Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

iPhone 8/8 Plus - discutii generale

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2977 replies to this topic

#1801
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010
La utilizarea zilnică probabil diferențele sunt infime. Nu dețin (și nici nu am deținut) vreunul din telefoane, spun asta în urma comparațiilor văzute pe YouTube

#1802
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Au zis cativa colegi de pe forum acum ceva timp ca nu merita trecerea. Eu am iPhone 8, nu am avut 7 si nu stiu cum e. La utilizarea de zi cu zi nu cred ca vei vedea diferente, insa iPhone 8 are incarcare Wireless.. Pe mine asta ma incanta :D

#1803
chitsro

chitsro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 26.10.2011
Rahat,.nu merita clar.  Practic nu simti nici o schimbare.. Aceeasi problema am avut si eu: i7 128 gb la ce trec? Ori iphone 7+ sau 8+ sau iphone 10 daca e pe gustul si buzunarul tau. Pana la urma am trecut la Samsung s8 dupa o perioada de cercetare. In primele zile imi venea sa dau cu el dar dupa o saptamana m-am obisnuit... Imi pare un pic rau ca nu m-am uitat si la s8 plus.. a upgrade-ul a costat doar 100 euro peste iphone 7...

#1804
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

View Postsilviu03, on 09 februarie 2018 - 15:55, said:

Salut,cei care ati trecut de la I7 la I8 ce parere aveti?se justifica trecerea?am vazut diferenta la poze si display,este un mic plus,nu ceva f sesizabil,dar ma intereseaza la utilizarea zilnica ce parere aveti?ms.
Le-am avut pe amândouă in casa in același timp. Ecranul mi s-a părut mult mai bun la 8, e f util quick charge/ wireless charging și capacitatea dubla de stocare e iarăși un mare plus.
In utilizarea zilnică, diferențele sunt infime. Depinde de diferența de bani, dpmdv merita 150 de euro in plus 8-le(cred ca asta e diferența).

#1805
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Wireless charging nu ma intereaeaza,aveam pe S7 si nu am folosit o,quiq de cateva ori da mi a fost de folos,asta doar ca sa evit sa car bateria externa dupa mine!
Probabil ca da,trecerea m ar costa undeva la 800 lei,de x nu se pune problema,nu as da atatia bani pe un telefon,desi imi place mult pentru mine mi se pare mult la momentul de fata.
Trecerea la samsung iar nu este o optiune in momentul de fata,desi la inceput mi se parea o prostie ios ul,nu l mai folosisem de vreo 3 ani,acum m am obisnuit si mi se pare super ok,dupa update ul la 11.2.5 si bateria este mult mai buna.
Probabil cel mai intelept este sa mai astept,nu cred ca se justifica in momentul de fata schimbarea telefonului.
Va multumesc.

#1806
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postsilviu03, on 09 februarie 2018 - 23:54, said:

Probabil cel mai intelept este sa mai astept,nu cred ca se justifica in momentul de fata schimbarea telefonului.
Va multumesc.

Clar, si depinzand de cat de vechi e 7-le tau, eu zic sa profiti si sa iti schimbi bateria cu una noua pana in Decembrie 2018 cat tine oferta Apple.

#1807
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Sansele sunt sa pierzi rezistenta la apa dupa interventii in telefon.

Eu nu as schimba bateria fara sa fie necesar.

#1808
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Din fericire nu este necesar,telefonul l am luat in august,dupa update ul la 11.2.5 sunt impresionat de cat ma tine bateria,este primul telefon de la sony Z3 incoace care ma duce o zi fara emotii!

#1809
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
daca te intereseaza sa fie mai confortabil la ochi, atunci merita (truetone face toti banii) , camera putin mai buna, wireless charge daca folosesti, etc.

#1810
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Nu mi place acel trutone,prefer culori mai reci.

#1811
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
edit

Edited by izometric, 10 February 2018 - 15:29.


#1812
mariusoms

mariusoms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.04.2011
Salut. Eu am fost puțin ghinionist cu i7 in sensul că am schimbat 2 la eMag: primul a avut ceva probleme cu microfonul (mă auzeau interlocutorii înfundat) și al doilea pierdea semnalul foarte ușor. Pe al doilea l-am dat înapoi am pus diferența și am luat i8. Cel mai mare avantaj este ecranul cu truetone (mi se pare bestial de bun pentru ochi) și apoi încărcarea wireless. În rest...in uz zilnic nu e nicio diferență.

#1813
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Dupa cum am zis,incarcarea wireless nu o folosesc,la samsung aveam un incarcator pe care l am dat asa sigilat cum l am primit,ir truetone nu mi place,imi plac culorile reci,habar n am de ce,mereu am setat display ul telefonului cat mai rece,am amici care tin blue light sau cum se numeste si mi se pare ca isi bat joc de telefoane...
Va multumesc,sa incheiem pentru ca este topic de I8

#1814
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
isi bat joc de telefoane ca folosesc ceva care este util ochiului / mai usor de citit de pe ecran? :))

#1815
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 06.12.2012
Nu știu cât contează pentru cel de dinainte, dar True Tone se poate opri. Nu e ca și cum il bagă Apple pe gât.

#1816
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Mi se pare ca isi bat joc de calitatea display ului,da !
Stiu ca se poate opri,spuneam ca pentru mine nu este un plus.

#1817
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Lumina albastra oboseste ochii si creaza probleme pe termen lung, marind inclusiv riscul degenerarii maculare.

Quote

The fact that blue light penetrates all the way to the retina (the inner lining of the back of the eye) is important, because laboratory studies have shown that too much exposure to blue light can damage light-sensitive cells in the retina. This causes changes that resemble those of macular degeneration, which can lead to permanent vision loss.

Sursa

Daca atata te duce capul, ca vai ce draguta e lumina albastra si ce joc isi bat unii de ecranele telefoanelor, te invit la un concurs de uitat la soare sa vedem care clipeste mai repede. Tu primul.

Edited by izometric, 15 February 2018 - 09:10.


#1818
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Daca atat ma duce capul?eu am spus ce prefer,fiecare face ce vrea cu telefonul lui!
Ai grija de ochii tai,ca de ai mei ma ocup eu ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate