Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 

Evaluare corecta?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,210
  • Înscris: 19.09.2005
Asta stiu, si nu e bine nici sa pui mana pe el ca se pateaza, si trebuie foarte bine curatat de pasta decapanta ca se pateaza naspa iar daca il vrei aparent trebuie lacuit.


#38
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Revenind la prețuri - prima ofertă era cam umflată, a doua e mai aproape de adevăr?

#39
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017

View PostTepesh, on 24 august 2017 - 00:13, said:

Pentru tot pachetul, un instalator mi-a avansat prețul de 4.850 de lei, cu materiale incluse (țevi cupru, robineți, racorduri etc). Defalcat ar fi 250 de lei per calorifer, 1.200 de lei de refăcut instalația in fiecare baie (repet, cu tot cu materiale), 200 de lei bucătăria și 1.000 de lei montat / demontat toate obiectele sanitare.
pai platesti 1000 de lei degeaba, refacerea instalatiei in baie inseamna automat montat/demontat obiectele sanitare

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,210
  • Înscris: 19.09.2005
Hai ca-mi spun si eu parerea.
Ala o sa banii si o sa puna ce e mai ieftin si va fi jale.
1. tot ce insena fitinguri, robineti si tevi le iei de la leroy merlin gama mai scumpa, iei in plus si toate piesle care ran se dau pe retur,
2. obiectele sanitare le iei de unde-ti plac dar sa aiba toate accesorile,
3. caloriferele, la fel ca la pct. 2
3. montajul, un dorel bun este mai bun decat o firma fantoma cu pretentii si preturi pe masura, ca doar bemveul patronului nu merge cu apa si secretara vrea-n vacanta..., de preferat e ca dorel sa aiba pfa si sa faca factura si garantie.

#41
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Ai dreptate, nici pe mine nu mă atrage varianta cu materiale cumpărate de instalator (prima ofertă).

#42
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostTepesh, on 24 august 2017 - 07:31, said:

Mai întâi trebuie scoase obiectele sanitare, apoi intră zugravii in băi să decoperteze și să refacă nișele etc și abia după aia reintră instalatorul la țevi.
Banuiesc ca ai de gand sa stai in alta parte pe perioada macelului. Cand o sa-ti scoata zugravii tot nu o sa mai ai pe ce pune mana si la ce buda sa te duci. De asemenea daca cumva pui zugravii sa-ti ascunda tevi de coloana sa cascati bine ochii si sa calculati dinainte daca pozitionarea tevilor pe cupru va permite montajul in pozitia care vrei a celorlalte acareturi (cada, buda, chiuveta, masca etc.). Altfel te trezesti cu surprize. Stai geana pe zugravi de fiecare data cand se apuca de ceva. Eu's patit.
De asemenea nu fa compromisuri la robineti si racorduri. Spor!

Edited by misu183, 25 August 2017 - 11:40.


#43
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Nu voi locui in apartament pe perioada renovării. Voi încerca să fiu atent la tot ce îmi spuneți voi aici :) Astept in continuare sfaturi, ponturi, idei. Multumesc

#44
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Probabil voi merge pe a doua propunere, aia cu aprox 2.000 de lei pentru manoperă. Și materialele le cumpăr eu (evident, după consultare cu instalatorul)

#45
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Teoretic mai bine te-ai consulta pe forum cu ce vrei sa cumperi, asta cu dimensiune camera, dimesiune cada si etc... asta sa nu faci subiecte ca ai spatiu intre cada si perete sau ca ai cumparat ceva robinet de proasta calitatea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate