Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Carlig remorcare Vectra B!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Va salut, dupa cum spune si titlul , este vorba despre un carlig de remorcare...
Masina mea Vectra B limuzina nu avea carlig, am cumparat unul de pe o masina identica si din cate am observat se potriveste perfect (adica gaurile pentru suruburi sunt acolo), intrebarea este urmatoarea, acest carlig trebuie omologat undeva la RAR?
Carligul se numeste bosal si din cate vad inca s mai vad niste serii si niste numere pe tablita lui care-i si desprinsa pe jumatate...

Multumesc!

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu de zece ani umblu cu cîrlige si nu am omologat niciunu si nici dracu nu m a întrebat de omologare..

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu ma gandeam la un momentdat sa-mi montez doua carlige.
Unul in stanga si unul in dreapta.
"Na mai frecati-ma si acuma."

on. Nu trebuie nici o omologare, doar sa ai grija ce legi dupa masina. Ca sa nu-ti pierzi permisul+dosar penal.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce dracu sa lege... o remorca cu cartofi sau pepeni...

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu am legat si altă masină ,un cal,un cîine poți lega mai multe ..

#6
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Azm2011

Sunt destule firme care comercializeaza carlige de remorcare, chiar marca BOSAL.
Poti sa ceri de la o astfel de firma un certificat de omologare(este aproape standard la turisme...)

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Teoretic trebuie mers la RAR si trecut in cartea masinii. Motivul principal este ca se modifica lungimea masinii cu cativa cm cat este iesit carligul in spate.
Practic nu merge nimeni sa si-l treaca si nu verifica nimeni, nici nu are treaba cu tine. De fapt politia rutiera e mai greu sa te verifice ca se trece doar in cartea de identitate nu si in talon iar cartea nu esti obligat sa o ai asupra ta. Nici macar la ITP nu se leaga de el.

Edited by PoeOvidiu, 16 September 2017 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate