Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Intrebare acte vanzare apartament (cadastru)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Am gasit un cumparator pt. apartament. Printre actele pe care eu o sa trebuiasca sa le prezint este si "documentatia cadastrala".

Am tot cautat pe internet, imi e destul de clar ce e aceasta dar nu inteleg cum se obtine.

Am inteles ca aceasta e necesara la inscrierea in cartea funciara. Eu sunt inscris in cartea funciara, deci aceasta exista si trebuie doar scoasa, sau trebuie facuta?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca apartamentul este  inscris in cartea funciara, inseamna ca ai/poti obtine si documentatia cadastrala.
Daca nu o ai , poti sa ceri o copie la OCPI Timis [ ori acolo unde este situat apartamentul]. ( cred ca te costa 5 lei/pagina normal, ori 25 lei pagina la urgenta).

Edited by pasilla, 28 August 2017 - 20:05.


#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Mai ai nevoie si de certificatul energetic. Costă si ăla vreo 350 lei.

#4
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 pasilla, on 28 august 2017 - 19:53, said:

Daca apartamentul este  inscris in cartea funciara, inseamna ca ai/poti obtine si documentatia cadastrala.
Daca nu o ai , poti sa ceri o copie la OCPI Timis [ ori acolo unde este situat apartamentul]. ( cred ca te costa 5 lei/pagina normal, ori 25 lei pagina la urgenta).

Multumesc! Cam asta vroiam sa stiu. Apartamentul e inscris, deci ar trebui sa fac rost de actele necesare printr-o simpla cerere, din ce inteleg.
Apartamentul a fost modificat in 2001 (pereti demolati). Exista posibilitatea ca aceste schimbari sa nu apara in acele acte, pt. ca nu au fost actualizate? Ce se intampla in cazul ala?

 Peter Blood, on 28 august 2017 - 20:03, said:

Mai ai nevoie si de certificatul energetic. Costă si ăla vreo 350 lei.

Ala il am.

Edited by Brick Top, 28 August 2017 - 20:08.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
probabil proiect pt modificari,autorizatie,poate ma insel
daca vrei sa sti totul exact ce si cum,mergi la un  notar si vei primi listuta cu toate actele cu,care tre sa te prezinti pt vanzare

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 Brick Top, on 28 august 2017 - 20:08, said:

Apartamentul a fost modificat in 2001 (pereti demolati). Exista posibilitatea ca aceste schimbari sa nu apara in acele acte, pt. ca nu au fost actualizate? Ce se intampla in cazul ala?
Daca vanzarea se face prin banca, atunci va veni un evaluator si vei avea probleme, iti poate respinge dosarul. Bineinteles daca nu o dai la pace cu el in stil clasic la romani...
Poti face un artificiu - vechii pereti poti sa ii faci din rigips, a doua zi dupa evaluare ii poti da jos (sau pot ramane daca ii vrea cumparatorul). Oricum te costa mult mai putin decat un proiect + autorizatie pentru modificare.
Daca nu este prin banca, ci doar pentru notariat, nu are importanta cum arata pe interior, actele sa fie in regula, notarul nu vine sa numere peretii, numai sa si accepte cumparatorul.

Anunturile de vanzare locuinte care mentioneaza ca vor numai cu banii jos, inseamna ca sunt in situatia ta - nu mai corespunde cadastrul si nu vor sa se complice.

Edited by claudiu1, 28 August 2017 - 20:41.


#7
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 ceanu1980, on 28 august 2017 - 20:35, said:

probabil proiect pt modificari,autorizatie,poate ma insel
daca vrei sa sti totul exact ce si cum,mergi la un  notar si vei primi listuta cu toate actele cu,care tre sa te prezinti pt vanzare

Nu stiu daca notarul ma poate ajuta. Din cate inteleg, banca cumparatorului cere documentatia cadastrala.

 claudiu1, on 28 august 2017 - 20:37, said:

Daca vanzarea se face prin banca, atunci va veni un evaluator si vei avea probleme.
Poti face un artificiu - vechii pereti poti sa ii faci din rigips, a doua zi ii poti da jos (sau pot ramane daca ii vrea cumparatorul).
Daca nu este prin banca, ci doar pentru notariat, nu are importanta cum arata pe interior, numai sa accepte cumparatorul.

Am autorizatia de constructie si mai multe hartii, lasate de vechiul proprietar. deci nu s-a lucrat fara acte.
Pt. a nu avea probleme cu evaluatorul, ce ar trebui sa fac? Banuiesc ca sa actualizez datele la OCPI. Cum fac asta, printr-o firma de cadastru?

Edited by Brick Top, 28 August 2017 - 20:41.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Repet - orice modificare trebuie facuta cu autorizatie de construire. Cadastrul il faci ulterior, cand ai receptia facuta. OCPI-ul primeste cadastrul facut de cineva autorizat si ei doar arhiveaza.

Vechea autorizatie era cu pereti sau fara? Oricum, daca nu este finalizata cu receptia, autorizatia este = zero, se da pe un an si mai poate fi prelungita inca unul.

Edited by claudiu1, 28 August 2017 - 20:46.


#9
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 claudiu1, on 28 august 2017 - 20:45, said:

Repet - orice modificare trebuie facuta cu autorizatie de construire. Cadastrul il faci ulterior, cand ai receptia facuta. OCPI-ul primeste cadastrul facut de cineva autorizat si ei doar arhiveaza.

Vechea autorizatie era cu pereti sau fara? Oricum, daca nu este finalizata cu receptia, autorizatia este = zero, se da pe un an si mai poate fi prelungita inca unul.

Eu am un teanc de hartii, printre care autorizatia de constructie si mult hartii care detaliaza modificarile facute, deci exista autorizatia. Ce vreau sa aflu este: exista posibilitatea ca documentatia cadastrala a apartamentului sa nu fi fost actualizata sa arate aceste modificari ( facute in 2001)? Caz in care cumparatorul probabil nu va primi imprumutul. Se poate face ceva, tinand cont ca am actele ce arata modificarile, stampilate de primarie? Se pot actualiza datele ca sa arate modificarile, pt. a nu intampina probleme cu evaluatorul? Nu stiu daca sunt destul de clar, inca nu inteleg 100%.

Nu inteleg exact ce e "receptia". Pintre foi e si ceva semant si stampilat de un "verificator atestat". O fi aia?

Edited by Brick Top, 28 August 2017 - 20:57.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Treaba e simpla. Mergi la OCPI si cere o copie dupa documentatia cadastrala. Daca corespunde cu situatia din teren, e ok.
Daca nu corespunde , ia legatura cu o firma/ persoana autorizata sa faca documentatia cadastrala si acestia te vor informa daca esti in regula, ori ai nevoie de alte hartii.

Edited by pasilla, 28 August 2017 - 21:27.


#11
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 pasilla, on 28 august 2017 - 21:25, said:

Treaba e simpla. Mergi la OCPI si cere o copie dupa documentatia cadastrala. Daca corespunde cu situatia din teren, e ok.
Daca nu corespunde , ia legatura cu o firma/ persoana autorizata sa faca documentatia cadastrala si acestia te vor informa daca esti in regula, ori ai nevoie de alte hartii.

Exact asta o sa fac maine. Mai ceva, te rog. Din cate vad pe site-ul OCPI, am nevoie sa completez o "CERERE PENTRU CONSULTARE DOCUMENTE DIN ARHIVĂ" prin care sa cer consultarea a "Copii certificate ale planurilor si hartilor". Am dreptate?

Sau, unde trebuie sa scriu ce document vreau sa consult, sa trec altceva? Va intreb pe voi, ca tare mi-e frica ca o sa dau peste vreon functionar care nu ma va ajuta in niciun fel.

Edited by Brick Top, 28 August 2017 - 21:36.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Brick Top, on 28 august 2017 - 21:33, said:

Exact asta o sa fac maine. Mai ceva, te rog. Din cate vad pe site-ul OCPI, am nevoie sa completez o "CERERE PENTRU CONSULTARE DOCUMENTE DIN ARHIVĂ" prin care sa cer consultarea a "Copii certificate ale planurilor si hartilor". Am dreptate?
Da. Mergi acolo si te "descurca" ei. Trebuie sa stii numarul  de carte funciara/numarul cadastral, cel mai bine este daca ai un extras de CF.
Daca ai nevoie de un topograf, ai grja pe cine angajezi. Sunt multi neseriosi/tepari.

Edited by pasilla, 28 August 2017 - 21:38.


#13
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 pasilla, on 28 august 2017 - 21:37, said:

Da. Mergi acolo si te "descura" ei. Trebuie sa stii numarul  de carte funciara/numarul cadastral, cel mai bine este daca ai un extras de CF.

Ok, il am. Mutumesc inca o data. "Fingers crossed" sa fie actualizat cu modificarile.

Edited by Brick Top, 28 August 2017 - 21:38.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fingers crossed ! Daca nu e, pregateste calmante si tutun.

Edited by pasilla, 28 August 2017 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate