Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Moghioros Park Residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#19
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postsearchman, on 28 noiembrie 2017 - 02:01, said:

Prin comparatie cu reteta de constructie folosita in Militari Residence Chiajna pot spune ca aici pe partea de structura de rezistenta sunt net superiori.

Ești inginer structurist și ai și supravegheat calitatea execuției acelor structuri net superioare ?
La M.R. mp e la jumătate.

Edited by zavalita, 28 November 2017 - 08:59.


#20
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View Postzavalita, on 28 noiembrie 2017 - 08:56, said:

Ești inginer structurist și ai și supravegheat calitatea execuției acelor structuri net superioare ?
La M.R. mp e la jumătate.
O avea ochiul format, o fi ciocanit cu degetul in beton si a ajuns la concluzia asta Posted Image

#21
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postleusteanul, on 28 noiembrie 2017 - 09:24, said:

O avea ochiul format, o fi ciocanit cu degetul in beton si a ajuns la concluzia asta Posted Image

Neah. A vorbit cu dna. Daniela și a căpătat încredere.
Și a decis să bage 160 mii.
Is that simple.

#22
SorynMG

SorynMG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.11.2017
Aici recunosc si eu, de cativa ani m-am documentat la cum ar trebui sa arate o fundatie, si am fost la M.R. si Timisoara 58, acum si la Moghioros, si da existe diferente considerabile vizibile cu ochiul, mai ales in cantitatea de fier beton introdusa(nu trebuie sa fi expert sa vezi ca este si mai gros comparativ cu celelalte, nici sa umbli cu sublerul dupa tine)
Si ca o paraneteza, inainte de a baga 160k intr-o locuinta, cred ca ai face orice orice sa te asiguri ca e construita ok, eu am adusa persoana terta pentru expertiza de fiecare data cand am fost pe punctul de a cumpara, si mi-a demostrat cu norme ca ceea ce se construiete prin Buc,este la limita de jos a unui standard, asa ca din punctul meu de vedere nu au facut rabat de material(pana acum) la fierul beton.
"Is that simple"

Edited by SorynMG, 28 November 2017 - 10:26.


#23
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016
Ținând cont de diferența de înălțime și mai ales de încărcare cu cărămidă, da, fierul beton tre' să fie mai consistent la Moghioros Park.
Nu e un avantaj, e o necesitate.
Se va alege clientul măcar cu izolație fonică superioară de pe urma cărămizilor mai groase ? Deloc, ele nu sunt dublate de materiale fonoabsorbante, tencuială și atât.

Vată minerală pe exterior dar și polistiren de 10 - așa și așa, deși n-ar fi stricat materiale mai serioase la P plus 11E.

Pe scurt, blocuri la limita inferioară a standardelor, cum ziceai și tu, la prețuri mai mari ca-n Dublin (vs. salarii).
Practic 4 camere, cu 2 locuri parcare, mobilare/utilare și taxe cumpărare ajung la 160 k.
Extaziant, mai ales cu metrou la 1,3 km din mijlocul complexului și blocuri inghesuite rău.
Ți se pare că sunt exagerat de cârcotaș ?:)

#24
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postzavalita, on 28 noiembrie 2017 - 11:28, said:

Ținând cont de diferența de înălțime și mai ales de încărcare cu cărămidă, da, fierul beton tre' să fie mai consistent la Moghioros Park.
Nu e un avantaj, e o necesitate.
Se va alege clientul măcar cu izolație fonică superioară de pe urma cărămizilor mai groase ? Deloc, ele nu sunt dublate de materiale fonoabsorbante, tencuială și atât.

Vată minerală pe exterior dar și polistiren de 10 - așa și așa, deși n-ar fi stricat materiale mai serioase la P plus 11E.

Pe scurt, blocuri la limita inferioară a standardelor, cum ziceai și tu, la prețuri mai mari ca-n Dublin (vs. salarii).
Practic 4 camere, cu 2 locuri parcare, mobilare/utilare și taxe cumpărare ajung la 160 k.
Extaziant, mai ales cu metrou la 1,3 km din mijlocul complexului și blocuri inghesuite rău.
Ți se pare că sunt exagerat de cârcotaș ?Posted Image
ma intereseaza fix deloc cum esti tu. stau in MR de 6 ani si vad cu ochii mei (de economist e drept) ce si cum se construieste. ca ex in spatele blocului unde stau acum este in plin avand constructia unui nou sir de blocuri. acum fix 1 1/2 luni nici groapa pt fundatie nu era sapata si azi lucreaza la stalpii de la etajul 2. acestia au max jumatate si in altele o treime din suprafata celor de la Moghioros R. fierul beton sigur este mai subtire comparand vizual. regimul de inaltime este P+8 in blocurile de care vorbesc in MR.
daca pretul este la jumatate nu inseamna ca trebuie sa fie si rezistenta la fel.  

niciun moment nu am afirmat ca Moghioros va rupe piata cu nivelul de calitate nemaintalnit in Bucuresti. cum trebuie sa locuim undeva incercam sa alegem cel mai mic rau daca bine nu exista (cel putin la un nivel accesibil mie de pret ).

nu ma cost in niciun caz 160 kEuro. ci 113 kEuro plus 3.5 kEuro locul de parcare exterior.

#25
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postsearchman, on 28 noiembrie 2017 - 12:19, said:

ma intereseaza fix deloc cum esti tu. stau in MR de 6 ani si vad cu ochii mei (de economist e drept) ce si cum se construieste. ca ex in spatele blocului unde stau acum este in plin avand constructia unui nou sir de blocuri. acum fix 1 1/2 luni nici groapa pt fundatie nu era sapata si azi lucreaza la stalpii de la etajul 2. acestia au max jumatate si in altele o treime din suprafata celor de la Moghioros R. fierul beton sigur este mai subtire comparand vizual. regimul de inaltime este P+8 in blocurile de care vorbesc in MR.
daca pretul este la jumatate nu inseamna ca trebuie sa fie si rezistenta la fel.  

niciun moment nu am afirmat ca Moghioros va rupe piata cu nivelul de calitate nemaintalnit in Bucuresti. cum trebuie sa locuim undeva incercam sa alegem cel mai mic rau daca bine nu exista (cel putin la un nivel accesibil mie de pret ).

nu ma cost in niciun caz 160 kEuro. ci 113 kEuro plus 3.5 kEuro locul de parcare exterior.

Mă bucur că-mi dai dreptate, măcar parțial.
Rezistența nu e la jumătate dacă fierul e la jumătate (am explicat mai sus).
De obicei la 4 camere se cumpără 2 locuri de parcare, care dacă sunt subterane (cele supra sunt puține și se termină repede) și se adaugă taxe cumpărare plus utilare mobilare, dap, se ajunge la 160 k la unele suprafețe de acolo. Luând în calcul diferențele de curs practic sunt prețuri din 2008.
Nu mă îndoiesc că n-ai avut de ales altceva mai convenabil, asta e și problema.
LE. Vezi că locul de parcare nu e 3.5 k, merge spre 5 (tva inclus). Detalii...

Edited by zavalita, 28 November 2017 - 14:02.


#26
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postzavalita, on 28 noiembrie 2017 - 13:43, said:

Mă bucur că-mi dai dreptate, măcar parțial.
Rezistența nu e la jumătate dacă fierul e la jumătate (am explicat mai sus).
De obicei la 4 camere se cumpără 2 locuri de parcare, care dacă sunt subterane (cele supra sunt puține și se termină repede) și se adaugă taxe cumpărare plus utilare mobilare, dap, se ajunge la 160 k la unele suprafețe de acolo. Luând în calcul diferențele de curs practic sunt prețuri din 2008.
Nu mă îndoiesc că n-ai avut de ales altceva mai convenabil, asta e și problema.
LE. Vezi că locul de parcare nu e 3.5 k, merge spre 5 (tva inclus). Detalii...
vad ca faci un calcul cu tot cu utilarea si mobilarea ...iar aici depinde de gusturi si buget. hai sa ne limitam la pretul apart finisat la gata. sigurul ansamblu comparabil ca pret a fost Rotar insa avansul pe "nevazute" era de 25% iar faza 4 in care mai construiau apart cu patru camere are finalizare 2019 ceea ce era de neacceptat pt mine. iar Rotar a majorat pretul cu 10% intre fazele de cosntructie dupa succesul la vanzari.
toate celelalte ansambluri din zona Lujerului/Politehnica ori nu construiau cu 4 cam ori erau mult mai scumpi.

dupa cum ai vazut intr-o postare a altui forumist un apart vechi costa 85 - 90.000 euro daca pui o renovare completa costa 25.000 euro ca sa o aduc la nivelul celui nou (toate instalatiile schimbate, centrala termica).... tot la acelasi pret ajung plus ca oricum ar fi eu unui prefer un Logan nou cu aceleasi dotari si motor decat un Clio/Megane de 15 ani tunat. uzura structurii si a vecinilor nu se schimba. iar pretul de revanzare peste 5-10 ani este mult diferit.

#27
SorynMG

SorynMG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.11.2017

View Postsearchman, on 28 noiembrie 2017 - 15:27, said:

vad ca faci un calcul cu tot cu utilarea si mobilarea ...iar aici depinde de gusturi si buget. hai sa ne limitam la pretul apart finisat la gata. sigurul ansamblu comparabil ca pret a fost Rotar insa avansul pe "nevazute" era de 25% iar faza 4 in care mai construiau apart cu patru camere are finalizare 2019 ceea ce era de neacceptat pt mine. iar Rotar a majorat pretul cu 10% intre fazele de cosntructie dupa succesul la vanzari.
toate celelalte ansambluri din zona Lujerului/Politehnica ori nu construiau cu 4 cam ori erau mult mai scumpi.
Rotar nu mai fac de 4 camere,faza 4 doar 2 si 3, am incercat si eu acolo, cunosc pe cineva care a prins in faza 2, la 96k
Si da, au majorat preturile in momentul in care aveam discutii cu ei

Edited by SorynMG, 28 November 2017 - 15:39.


#28
goppo1

goppo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2008
A incheiat cineva cu cei de la moghioros residence antecontract? Ce se stipuleaza in varianta propusa de ei (ref la returnarea avansului daca nu mai vrei sa cumperi, termene, penalitati de intarziere, finisaje (tipuri/modele sau buget), etc)? Mi se pare ca nu sunt deloc transparenti, spun ca iti dau draftul de antecontract cu 2-3 zile inainte de semnare. Ceea ce nu imi inspira de loc incredere.

#29
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postgoppo1, on 07 decembrie 2017 - 12:21, said:

A incheiat cineva cu cei de la moghioros residence antecontract? Ce se stipuleaza in varianta propusa de ei (ref la returnarea avansului daca nu mai vrei sa cumperi, termene, penalitati de intarziere, finisaje (tipuri/modele sau buget), etc)? Mi se pare ca nu sunt deloc transparenti, spun ca iti dau draftul de antecontract cu 2-3 zile inainte de semnare. Ceea ce nu imi inspira de loc incredere.

Transparenți ? Le-am cerut cotele pe mail, ca să văd exact lățimea sufrageriilor la garsoniere (am dedus că-s 6x3, cu canapeaua imposibil de pus altfel decât pe lung, ceea ce e idiotic la banii ceruți) și practic m-au refuzat. Cică oricum nu se văd cifrele bine pe schițe. Și au lăsat-o așa.
De fapt, câtă vreme pauperii Prima Casă vor inunda dezvoltatorii, eu în locul acestora aș avea exact aceeași atitudine.
Și, da, să aștepți mult și bine actele de proprietate ale terenului, dosarul cu autorizările blocurilor etc Oricum puțini le cer Posted Image

Edited by zavalita, 07 December 2017 - 15:52.


#30
goppo1

goppo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2008
Mie mi-au dat planul etajului pe stick.
Banuiesc ca ai renuntat la ei?

#31
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postgoppo1, on 07 decembrie 2017 - 16:08, said:

Mie mi-au dat planul etajului pe stick.
Banuiesc ca ai renuntat la ei?

Eu luam pt. investiție, îți dai seama că nu stăteam într-o sufragerie gândită cu picioarele (cum sunt mai toate acolo, dacă te uiți pe planuri), și nu face 50 k cu parcare 5 k supra (dacă prinzi, dacă le vor face), dacă nu 7k (subsol).

Edited by zavalita, 09 December 2017 - 20:35.


#32
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postzavalita, on 09 decembrie 2017 - 20:09, said:

Eu luam pt. investiție, îți dai seama că nu stăteam într-o sufragerie gândită cu picioarele (cum sunt mai toate acolo, dacă te uiți pe planuri), și nu face 50 k cu parcare 5 k supra (dacă prinzi, dacă le vor face), dacă nu 7k (subsol).
daa'r, unde stateai tu ? pa cate camere ? si care este planul per aceasta investitie , cu cat o bagi pe olix la chirie ? ce raport ar fi trebuit sa aiba o sufragerie dupa "viziunea"ta daca este open space ? canapea pe lung doara nu merge ca tu ai 2.86 m inaltime.

ne-am umplut de investitori strategici prin zona.

#33
goppo1

goppo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2008
cei care ati semnat antecontractul, ati fost de acord sa nu se mentioneze nimic despre finisaje? daca nu veti fi de acord cu ce propune dezvoltatorul?

#34
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
ce ar fi trebuit sa se precizeze in contract despre finisaje ? producatorul si modelul ?

#35
newoscar

newoscar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.02.2018
Salut, eu sunt o persoana care am semnat promisiunea bilaterala , am primit pe email cu 5 zile inainte sa merg la notar, vinerea..si am semnat miercuri ; mi-au transmis ca daca am neclaritati le putem discuta si asa am facut , am facut intalnirea luni , am discutat ce ma interesa si a fost totul clar si am mers la notar , unde eram programat la o anumita ora .

Pentru goppo1 si zavalita , finisajele( ferestre, usi interior , usa exterioara, centrala termica,calorifere, parchet, faianta, gresie, obiecte sanitare) sunt precizate in promisiune si le vom alege ca nuante  inainte de semnarea contractului de vanzare-cumparare din cea ce ne propun ei, daca nu sunt cea ce as dori eu,  mi le scad din pret si pot venii eu cu alte materiale si le monteaza ei .

Nu inteleg de ce spui ca nu sunt transparenti ? Mi-au dat si planul de etaj , care se pare ca l-ai primit si tu, la parcare subterana si lista cu preturi .

Ce vrei sa publice contractul pe site ????  du-te la 21residence si grand via sa vezi ce contracte primesti si ce avans trebuie sa platesti !!!!

Ar trebui sa observati un lucru important, ei cer doar 10% avans - restul il suporta ei de 90%, ceilalti( de la 21residence si grand via  si plaza ) cer 30-50% sa construiasca pe banii vostri ; mai deschideti ochii si informati-va corect !!!!!

La banca cand mergi sa faci credit iti cer intre 5%-15%, depinde de ce tip de credit faci , eu am dat 15% avans ca voi face credit ipotecar, daca nu aveti la ce banca sa mergeti , va intruma ei la un consultant . Am depus la banca promisiunea si cu ce au mai cerut si m-au acceptat.

Edited by newoscar, 23 February 2018 - 19:48.


#36
Allexander

Allexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.04.2008

View Postnewoscar, on 23 februarie 2018 - 19:30, said:


Ar trebui sa observati un lucru important, ei cer doar 10% avans - restul il suporta ei de 90%, ceilalti( de la 21residence si grand via  si plaza ) cer 30-50% sa construiasca pe banii vostri ; mai deschideti ochii si informati-va corect !!!!!

21 residence si plaza nu cer avans mai mult de 5%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate