din ei sunt acte de extradare)

Edited by vio69a, 26 September 2017 - 21:48.


#1208
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 21:36, said:

MrWho, eu nu-i consider pe maghiari nicicum, dar supararea lui Daco_get vine din faptul ca etnia maghiara nu se considera romana, si ca opun rezistenta la romanizare.  

Cred ca ai inteles gresit, sau poate gresesc eu, dar nu cred ca supararea lui Daco_Get vine din faptul ca etnicii maghiari nu se considera romani. Sigur ca si eu ii consider cetateni romani, pentru ca asta sunt, au dobandit statutul asta nascandu-se in Romania, si asta le scrie pe buletin si in pasaport. Dar nicio clipa nu s-a pus problema sa ii consider etnici romani, ca-s etnici maghiari. La fel cum n-am nicio problema cu faptul ca "ar opune rezistenta la romanizare", in primul rand pentru ca asta cu "romanii vor sa-i romanizeze pe unguri" e alta petarda, nu corespunde realitatii, si in al doilea rand nici nu mi-as dori sa se intample chestia asta, sa fie romanizati, sa-si piarda identitatea culturala. Cum naiba opun "rezistenta la romanizare", cum vor sa-i "romanizeze" romanii? S-a schimbat ceva in directie negativa in politica Romaniei referitoare la statutul minoritatilor nationale? De aia au invatamant in limba materna la toate nivelele de studiu, de aia au reprezentare in administratiile locale si la nivel de guvernare a Romaniei, de aia se duce anual un car de bani de la Cultura pe festivaluri si manifestari culturale ale minoritatilor nationale, si in principal ale minoritatii maghiare, ca vrea cineva sa-i "romanizeze"? Posted Image Hai sa fim seriosi. Si daca exista replici mai acide la adresa ungurilor pe topicurile asta, aproape intotdeauna ele vin ca reactie la mizerii debitate de unii care incearca sa masluiasca realitatea si ii jignesc nejustificat si gratuit pe romani numindu-i "invadatori", "asupritori" & shit.

Edited by Mr_Who, 26 September 2017 - 22:18.


#1209
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 21:36, said:

dar pe voi va fute grija ca nu vorbesc ungurii limba romana si ca vor autonomie.

Pe mine nu "ma fute grija" de nimic, in niciun caz de balariile astea. Mi-e egal daca ungurii invata sau nu limba romana sau daca o vorbesc sau nu. Important e de retinut ca statul roman le ofera sansa sa o faca,.daca vor, si daca ei considera ca-i in avantajul lor sa vorbeasca limba utilizata de 85% din conationalii lor, etnicii romani + celelalte grupuri etnice minoritare, care n-au "dileme" de-astea (deci de vreo 97-98% din populatia Romaniei, ca inclusiv ungurii, in majoritatea lor, cunosc si pot folosi limba romana, nu mai vorbesc de celelalte etnii, ca inca n-am intalnit vreun sas, vreun sarb, vreun slovac sau vreun tygan care sa nu stie vorbi romaneste macar la nivel de supravietuire). Si pana una-alta, udemeristii sunt aia care vor sa impuna obligativitatea limbii unguresti la gramada, indiferent de etnie, in anumite regiuni. Ceea ce mi se pare o imbecilitate.
Cu "autonomia" e alta poveste, voi astia, care tot acuzati romanii ca "ii fute grija" de "autonomia" ungurilor sunteti niste naivi, parerea mea, si va lasati manipulati de povestile nemuritoare cu "viata grea", "centralismul zdrobitor" & shit. N-am nicio rezerva in legatura cu descentralizarea si autonomia financiara pe criterii economice solide, inlusiv in legatura cu regionalizarea administrativa facuta cu cap, pe criterii economice. Ce vor ei insa e "autoguvernare"/"autonomie" teritoriala pe criterii etnice. Asta-i intereseaza, teritoriul si etnia, izolarea si enclavizarea (cel putin in prima etapa), din motive lesne de inteles cand vin si arunca cu mizerii de genul "Transilvania e teritoriu unguresc anexat de hoardele invadatoare romanesti", "romanii ne asupresc, vor sa ne romanizeze" & shit. Sorry, dar ce vor ei nu se poate, teritoriul national e inviolabil, n-o zic eu, o zice Constitutia. Normal ar fi ca noi toti, indiferent de etnie si in respectul particularitatilor de limba si de mostenire culturala a fiecarei etnii, sa ne concentram la bunastarea noastra, a tuturor, in calitate de traitori pe aceste pamanturi. Dar nah, fiecare cu "prioritatile" sale...

Edited by Mr_Who, 26 September 2017 - 22:29.


#1210
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Foarte corecta expunere.,

#1211
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,210
  • Înscris: 30.01.2008

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 21:36, said:

dar pe voi va fute grija
Da pe tine ce te ..F ...despre ce ma ...F  .pe mine grija ??


---------------------------

 catalina1, on 26 septembrie 2017 - 16:34, said:

Am citit cu mare atentie mesajele colegului. Nimic din ceea ce a scris nu justifica nici macar partial nivelul la care ai coborat tu.
La urmatoarea incalcare a regulamentului (da, si flame-ul intra aici) voi fi nevoita sa te penalizez.



 g_force, on 26 septembrie 2017 - 21:36, said:

  dar pe voi va fute grija......



Pai hai sa vedem ....penalizarile Bineinteles dupa ce citesti cu atentie !!
-------------------------------------------

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 21:36, said:

MrWho, eu nu-i consider pe maghiari nicicum, dar supararea lui Daco_get vine din faptul ca etnia maghiara nu se considera romana, si ca opun rezistenta la romanizare.  .

Da de unde si pina unde tragi tu concluzii in numele meu ?? Ca tu intelegi ce vrei sau cit poti ,nu inseamna ca poti vorbi in numele meu !!

Vrei sa trag si eu ceva concluzii in numele tau ?

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 21:36, said:

Ca sa nu mai spun ca toata tevatura asta este absolut idioata,

Tevatura asta idoata este generata de maghiari nu de romani !

Poate poate se reuseste a se intelege treaba asta , Dar nu-i obligatoriu . Ca fiecare intelege doar atit cit poate sau cit ii permite intelectul !

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 20:52, said:

Amenintarea ta voalata  este amuzanta.  Ce crezi ca se intampla daca ne intalnim in RL?
Pai tu ai probleme personale . Tu nu poti discuta idei si tot faci atacuri la persoana !

Edited by Daco_Get, 26 September 2017 - 23:27.


#1212
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004

 Daco_Get, on 26 septembrie 2017 - 23:24, said:

Da pe tine ce te ..F ...despre ce ma ...F  .pe mine grija ??
Vorbeste politicos, nu mai tulbura apele si esti ca si inexistent pentru mine!
Ai abandonat calea cu amenintarile, incerci sa te dai ranit acum?
Apropo, daca ne intalnim in RL, in ce judet te pot gasi? Te pomenesti ca in Harghita sau Covasna? :D

#1213
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Eu consider ca Ziua Nationala a Romaniei ar trebui sa fie... 21-22 Decembrie :yes: si sa se lege de Craciun, apoi de Revelion :P
Serios, 1 Decembrie 1918 a fost un moment extrem de important, insa n-are "acoperire" de 100%, asa cum ar avea evenimentele din decembrie 1989, pe care le putem lega si de imnul national, ca inceput al desteptarii (caci imnul indeamna, nu constata!) Apropo, maghiarii sunt supra-reprezentati in imnul national, cu o cota de 1/6, prin jumatate din "Corvine", ceea ce pe mine nu ma deranjeaza, din contra, consider ca e un pilon al reconcilierii si al constituirii unei adevarate natiuni.
Asemenea idei reflecta adevarata pozitie a mea, a omului din spatele contului.
Dar aici... ne ciondanim :boxing:

 WestPoint, on 26 septembrie 2017 - 14:14, said:

[...] Mai studieaza un pic....
Legea nr. 141/2015 privind arborarea și folosirea de cãtre unitãțile administrativ-teritoriale a steagurilor proprii
https://lege5.ro/Gra...gurilor-proprii
Mai studiaza tu. Vezi ca discutia s-a referit la libertatea nationala: https://forum.softpe...8#entry21735514 deci drepturile in discutie erau cele "nationale".

Eu nici nu m-am referit la unitati administrativ-teritoriale, nici n-am spus ca alte entitati nu pot avea simboluri proprii.
Eu am spus ca acele drepturi, prezentate in contrast cu ale statului roman, sunt specifice unui stat, deci nu pot fi acceptate pentru o parte a unui stat.
Daca vorbim doar despre simboluri,
un stat are (dreptul la) simboluri prin care se identifica in contrast cu celelalte state,
o asociatie are (dreptul la) simboluri prin care se identifica in contrast cu celelalte asociatii,
asa cum e cazul binecunoscut al asociatiilor sportive,
si o unitate administrativ-teritoriala poate avea simboluri prin care se identifica in contrast cu celelalte unitati administrativ-teritoriale,
dar
simbolurile unei asociatii sau ale unei unitati administrativ-teritoriale in niciun caz nu pot fi in contrast cu statul.
Oricum,
unitatile administrativ-teritoriale n-au drepturi comparabile cu ale entitatilor enuntate de mine in comentariul din care ai citat;
de exemplu, ele au dreptul doar sa solicite Guvernului Romaniei sa le aprobe steaguri,
care nu pot fi nici in contrast cu simbolurile nationale, nici afisate in locul acestora sau inaintea lor
(detaliile sunt chiar in legea invocata de tine)

In plus, Tinutul Secuiesc nici nu este unitate administrativ-teritoriala, nici macar proiectul indicat de ©Hunor_66 nu-l incadreaza intre unitatile administrativ-teritoriale; de fapt, il incadreaza in ceva care... nu e incadrat legal. In consecinta, Tinutul Secuiesc n-are niciun drept de acest gen.

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 14:25, said:

Dupa logica ta, maghiarii din fosta Regiune Autonoma Maghiara, erau inrolati cu forta in armata romana ocupatoare.
Sunt convins ca nu se inrolasera ca sa apere, "chiar cu pretul vietii", interesele Imperiului Austro-Ungar, impotriva unor state ca Romania sau a natiunilor ceha, slovaca, poloneza etc. De fapt, Imperiul Austro-Ungar a fost distrus din interior. Oricum, erau alte vremuri si alte relatii intre stat si cetateni. De exemplu, in toata "Transleithania" (partea maghiara a Imperiului Austro-Ungar), maghiarii erau doar jumatate din populatie (singuri erau putin sub 50% dar putin peste impreuna cu...evreii, pentru care nu rezervasera optiune la recensamant) si daca luam in considerare ca maghiarii erau intr-o covarsitoare majoritate in Campia Dunarii Mijlocii...

In prezent, noi nici nu ne gandim sa trimitem militarii nostri sa se sacrifice pentru interese asemanatoare cu ale Imperiului Austro-Ungar. In consecinta, militarilor romani, indiferent de etnie, li se cere sa-si faca datoria in primul rand in numele principiilor pe care e fundamentata constitutional Romania de azi. A se vedea cazurile in care chiar au fost trimisi in zone de conflict in ultima vreme. Cei ce refuza sunt aceia care sfideaza Constitutia Romaniei si principiile fundamentale pe care a fost construita.

Cred ca ar fi elocventa urmatoarea paralela: cetateni ai SUA au luptat si sunt dispusi sa lupte impotriva unora cu aceleasi origini etnice. De ce oare?

#1214
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Tu esti cel care nu cunosti proprietatile cuvintului "national".
In Romania "natiunea" este considerata aceasi cu etnia nu cu cetatenia. In Franta, natiunea este toti cei care au cetatenia franceza, indiferent de etnie.
Ca atare in Romania exista, cum spunea si Ceasca, "Natiuni, conlocuitoare", maghiara, germana si....alte nationalitati, sa se citi, rromi.

Colegul Hunor se referea la natiunea maghiara, care sa se poata folosi de simbolurile natiunii maghiare, ziua natiunii maghiare etc..
Ziua Nationala a maghiarilor poate diferi deci de ziua nationala a romanilor, chiar daca prima este doar o sarbatoare inoficiala, cea a romanilor fiind oficiala.

#1215
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 16:13, said:

1. Extraordinar, si care ar fi granitele Transilvaniei domnule?
2. Pe ce baze au fost determinate?
3. Cum si in baza a ce s-a facut transferul Transilvaniei? [...]
1. Granitele cu Ungaria si cu Cehoslovacia au fost stabilite la Trianon, cea cu Iugoslavia (cum s-a numit ulterior) suferind mici ajustari ulterioare, prin negocieri bilaterale.
2. Au fost determinate in asa fel incat romanii sa fie majoritari, urmarindu-se si un contur cat de cat rational al statelor rezultate (dintre cele trei de mai sus, Romania s-a ales cu o "codita", cea de la Beba Veche)
3. Daca te referi la decizie, "transferul" s-a facut la fel ca in celelalte cazuri, cu mare greutate, dupa discutii obositoare, luandu-se in considerare diverse harti demografice si alte amanunte, fara a lipsi "interventiile". S-a facut in baza conditiilor de armistitiu, a pozitiei statelor invingatoare si a vointei exprimate de populatia locala.

Bineinteles ca, din toate acele reconfigurari politice, nimic n-a iesit perfect, dar acum nu mai conteaza cum a fost si ce a iesit, a ramas in vigoare doar principiul conservarii granitelor. Pentru tratarea frustrarilor unora sau altora, solutia aleasa a fost Uniunea Europeana.

#1216
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 WestPoint, on 27 septembrie 2017 - 01:43, said:

Tu esti cel care nu cunosti proprietatile cuvintului "national". [...]
Cuvantul "national" apartine limbii romane (nu cred ca exista "national" in limba maghiara, exista un echivalent si probabil ca adesea e tradus gresit). Are intelesul din expresiile "echipa nationala", "interes national", "la nivel national" etc. In expresiile "imn national" si "zi nationala" are acelasi inteles, adica se refera la toata populatia unei tari, indiferent de compozitia etnica. Observati ca nu exista expresia "limba nationala", deoarece ar fi un nonsens in cele mai multe cazuri; in schimb, se foloseste conceptul de "limba oficiala".

 Hunor_66, on 26 septembrie 2017 - 18:48, said:

Nu numai. Si regiunile autonome au astfel de drepturi.
Defineste regiunea autonoma. A cata oara te-am rugat?

 Hunor_66, on 26 septembrie 2017 - 18:48, said:

Impiedica comunitatea din Tinutul Secuiesc
Aceleasi legi sunt valabile pe tot teritoriul Romaniei. Cum se poate ca aceleasi legi sa te impiedice sa-ti administrezi singur veniturile si resursele doar intr-o parte a Romaniei?
Poti sa dezvolti macar aceasta idee a ta? E on-topic :excl: asa putem intelege ce va supara si cum putem sa ne impacam.

 Hunor_66, on 26 septembrie 2017 - 18:48, said:

Eu credeam ca [democratia se bazeaza] pe principii...
Eu credeam ca scrisesem foarte clar: "Alt exemplu de principiu, pe langa cele de mai sus:"
In democratie, decizia apartine majoritatii, care e constatata printr-un calcul numeric. Acesta e unul dintre principiile democratiei.

 Hunor_66, on 26 septembrie 2017 - 18:48, said:

Foarte multi (inca) confunda autonomia cu secesiunea (separarea)...
Reconciliere nu inseamna ca acceptam dragostea cu forta.
Exista o multime de forme de autonomie, dar niciun maghiar n-a definit autonomia pe care o vrea.
Reconcilierea nu inseamna semnarea unui cec in alb.

E cazul sa explicam ce inseamna "a defini"?

#1217
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Daco_Get, on 26 septembrie 2017 - 23:24, said:

Tevatura asta idoata este generata de maghiari nu de romani !
Eu nu ii vad vinovati pe maghiari, ci pe statul roman care nu aplica legea.

Singurii care aplica legea in Romania sunt cetatenii cei ca militianul de a filmat-o pe aia ca nu vorbea romana, care reprezinta totodata si dovada ca statul roman , nu aplica legea prin institutiile cu autoritate in domeniu.

Edited by Benderbut, 27 September 2017 - 05:25.


#1218
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Nu a intervenit niciodata Gingis cu tancul in vreo manifestare sau eveniment si cu atat mai putin la Targu Mures si e neeleganta afirmatia colegului moderator sau calomnioasa mai bine zis .Nici nu eram in apropiere macar cat de cat atunci si nici tanchist nu eram .Ba mai mult, eram militar in termen .
Din cate cunosc la Targu Mures armata romana a fost doar ca mijloc de intarire sporadic si nu a fost implicata deloc in evenimente. Doar au iesit cateva mijloace tehnice de lupta neechipate si neinarmate in vreun fel mai mult ca element moral in ajutorul colegilor de la interne .
Armata romana nu are nici  un fel de atributii pe linie de ordine publica si nu are in misiune acest gen de actiuni , e in slujba poporului si nu face disensiuni sau diversiuni in teritoriu .
Misiunea e sa apere pe toti romanii ca ni-s ei unguri, sasi , turci , tatari, polonezi, sarbi, bulgari,  or ce sunt,  de agresori externi .

#1219
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 16.05.2010

 moftware, on 27 septembrie 2017 - 01:39, said:

Eu consider ca Ziua Nationala a Romaniei ar trebui sa fie... 21-22 Decembrie
Prea frig! Nu e destul ca mica unire se serbeaza uneori la -20 de grade? Poate ca ar trebui ceva mai convenabil prin aprilie-mai sau septembrie-octombrie.


Edited by catalina1, 27 September 2017 - 06:34.


#1220
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 vio69a, on 26 septembrie 2017 - 21:47, said:

Haideti sa ne oprim putin la secventa asta.
"Cetatean roman"
oare ce actiuni ti se par contrare Constitutiei?
...
Te rog, serios de tot, sa analizam ce in comportarea etniei maghiare ii decalifica ca cetateni roman ??
"România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil"
Orice actiuni care contesta asta, indiferent ca vorbim despre manifestatii, arborari de "steaguri imaginare" sau "exprimarea unor opinii" pe forumuri SUNT contrare Constitutiei! Punct, end of story!

Nu este vrba despre descalificare, sunt cetateni romani prin nastere! Iarasi, punct, end of story!
Sigur, sunt liberi oricand sa renunte la cetatenie!
Dar ca si cetateni romani am pretentia sa comporte fix ca si ceilalti cetateni romani indiferent de etnie!
Atat si nimic mai mult!
Erau vreo 17 etnii in Romania, la ultima numaratoare, SINGURA, care face probleme este cea maghiara!
Si argumentul numeric nu tine, exista o minoritate mai numeroasa, cea la care algoritmul SP se crizeaza subit!
Au romani o problema cu minoritatile?
Aminteste-mi, cum il cheama pe presedinte?
Ori, asa cum rusii lipoveni, turcii, tatarii, polonezii s.a.m.d. pot trai binemersi in pace faca istericale "autonomiste" la fel de bine ar putea sa se comporte si ungurii!
Daca nu o fac, problema nu este la romani...

Edited by garett, 27 September 2017 - 05:51.


#1221
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,210
  • Înscris: 30.01.2008

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 23:43, said:

Vorbeste politicos, nu mai tulbura apele si esti ca si inexistent pentru mine!


Topicul este despre ce scrie in TITLU nu despre Daco_get !

Daca poti intelege asta ,bine , daca nu...nu

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 23:43, said:

Ai abandonat calea cu amenintarile, incerci sa te dai ranit acum?

Nu am abandonat nimic . Tu ai probleme personale cu mine si daca vrei sa ti le rezolvi ti-am aratat 2 posibilitati : PM sau RL .

Alte intrebari ?

 g_force, on 26 septembrie 2017 - 23:43, said:

Apropo, daca ne intalnim in RL, in ce judet te pot gasi? Te pomenesti ca in Harghita sau Covasna? Posted Image
Oriunde vrei tu !

Edited by Daco_Get, 27 September 2017 - 07:33.


#1222
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Focsani, ca-i l mijloc! :D
Eu vin cu bere, vin gasim acolo berechet facem un gratar si o punem de Hora Unirii!

#1223
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Eu am vrut să votez cu „nu” la prima întrebare - adică nu e nevoie de nici o reconciliere, că sîntem deja conciliați (cei care au văzut unguri numai la TV ori pe internet încă n-au aflat asta), iar automat celelalte 2 întrebări nu-și mai au rostul.
Dar nu sînt lăsat să votez doar la o întrebare, mi se cere să votez la toate 3.

#1224
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 moftware, on 27 septembrie 2017 - 02:30, said:

Cuvantul "national" apartine limbii romane (nu cred ca exista "national" in limba maghiara, exista un echivalent si probabil ca adesea e tradus gresit). Are intelesul din expresiile "echipa nationala",
Apartine limbii romane? Made My Day
NAȚIONÁL, -Ă, naționali, -e, adj. Care este propriu sau aparține unei națiuni, unui stat, care caracterizează o națiune sau un stat; care se referă la o națiune, la un stat sau le reprezintă; care este întreținut sau instituit de stat;
Bineinteles ca exista termenul si in limba maghiara ca si in toate celelalte limbi. In traducerea corecta in maghiara este "nemzet". Magyar Nemzet (deutsch: „Ungarische Nation“)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate