Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Telekom VoLTE

- - - - -
  • Please log in to reply
1449 replies to this topic

#163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
De ce e o ciorba la VDF, ca sunt singurii care au implementat complet serviciile ims, inclusiv sms prin wifi?

#164
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 05.10.2007

View PostMembruAnonim, on 19 august 2021 - 20:42, said:

De ce e o ciorba la VDF, ca sunt singurii care au implementat complet serviciile ims, inclusiv sms prin wifi?
vdf = ciorba si mult marketing😂

#165
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 12.07.2017

View PostMembruAnonim, on 19 august 2021 - 20:42, said:

De ce e o ciorba la VDF, ca sunt singurii care au implementat complet serviciile ims, inclusiv sms prin wifi?

O ciorbă pentru că nu pot face un serviciu funcțional complet nici până în ziua de azi, la asta m-am referit. Posted Image  Degeaba am suita completă cu toate serviciile, dacă nu pot folosi banalul apel ca să pot comunica cu o persoană. Cât am fost clientul celor de la Vodafone am avut VoLTE de la ei. Din 5 apeluri 3 spre 3G restul spre 4G. Dacă partea asta a fost rezolvată pentru câteva luni, aveam alte probleme , ca de exemplu...calitatea apelurilor varia foarte mult și mă refer la cele în rețea, adică aveam momente când mă azueam super bine și momente când nu mă înțelegeam cu persoana de la celălat capăt al firului zis. (Apel VDF-VDF)....și nu..nu eram în vreun buncăr ci afară și eu și cealaltă persoană, în centrul orașului Ploiești. Un alt exemplu, formam un număr de telefon și instantaneu mă arunca în 3G , în contextul în care aveam semnal full 4G+. Iar în ultimele mele luni la Vodafone am observat că dacă eram într-un apel 4G și intram într-o clădire unde semnalul era slab, rețeaua în loc să mă redirecționeze către 3G (unde aveam semnal maxim pe aceea tehnologie, mă arunca direct în faimosul lor 2G, care știm cu toții cum se aude. Iar un ultim exemplu, eram într-un apel, aveam o convorbire importantă, iar serverul Vodafone îmi inchide apelul și îmi arată Server Unreachable, în loc să mă redirecționeze către 2G/3G, ca să îmi pot continua convorbirea, frumos..ce-ți poți dori mai mult.Posted Image  Aceste evenimente pe care vi le relatez au fost intre octombrie 2020-martie 2021, cu destul de mult timp după lansarea din 2019.... Iar ca să închei, la relații cu clienții, dorind să opresc acest serviciu, căci au șters aceea bifă pentru a dezactiva VoLTE, mi-au spus că nu se mai pot pune numere de telefon în  Blacklist pentru VoLTE, nu e ok asta. Terminalul era un Huawei P30 Lite (cumpărat de la ei din magazin, conform doleanțelor lor după website cu privire la funcționalitatea acestui serviciu), sim schimbat, aveam abonament. Așa că ....Vodafone încă mai are de lucrat la acest VoLTE, nu mă încântă cu nimic că îmi rămân datele mobile în 4G în timpul unui apel, dacă nu mă pot folosi la o calitate ok de serviciul lor de voce, blocând desigur și posibilitatea dezactivării lui, eu plătind o sumă de bani, conform unui contract, again , nu e ok...Posted Image , dar bine că am scăpat de ei.Posted Image

#166
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
VoLTE la VDF a fost dezastru intodeauna, proiectare si testare proaste. Nici acum nu au redundanta la sistemele IMS, merg la risc. Colac peste pupaza tre' sa dea toate echipamentele IMS chinezesti afara si sa puna Ericsson, deci inca o data chinul facerii, din nou probleme ptr clienti pana se termina procesul inlocuirii. Aud ca unii angajati VDF care au migrat la Huawei pentru a mentine stranse legaturile tovarasesti revin inapoi la firma care i-a consacrat... deci nu mor nici aia de foame cand or inchide sandramaua.

Telekom are packet core de la E/// mi se pare, pune IMS ultimul racnet de la Mavenir (care sunt destul de tari) ... sper sa vedem ceva frumos pe IPv6, ultimile codecuri, redundata, SMS/IP. In vreo 6 luni maxim i-or da drumu'.

Edited by SethNY, 19 August 2021 - 22:02.


#167
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 12.07.2017

View PostSethNY, on 19 august 2021 - 21:51, said:

VoLTE la VDF a fost dezastru intodeauna, proiectare si testare proaste. Nici acum nu au redundanta la sistemele IMS, merg la risc. Colac peste pupaza tre' sa dea toate echipamentele IMS chinezesti arata si sa puna Ericsson, deci inca o data chinul facerii, din nou probleme ptr clienti pana se termina procesul inlocuirii.

Telekom are packet core de la E/// mi se pare, pune IMS ultimul racnet de la Mavenir (care sunt destul de tari) ... sper sa vedem ceva frumos pe IPv6, ultimile codecuri, redundata, SMS/IP. In vreo 6 luni maxim i-or da drumu'.

De la E/// au packet core. Chiar ar fi o mișcare super din partea lor, dacă ar lansa VoLTE ca la carte.

#168
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Telekom Romania a testat initial IMS cu Ericsson si Nokia dar se pare ca au renuntat la idee. Stiu ca si in Germania aveau echipamente Mavenir, se pare ca sunt mai avantajosi pentru ei.

#169
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 12.07.2017

View PostSethNY, on 19 august 2021 - 22:00, said:

Telekom Romania a testat initial IMS cu Ericsson si Nokia dar se pare ca au renuntat la idee. Stiu ca si in Germania aveau echipamente Mavenir, se pare ca sunt mai avantajosi pentru ei.

Poate că această firmă este mai avantajoasă și ei deja au experiență în implementarea acestui serviciu pe o altă piață cu aceeași firmă.
Noi cei cu IPhone vom mai avea de așteptat până vom avea acces la serviciu, la Android probabil că va merge rapid treaba.

Edited by giusepe2002, 19 August 2021 - 22:07.


#170
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Nu cred ca va dura mult nici la iPhone. Au carrier bundle, o sa dea doar un update mic si atat

#171
EMIL0003

EMIL0003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.01.2008
Mai repede vand firma decat sa implementeze ei VoLTE si VoWiFi. Asta cred ca e aruncata asa ca sa mai creasca valoarea firmei, care oricum are de suferit.

#172
Veneno9

Veneno9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 27.03.2019

View PostEMIL0003, on 20 august 2021 - 00:00, said:

Mai repede vand firma decat sa implementeze ei VoLTE si VoWiFi. Asta cred ca e aruncata asa ca sa mai creasca valoarea firmei, care oricum are de suferit.
pagina oficiala : https://www.mavenir....te-and-vowi-fi/

#173
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSethNY, on 19 august 2021 - 22:00, said:

Telekom Romania a testat initial IMS cu Ericsson si Nokia dar se pare ca au renuntat la idee. Stiu ca si in Germania aveau echipamente Mavenir, se pare ca sunt mai avantajosi pentru ei.

Au testat si au ims pentru telefonia fixă. Pe mobil nu a fost niciodata testat asa ceva.

Probabil la momentul lansării vor fi ultima rețea din Europa fără volte. Oricum mari sanse sa moara in pântece proiectul daca se vinde, nu mai are OTE rabdare cu astia prea mult, scad sub 3 milioane clienti curând.

Edited by MembruAnonim, 20 August 2021 - 09:48.


#174
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Oricum, tot ce se face sau nu se face, e cu gandul la vanzare. Au recunoscut oficial.
Daca era sa se implementeze volte cu gandul la abonati sau la calitatea retelei, se facea inainte sa piarda mai bine de jumatate din abonati. Acuma na... n-are mireasa dinti in gura, dar macar papuci in picioare sa aiba, poate o fi ceva mai dezirabila.

#175
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View PostMembruAnonim, on 20 august 2021 - 09:40, said:

Au testat si au ims pentru telefonia fixă. Pe mobil nu a fost niciodata testat asa ceva.

Nu, au IMS de la Huawei ptr telefonia fixa deja.
Mai corect au testat VoLTE cu  IMS CSCF de la Huawei si IMS TAS de la Nokia, acum vreo cativa ani .
Acum dau tot Huawei afara si pun Mavenir.


Nu cred ca le ridica pretul firmei faptul ca pun VoLTE ca aia de ii cumpara  (daca e vreun operator din RO) o sa trebuiasca sa integreze si sistemele VoLTE in reteaua lor si cum treaba asta e f complicata ... mai bine dau totul afara si incep de la zero.

Edited by SethNY, 20 August 2021 - 11:23.


#176
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 10.10.2011
Mai degraba e o chestie planificata si bugetata mai demult...

#177
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,108
  • Înscris: 04.10.2005
Mai degraba... Reflecta strategia manageriala de la Telekom... Un haos total...

Edited by khristian78, 20 August 2021 - 14:05.


#178
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,883
  • Înscris: 09.10.2009
Cine îi mai înțelege, astia mereu fac cate o revoluție, se reinventează și tot ultimii sunt ..

#179
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 03.04.2007
Pai nu sunt ei nr 1 la abonati ?
Parca asa măcăne duduia in reclama tv 😁

#180
EMIL0003

EMIL0003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.01.2008
Sunt Nr 1 la abonati daca rastorni clasamentul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate