Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sony Bravia android TV - 4K

* * * * - 17 votes
  • Please log in to reply
8157 replies to this topic

#7507
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022

View PostMediumPlayer, on 27 ianuarie 2023 - 21:49, said:

Din cate am retinut, e vorba de X85J, deci nu e modelul de top. X95J e modelul de top LCD.

Eu am acelasi model, dar diagonala mai mica: 50X85J. Cum ai spus la postul #7502, a avut folie doar pe rama, de jur-imprejur.

Este ciudat oricum. Eu am avut X93J care este deasupra lui X85J, adica mai bun si avea peste tot folie peste tot. ma rog. Pana la urma, trebuie sa verifici cum vine. Si daca nu este este cu folie peste tot.. poate sa fie din doua motive cred: 1) resiligilat 2) asa se pune pe acel model.
Totodata, cred ca se poate verifica pe internet, poate unii au facut video de la inceput din cutie. Multi face recenzii asa.

#7508
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Cel mai probabil, varianta 2. TV-ul meu a fost nou.

#7509
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

View PostMediumPlayer, on 27 ianuarie 2023 - 21:49, said:


Din cate am retinut, e vorba de X85J, deci nu e modelul de top. X95J e modelul de top LCD.

Eu am acelasi model, dar diagonala mai mica: 50X85J. Cum ai spus la postul #7502, a avut folie doar pe rama, de jur-imprejur.

Pai….colegul a scris asa : 85x 95J . Deci…. Eu asa inteleg ca are un 95J de 85 inch…

#7510
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
E vorba de 85X95J.
Folia pe care a jupuit-o este cea x-wide angle.
"Watch with superior picture, even from the side
Normally, picture quality is reduced when watching from the side of a TV. When you watch a Sony TV, thanks to X-Wide Angle, you can enjoy good picture quality and colour, even from the sides, so you can enjoy your favourite content with more people.
"
Daca o scoate pe toata ii ramane un TV functional cu un contrast mai ridicat dar fara unghiuri de viziualizare mari.

#7511
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
@dba - tu spuneai cu ceva timp in urma de Panasonic ca si-au revenit cu calitatea? Era vorba de nu stiu care serie de la ei. Sau te confund?

#7512
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Da, asa e. Cred ca m-a derutat 85 din fata si am citit 85x85j.

#7513
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Va salut!
Azi mi-am luat 55x93j de la resigilate și ma gândesc dacă ii fac retur sau nu.
Ce nu îmi convine, poate ma ajutați voi
1. Pe NETFLIX și HBOMAX nu se vede full screen ci pe cca 70% din ecran, sus și jos rămâne negru, ceva wide gen.. Pot schimba sa se vadă full screen? Dacă da, cum?

Imaginea e super ok, dar sunetul ma cam dezamăgește, totodată și grosimea lui, ma așteptăm să fie mai subțire.

Cum am zis ma mai gândesc dacă ii fac retur sau nu.

#7514
Chios01

Chios01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 23.10.2021

View Postmaryo81_cta, on 28 ianuarie 2023 - 23:06, said:

Va salut!
Azi mi-am luat 55x93j de la resigilate și ma gândesc dacă ii fac retur sau nu.
Ce nu îmi convine, poate ma ajutați voi
1. Pe NETFLIX și HBOMAX nu se vede full screen ci pe cca 70% din ecran, sus și jos rămâne negru, ceva wide gen.. Pot schimba sa se vadă full screen? Dacă da, cum?

Imaginea e super ok, dar sunetul ma cam dezamăgește, totodată și grosimea lui, ma așteptăm să fie mai subțire.

Cum am zis ma mai gândesc dacă ii fac retur sau nu.
Întra la setări-afișaj și sunet-ecran-
Mod panoramic-complet
Aria de afișare-normal
Poziție imagine-verticala 0 orizontala 0


#7515
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Verifica-l foarte bine sa nu aibe defecte ascunse si sa-ti dai seama peste cateva luni de zile.

#7516
Florinskie

Florinskie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmaryo81_cta, on 28 ianuarie 2023 - 23:06, said:

Va salut!
Azi mi-am luat 55x93j de la resigilate și ma gândesc dacă ii fac retur sau nu.
Ce nu îmi convine, poate ma ajutați voi
1. Pe NETFLIX și HBOMAX nu se vede full screen ci pe cca 70% din ecran, sus și jos rămâne negru, ceva wide gen.. Pot schimba sa se vadă full screen? Dacă da, cum?

Imaginea e super ok, dar sunetul ma cam dezamăgește, totodată și grosimea lui, ma așteptăm să fie mai subțire.

Cum am zis ma mai gândesc dacă ii fac retur sau nu.
  Eu acum sunt în cumpănă dacă sa-l iau pe 5593j sau Samsung 55Q80B. Ambele recomandate de iZet în bugetul stabilit de mine la 4000 lei, insa as mai puteau pune vre-o 500 ei dacă merita.
   Din ce m-am informat Samsung sta mai bine pe partea audio având 60w cu Subwoofer vs Sony 20w.
   Aceasta diferenta intre Samsung cu HDR10 si Sony cu format Dolby Vision nu stiu cât de mult contează. Poate ma lămurește cineva.
  maryo81_cta imi poți da ceva detalii te rog despre sunetul lui 5593j fiindca sunt destul de pretențios pe partea asta?
Duminica frumoasă va doresc.

#7517
Chios01

Chios01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 23.10.2021
Eu am de aproape un an un 50x93j și sunt destul de mulțumit de sunet. Dacă ești pretențios pui un soundbar, chiar și la acei 60w nu o sa fie ceva foarte spectaculos. Pe sony ai Dolby Vision pe care este inclus la toate platformele de streaming pe cand HDR10+ foarte puțin spre deloc și este o diferență mare între HDR și Dolby Vision,mai este și formatul de sunet DTS pe care Samsung nu-l suporta. Acum tu ști ce vrei.

#7518
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022

View PostFlorinskie, on 29 ianuarie 2023 - 14:10, said:

  Eu acum sunt în cumpănă dacă sa-l iau pe 5593j sau Samsung 55Q80B. Ambele recomandate de iZet în bugetul stabilit de mine la 4000 lei, insa as mai puteau pune vre-o 500 ei dacă merita.
   Din ce m-am informat Samsung sta mai bine pe partea audio având 60w cu Subwoofer vs Sony 20w.
   Aceasta diferenta intre Samsung cu HDR10 si Sony cu format Dolby Vision nu stiu cât de mult contează. Poate ma lămurește cineva.
  maryo81_cta imi poți da ceva detalii te rog despre sunetul lui 5593j fiindca sunt destul de pretențios pe partea asta?
Duminica frumoasă va doresc.
Recomand Sony vs Samsung

View PostAzADumitru, on 29 ianuarie 2023 - 14:51, said:

Recomand Sony vs Samsung

Cei de la rTINGS sunt din America. Au si eu calibratorii lor, care lucreaza acolo, si fac reviews ptr modele care se vand in America.
x90J la ei in Romania este x93/94
Ai mai jos analiza mai clara.

https://www.rtings.c...&threshold=0.10

Departe bine Sony vs Samsung..

Edited by AzADumitru, 29 January 2023 - 14:55.


#7519
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007

View Postmaryo81_cta, on 28 ianuarie 2023 - 23:06, said:

Va salut!
Azi mi-am luat 55x93j de la resigilate și ma gândesc dacă ii fac retur sau nu.
Ce nu îmi convine, poate ma ajutați voi
1. Pe NETFLIX și HBOMAX nu se vede full screen ci pe cca 70% din ecran, sus și jos rămâne negru, ceva wide gen.. Pot schimba sa se vadă full screen? Dacă da, cum?

Imaginea e super ok, dar sunetul ma cam dezamăgește, totodată și grosimea lui, ma așteptăm să fie mai subțire.

Cum am zis ma mai gândesc dacă ii fac retur sau nu.
Probabil ai pus un film cu aspect ratio 21:9, ceea ce e normal sa se vada cu dungi negre sus si jos. Filmele 4:3 vor avea dungi negre in stanga si dreapta.
Ca sa se vada imagine pe tot ecranul, pune filme cu aspect ratio 16:9, in general serialele sunt 16:9.
Poti conecta un PC si sa folosesti Fit to screen/stretch window din setarile player-ului, dar se va vedea oribil. Sau zoom pana cand nu mai ai benzi negre sus si jos, dar vei pierde multe detalii din stanga si dreapta.

#7520
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011

View PostFlorinskie, on 29 ianuarie 2023 - 14:10, said:


  Eu acum sunt în cumpănă dacă sa-l iau pe 5593j sau Samsung 55Q80B. Ambele recomandate de iZet în bugetul stabilit de mine la 4000 lei, insa as mai puteau pune vre-o 500 ei dacă merita.
   Din ce m-am informat Samsung sta mai bine pe partea audio având 60w cu Subwoofer vs Sony 20w.
   Aceasta diferenta intre Samsung cu HDR10 si Sony cu format Dolby Vision nu stiu cât de mult contează. Poate ma lămurește cineva.
  maryo81_cta imi poți da ceva detalii te rog despre sunetul lui 5593j fiindca sunt destul de pretențios pe partea asta?
Duminica frumoasă va doresc.

Te pot ajuta!
Le-am avut pe ambele în teste 1 luna q80, câteva zile sony 93j
Recomand cu căldură 93j, imaginea nu se compara e diferența enorma...da pe partea de sunet q80 sta f bine dar cu un soundbar rezolvi problema

View PostChios01, on 29 ianuarie 2023 - 14:41, said:

Eu am de aproape un an un 50x93j și sunt destul de mulțumit de sunet. Dacă ești pretențios pui un soundbar, chiar și la acei 60w nu o sa fie ceva foarte spectaculos. Pe sony ai Dolby Vision pe care este inclus la toate platformele de streaming pe cand HDR10+ foarte puțin spre deloc și este o diferență mare între HDR și Dolby Vision,mai este și formatul de sunet DTS pe care Samsung nu-l suporta. Acum tu ști ce vrei.
Q80 e super la sound, nu se compara, e peste Sony cu 50-80%, e de folosit fără soundbar

View PostAzADumitru, on 29 ianuarie 2023 - 14:54, said:


Recomand Sony vs Samsung



Cei de la rTINGS sunt din America. Au si eu calibratorii lor, care lucreaza acolo, si fac reviews ptr modele care se vand in America.
x90J la ei in Romania este x93/94
Ai mai jos analiza mai clara.

https://www.rtings.c...&threshold=0.10

Departe bine Sony vs Samsung..

Eu scriu din experienta avuta cu ambele

Recomand Sony pt video/display
Audio recomand Samsung

Per total Sony 93j , tv ul este pt video dacă vrei sunet mai amplu   mai puternic,bass iei un soundbar

Edited by maryo81_cta, 29 January 2023 - 22:13.


#7521
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

View PostChios01, on 29 ianuarie 2023 - 08:25, said:


Întra la setări-afișaj și sunet-ecran-
Mod panoramic-complet
Aria de afișare-normal
Poziție imagine-verticala 0 orizontala 0

Am intrat si eu in Netflix si HBO etc. Nu ma lasa sa modific nimic la ecran in setarile TV. Toate sunt presetate si de culoare gri inchis semn ca nu se pot accesa. Cand incerc totusi sa dau pe ele imi da mesaj “ caracteristica indisponibila”. Singurul mesaj diferit il da cand accesez Arie de afisare automata si anume : “ reglari disponibile doar pt intrarea HDMI”. Inclusiv pe cablu tv nu merg toate cu exceptia : Mod panoramic , Aria de afisare si Pozitie imagine ( astea au scrisul alb si merg modificate). Restul la fel , sunt gri si da aceleasi mesaje ca de mai sus. Eu zic ca asa e pe toate tv urile , asta este formatul imaginii in transmisie.

Attached File  46864361-FCA7-4F6A-AE72-05CA1BA29177.jpeg   85.69K   45 downloadsAttached File  424166F5-3A71-4C5A-8474-391CBE5C8714.jpeg   101.14K   42 downloads

#7522
Chios01

Chios01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 23.10.2021

View Posteolianu, on 29 ianuarie 2023 - 23:42, said:



Am intrat si eu in Netflix si HBO etc. Nu ma lasa sa modific nimic la ecran in setarile TV. Toate sunt presetate si de culoare gri inchis semn ca nu se pot accesa. Cand incerc totusi sa dau pe ele imi da mesaj “ caracteristica indisponibila”. Singurul mesaj diferit il da cand accesez Arie de afisare automata si anume : “ reglari disponibile doar pt intrarea HDMI”. Inclusiv pe cablu tv nu merg toate cu exceptia : Mod panoramic , Aria de afisare si Pozitie imagine ( astea au scrisul alb si merg modificate). Restul la fel , sunt gri si da aceleasi mesaje ca de mai sus. Eu zic ca asa e pe toate tv urile , asta este formatul imaginii in transmisie.

Attachment 46864361-FCA7-4F6A-AE72-05CA1BA29177.jpegAttachment 424166F5-3A71-4C5A-8474-391CBE5C8714.jpeg
Cum este în prima poza este bine nici la mine nu pot fi modificate celelalte setări. Este normal sa ai acele benzi negre sus și jos la format 16:9 și doua benzi negre pe lateral la 4:3.

Verifica și ecranul sa nu ai pixeli morți sau pete pe ecran care sa te încurce la vizionat. Și dacă nu sunt probleme atunci te poți când să-l păstrezi și eu lam păstrat în detrimentul unui Samsung Q70 de 55. Mult peste acel model, atât ca samsungul era foarte subțire pe lângă asta mai frumușel dar nu ma deranjează.

#7523
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Daca activezi "Arie de afisare automata" ce se intampla?

#7524
Chios01

Chios01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 23.10.2021
Sincer nu știu, nu am încercat. Nu sunt nici acasă ca să pot verifica, dar diseară chiar o sa ma uit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate