Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Amanet auto?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gica_fugica

gica_fugica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2017
Salut,

Doresc sa aflu mai multe pareri inainte de a face acest pas. Cu toate ca am prieteni care au mai apelat la serviciile de amanet auto, inca sunt sceptic si nesigur in ceea ce le priveste. Asa ca mi-as dori mai multe pareri.

Detin un business al carui obiect de activitate este, nu ma injurati, amenajarea de parcuri si spatii publice. Majoritatea contractelor pe care le derulez sunt obtinute in lucrari cu statul, iar, daca nu stiti, banii in urma acestor contracte vin destul de greu. Acest lucru ma pune in dificultatea de a imi plati furnizorii si de multe ori angajatii.

Am apelat la multe solutii de creditare, dar sincer mi s-ar parea facila varianta propusa.
Dupa o documentare de cateva nopti, prin ofertele mai multor astfel de IFN-uri (asa am inteles ca sunt incadrate), am constatat ca au cel mai mic comision pentru perioadele de 2-3 luni stabilite in prealabil. Ceea ce ma incanta, media platilor in cazul meu, este chiar de 3-4 luni.

Nu mai lungesc postul acesta inutil. A apelat vreodata cineva la serviciile de amanet auto? Sa ma tem de ceva? Aveti sfaturi? Multumesc in avans!

Edited by Adm, 04 September 2017 - 07:38.
fara link


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Daca esti atent ce semnezi, si stii sigur ca poti plati, e ok, la fel ca orice imprumut.Daca o sa ai probleme cu plata, se impute pestele.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
@zzhunt: e valabil numai cand cei doi (beneficiarul si cel care presteaza serviciile) sunt rude directe.

Firma la care lucrez e nevoita sa mai ia uneori lucrari de la primaria locala, si termenele de plata pentru serviciile prestate sunt de cele mai multe ori de cel putin 2 luni dupa predarea proiectelor. Sunt chiar si facturi care au fost achitate de catre primarie dupa 12 luni sau mai mult.

Edited by Hider141, 04 September 2017 - 08:38.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta cu plata după 12 luni, dacă nu e cauzată de deficiențe de execuție, e ori veche ori e înțelegerea ta cu primarul ca să facturezi doar când are el disponibil pentru plată. Altfel, e reglementat prin lege în ce termen se plătește o factură și există și penalități. Penalități care le plătește personal cel ce produce întârzierea la plată a facturii.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Asta teoretic.
Fiindca practic e cum vor muschii lui, mai ales ca e vorba de un baron local cu veleitati de persecutat politic.

Edited by Hider141, 04 September 2017 - 10:39.


#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Statul este cel mai rau platnic, foarte greu iti recuperezi banii, daca prestezi servicii pentru el in infrastructura si alte zone economice.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
nu stiu cat de avantajos este, gandeste la faptul ca un comision la amanet auto variaza intre 0,15 - 0,3% pe zi! Sa facem un calcul rapid:

-sa spunem ca masina are o valoare de 15.000€, cam 75% primesti "credit", adica 11.250€. Peste 10.000€ comisionul este de 0,15% pe zi, pe o durata de 90 de zile.
Adica comisionul este de € 16,875/zi. Pentru 90 de zile platesti € 1518,75 inapoi.

Daca te duci la banca si ceri un credit pentru refinantare, cu o dobanda de 7,86% pe an. Pentru suma de 11.250€ pe o perioada de 90 zile, platesti inapoi 221,06€. Cu comision administrare credit si penalizari ca iti platesti creditul mai rapid decat solicitat, tot nu depasesti suma de 400€, care inseamna o treime mai putin.

Nu vad unde este avantajul cu amanetul poate doar ca esti mai flexibil si poti achita suma mai repede fara probleme, sau ai termene de contract pentru 90 de zile, aici nu stiu cum este cu banca.

Edited by business11, 04 September 2017 - 11:25.


#8
gica_fugica

gica_fugica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2017

 business11, on 04 septembrie 2017 - 11:24, said:

nu stiu cat de avantajos este, gandeste la faptul ca un comision la amanet auto variaza intre 0,15 - 0,3% pe zi! Sa facem un calcul rapid:

-sa spunem ca masina are o valoare de 15.000€, cam 75% primesti "credit", adica 11.250€. Peste 10.000€ comisionul este de 0,15% pe zi, pe o durata de 90 de zile.
Adica comisionul este de € 16,875/zi. Pentru 90 de zile platesti € 1518,75 inapoi.

Daca te duci la banca si ceri un credit pentru refinantare, cu o dobanda de 7,86% pe an. Pentru suma de 11.250€ pe o perioada de 90 zile, platesti inapoi 221,06€. Cu comision administrare credit si penalizari ca iti platesti creditul mai rapid decat solicitat, tot nu depasesti suma de 400€, care inseamna o treime mai putin.

Nu vad unde este avantajul cu amanetul poate doar ca esti mai flexibil si poti achita suma mai repede fara probleme, sau ai termene de contract pentru 90 de zile, aici nu stiu cum este cu banca.
Din cate am citit, creditele cu garantie auto tip amanetauto.ro sunt bune mai ales pentru perioade scurte, de cateva luni. De aceea si comisioanele sunt calculate la zi. Da, sunt mai rapizi in acordarea creditelor, chiar te poti baza pe ele. Am sa trec zilele acestea pe la sediul amanetului auto, sa vad ce rezolv. Promit sa fac un update

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
pai da, perioade scurte, dar sa platesti 0,15% pe zi mi se pare enorm, depinde si de suma luata. Avand companie, eu zic ca mai usor iei un credit de refinantare cu ceva oferte bune.

Amanetul este ceva pentru cazuri de urgenta.

#10
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Stiu ca e un subiect sensibil si tentant la offtopic, insa va rog sa va limitati strict la raspunsuri la obiect, utile initiatorului !

#11
Vitanalin24

Vitanalin24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.11.2017
Salut am avut si eu intr'o perioada nevoie de banii pt plata angajaților si am apelat la serviciile unei case de amanet auto  West credit  parca se numeau , pe mine m'au ajutat si au condiții de depozitare  intr'o hala mare . Ce am apreciat la ei in timpul weekend'ului  am vrut sa achit pt a nu mai plăti încă o zi in plus comision si au răspuns pozitiv .
Deci din punctul meu nu ai dc sa te temi ambele părți au de câștigat ei comisionul iar tu îți faci treburile , apropo pana am dat de casa asta de amanet am mai studiat si ei au fost singuri care fac decât contract de împrumut alți fac prin notar împuternicire pe masina si asta ma făcut sa nu colaborez cu ei .

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 Vitanalin24, on 30 noiembrie 2017 - 13:59, said:

Salut am avut si eu intr'o perioada nevoie de banii pt plata angajaților si am apelat la serviciile unei case de amanet auto  West credit  parca se numeau , pe mine m'au ajutat si au condiții de depozitare  intr'o hala mare . Ce am apreciat la ei in timpul weekend'ului  am vrut sa achit pt a nu mai plăti încă o zi in plus comision si au răspuns pozitiv .
Deci din punctul meu nu ai dc sa te temi ambele părți au de câștigat ei comisionul iar tu îți faci treburile , apropo pana am dat de casa asta de amanet am mai studiat si ei au fost singuri care fac decât contract de împrumut alți fac prin notar împuternicire pe masina si asta ma făcut sa nu colaborez cu ei .

tu saracu', ai gasit topic-ul pe Google si ai zis sa fi om saritor si sa il ajuti. Ti-ai facut cont special sa il ajuti, sau faci reclama?

#13
Vitanalin24

Vitanalin24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.11.2017
Pot sa'mi exprim opinia ? dacă varianta lui este pe termen scurt consider ca e o varianta avantajoasa si mai rapida decat banca . Eu am analizat ambele variante si pt mine asta a fost cea mai ok .
Si referitor la reclama as vrea sa'mi dea cineva ceva sa scriu un kkt de text .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate