Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Initiere Kundalini

  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#1
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
De unde sa incep mai intai cu definitia sau cu experienta mea personala.

Hai sa incep cu definita: KUNDALINI este energia care se află într-o stare latentă în trupul uman, la baza coloanei vertebrale.

Cuvântul Kundalini (कुण्डलिनी, kuṇḍalinī), este derivat din cuvântul sanskrit kundal care înseamnă răsucire, buclă.

Reprezintă energia primordială prezentă sub forma a trei bucle și jumătate care se învârt sub formă de spirală la baza osului triunghiular de la baza coloanei vertebrale numit osul sacru (sacrum). Sursa Wikipedia.

Experienta personala kundalini a avut loc spontan cu putin timp in urma. A fost o experienta zbuciumanta ce a avut loc fara initierea vreunui maestru, ci totul s-a intamplat de la sine fara si fara a fi avizat in prealabil de cineva.
Cu aceasta ocazie am experimentat corpul meu intr-o proportie mai mult decat rezonabila ceea ce m-a dus pe pragul de a pricepe ceea ce sta la baza functionarii organismului uman.

Am sa inchei totusi scurt cu urmatoarea intrebare: a mai avut careva din voi aceasta experienta?

P.S. Ceea ce este descris mai sus este pe scurt. Experienta in sine este mult mai vasta.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
,,Experienta personala kundalini a avut loc spontan cu putin timp in urma. A fost o experienta zbuciumanta ce a avut loc fara initierea vreunui maestru, ci totul s-a intamplat de la sine fara si fara a fi avizat in prealabil de cineva. "

Ai avut orgasm in somn :lol:
Stai linistit, este o experienta traita de toti barbatii si de toate femeile... bine... baieti si fete.

#3
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View PostDestini, on 13 septembrie 2017 - 23:42, said:

De unde sa incep mai intai cu dedinitia sau cu experienta mea personala. Hai sa incep cu definita: KUNDALINI este energia care se află într-o stare latentă în trupul uman, la baza coloanei vertebrale. Cuvântul Kundalini (कुण्डलिनी, kuṇḍalinī), este derivat din cuvântul sanskrit kundal care înseamnă răsucire, buclă. Reprezintă energia primordială prezentă sub forma a trei bucle și jumătate care se învârt sub formă de spirală la baza osului triunghiular de la baza coloanei vertebrale numit osul sacru (sacrum). Sursa Wikipedia.

Experienta personala kundalini a avut loc spontan cu putin timp in urma. A fost o experienta zbuciumanta ce a avut loc fara initierea vreunui maestru, ci totul s-a intamplat de la sine fara si fara a fi avizat in prealabil de cineva.
Cu aceasta ocazie am experimentat corpul meu intr-o proportie mai mult decat rezonabila ceea ce m-a dus pe pragul de a pricepe ceea ce sta la baza functionarii organismului uman.
Am sa inchei totusi scurt cu urmatoarea intrebare: a mai avut careva din voi aceasta experienta?

P.S. Ceea ce este descris mai sus este pe scurt. Experienta in sine este mult mai vasta.

Tu cu Kundalini experimentezi corpul ? Posted Image
Descrie mai pe larg. Poate te-ai grăbit când ai postat ...

Edited by Zalmoxis10, 14 September 2017 - 00:09.


#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Acum sunt la a saptea bere. Kundalini-ul meu este OK. Vedem mai tarziu dupa inca cateva beri cum se manifesta. Daca mai sunt in stare iti voi spune.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

View PostZalmoxis10, on 14 septembrie 2017 - 00:04, said:

Tu cu Kundalini experimentezi corpul ? :)
Descrie mai pe larg. Poate te-ai grÎbit când ai postat ...

Nu il stresa, nu a citit atita cit sa stie, ca daca stia nu mai intreba.

#6
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View PostZalmoxis10, on 14 septembrie 2017 - 00:04, said:



Tu cu Kundalini experimentezi corpul ? :)
Descrie mai pe larg. Poate te-ai grÎbit când ai postat ...
Este o experienta personala care nu trebuie data profanilor. Cum e vorba aia nu da perle porcilor. Sunt doar curios daca pe un forum online se poate gasi vreun initiat.
Oamenii nu au "timp"sa dedice spiritualitatii prefer sa traiasca in bunkerul lor si chiar daca cineva se ofera sa ajute nu va fi apreciat niciodata. Asa ca... Mai astept pareri

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDestini, on 14 septembrie 2017 - 00:11, said:


Este o experienta personala care nu trebuie data profanilor. Cum e vorba aia nu da perle porcilor. Sunt doar curios daca pe un forum online se poate gasi vreun initiat.
Oamenii nu au "timp"sa dedice spiritualitatii prefer sa traiasca in bunkerul lor si chiar daca cineva se ofera sa ajute nu va fi apreciat niciodata. Asa ca... Mai astept pareri

:ewwpu: Phuaiiii...
Ombre", initiatul nu este cinic, nici orgolios, cunoscatorul nu intreaba.
Doritorul de informatii iar nu este orgolios, ci smerit.
Asteapta provincia.

L.E. A, vezi ca a fost eliberat Bivolosu", un bun indrumator pe ,,cale " ;)

Edited by crisstonne, 14 September 2017 - 00:19.


#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
kundalini=energie demonica

#9
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Postcrisstonne, on 14 septembrie 2017 - 00:17, said:



:ewwpu: Phuaiiii...
Ombre", initiatul nu este cinic, nici orgolios, cunoscatorul nu intreaba.
Doritorul de informatii iar nu este orgolios, ci smerit.
Asteapta provincia.

L.E. A, vezi ca a fost eliberat Bivolosu", un bun indrumator pe ,,cale " ;)
Imi place cum gandesti. Adevarat va spun este mai usor sa treaca o camila prin varful acului decat un orgolios in in tainele ezoterismului. Scuzati dar nu am rezistat sa nu o spun :)

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDestini, on 14 septembrie 2017 - 00:26, said:


Imi place cum gandesti. Adevarat va spun este mai usor sa treaca o camila prin varful acului decat un orgolios in in tainele ezoterismului. Scuzati dar nu am rezistat sa nu o spun :)

Adica ai inteles, ca esti departe :lol:
Ori esti din cei care vad paiul...

#11
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Postcrisstonne, on 14 septembrie 2017 - 00:33, said:



Adica ai inteles, ca esti departe :lol:
Ori esti din cei care vad paiul...
Nu ma cunosti si daca spui ca eu am buturuga  inseamna ca ai o prejudecata. Pacat nu am venit aici sa creez conflicte ci sa imi dau si eu contributia :)

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostBombalurina, on 14 septembrie 2017 - 00:09, said:

Acum sunt la a saptea bere. Kundalini-ul meu este OK. Vedem mai tarziu dupa inca cateva beri cum se manifesta. Daca mai sunt in stare iti voi spune.

Habar n-ai tu, dar si alcoolul se spune ca poate (sau anumite droguri ca pot) trezi energia Kundalini.

View Posttiupedix, on 14 septembrie 2017 - 00:15, said:

monica lewinsky este " initiata"
i-a oferit lui bill descatusarea acesttei energii sacre

Daca ar fi fost cu adevarat initiata in practici tantrice (de mana stanga), atunci poate ca da.

In orice caz, alcoolul ramane un "accesoriu" al dependentilor de alcool, iar obsesia pentru sex "in curtea" celor care nu reusesc sa depaseasca prima treapta din piramida trebuintelor a lui Maslow, in afara de cazul in care se imbina cu practicile spirituale lunare in urma unei initieri. Si chiar in ultimul caz lucrurile raman uneori neclare, deoarece trebuie sa recunoastem ca au existat si practicanti consacrati care au sfarsit prin a deveni alcoolici.

View Postcristirg, on 14 septembrie 2017 - 00:18, said:

kundalini=energie demonica

Urcarea lui Kundalini este deseori echivalata cu coborarea Sfantului Duh (Spiritului Sfant) pe baza similaritatii trairilor care s-ar petrece in urma experimentarii acestei situatii. Sfantul Duh este energie demonica?

Mesaj moderator:
Am facut ceva curatenie la topic si va rog ca pe viitor sa va abtineti de la alte postari inutile care incalca regulamentul forumului si al ariei (altfel se poate lasa cu sanctiuni, dupa cum stiti): https://forum.softpe...iei-paranormal/

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,603
  • Înscris: 16.03.2004
Toată lumea fuge de kundalini, și tu îl vrei?Posted Image

La ce îți trebuie, kundalini ăsta?

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Stai sa vezi cand descoperi Chakra, care culmineaza cu orgasmul prostatic!

#15
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDestini, on 13 septembrie 2017 - 23:42, said:

Cu aceasta ocazie am experimentat corpul meu intr-o proportie mai mult decat rezonabila ceea ce m-a dus pe pragul de a pricepe ceea ce sta la baza functionarii organismului uman.
Viata (biologica) sta la baza functionarii corpului uman. Si a oricarui organism viu. E in curs de cercetare ce este viata. Nimeni nu stie exact. Daca ai vreo teorie noua, spune-ne si noua.

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdark, on 14 septembrie 2017 - 08:28, said:

Toată lumea fuge de kundalini, și tu îl vrei?Posted Image

La ce îți trebuie, kundalini ăsta?

In Tantra hindusa Kundalini este o energie feminina (zeita Shakti - o manifestare a lui Kali) care dormiteaza la baza coloanei vertebrale (in chakra bazala - Muladhara chakra) si care dupa ce este trezita doreste sa urce deasupra capului in Sahasrara chakra unde il intalneste pe zeul Shiva (energie masculina a principiului divin si sot al lui Kali). In momentul intalnirii lor (similara unui act sexual) se petrece procesul distrugerii vechii fiinte si al reconstructiei noii fiinte.
(In crestinism, pogorarea Sfantului Duh deasupra capului era considerata un fel de moarte si renastere, dupa care adeptii isi schimbau numele si isi consacrau viata celor sfinte).

Shiva si Kali din brahmanism/ hinduism reprezinta principiul evolutiei manifestat prin distrugere si reinnoire si se opun dualitatii Vishnu - Lakshmi care reprezinta principiul stagnarii, conservarii care la randul lor sunt aspecte ale aceleiasi divinitati alaturi de perechea Brahma - Saraswati, principiul creator, respectiv zeita intelepciunii).
In Tantra buddhista se foloseste un limbaj mai ezoteric si fara legatura cu zeii, deoarece buddhismul nu se preocupa de zei, dar practicile sunt similare, sistemul de chakre (centre energetice ale corpului subtil) este acelasi, numele energiei Kundalini s-a pastrat.

Kundalini Shakti este asemuita cu un sarpe care dormiteaza incolacit in chakra asociata elementului Pamant si care dupa trezire urca in spirala arzand cu focul si lumina ei impuritatile ce blocheaza centrii energetici si spulberand ignoranta.
Aceste elemente tantrice au fost preluate de catre multe scoli Yoga si adaptate specificului fiecareia.

Iar daca ar fi sa fac o paralela cu Bibilia crestina, Kundalini m-ar duce cu gandul la sarpele biblic, pomul cunoasterii binelui si raului l-as considera coloana vertebrala si sistemul de chakre, iar fructul paradisului ar reprezenta activarea lotusului cu o mie de petale (centrul energetic aflat deasupra capului) - o cunoastere care este interzisa celor care nu sunt pregatiti - asa se explica de ce "lumea fuge de Kundalini" (de fapt, doar religiile cu origine iudaica cred ca induc teama fata de Kundalini, fiind facuta corelatia cu pacatul originar). Religiile solare, in general, desconsidera principiul feminin si resping principiul evolutiei (zeii distrugerii si innoirii) in favoarea principiului creator si al conservarii. In crestinism, de pilda, se reitereaza permanent conflictul dintre Dumnezeu si Satan (armata lui Satan) care considera lumea injusta (consecinta cunoasterii binelui si raului - Satan, Saturn s.a.m.d. reprezentand in diverse traditii "Zeul Judecatii") si vrea sa o schimbe, dar invinge intotdeauna principiul conservarii (considerat superior) si armata lui Satan cu tot cu el este impinsa mereu in Infern. In multe alte religii sau forme de spiritualitate cele doua principii opuse ale divinitatii coexista si sunt egale (la fel ca Yin si Yang din Daoism, trinitatea hindusa - ignorandu-l aici pe Brahma care doar a creat lumea, apoi s-a retras etc.). Sunt principii opuse, contradictorii, dar participa impreuna la echilibrul cosmic, la dialectica existentei fara ca vreunul sa sfarseasca alungat definitiv (altfel nu ar mai exista progres, "ispita" etc.).

In ceea ce ma priveste, nu urmez nicio forma de spiritualitate sau practica spirituala. Ma intereseaza (un pic) doar teoretic. Ceea ce am scris mai sus sunt simple idei care mi-au trecut prin minte in urma unor lecturi superficiale in domeniu (nu am avut niciodata timp pentru un studiu aprofundat al religiilor si practicilor religioase, magice, samanice, tantrice, yogine, stiintelor oculte etc.). Si cu toate ca nu mi-am format opinii definitive (si nici nu o voi face, deoarece sunt agnostic), anumite idei religioase (fie din religiile solare - crestinism, islamism etc., fie din spiritualitatea lunara - scoli de magie, tipuri de satanism s.a.m.d.) mi se par suficient de exagerate sau amuzante ca sa le acord vreun credit (dintre acestea facand parte si ideea "Kundalini = rau"). Posted Image
Dupa ce citesti multe texte orientale (scrise de persoane acreditate, consacrate unei vieti spirituale) in care se fac referiri la energia Kundalini si incepi sa intelegi cum stau lucrurile (si cat de echilibrat trebuie sa fii ca sa aspiri spre a trezi energia Kundalini) este imposibil sa mai adopti opiniile (exprimate deseori cu ura) ale unor fanatici religiosi care vad peste tot demoni si pericole ce vin din Orient si sunt aproape total ignoranti in ceea ce priveste spiritualitatea orientala.

Edited by _-_, 14 September 2017 - 09:43.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E bine ca ai facut paralela cu sarpele biblic, sa fie clara identitatea satanica. Fiecare alege in cunostinta de cauza.

Nu inteleg cum a fost "experienta spontana" descrisa foarte tehnic, cu 3 1/2 bucle, triplu tsulup & shit.

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDestini, on 13 septembrie 2017 - 23:42, said:



Am sa inchei totusi scurt cu urmatoarea intrebare: a mai avut careva din voi aceasta experienta?

P.S. Ceea ce este descris mai sus este pe scurt. Experienta in sine este mult mai vasta.
N-ai tu nici o treaba cu Kundalini. Se vede de la o posta din felul in care pui problemele pe-aici. Asa dintr-astia ca tine care se autoiluzioneaza, ca sa nu zic mai rau, e plina lumea. Dar daca se agraveaza problema eu zic sa treci si pe la psiholog/psihiatru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate