Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

ouă în apă fierbinte

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Da, fac faza cu microundele, am uitat de asta, pun din start apă fierbinte și le bag.

#20
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Eu îți propun sa electrocutezi ouăle. La joasa tensiune ai oua moi, la medie tensiune oua cleioase, si la înaltă tensiune oua tari.

#21
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sa nu va complic viata, dar unde locuiesti? Si altitudinea influenteaza atitudinea oualelor fierte. mai bine incearca o omleta

#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posttzopinel, on 13 septembrie 2017 - 19:17, said:

Dacă pun peste ouă apă clocotită de la dozator, în cât timp se fierb, dacă le las într-o cană, având în vedere că temperatura scade? Eu chiar le prefer moi.
Daca ti-ai dat raspunsul singur : "având în vedere că temperatura scade" de ce mai intrebi ?  in ani o sa ai oua moi  fierte in apa de la dozator ! asta daca nu stai sa schimbi apa clocotita din cana la fiecare 10  zece secunde !  (timp de vreo 6-7 minute, ca sa ai o temperatura constanta).
Oricum,cel mai probabil la primul contact cu apa clocotita, coaja oualelor o sa faca "BUMMM ! " ( adu-ti aminte ca si  la aragaz trebuie sa reduci focul cand le pui in apa fierbinte sau in cel mai rau caz le adaugi de la inceput in apa rece !)

Edited by stlk, 13 September 2017 - 23:34.


#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Păi le ții în apă și le verifici regulat. Când au ajuns la consistența dorită, le scoți. Dăăăă

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cel mai simplu este sa le fierbi, vezi ca exista in kaufland, pe la accesorii de bucatarie, un "dispozitiv" sub forma unei jumatati de ou, din plastic transparent, cu 3 gradatii/semne. se numeste egg timer, cred ca e marca fackelmann.
il pui in apa in care fierbi ouale si atunci cand isi schimba culoarea si atinge gradatia dorita, stingi focul, ouale fiind fierte asa cum iti doresti - moi, cleioase sau tari.
http://www.pandortex...ă-fierte-c9297

#25
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Avem aici doar dozator și microunde, s-a elucidat deja, pun apă fiartă de la dozator și le bag la microunde. Altitudine: 80m ;)

Edited by tzopinel, 14 September 2017 - 14:44.


#26
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Priza aveti?
https://www.emag.ro/...6/pd/D6XR4BBBM/

#27
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostDev, on 14 septembrie 2017 - 14:50, said:



Eu ma gandeam la asa ceva , dar merge si varianta ta.

#28
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

View PostDev, on 14 septembrie 2017 - 14:50, said:

Da dar nu are rost să car atâtea chestii după mine

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
tzopinel, cumpara frate cea mai ieftina cana electrica, cu capacitate de 1-1,5 litri si rezolvi elegant problema cu fiertul oualor la locul de munca. trebuie doar sa ai grija cand decupleaza automat fierberea, s-o pui din nou in functiune.
stiu pe cineva care tot asa, la locul de munca, fierbe uneori crenvursti in cana electrica....
https://www.emag.ro/fierbatoare/c

#30
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Am cană electrică dar n-o aduc pentru cât fierb eu, odată pe lună. Nici n-am unde o lăsa pe aici. Dacă aș fierbe mai des, ar fi cea mai bună soluție.

#31
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu stiu pe cineva ce isi gateste la munca. Au aragaz, merge dimineata trage in tigaie bacon, pune oua peste etc. Miroase prin birouri... toti se oftica

#32
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
De aia nu ne pune aragaz sau plită. :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate