Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)
 Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica
 

Reconcilierea dintre romani si maghiari - o necesitate prin dialog sincer si civilizat

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1634 replies to this topic

Poll: Chestionar (156 member(s) have cast votes)

Este nevoie de reconcilierea dintre romani si maghiari?

  1. Da (99 votes [63.87%])

    Percentage of vote: 63.87%

  2. Nu (56 votes [36.13%])

    Percentage of vote: 36.13%

Se poate realiza aceasta reconciliere in timp prin dialog sincer?

  1. Da (83 votes [53.55%])

    Percentage of vote: 53.55%

  2. Nu (72 votes [46.45%])

    Percentage of vote: 46.45%

Iti doresti ca aceasta reconciliere sa aiba loc?

  1. Da (103 votes [66.45%])

    Percentage of vote: 66.45%

  2. Nu (52 votes [33.55%])

    Percentage of vote: 33.55%

Vote Guests cannot vote

#1189
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostMount_Yerrmom, on 26 septembrie 2017 - 17:31, said:

E o sicana tampita care nu slujeste nimanui.
Nu-i nici o șicană, este... Ziua Națională!
A, că unii se simt în doliu cu ocazia aia?
Pfff, ghinion! Nitel mai la vest găsesc și strada "15 Martie", dacă e simt "șicanați"!
Am votat pentru reconciliere dar o să-mi schimb votul, e doar o pierdere de vreme, e clar că ungurii nu o doresc, și atunci nu văd de ce mi-aș dori eu!

#1190
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ai dreptate, schimba votul, care oricum nu oglindeste ceace se si discuta aici.
Numai sa vezi ce s-a votat si ce se discuta este total contradictoriu.

Majoritatea ar dori o reconciliere, insa multi nu cred intr-un dialog sincer.
Nici eu nu cred.

Edited by WestPoint, 26 September 2017 - 17:53.


#1191
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,469
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgarett, on 26 septembrie 2017 - 17:37, said:

Nu-i nici o șicană, este... Ziua Națională!

Lipsa totala de empatie. E ziua nationala a romanilor. Ei oricum nu recunosc si nu sarbatoresc ziua aia. Chiar daca de ziua aia libera se distreaza, taie porcul sau ce plm fac ei de 1 Decembrie.

Una e sa-i ricanezi pe colegii nostri de forum care se iau prea in serios si cu totul alta mancare de peste este viata reala.

Daca pe locuitorii de pe strada Zambilelor din Bucuresti i-ar deranja ca strada lor s-ar numi de maine Gabor Aron, trebuie sa admiti ca si pe aia poate ii deranjeaza ca strada lor se numeste nu-stiu-cum.

Ce cacat demonstrezi daca zici "n-aveti voi treaba, e ziua nationala, daca nu va place plecati in Ungaria"

Nu trebuie sa aplici acelasi principiu?

Edited by Mount_Yerrmom, 26 September 2017 - 17:57.


#1192
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
tomaso, are legatura cu crimele din trecut, caci ce s-a intamplat poate reflecta cum este poporul ca si mentalitate si caracter, deci automat are legatura si cu reconcilierea adica daca ai cu cine sau nu, sau de ce nu se face, si asa mai departe.
Ce a fost se leaga de ce e si de ce va fi, nu poti sa le separi.

#1193
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmoftware, on 26 septembrie 2017 - 13:59, said:

Acestea sunt drepturile unui stat, prin comparatie cu celelalte state.
- Un stat are dreptul la limba oficiala, drapel, imn si zi nationala proprii, la fel ca oricare alt stat.
- Un cetatean are drepturile cetatenesti, aceleasi pentru toti cetatenii statului respectiv, inclusiv dreptul la asociere,
iar asociatiile au drepturile lor, aceleasi pentru orice asociatie similara din acel stat.
- O comunitate etnica/religioasa/... are drepturile sale, aceleasi pentru orice comunitate etnica/religioasa/... din acel stat.
Daca tu ceri ca o comunitate sa aiba drepturile unui stat, atunci militezi pentru ca acea comunitate sa devina un stat separat Posted Image
Nu numai. Si regiunile autonome au astfel de drepturi.

Quote

Te impiedica statul roman sa-ti administrezi singur veniturile si resursele? Daca se intampla asta, te rog sa scrii in Poiana, dar pe topicul potrivit.
Impiedica comunitatea din Tinutul Secuiesc

Quote

Democratia se bazeaza pe numere.
Eu credeam ca pe principii...

Quote

Asta le spune romanilor ca nu vrei reconciliere, ci separare.
Foarte multi (inca) confunda autonomia cu secesiunea (separarea)...
Reconciliere nu inseamna ca acceptam dragostea cu forta.

View PostWestPoint, on 26 septembrie 2017 - 14:33, said:

Daca ar fi desertat asa de dragul alaturarii fratilor sai de pe Frontul Romanesc nu ar fi fost mare paguba, insa el a crezut de
cuvinta sa faca si pe spionul.
Daca-i bal, bal sa fie, nu-i asa?

Astfel, în noaptea de 10-11 mai 1917,] după ce a fugit din infirmeria unde era sechestrat, a încercat să traverseze frontul către partea română, aducând cu el planurile de împărțire și de poziționare a trupelor austro-ungare din zonă.
Pai, poate nu il primeau daca venea cu mana goala... :)

Edited by Hunor_66, 26 September 2017 - 18:47.


#1194
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostWestPoint, on 26 septembrie 2017 - 17:51, said:

Majoritatea ar dori o reconciliere, insa multi nu cred intr-un dialog sincer.
Nici eu nu cred.
De ambele parti...
Face it, ca va place sau nu, sunteti cetateni romani!
Si cel putin pana la urmatorul razboi mondial asta este realitatea!
Cata vreme mi se servesc fraze gen "armata romana invadatoare" sorry, dar n-am chiar nici un motiv sa am incredere in sinceritatea dialogului!
Sau ma rog, am motive sa fiu convins de o ura ancestrala la adresa romanilor!
Si atunci, de ce mi-ar pasa de reconciliere??
Culmea, n-am avut probleme cu ungurii cu care am interactionat in RL!
Dar stii ce? Atitudinea voastra de aici arunca o umbra asupra intregii comunitati, vrand-nevrand!
Pentru ca, "otravit" fiind de interactiunea de pe forum, habar n-am daca ungurul care imi zambeste cand imi intinde kurtosul o face efectiv din amabilitate sau ma injura in gand si se gandeste la "armata romana invadatoare"..?

View PostMount_Yerrmom, on 26 septembrie 2017 - 17:56, said:

Lipsa totala de empatie. E ziua nationala a romanilor. Ei oricum nu recunosc si nu sarbatoresc ziua aia.
Nevertheless, ESTE Ziua Nationala a Romaniei! Pe teritoriul Romaniei! Putin imi pasa daca isi pun doliu sau ce le mai trece prin cap, sunt liberi sa o faca!
Dar Romania este perfect indreptatita, PE PROPRIUL TERITORIU, sa boteze strazile cum vrea!

Edited by garett, 26 September 2017 - 19:00.


#1195
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostMount_Yerrmom, on 26 septembrie 2017 - 17:56, said:

[...] sau ce plm fac ei de 1 Decembrie.
Foarte amabil..

Quote

Nu trebuie sa aplici acelasi principiu?
Ba da, cum spunei tu? "sau ce plm fac ei de 1 Decembrie."

#1196
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,876
  • Înscris: 01.10.2002

View PostWestPoint, on 26 septembrie 2017 - 17:51, said:

Ai dreptate, schimba votul, care oricum nu oglindeste ceace se si discuta aici.
Numai sa vezi ce s-a votat si ce se discuta este total contradictoriu.

Majoritatea ar dori o reconciliere, insa multi nu cred intr-un dialog sincer.
Nici eu nu cred.
Cred ca, cel putin cu colegii tai transilvaneni de alte etnii decat cea maghiara, nu sunt in general probleme de dialog. E amuzant ca cei mai antimaghiari sunt cei din afara Transilvaniei, adica cei care nici macar nu traiesc cu ei alaturi. Poate ar putea sa explice motivele...

#1197
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostMount_Yerrmom, on 26 septembrie 2017 - 17:31, said:



Si ce daca e in Romania? Atunci ce de se mai numeste o strada Gabor Aron? Asta cine plm a fost? Un ungur cu 0 relevanta pentru Romania, cultura romana si istoria romanilor.
nume de gipsan cu sombrero

View Postgarett, on 26 septembrie 2017 - 17:37, said:

Am votat pentru reconciliere dar o să-mi schimb votul, e doar o pierdere de vreme, e clar că ungurii nu o doresc, și atunci nu văd de ce mi-aș dori eu!
eu l-am sters demult
astia vor reconciliere atat cat vrea si tokes laci

View PostWotan, on 26 septembrie 2017 - 19:33, said:

E amuzant ca cei mai antimaghiari sunt cei din afara Transilvaniei, adica cei care nici macar nu traiesc cu ei alaturi
alta manipulare

#1198
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Eu zic sa nu va suparati mai mult decat e cazul . Nu stim cat de reprezentativii sunt  simpatizantii taberei maghiare de aici . In general omul de pe zebra isi vede de necazurile sale .

#1199
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004

View PostDaco_Get, on 26 septembrie 2017 - 16:26, said:

Iti repet :Daca ai probleme PERSONALE  cu mine foloseste PM sau ne putem intilni IRL !!!

Amenintarea ta voalata  este amuzanta.  Ce crezi ca se intampla daca ne intalnim in RL?

#1200
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postg_force, on 26 septembrie 2017 - 16:13, said:

Extraordinar, si care ar fi granitele Transilvaniei domnule? Pe ce baze au fost determinate? Cum si in baza a ce s-a facut transferul Transilvaniei?

Degeaba te infoi la mine, findca maghiarii tot nu te vor accepta de stapan.

Lasand la o parte contrele cu colegul Daco_Get si referitor strict la ideile exprimate de tine in intrebarile astea retorice, respectiv afirmatia cu "maghiarii nu te vor accepta de stapan": din aceasta afirmatie reiese implicit ca dumneata ii consiteri pe maghiari "subjugati"/stapaniti de romani" in Transilvania.
Vin si te intreb si eu: consideri ca Transilvania, parte integranta a teritoriului national in zilelele noastre, e "ocubata abuziv" de statul roman, ca Transilvania e "teritoriu unguresc"? Ca asta reiese din postarea ta.
Unirea Transilvaniei cu Romania, sau "transferul" cum il numesti tu (transfer de sub stapanire ungureasca, presupun ca la astante referi) s-a facut in virtutea faptului ca Transilvania a fost dintotdeauna populata de o majoritate romaneasca; chiar si in epoca in care Transilvania era sub stapanire austroungara, populatia sa era in proportie de aprox. 70% romaneasca.
Si esti in eroare foarte mare in momentul in care afirmi ca romanii s-ar erija in "stapanii ungurilor", asa cum au facut-o ungurii cu romanii de-a lungul istoriei. Romanii nu-i considera pe unguri "slugile", "supusii" lor, ci egalii lor. Toata retorica asta a "romanilor asupritori" e o falsa problema, si "principiul" de capatai" al retoricii iredentist-revizioniste.

Edited by Mr_Who, 26 September 2017 - 21:24.


#1201
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,782
  • Înscris: 06.01.2007
Bre, dar voi de ce tot va sprijiniti pe istorie?
Nu vedeti ca istoria se rescrie in fiecare zi, in mod continuu?
Se reevalueaza.
E un organism viu.
Nu are nicio treaba cu realitatea.
Nu se stie nimic de fapt, va imbatati cu apa rece.
Nu stim nici ce s-a intamplat la revolutie.

Eu nu m-as baza decat pe realitatea noastra, aia cunoscuta, accesibila.
Ce cacat treaba am eu cu strabunii mei?
Nu vreau sa le mostenesc pacatele, daca or fi. M-am saturat de mizeria asta a pacatului stramosesc.
Macar daca s-ar cunoaste adevarul. Dar nu se cunoaste. Se cunosc interpretari.

Mie mi se pare de evul mediu sa mai discutam despre porcarii din astea ce tin de etnie, cacaturi cu cine a fost primul, cine pe cine a cucerit.
Avem o situatie de fapt, discutam pe realitatea existenta. Asta e firesc, natural.

Si eu as fi de acord cu Hunor daca n-ar abera cu vitejii lui care au trait acum sute de ani si acum sunt oale si ulcele.
In momentul de fata, printr-un cumul de imprejurari, sunt parte a natiunii romanesti.
Imprejurari corectre, incorente.. nu vad niciun arbitru absolut sa judece aceste specte.
Noi trebuie sa le respectam drepturile, ei trebuie sa inteleaga ca impreuna formam un stat, daca vor federalizare, trebuie sa-si doreasca mai multe regiuni.
Eu cred in dreptul la autodeterminare, dar nu cred in enclavizare.
Sa convinga restul tarii ca e mai bine sa ne federalizam. Eu sincer nu cred ca vor reusi asta.
Cat timp doresc enclavizare... noi ceilalti, majoritatea din acest stat nu dorim.
Si nu prea vad ce ar putea sa faca. E in dezavantajul lor sa o faca unilateral. Daca la noi nu se doreste, ei nu au ce sa faca. Eu nu tin neaparat ca acel tinut sa fie administrat de guvernul Romaniei.
Dar nici nu vad ce ar putea ei sa faca mai mult decat sa incerce sa convinga. Pe mine personal nu ma vor convinge. Ar sparge tata in 5, doar sa fie si ei una dintre acele bucati, eu simt lucrul asta. Dar nu vad inca alte 4 regiuni care sa faca la fel, sa se identifice si sa-si doreasca asta. Deci pe cale de consecinda, ei vor federalizare in 2, adica enclavizare.
Ce dracu sa mai federalizam? Suntem o tara mica si destul de neimportanta in raport cu cat de mare e tara noastra.
Iar la nivel mondial actorii principali sunt foarte mari. O companie multinationala se pisa pe noi cu jet, nu vedeti?
Nu cred ca divizarea e o solutie. Proiectul UE e o solutie. Asta ar trebui sa fie vectorul nostru. E firesc sa ne adaptam acestui mediu global prin recunoasterea si promovarea intereselor comune, nu intereselor divergente.
De aia zic... sa nu depasim limitele firescului totusi.

Apoi..
Deci vrem sa nu existe criteriul etniei?
Perfect.
UDMR ar trebui sa frie primii care sa faca pasul asta. Eu vreau sa ma inscriu in acest partid. Pot sau nu?
E normal sa avem un partid conceput pe criterii etnice care sa militeze impotriva discriminarii?
Astea-s realitatile pe care trebuie sa le discutam.
Nu basme cu viteji calare pe cai.
Aia au facut ce i-a dus capul si maciuca. Cam toti erau niste analfabeti care n-au facut altceva decat sa alerge cu calul de ici colea si sa dea cu maciuca in cap.
E frumoasa ca poveste, cu valori estetice, poate de identitate, dar in niciun caz sa fie criteriu de divizare. Da-i in plm de maciucari, au primit mai mult decat merita. Au mii de statui si nu cred ca merita nici 1% pentru ca nu au facut nimic, absolut nimic care sa conteze.
Si acum vremurile sunt altele, valorile sunt altele, mai firesti, mai naturale, mai indreptate spre om, spre familie, granitele sun deschise, internetul ne apropie, nu se mai sperie nimeni cand vede un ungur sau un negru.
Mie mi se par de ev mediu toate porcariile astea.

Edited by maccip, 26 September 2017 - 21:07.


#1202
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postcatalina1, on 26 septembrie 2017 - 15:23, said:

Te rog sa respecti rugamintea colegului moderator. Si sa incerci sa eviti acuzele de cenzura. Se poate discuta istorie, doar ca nu aici, offtopic.

"Rugamintea colegului moderator" este, in contextul discutiei de fata, nejustificata, din moment ce asta e un topic cu tema "reconcilierea dintre romani si maghiari", iar nemultumirile si resentimentele maghiarilor (cel putin ale unora dintre ei) la adresa romanilor isi au radacinile in evenimente istorice. Referintele istorice, evocarea unor momente-cheie, obsesia "regiunilor istorice", sunt aspecte ce revin constant in discursurile unguresti pe tema asta. Asa ca, daca "e interzis" la orice raportare la miezul problemei, nu prea mai e nimic de "dezbatut" sau de discutat pe topicul asta.

View Postmaccip, on 26 septembrie 2017 - 21:02, said:

Bre, dar voi de ce tot va sprijiniti pe istorie?
Nu vedeti ca istoria se rescrie in fiecare zi, in mod continuu?
Se reevalueaza.
E un organism viu.
Nu are nicio treaba cu realitatea.

:lol:
Asta-i antologica. E ca si cum ai zice ca istoricul tau personal, modul in care ai crescut si ai evoluat ca individ, educatia ta, n-au "treaba" cu realitatea, adica cu persoana care esti acum, in prezent. :lol:

In rest, paradoxal, sunt de acord cu tine, in sensul ca nu ar trebui sa ne cramponam in trecut, cel mult sa tragem niste invataminte din el si sa nu-l uitam, dar sa traim in prezent si sa privim spre viitor. Da nah, cand vin unii care inca traiesc in trecut, viseaza la epoci apuse si isi "ghideaza" prezentul si viitorul raportat la trecut, si-ti aduc pe post de "argumente" harti de acum cateva sute de ani, mai greu... :)

#1203
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,782
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMr_Who, on 26 septembrie 2017 - 21:17, said:

Asta-i antologica. E ca si cum ai zice ca istoricul tau personal, modul in care ai crescut si ai evoluat ca individ, educatia ta, n-au "treaba" cu realitatea, adica cu persoana care esti acum, in prezent. Posted Image
Antologica o laie.
Nici n-ai priceput ce am scris, probabil ca nu ti se adresa tie textul, nici eu nu stiu cum sa scriu sa fiu inteles de o plaja mai larga de oameni.

Eu am spus ca realitatea locala, aia la care ai fost tu prezent, la care ai luat parte e aia care care conteaza.
Tu ai inteles fix pe dos. Ca aia e cea care nu conteaza ca n-are treaba cu realitatea.
Plm...

Edited by maccip, 26 September 2017 - 21:26.


#1204
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postmaccip, on 26 septembrie 2017 - 21:25, said:

Antologica o laie.
Nici n-ai priceput ce am scris, probabil ca nu ti se adresa tie textul, nici eu nu stiu cum sa scriu sa fiu inteles de o plaja mai larga de oameni.

Da, ma, sigur, pentru ca asa esti tu, profund. Posted Image Amu du-te si bea un pahar de sampanie in cinstea "profunzimii" tale. Posted Image

Edited by Mr_Who, 26 September 2017 - 21:29.


#1205
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,782
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nu-s bre profund.
Dar nu-mi place sa mi se puna in gura chestii pe care nu le-am spus.
Si chestii citite de-a viceverselea.

De fiecare data cand ma citezi, tu in particular, ma astept la o reinterpretare desteapta a ceea ce am vrut eu sa zic.
Eu am vrut sa zic ceea ce am zis, las-o asa.
Daca e, vii cu o opinie contrara, aia mi se pare cinstit, dar genul asta de atac la opinie eu nu-l agreez, de aia raspund scarbos in consecinta, personal n-am niciun ghimpe impotriva ta, de multe ori sunt de-acord cu tine, nu pe tema asta cu maghiarii se pare.

#1206
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004
MrWho, eu nu-i consider pe maghiari nicicum, dar supararea lui Daco_get vine din faptul ca etnia maghiara nu se considera romana, si ca opun rezistenta la romanizare.  Or atat ideea ca atare cat si tonul pe care il foloseste iti pot spune si tie, ca si oricui, ca nu va genera aboslut nimic productiv. Chiar daca il scoateti pe Gingis cu tancul in Targu Mures, asa cum s-a mai intamplat si in 1990.
Ca sa nu mai spun ca toata tevatura asta este absolut idioata, sunt 4 milioane de romani emigrati in Spania si Italia, iar satele daca nu sunt golite sunt pline de minoritarii aialalti, care traiesc din ajutoare sociale si furtisaguri,  dar pe voi va fute grija ca nu vorbesc ungurii limba romana si ca vor autonomie. Asta in conditiile in care sunteti in UE, granitele spre vest sunt doar o formalitate, urmati directive venite de la Bruxelles si deciziile politice nu se mai iau de capul conducerii de la Bucuresti.
Uite, de curiozitate, imagineaza-ti tu scenariul cel mai rau si spune cum crezi ca ar fi viata in Romania in acele conditii?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate