Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Casa vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015
As avea posibilitatea sa sap gropile cu un buldoexcavator.
Se poate sapa fara sa se surpe prea mult gropile?
Nu as vrea sa le fac cu mult mai mari decat trebuie.
Ati avut o situatie asemanatoare?
Sa le sap cu mana ar dura mult.

Edited by emp123, 03 September 2017 - 17:21.


#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai sapa-le un pic mai mici cu buldo si le indrepti din harlet... :)

#21
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postemp123, on 02 septembrie 2017 - 11:39, said:

In viitorii 3-4 ani va fi folosita sporadic in sezonul
rece, apoi sper sa fie folosita mai des. De aceea
am ales caramida si beton.
Inainte de a te apuca sa sapi fundatii te-as ruga sa-mi raspunzi cu ce se va incalzi aceasta casa din caramida si beton cand va fi locuita pe timp de iarna? Cum te-ai gandit sa o anvelopezi? Ce grosime de termoizolant vei folosi la placa de pe sol, la pereti exteriori, la planseul peste parter? Ce tamplarie vei avea?
Posted Image

#22
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbrawnie, on 02 septembrie 2017 - 13:20, said:

normativul NP126 -2010 care reglementeaza fundarea pe pamanturi cu umflari si contractii mari? Ai citit la pag.11 aln. 4.4 cat este adancimea minima de fundare fct de nivelul hidrostatic?
E cel mai slab aliniat din toate normativele in constructii.

#23
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 06:40, said:


Inainte de a te apuca sa sapi fundatii te-as ruga sa-mi raspunzi cu ce se va incalzi aceasta casa din caramida si beton cand va fi locuita pe timp de iarna? Cum te-ai gandit sa o anvelopezi? Ce grosime de termoizolant vei folosi la placa de pe sol, la pereti exteriori, la planseul peste parter? Ce tamplarie vei avea?
Posted Image
Voi folosi o soba-centrala si calorifere.
Sub place de la cota 0 va fi polistiren extrudat de 10cm,  fatada 8cm de vata
bazaltica cu lambriuri din lemn peste. Tamplaria va fi
din stejar cu geam termopan.

Edited by emp123, 04 September 2017 - 08:51.


#24
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015
Am profitat ca ploua si am comandat etrieri pentru grinzi
27x42 fi8. Pret 3.5 lei bucata. Am vrut sa command si barele
pt. grinzi dar firma respectiva nu poate indoi diametre msi
mari de 8mm. A trebuit sa-i caut si sa ma rog de ei ca de o
fata mare. Asta inseamna sa fii intr-un oras mic. 🤔Am uitat sa
comand etrieri pentru stalpi. Noroc cu softpedia.

#25
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 08:48, said:

Voi folosi o soba-centrala si calorifere.
Posted Image Interesant. Ai prevazut si aductiunea de aer necesar combustiei sa treaca prin infrastructura casei incat sa ajunga pe sub placa pe sol direct sub focar?
Cosul unde va fi pozitionat? I-ai ales locul potrivit? Ce dimensiune/model ti-ai ales?
Soba ce greutate va avea, ai discutat acest detaliu cu structuristul? Schimbatorul de caldura unde anume va fi montat in soba? Caloriferele la ce temperatura de lucru al agentului termic vor fi dimensionate? Circulatia va fi asigurata natural sau fortat/cu pompa?

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 08:48, said:

Sub place de la cota 0 va fi polistiren extrudat de 10cm,
Daca va fi locuita permanent in viitorul nu foarte indepartat, iti recomand 10cm sub placa si 10cm peste.

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 08:48, said:

fatada 8cm de vata bazaltica cu lambriuri din lemn peste.
In conditiile de mai sus - iti recomand 20cm de vata.

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 08:48, said:

Tamplaria va fi din stejar cu geam termopan.
Ce valoare medie a coeficientului de transfer termic iti garanteaza producatorul?

La planseul de sub pod iti recomand 40cm de vata.. si cat vei trai ma vei pomeni..
Posted Image

#26
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 18:36, said:

Posted Image Interesant. Ai prevazut si aductiunea de aer necesar combustiei sa treaca prin infrastructura casei incat sa ajunga pe sub placa pe sol direct sub focar?
Nu.

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 18:36, said:

Cosul unde va fi pozitionat? I-ai ales locul potrivit? Ce dimensiune/model ti-ai ales?
Cosul va fi pe exterior. Va fi executat din "Anvelopa exterioara STR 180 pentru cos".

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 18:36, said:

Soba ce greutate va avea, ai discutat acest detaliu cu structuristul? Schimbatorul de caldura unde anume va fi montat in soba? Caloriferele la ce temperatura de lucru al agentului termic vor fi dimensionate? Circulatia va fi asigurata natural sau fortat/cu pompa?
Soba are 140 kg. Nu am discutat cu structuristul despre soba. Circulatia cu pompa. Soba dorita este asta
"SOBA INCALZIRE CENTRALIZATA,CU PLITA,DIN OTEL,ANTRACIT,CENTRAL 23, 23kW" de la Rom___l.

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 18:36, said:

Daca va fi locuita permanent in viitorul nu foarte indepartat, iti recomand 10cm sub placa si 10cm peste.

In conditiile de mai sus - iti recomand 20cm de vata.
Voi incerca.

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 18:36, said:

Ce valoare medie a coeficientului de transfer termic iti garanteaza producatorul?
Nu stiu. Ferestrele vor fi din stejar masiv. Cine le face cumpara geamul termopan de la o firma.
Ma voi interesa.

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 18:36, said:

La planseul de sub pod iti recomand 40cm de vata.. si cat vei trai ma vei pomeni..
Posted Image
Peste parter nu voi avea placa de beton armat ci un planseu din lemn
cu 20cm de vata bazaltica. Nu stiu daca mai pot adauga inca 20cm.
Te pomenesc de bine de mult. Am cateva simulari pe u-wert.net si nu
arata rau.

Edited by emp123, 04 September 2017 - 20:28.


#27
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 18:36, said:

Daca va fi locuita permanent in viitorul nu foarte indepartat, iti recomand 10cm sub placa si 10cm peste.
uite un detaliu de fundare ca sa fie lucrurile mai clare
Attached File  Detaliu fundare Emil.jpg   215.48K   99 downloads

View Postandreilesan, on 04 septembrie 2017 - 18:36, said:

Soba ce greutate va avea, ai discutat acest detaliu cu structuristul?

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 20:28, said:

Cosul va fi pe exterior. Va fi executat din "Anvelopa exterioara STR 180 pentru cos".
Soba are 140 kg. Nu am discutat cu structuristul despre soba.
Structuristul acum afla de soba Posted Image
daca in cazul sobei cele 140 kg nu ridica nici un fel de problema dpdv al rezistentei (cu toate ca stiu sigur ca nu va fi pe placul lui andrei aceasta soba Posted Image ), in cazul cosului s-ar putea sa apara o problema...vad ca are 142 kg pe ml ... la o inaltime a cosului de  5 metri necesara pentru a depasi coama avem o greutate de 142*5 = 710 kg...greutate care nu prea poate fi preluata de o placa slab armata de 10 cm asa cum ai tu in proiect... concluzia este ca o sa ai nevoie de o fundatie separata pentru cos... sau macar ingrosata local placa in zona cosului si armata ceva mai serios...

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 20:28, said:

Peste parter nu voi avea placa de beton armat ci un planseu din lemn cu 20cm de vata bazaltica. Nu stiu daca mai pot adauga inca 20cm.
pai de ce sa nu poti adauga ? ...poti sa pui izolatie intre grinzile ce alcatuiesc planseul si restul pana la cei 40 cm deasupra grinzilor...

#28
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 20:28, said:

Nu.
Si atunci pe unde vei asigura intrarea aerului necesar combustiei?
Atentie ! Daca tirajul cosului nu reuseste sa evacueze produsele de ardere din focar din cauza lipsei prizei de aer din exterior - se pot intampla fenomene nedorite si chiar cu final letal..

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 20:28, said:

Cosul va fi pe exterior. Va fi executat din "Anvelopa exterioara STR 180 pentru cos".
Atentie ! Daca va lasati hainele pe santier asta nu inseamna ca santierul este pazit 24 din 24..  Vanzatorul s-a exprimat destul de clar: ""Anvelopa exterioara pentru cos'".. NU a specificat '"Cos de fum'".. caci ar fi intrat in conflict cu Standardul SR EN 15 287 - 2008.. Cititi '"prospectul'" inainte de a cumpara produsul..Posted Image

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 20:28, said:

Soba are 140 kg. Nu am discutat cu structuristul despre soba. Circulatia cu pompa. Soba dorita este asta
"SOBA INCALZIRE CENTRALIZATA,CU PLITA,DIN OTEL,ANTRACIT,CENTRAL 23, 23kW" de la Rom___l.
Posted Image

View Postemp123, on 04 septembrie 2017 - 20:28, said:

Te pomenesc de bine de mult. Am cateva simulari pe u-wert.net si nu arata rau.
Posted Image

View Postbrawnie, on 04 septembrie 2017 - 21:21, said:

Structuristul acum afla de soba Posted Image
.. in cazul '"cosului'" s-ar putea sa apara o problema...
Am pus eu ghilimelele, caci un canal obtinut din zidirea acelor elemente de anvelopa nu poate fi numit cos in conformitate cu Standardul mentionat mai sus.. Asa ca, intradevar ar putea aparea o problema daca nu se va conforma beneficiarul..Posted Image

View Postbrawnie, on 04 septembrie 2017 - 21:21, said:

... concluzia este ca o sa ai nevoie de o fundatie separata pentru cos... sau macar ingrosata local placa in zona cosului si armata ceva mai serios...
Posted Image Posted Image Si tind sa cred ca se va gasi o pozitie pentru cos cat mai aproape de centrul de greutate a planului casei si nu in exteriorul cladirii, strapungand streasina si ridicand probleme de asigurare statica, fiind nevoie sa aiba o inaltime corespunzatoare obtinerii tirajului cerut de producatorul agregatului termic.

View Postbrawnie, on 04 septembrie 2017 - 21:21, said:

pai de ce sa nu poti adauga ? ...poti sa pui izolatie intre grinzile ce alcatuiesc planseul si restul pana la cei 40 cm deasupra grinzilor...
Posted Image

#29
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postbrawnie, on 04 septembrie 2017 - 21:21, said:

Structuristul acum afla de soba...
Vina mea.

View Postbrawnie, on 04 septembrie 2017 - 21:21, said:

concluzia este ca o sa ai nevoie de o fundatie separata pentru cos
Voi adopta solutia data de tine, mai simpla decat o fundatie
exterioara. La casuta cealalta asa am facut. Nu m-am concentrat prea mult pe
lucrul asta. Am sapat o groapa de 0,8x0,8 si adanca de 50cm
(dimensiuni aproximative) in care am pus un "cub" de bare si
am turnat beton impreuna cu placa de la cota 0.
Cu vata din planseu se face. Sa ma apuc de fundatii odata...

#30
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
si eu sustin cele afirmate de andrei si anume ca, cosul de fum este ideal sa fie pozitionat cat mai aproape de coama casei astfel incat partea libera a acestuia (cat iese cosul peste invelitoare) sa fie cat mai mica, in caz contrar s-ar putea sa ai nevoie de ceva ancorare suplimentara a acestuia...insa pentru un cos de fum executat pe interor ar fi de recomandat ceva Tona, Schidel sau alte "marci" similare.
un sistem complet de cos de fum Schidel de exemplu vad ca ar fi (in varianta clasic) 2550 lei la o inaltime de  5 metri pe cand "cosul" pe care l-ai ales tu ar fi la Dede 15.57 * 50 buc = 780 lei... mai pune la socoteala ca trebuie sa iei mortar pentru zidit, sa il termoizolezi, sa cumperi usita pentru vizitare, cenusar, condens? sa bricolezi racordul la agregat, sa platesti manopera etc si s-ar putea sa ajungi la aprox acelasi pret cu cel profi dar cu o calitate indoielnica mult inferioara sistemului complet de la Schidel.

#31
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postbrawnie, on 04 septembrie 2017 - 22:18, said:

si eu sustin cele afirmate de andrei si anume ca, cosul de fum este ideal sa fie pozitionat cat mai aproape de coama casei astfel incat partea libera a acestuia (cat iese cosul peste invelitoare) sa fie cat mai mica, in caz contrar s-ar putea sa ai nevoie de ceva ancorare suplimentara a acestuia...insa pentru un cos de fum executat pe interor ar fi de recomandat ceva Tona, Schidel sau alte "marci" similare.
un sistem complet de cos de fum Schidel de exemplu vad ca ar fi (in varianta clasic) 2550 lei la o inaltime de  5 metri pe cand "cosul" pe care l-ai ales tu ar fi la Dede 15.57 * 50 buc = 780 lei... mai pune la socoteala ca trebuie sa iei mortar pentru zidit, sa il termoizolezi, sa cumperi usita pentru vizitare, cenusar, condens? sa bricolezi racordul la agregat, sa platesti manopera etc si s-ar putea sa ajungi la aprox acelasi pret cu cel profi dar cu o calitate indoielnica mult inferioara sistemului complet de la Schidel.
O sa fac o fundatie pentru cos la interior si voi lua un sistem ceramic
cand va veni timpul.

Attached Files



#32
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015
Adevarata bogatie a zonei mele :

Attached Files


Edited by emp123, 05 September 2017 - 10:27.


#33
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postemp123, on 05 septembrie 2017 - 10:26, said:

Adevarata bogatie a zonei mele :
Asta e un paradox pentru ca in acelasi timp este si una dintre cauzele saraciei...

#34
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015
Noua betoniera:

Attached Files



#35
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015
Statia fasonare fier beton, 2 fosle de goron si un dispozitiv
achizitionat dupa vizualizare pe YouTube. Cel mai
mare diametru indoit pana acum este de 10mm.

Attached Files


Edited by emp123, 07 September 2017 - 10:37.


#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
frumos dispozitivul...ne dai si noua linkul de unde l-ai luat si cat a costat? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate