Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Datorez taxa de timbru judiciar?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ciobanXXX

ciobanXXX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.08.2017
Salut.

Urmeaza sa cer tribunalului trecerea unei firme in faliment.

Firma este de doi ani in reorganizare judiciara si nu(mi) plateste salariile.

Trebuie sa achit ceva taxe inainte de a depune la tribunal cererea? Am fost salariat pana recent.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
conform codului muncii (art. 270), nu trebuie sa platesti nimic

Quote

Art. 270
Cauzele prevăzute la art. 266 sunt scutite de taxa judiciară de timbru şi de timbrul judiciar.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai pune si articolul 266 la care faci referire, ca asta il intereseaza pe coleg.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Post_Smiley_, on 08 septembrie 2017 - 08:58, said:

conform codului muncii...
Codul muncii n-are nicio treabă aici.
Da. Trebuie să plătesti 200 lei taxă de timbru

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ciobanXXX, care salarii nu-ți sunt plătite? Cele de acum sau cele din perioada de dinainte de insolvență? Administratorul judiciar ce spune?

#6
ciobanXXX

ciobanXXX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.08.2017
Am si din perioada de observatie si din cea de reorganizare.

Adminu jud spune ca il doare in pix de problema mea si ca cel ce decide e adminul special, caruia nu i s a ridicat dreptul de administrare.

Stiu exact diferenta dintre perioada de observatie si cea de reorganizare. In cea de reorganizare, debitoarea trebuie sa achite salariile la zi.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDany_Darke, on 08 septembrie 2017 - 09:07, said:

pai pune si articolul 266 la care faci referire, ca asta il intereseaza pe coleg.

uite :

Quote

Art. 266
Jurisdicţia muncii are ca obiect soluţionarea conflictelor de muncă cu privire la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea şi încetarea contractelor individuale sau, după caz, colective de muncă prevăzute de prezentul cod, precum şi a cererilor privind raporturile juridice dintre partenerii sociali, stabilite potrivit prezentului cod.


#8
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Omul vrea sa ceara intrarea in faliment. Legislatia muncii nu are releventa aici.

#9
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
Initiatorul are o chestie asimilabila conflictelor de muncă cu privire la executarea cim?
adica firma nu ii da banii pentru ce a lucrat, dar el nu poate sa o dea in judecata, ca procesele de acel fel se suspenda pe legea 85, atunci incearca sa isi recupereze banii cerand falimentul (pentru a forta firma sa aleaga: ori plateste, ori ajunge in faliment).

deci e cu dus si intors, unde is 3 juristi is 5 pareri.

Edited by dragne2017, 08 September 2017 - 14:25.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAfrikaner76, on 08 septembrie 2017 - 14:03, said:

Omul vrea sa ceara intrarea in faliment. Legislatia muncii nu are releventa aici.
scopul actiunii este plata salariului. la cat de vag este formulat articolul 266, tind sa cred totusi ca se incadreaza acolo.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru drepturile salariale din perioada de reorganizare se poate face acțiune dar tot la judecătorul sindic și e scutită de taxă de timbru fiind asimilată litigiilor de muncă. Pentru cele dinnainte de insolvență nu are ce să facă deși aici intervine o altă necunoscută: planul de reorganizare ar trebui să aibă ca primă etapă achitarea salariilor restante. Din ce am înțeles, firma ori nu a ajuns în faza de aprobare a planului (deși trebuia depus în maxim 1 an de la deschiderea procedurii) ori face pi pi pe plan cu boltă. În situația în care este deja aprobat planul și au resstanțe în plata salariilor, judecătorul sindic poate să declare falimentul în cazul unei acțiuni patrimoniale.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2017 - 17:05.


#12
ciobanXXX

ciobanXXX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.08.2017
E exact cum zici tu, Gabi. Firma a intrat in insolventa acum mai multi ani pe legea 85/2006. La inceputul anului trecut i s a aprobat planul de reorganizare. Am salarii neplatite din anul trecut si din acest an. Si mai am si din perioada de observatie restante salariale insa ele sunt prinse in plan (si nu se platesc nici cum, ca nu scrie cand anume trebuie platite). Firma mai are un an din planul de reorganizare la dispozitie.

Nu ma intereseaza ce se petrece cu firma, eu imi vreau banii. Se pare ca doar asa ii pot determina sa mi i dea.

#13
ciobanXXX

ciobanXXX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.08.2017
Ii dau drumul fara plata taxe?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate