Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Windows 10 CPU este mereu 100%

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Asa cu mam zis, procesorul tau e vechi si slab.

Ruleaza totusi utilitarul care l-am recomandat sa vedem exact cu temperaturile.
Asta daca vrei sa faci teraba, ca pe pipaite nu prea te poate ajuta nimeni cum trebuie.

E posibil sa fi montat gresit sistemul de racire de ex, poate nu ai inlocuit pad-urile termice ci ai pus pasta in locul lor - ceea ce ar putea fi o cauza - diferentele de nivel la laptopuri se egalizeaza prin pad-uri.

#20
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Am făcut un PrintScreen după 5 minute de la deschidere. Eram pe Microsoft Edge, care era în Not Responding.

Attached Files


Edited by TheBadWorm, 14 September 2017 - 08:55.


#21
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 TheBadWorm, on 14 septembrie 2017 - 08:52, said:

Am făcut un PrintScreen după 5 minute de la deschidere. Eram pe Microsoft Edge, care era în Not Responding.

DISM se ocupa de servicing gen clean up dupa updateuri de Windows, integritatea fisierelor etc.. wsappx e Windows Store care isi face updateuri si iti baga Candy Crush pe gat :)))

DISM il poti opri dar wsappx nu prea ca ruleaza sub SYSTEM

#22
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Wsappx il opresti setand update-ul aplicatiilor pe manual. Deschizi aplicatia Store, mergi la settings si prima optiune de-acolo o treci pe off..

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

 TheBadWorm, on 14 septembrie 2017 - 08:52, said:

Am făcut un PrintScreen după 5 minute de la deschidere. Eram pe Microsoft Edge, care era în Not Responding.

Temperaturile sunt bune.
Nu prea inteleg de ce ruleaza acel Dism - e ca si cum nu ai avea update-uriel la zi.

Ultimul  10 este versiunea 1703 si buildul 15063.608 - daca nu ai asa ceva in Sbout System inseaman ca lucreaza sa-l aduca la zi.

Daca esti la zi - ai build-ul e mai sus iti recomand sa rulezi un O%Shut-up 10 si sa ma itai din serviciile inutile.

Daca nu esti la zi fa-i update-urile pana esti al zi .

#24
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Am înjurat și eu 15-20 min. de la deschiderea calculatorului în seara asta, îmi tot înghețau pagini web, atât în Firefox cât și în Edge. Era de la update-uri, care mi se par că monopolizează resursele sistemului din ce în ce mai mult. Vorbim despre i5-6500 + SSD + 8Gb RAM și Windows 10 64bit
La servici, pe C2D E8400 cu 2 GB RAM  și HDD, nu se poate lucra in condiții similare

#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Exista o singura versiune de windows - ultima. Daca nu o instalezi direct pe aia, se descarca si se instaleaza singura. Daca ai sistem slab asta e, astepti sa termine treaba.

#26
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Am dezactivat actualizarea automată a aplicațiilor din Store și Auto Windows Update iar acum merge mai bine. Totuși, încă mai sunt momente în care CPU crește foarte mult, dar nu până la 100%

#27
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Oricum o dai, Microsoft trebuie sa facă ceva astfel încât instalarea de actualizări sa nu dureze zece ani și nici sa încetinească PC-ul încât sa nu poți lucra pe el. Nu toată lumea are i7 și SSD.

#28
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Eu sunt Insider Microsoft, probabil de asta mănâncă mai multe resurse.

#29
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Dezactivati actualizarile automate ale Store si Windows Update,mai dezactivati si Mentenanta care la fel e Automata si cauzeaza high cpu/ram/hdd usage cand ruleaza.

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Facusem mai demult o aplicatie ce arata CPU usage pe un interval de timp, numai buna pentru unele diagnostice.

Edited by dani.user, 17 September 2017 - 15:24.


#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 Petran_Marius, on 17 septembrie 2017 - 14:43, said:

Dezactivati actualizarile automate ale Store si Windows Update,mai dezactivati si Mentenanta care la fel e Automata si cauzeaza high cpu/ram/hdd usage cand ruleaza.
Se pare ca Windows 10 cere/ consuma resurse cam multe in ultima vreme......aceasta nu este ok.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 17 September 2017 - 15:36.


#32
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
^ Pai mno aici multi zic ca Windows 10 e cel mai optimizat sistem de operare, e pe naiba daca il lasi asa de capu lui.

#33
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
N-are treabă cu actualizările sau cu windows-ul, alta trebuie să fie problema! Am laptop de serviciu cu procesorul ăla, i3-3110m și rulează absolut normal toate cele! Windows 10 actualizat la zi! Și nu stă procesorul la 100% decât în momentele justificate. Să nu fie hardul sau memoria sau naiba știe ce soft cu probleme...

#34
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 Petran_Marius, on 17 septembrie 2017 - 15:43, said:

^ Pai mno aici multi zic ca Windows 10 e cel mai optimizat sistem de operare, e pe naiba daca il lasi asa de capu lui.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iHzEp8a8w10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vedeti daca acest turorial va ajuta cumva.....Posted Image
*La mine functioneaza...

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 17 September 2017 - 16:59.


#35
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
nu înțeleg de ce mai există astfel de thread-uri în 2017.

vezi că ai o problemă și poți face un clean install? OK, fă-l și nu mai instalezi nimic, doar îl conectezi la Internet și aștepți. formatezi și instalezi doar ultima versiune de Windows 10 pe care o descarci cu 5 minute înainte de pe site-ul M$. la o oră după ce l-ai instalat e deja la zi, are toate driverele instalate (mai ales pe laptopuri mai vechi), a făcut mentenanță, s-a activat singur fără niciun serial (dacă e original și a mai fost activat pe acel laptop) și gata, nu ar trebui să mai fie nicio problemă.

orice problemă apare după ce incepi să instalezi programele, vine de la programele respective.

#36
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Steam a fost prima aplicație instalată. De pe Steam am descărcat primul joc și a început problema. Nici acum nu am aplicații instalate aiurea. Am mai spus, nu instalez aplicații cracked sau nesigure, doar de pe Store și Steam.

Ce părere aveți despre dezactivarea serviciilor Superfetch și Windows Search?

Edited by TheBadWorm, 17 September 2017 - 19:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate