Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Recomandare banca pentru tranzactii internationale (ebay, amazon, paypal) si salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Ce banca imi recomandati ? Si ce tip de card: visa, mastercard etc.

Venitul imi intra momentan pe un Visa Electron de la CEC la care tot asa le-am cerut sa mearga si pentru tranzactii internationale, dar paypal-ul nu l-a acceptat asa ca mi-am facut altul la Reiffeisen doar pentru paypal si ebay. Reiffeisen se nesimtisera intr-o vreme cu comisioanele, plus o faza nasoala patita cu ei, de aceea as vrea sa ma mut, asta daca nu cumva si-au reveit intre timp, am auzit ceva de cardul acela ''totul 0'' (doar ca n-o sa-mi intre lunar 2000 ron, e variabil aici).

Am mai auzit de ING cum ca ar fi bun si de Banca Transilvania. Deocamdata la gandeam la BT, si sa imi mut venitul tot pe cardul acela.

Voi ce recomandati ?

Edited by BG_183, 25 August 2017 - 14:15.


#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Visa electron de la BT are cursul visa! Valuta -> Curs Visa -> Lei
ING are un curs de ... iti vine sa ii bati! Valuta -> Curs Visa -> Euro -> curs infect -> Lei.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Poti merge pe BT si fara nimic extra(BT24, BT24 Mobile Banking, etc.) pana la Black Friday, e posibil sa dea atunci iar oferta de anul trecut cu zero comision la serviciile astea pe o perioada nelimitata.

#4
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 tigerheart, on 25 august 2017 - 14:22, said:

Poti merge pe BT si fara nimic extra(BT24, BT24 Mobile Banking, etc.) pana la Black Friday, e posibil sa dea atunci iar oferta de anul trecut cu zero comision la serviciile astea pe o perioada nelimitata.

Merci de info.

De cardul asta zici ?

https://www.bancatra.../visa-electron/
https://www.bancatra...sa_electron.pdf

Edited by BG_183, 25 August 2017 - 15:03.


#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Da, de cardul ala. Vezi sa te uiti la comisioanele de la contul curent: https://www.bancatra...ri/cont-curent/
Ca o rectificare la ce am zis mai sus: oferta de anul trecut cu zero comision taxa lunara la serviciile astea pe o perioada nelimitata.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Foarte dezamagit de banca transilvania.
Neseriosi

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Dar ce ti-au facut? Mie nu imi place comisionul ala cand primesc bani, in rest chiar nu vad nimic rau.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Comunicare foarte proasta.

Am vrut sa inchid contul cand am plecat din tara in 2014.
Am sunat si trimis email

Anul asta am avut nevoie de un cont in Romania
Sun si aflu ca nu mi s-a inchis contul, in plus am o datorie de vreo 300 de lei

Platesc prin cineva datoria si ... aflu ca am si alta datorie datorita cardurilor pe care le am.
Cum pot avea incredere intr-o banca neserioasa?
"Cat am datorie si de unde?"
Mi se raspunde
Platesc datoria

Apare alta datorie

Emailul il folosesc numai pentru publicitate.
Daca sunt in America si imi trebuie sa comunic cu banca nu am nici o posibilitate pe care sa o consider serioasa

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Libra Internet Bank. Deschizi contul online si cardul iti vine acasa. Cardul are comision 0 de schimb valutar si cursul de schimb al mastercard.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Tsunnnami, on 25 august 2017 - 18:48, said:

Comunicare foarte proasta.

Am vrut sa inchid contul cand am plecat din tara in 2014.
Am sunat si trimis email

Anul asta am avut nevoie de un cont in Romania
Sun si aflu ca nu mi s-a inchis contul, in plus am o datorie de vreo 300 de lei

Platesc prin cineva datoria si ... aflu ca am si alta datorie datorita cardurilor pe care le am.
Cum pot avea incredere intr-o banca neserioasa?
"Cat am datorie si de unde?"
Mi se raspunde
Platesc datoria

Apare alta datorie

Emailul il folosesc numai pentru publicitate.
Daca sunt in America si imi trebuie sa comunic cu banca nu am nici o posibilitate pe care sa o consider serioasa
Probabil la BT nu poți să îți închizi contul prin mail sau telefonic.

Eu la BRD am închis contul la sucursală și după 3 luni încă era deschis și cu datorie...

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 easy90rider, on 26 august 2017 - 09:39, said:

Probabil la BT nu poți să îți închizi contul prin mail sau telefonic.

Eu la BRD am închis contul la sucursală și după 3 luni încă era deschis și cu datorie...

Contul e activ inca la BT, nu trebuie sa mai deschid.
Dar nu comunica si imi spunh ca am o datorie de 280 de lei, o platesc, apoi, stai ca mai ai o datorie...
CUm sa am incredere in ei?

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Tsunnnami, on 25 august 2017 - 18:48, said:

Comunicare foarte proasta.

Am vrut sa inchid contul cand am plecat din tara in 2014.
Am sunat si trimis email

Daca sunt in America si imi trebuie sa comunic cu banca nu am nici o posibilitate pe care sa o consider serioasa
Exista scrisoarea cu confirmare de primire. Dupa ce trimiti cererea de inchidere prin asa ceva si primesti confirmarea daca mai vor bani de la tine le rizi in nas.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 radunic, on 26 august 2017 - 21:46, said:

Exista scrisoarea cu confirmare de primire. Dupa ce trimiti cererea de inchidere prin asa ceva si primesti confirmarea daca mai vor bani de la tine le rizi in nas.

.... si confirmarea n-o primesti

Eu n-am cerut o solutie la problema mea, am scris doar de ce nu mi se par seriosi sa continui sa le fiu client.

#14
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 tigerheart, on 25 august 2017 - 15:22, said:

Da, de cardul ala. Vezi sa te uiti la comisioanele de la contul curent: https://www.bancatra...ri/cont-curent/
Ca o rectificare la ce am zis mai sus: oferta de anul trecut cu zero comision taxa lunara la serviciile astea pe o perioada nelimitata.

Mi-am facut ''Cont curent + card de debit BT Visa Electron + BT24 Internet Banking''.

Am intrebat acolo sa fiu sigur daca internet banking-ul e activat si au zis ca da.

Acum imi spune si mie cineva unde gasesc ID-ul de logare si parola pentru Internet banking ? Pe hartiile din plicul cu care a venit nu e trecut nimic, pe telefon nimic, pe mail nimic.

Acum vreau sa cumpar ceva de pe amazon si au astia un curs 1EUR = 4,9 RON. Ma gandesc ca daca e sa convertesc cu internet banking pe cardul meu valuta din RON in EURO ies mai ieftin.

Attached Files



#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Vezi ca pe Amazon pot dezactiva acea conversie facuta de ei, nu mai stiu cum se face, poti da o cautare pe Google.
ID-ul si parola de la Internet Banking trebuie sa o ai pe o foaie primita de la BT, uita-te mai bine.

#16
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Asta da curs de schimb istoric la 4,9lei ptr 1€ Posted Image

#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

 Tsunnnami, on 27 august 2017 - 14:12, said:


.... si confirmarea n-o primesti


Exact, poți să stai și în genunchi, nu-ți dă nicio confirmare. Așa am pățit eu cu Bancpost. ”Nu primiți nimic, fiindcă noi nu dăm așa ceva”

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate