Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Israel - stat european sau asiatic?

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#19
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postnostrimo, on 25 august 2017 - 22:47, said:

1. Israel participa anual la concursul european muzical Eurovision  

2. O echipa israeliana  Hapoel Beer-Sheva joaca in Europa League, care teoretic, este  un campionat european.

3. Sunt zvonuri ca sunt mai multe sanse ca Israelul sa devina stat membru UE inainte de  Serbia, Turcia sau Ucraina.

De cand este asadar Israel stat european?
Ca eu de cate ori am consultat Wikipedia, imi apare ca este tara din continentul Asia!
Da' de ce te intrebi de Israel si nu de Azerbaijan? Ca si asta participa si la Eurovision si la Europe League. Sau de Turcia, care a aplicat official la UE. Pai ce pentru peticul ala de peste bosfor califica toata magaoaia la Europa?

Care dintre Azerbaijan, Turcia si Israel e mai aproape de cultura europeana? E de prisos raspunsul... dar nah, nu mai poti sa o arzi cu finanta mondiala si alte vrajeli.. :naughty:

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

View Postiliketoforkmyself, on 25 august 2017 - 23:29, said:

Doar o parte, la fel ca Turcia.

Gizas, daca tu confunzi 80% cu 5% sau cit o fi insemna ca chiar nu se mai face scoala deloc.

View Postnostrimo, on 25 august 2017 - 23:32, said:

Geografic, cica doar vestul Rusiei (unde sunt amplasate orasele mari ca St.Petersburg, Moscova etc.) e in Europa, restul e in Asia!

Cultural, toti rusii   sunt europeni din moment ce sunt crestini, caucazieni si au stil de viata occidental .  

De fapt aia din asia de obicei sint mongoloizi, turci samd.

View Postnostrimo, on 25 august 2017 - 23:57, said:

Expati care se pretind urmasii israelienilor antici...

Cu toate astea, grosul evreilor nu e in Israel, ci in SUA, mai ales la Hollywood, pe  Wall Street si  in marile institutii politice americane.


Sfinta naivitate, sa crezi tu, ca hollyowwd si wall street angajeaza citeva milioane de evrei :D
Nu, majoritatea sint oameni normali, desiorientati spre profesii mai intelectuale si artistice in procent mai mare ca media, nu sint la "hollywood si wall street"... asta e propaganda incghitita de cei care nu au vazut un evreu de aproape vreodata.

View PostIllusiveMan, on 26 august 2017 - 03:00, said:


Care dintre Azerbaijan, Turcia si Israel e mai aproape de cultura europeana? E de prisos raspunsul... dar nah, nu mai poti sa o arzi cu finanta mondiala si alte vrajeli.. Posted Image

Evident Israel. De vreo 10 ori.

#21
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postnostrimo, on 25 august 2017 - 22:47, said:

1. Israel participa anual la concursul european muzical Eurovision  

2. O echipa israeliana  Hapoel Beer-Sheva joaca in Europa League, care teoretic, este  un campionat european.

3. Sunt zvonuri ca sunt mai multe sanse ca Israelul sa devina stat membru UE inainte de  Serbia, Turcia sau Ucraina.

De cand este asadar Israel stat european?
Ca eu de cate ori am consultat Wikipedia, imi apare ca este tara din continentul Asia!


Si Romania e membra nato...

#22
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postvio69a, on 26 august 2017 - 01:28, said:

Israel e inainte cu 50 de ani fata de multe state europene.Asa ca ce vorbim aici ??

cand o sa ai sistemul informatic deplin in toate domeniile , cand o sa ai hitech care vinde patente cu miliarde de dolari
cand o sa-ti hranesti populatia din pamant nicsipos si desert atunci intreaba-te cum sa reusesti sa fi ca Israelul
Adica supereuropean
Pe cand sa construiti jew bots?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l-Q9iMNzYAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De fapt este vorba despre aurul pe care il purtati la gat Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aFD_WVKZ1dA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In schimb sunteti foarte bun la spionat procurorii anticoruptie, sunteti foarte buni in a face campanie electorala .

Edited by Benderbut, 26 August 2017 - 06:08.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Israel e stat asiatic. Atât.

NU are cum intra in EU! (Tehnic și legal vorbind)

Eurovision nu tine (și nu a fost niciodată) doar de Europa Condé statele membre EBU.

In trecut tari precum Maroc au participat. In prezent se discuta cu alți membri EBU.


PS. Nici Cipru NU este fizic in Europa, dar e excepția de la regula in EU încât e insula. Dar e tot in Orient.


Și cred ca și in Europe League e aceiași situație, nu stau sa caut. Dar dacă tine de EBU atunci au voie sa participe orice membru activ.

#24
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

View Postvio69a, on 26 august 2017 - 01:28, said:

Israel e inainte cu 50 de ani fata de multe state europene.Asa ca ce vorbim aici ??

cand o sa ai sistemul informatic deplin in toate domeniile , cand o sa ai hitech care vinde patente cu miliarde de dolari
cand o sa-ti hranesti populatia din pamant nicsipos si desert atunci intreaba-te cum sa reusesti sa fi ca Israelul
Adica supereuropean

Israel este un stat artificial care traieste din furturi economice la nivel mondial, nu m-as muta in Israel nici daca mi-ar da toti banii din lume. E o chestie politica ca Israelul sa fie inclus in Europa la competitii sportive, in rest nu are nici o legatura.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e chiar artificial, pentru ca istoric e pământul lor.

Acuma ce fac cu el, e alta treaba. Dar nu discutam aici. Dacă vreți deschidem topic in poiana despre granițele din OM și cum se vor schimba ele.

#26
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

View PostLex404, on 26 august 2017 - 06:47, said:

Nu e chiar artificial, pentru ca istoric e pământul lor.

E pe dracu, 2000 de ani n-au calcat pe acolo iar cei care s-au intors sprijiniti de SUA numai evrei nu mai erau...

#27
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Israelu este stat? Posted Image  Vaticanu' la fel?

#28
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Israelul după anumite considerente poate fi considerat că o șatra de nomazi. Ce importanță are pe ce continent a fost campata șatra că oricum e temporara.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMicenae, on 26 august 2017 - 06:44, said:

Israel este un stat artificial
Nu doar ca este printre cele mai vechi state, dar i se cuvin si parti din statele vecine. Inca din vremurile biblice Israelul a fost ocupat pe nedrept, dar de fiecare data israelienii au fost cei care au iesit invingatori.

#30
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postandreic, on 25 august 2017 - 22:51, said:

Un stat din Orientul mijlociu orientat spre Europa
Via America.

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 26 august 2017 - 06:31, said:

Israel e stat asiatic. Atât.

NU are cum intra in EU! (Tehnic și legal vorbind)

Eurovision nu tine (și nu a fost niciodată) doar de Europa Condé statele membre EBU.

In trecut tari precum Maroc au participat. In prezent se discuta cu alți membri EBU.


PS. Nici Cipru NU este fizic in Europa, dar e excepția de la regula in EU încât e insula. Dar e tot in Orient.


Și cred ca și in Europe League e aceiași situație, nu stau sa caut. Dar dacă tine de EBU atunci au voie sa participe orice membru activ.

Vreau sa vad unde sint specificate in regulile uniunii limitele fizice ale poztiei statelor acceptate. Ar fi o aberatie. Chiar nu vad de ce n-ar fi Australia in EU sau orice alta tara de pe glob.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 26 august 2017 - 08:11, said:


Vreau sa vad unde sint specificate in regulile uniunii limitele fizice ale poztiei statelor acceptate. Ar fi o aberatie. Chiar nu vad de ce n-ar fi Australia in EU sau orice alta tara de pe glob.


Cauta regulamentul de aderare. Sunt specificate și sunt in curs de modificare pentru a putea accepta Georgia

#33
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 26 august 2017 - 04:56, said:

Sfinta naivitate, sa crezi tu, ca hollyowwd si wall street angajeaza citeva milioane de evrei
nu sint la "hollywood si wall street"...
Probabil a vrut sa spuna ca, principalul centru al industriei cinematografice și de televiziune americane (Hollywood), este o afacere evreiasca.
Iar implicarea evreiasca din districtul financiar al New York, in special in bursa de pe Well Street (ca sa nu mai vorbim de Federal Reserve), ca si in cazul City-ul londonez si nu numai, este majora.

Edited by altnume, 26 August 2017 - 08:17.


#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

View PostBenderbut, on 26 august 2017 - 05:52, said:

Pe cand sa construiti jew bots?

De fapt este vorba despre aurul pe care il purtati la gat Posted Image


In schimb sunteti foarte bun la spionat procurorii anticoruptie, sunteti foarte buni in a face campanie electorala .

LOL, ma tu stii ca South Park e scris de evrei, da?

:D

#35
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

View PostMembruAnonim, on 26 august 2017 - 07:55, said:

Nu doar ca este printre cele mai vechi state,

La fel de vechi ca Dacia?

Statul Israel s-a infiintat in mod ilegal in 1947.

View PostMembruAnonim, on 26 august 2017 - 07:55, said:

dar i se cuvin si parti din statele vecine. Inca din vremurile biblice Israelul a fost ocupat pe nedrept, dar de fiecare data israelienii au fost cei care au iesit invingatori.

Regatul Israel a incetat sa existe acum foarte multi ani, sunt foarte multi ani chiar si dpdv istoric. Iar cei care au infiintat si populat statul Israel nu sunt urmasii acelor evrei de acum 2000 de ani. Ar fi ca si cum romanii ar revendica Campia Panoniei (Ungaria) si juma' de Bulgaria pe motiv ca acum 2000 de ani dacii populau zona.

Edited by Micenae, 26 August 2017 - 08:22.


#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 26 august 2017 - 08:12, said:

Cauta regulamentul de aderare. Sunt specificate și sunt in curs de modificare pentru a putea accepta Georgia

Georgia este in Europa dupa definitia care se preda la noi (Ural/marea caspica).
Chiar nu vad idiotenia prin care cineva si-ar baga niste betze prostresti in roate, probabil ca partea cu pozitia geografica o sa dispara rapid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate