Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Programul. NET WEB DEVELOPMENT - Scoala informală de IT

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Bună ziua. A mai urmat cineva acest program la Școala Informală de IT ? Ce părere aveți despre acest curs? Se merită?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu prea am cunoscut in breasla persoane cu astfel de cursuri la bord. Parerea mea e ca un curs poate fi util doar daca esti la primul contact cu programarea, pana-ti iei zborul si te poti descurca cu documentatia. Pe urma doar literatura de specialitate si punerea in practica, un astfel de curs oricat ar fi el de bine intocmit nu poate acoperi ce ai in librarii, la biblioteca, pe net la costuri mult mai mici.

Edited by neagu_laurentiu, 02 September 2017 - 16:39.


#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Dar un mentor nu îndrumă mai bine decât aceste cursuri de pe net ? El știe cum sa te corecteze dacă greșești, cum ai evoluat, etc. Pe când, studiul individual nu îți arată aceste lucruri.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Unul individual, nu in grup. Si asta cum ziceam, la capitorul programare generala, nu la o tehnologie specifica. Daca te uiti pe programa in cauza, cuprinde din mai multe tehnologii cate ceva, asta gasesti in orice carte dar cu detalii mai multe.

Insa e doar parerea mea, nu tin sa ti-o impun.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Un profesor (exceptand pe cel universitar), prin inertia lucrurilor, nu este bun la ce preda, ca daca ar fi bun, ar lucra in industrie.

Daca vrei sfaturi bune, faci ce soft vrei sa faci, si ceri indrumari punctuale in locurile in care se aduna profesionistii, gen acest forum, stack overflow, codementor, etc.

Iesi mai castigat studiind individual dpv calitativ decat cu profesor.

Plus ca iti antrenezi cea mai importanta aptitudine in IT: cea de a invata singur. E o aptitudine critica deoarece ITul evolueaza foarte rapid, in cativa ani tot ce inveti e deja expirat, si ce faci, te apuci de cursuri iar si iar?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
M-am uitat peste programa si vad ASP.NET ori MS a omorat varianta asta, acum avem ASP.NET Core.

https://docs.microso...us/aspnet/core/

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Va mulțumesc pentru răspuns. Dar din ce am înțeles,. NET CORE este de abia la început și încă nu a prins mai nicăieri. Nu sunt încă companii care să folosească încă această tehnologie. Și, în plus, tot ASP MVC e baza deocamdată. Sau poate ma înșel.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Va prinde, MS la asta baga acum carbuni. Plus ca-i si multiplatforma, poti face un installer cu tot cu SQL, IIS, .NET.Core si altele pt. a facilita distribuirea si multe alte maruntisuri. Apoi daca privesti cursul ala ca pe o oportunitate pe mai tarziu, mai bine te legi de viitor.

#9
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Deci, per total, recomandati acest curs? Sau mai bine ma apuc singur de. Net Core?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai incercat cu documentatia in fata si n-a prins? Daca nu, ai intrebat pe cine ai prins ce si cum cat sa iesi din hop? Tot n-a mers?

#11
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Sincer, nu am întrebat pe nimeni.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci mergi si da 250 euro/lună.

#13
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Deci, daca as invata singur asiduu, cu multa ambitie , as iesi mai castigat decat daca as urma acea scoala ?

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Nu, dar o sa ne poti spune daca merita.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 OClaudiu, on 02 septembrie 2017 - 20:26, said:

Deci, daca as invata singur asiduu, cu multa ambitie , as iesi mai castigat decat daca as urma acea scoala ?
Crezi ca mergand la un astfel de curs si doar holbandu-te la tabla vei iesi meserias? Scoala doar iti ofera un indrumar/ghid pe care sa-l respecti dar tu inveti, tot "singur asiduu, cu multa ambitie". Ghidul asta poate sa-ti fie oferit de altii care au mai trecut prin etapa asta ori cartile de specialitate, profesorul care-ti raspunde la nelamuriri poate fi forumul sau pe oricine prinzi sa-i adresezi nelamurirea si toate astea la un cost mult mai mic dar plaja de acumulare mult mai mare.

Daca esti la prima luare de contact cu programarea atunci poate un curs merita cat sa intelegi una-alta dar nu unul din asta specific cum e cel indicat de tine. Pe urma cand vrei sa te axezi pe o tehnologie, doar documentatia de profil.

Edited by neagu_laurentiu, 03 September 2017 - 06:24.


#16
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Cu multi ani in urma am mai programat in C++. Dar, vazand acest curs si citind marturiile celor care l-au absolvit, mi-am dat seama ca ar putea fi cat de cat diferit. In sensul ca se paote acumula o cantitate mai mare de informatie intr-un timp scurt.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Daca te intereseaza web development, incepe cu tutorialul din semnatura.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 OClaudiu, on 03 septembrie 2017 - 09:50, said:

Dar, vazand acest curs si citind marturiile celor care l-au absolvit
La modul general, nu te uiti in gura lupului.

 OClaudiu, on 03 septembrie 2017 - 09:50, said:

In sensul ca se paote acumula o cantitate mai mare de informatie intr-un timp scurt.
Daca se poate e pentru ca tu poti acumula, nu-ti fac aia vraji. Si poti indiferent de metoda.

Eu unul n-as da bani pe asa ceva. De la absolvirea facultatii am tot trecut prin diverse tehnologii doar cu documentatia producatorului si a altora aditionala. Poate la altii nu-i ca la mine, asa ca testeaza cel mai bine pe pielea ta.

Edited by neagu_laurentiu, 03 September 2017 - 10:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate