Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Placa video foarte veche setari si functionare pt subtitutia procesorului slab si mai vechi sau CPU subtituit cu GPU

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Am cumpărat o placa video foarte veche pe PCIE 2.0 si am pus-o la un PC cu PCIE 1.0 si mai vechi și nu știu ce setari să fac să meargă bine.
1. Audio integrat din aceasta placa nu stiu cum se poate folosi pt ascultat din el sunetul.
2. Filmele 4K nu stiu daca merg, dar full HD nu merg bine la capitolul sunet desi la video merg bine fara procesor cu MPC-HC vechi.

3. As dori cateva indrumari de la care dintre voi aveti experienta cu placi din trecut ce se mai poate seta mai ales pt windows xp, ca pc-ul e foarte vechi single core si windows 7 merge mai greu cu procesorul si as dori cu placa video aceasta sa suplinesc lipsa puterii procesorului unde se poate.

Placa video e ATI-AMD 64 Radeon HD single gpu sau single core fara posibilitate de crossfire cu audio onboard si care nu stiu cum sa-l folosesc ca are doar 2 mufe DVI si un S-Video si nu are HDMI versiunea asta.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
nu poti folosi la maxim capacitatea placii video din cauza sistemului de operare; accelerarea audio-video o ai de la DXVA2 care este suportat de la vista in sus

#3
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Atunci sa o vand si sa iau una mai veche de exemplu nvidia fx5200 sau 6200 pe pcie daca gasesc?
Ce placa video ar putea subtitui procesorul pt ca placa video daca are soft capabil poate face treburile procesorului in unele cazuri?

Si prin mufe dvi sau svideo cum sa scot semnal audio ca sa nu mai fie sunetul decalat in urma? MPC-HC o foloseste foarte bine cu dxva si in xp si in 7 (are ambele), filmele 1080p merg cu 2-8% CPU single core, cele 720 tot asa sau chiar mai putin consuma. Placa video in aceste cazuri este si ea folosita foarte putin cam 2-5%. Cele 4k nu merg deloc se blocheaza pc-ul complet iar daca e setat sa nu foloseaca placa video atunci sacadeaza si nu se blocheaza.

Iar in windows 7 merg you tube si alte situri cu filme fluent cu browser folosind placa video. Insa experienta de a naviga de ex deschide taburi noi da click este enervanta si placa video nu se implica in aceste cazuri decat slab la derulari minimizari maximizari sau sustinut interfata aero.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 babarzotea, on 24 august 2017 - 09:52, said:

Atunci sa o vand si sa iau una mai veche de exemplu nvidia fx5200 sau 6200 pe pcie daca gasesc? - nu, schimbi sistemu care e depasit nu placa video
Ce placa video ar putea subtitui procesorul pt ca placa video daca are soft capabil poate face treburile procesorului in unele cazuri? - nu exista placa video care sa subtitue procesorul - placa video si procesorul sunt complementare

Si prin mufe dvi sau svideo cum sa scot semnal audio ca sa nu mai fie sunetul decalat in urma? - nu merge, sunt iesiri video; doar placile cu HDMI pot scoate si video si audio in acelasi timp  Cele 4k nu merg deloc se blocheaza pc-ul complet iar daca e setat sa nu foloseaca placa video atunci sacadeaza si nu se blocheaza. - pt. 4k ai nevoie de placi video de generatie mai noua - amd 3xx si nvidia 9xx in sus

Iar in windows 7 merg you tube si alte situri cu filme fluent cu browser folosind placa video. Insa experienta de a naviga de ex deschide taburi noi da click este enervanta si placa video nu se implica in aceste cazuri decat slab la derulari minimizari maximizari sau sustinut interfata aero.
pt. full hd https://www.okazii.r...ntie-a187555870 + https://www.okazii.r...file-a187479634 ruleaza fluent win de la 7 - 10
iar pt. 4k ai nevoie de https://www.okazii.r...4bit-a189580149

#5
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Mersi pt sfaturi.
Totusi daca sunt complementare, cum se intampla ca lipsa performantei placii video sa fie suplinita de procesor? Invers nu se poate? De exemplu la lipsa performantei procesorului este suplinita de placa video dar numai in unele filme si jocuri. Nu se poate si in alte aplicatii?

Full hd duce si asta, hd5450 e mai economica si pe 64 biti fata de 128 biti. 128 biti poate fi folosit la ceva spre deosebire de 64 biti? ajuta la ceva?

Versiunea mea de placa are si versiune cu HDMI, eu am cea care nu are hdmi are s-video in schimb.

Si totusi ea are undeva pe PCB ceva de audio ca a cerut driver, am pus driver si este vazut ca device audio acum in pc doar ca nu am cum sa-l folosesc.

Un adaptor dvi-hdmi nu ar ajuta sa iasa si audio din placa si sa nu mai stea inauntru? daca placa are audio e posibil ca sunetul sa fie redat prin acel audio al ei si sa nu poata fi scos afara din lipsa conectorului hdmi?
Sau prin conectorul s-video ce as putea conecta? nu si audio ca sunt mufe RCA pe acel cablu adaptor care ar merge la boxe.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Sa vrei Full HD cu sunet HD dintr-o configuratie din 2000, acum in 2017 mi se pare o idee cel putin depasita.
Parera mea: nu vei reusi niciodata sa redai HD cu configuratia descrisa.
Poate reusesc sa te ajut cu ceva mult mai aproape de 2017. Daca esti din Bucuresti, rezolvam ieftin!

#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 babarzotea, on 24 august 2017 - 17:43, said:

De exemplu la lipsa performantei procesorului este suplinita de placa video dar numai in unele filme si jocuri. Nu se poate si in alte aplicatii? - depinde de filme, unde e nevoie de accelerare video (h264, h265, wmv9) intervine placa video; mpeg1-2, divx/xvid/avi merg pe procesor; https://en.wikipedia...eo_Acceleration

Full hd duce si asta, hd5450 e mai economica si pe 64 biti fata de 128 biti. 128 biti poate fi folosit la ceva spre deosebire de 64 biti? ajuta la ceva? - 128biti sunt buni la jocurile video, la player video nu ajuta cu nimic

Versiunea mea de placa are si versiune cu HDMI, eu am cea care nu are hdmi are s-video in schimb.

Si totusi ea are undeva pe PCB ceva de audio ca a cerut driver, am pus driver si este vazut ca device audio acum in pc doar ca nu am cum sa-l folosesc.

Un adaptor dvi-hdmi nu ar ajuta sa iasa si audio din placa si sa nu mai stea inauntru? daca placa are audio e posibil ca sunetul sa fie redat prin acel audio al ei si sa nu poata fi scos afara din lipsa conectorului hdmi?
Sau prin conectorul s-video ce as putea conecta? nu si audio ca sunt mufe RCA pe acel cablu adaptor care ar merge la boxe. - dvi, s-video sunt iesiri doar video, pe ele nu este semnal audio


#8
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Merge full HD si in xp cu mpc-hc si in windows 7 cu wmp al lui, fara codecuri fara nimic adaugat. Consumul de CPU este redus undeva la 2-8 %. In windows 7 merge cel mai corect, nu sunt "defazari". Este dual boot.
Startrek 1, uite ca m-am uitat in semnatura ta, placa amd sau ati este aproape aceea de acolo din semnatura pe 128 biti, dar alta varianta cred ca putin mai noua adica cu 4 in loc de 3, cu 1 Gb memorie.

Cu toate astea nu inteleg de ce placa poarta pe ea si posibilitate de audio de i-am pus si acel driver de audio daca nu are pe unde sa dea audio afara?

M-am uitat pe ea si nu vad sa fie vreun loc cu pini sau mufa de adaugat vreun conector HDMI.
Daca i-am pus driver si ptr audio cum a cerut atunci acel driver incurca sau ajuta sau e degeaba?

I-am pus si acel driver in momentul cand am selectat componentele din pachetul de instalare ptr tot ce-i trebuia ca m-am gandit ca daca nu are driver poate se incalzeste sau face probleme, gaseste sistemul de operare dupa un timp device necunoscut.

In XP chiar a fost o problema cu MPC-HC, ca versiunile mai noi nu accelerau aproape deloc filmele 720 si 1080, si a trebuit sa pun o versiune veche ce-am avut demult ramasa pe un cd cred ca 583. Poate nu am setat eu bine la versiunile mai noi.

Mersi mult inca odata ptr lamuriri si ajutor.
viceroy 56 Nu sunt din buc nu stiu cum ai putea sa ma ajuti, poate cu ceva setari la MPC-HC. Configuratia duce cum spuneam full HD, adica 1080p daca asta o fi full hd, dar la unele filme in xp sunetul ramane in urma imaginii cu mpc-hc ala vechi.
Startrec 1 mersi mult si ptr informatiile rezumate din link, in link sunt mute denumiri specifice si cum e si in engleza complet din pacate nu ma descurc deloc aproape.
Vlc nu accelereaza nici el in xp ci doar in 7, si cu ala pot vedea pe net si cu browserul fie cu html5 fie cu flash.
Per total pc-ul ar fi ok la ce ar fi de folosit si consuma putin, placa video si hardiscul consuma cam mult.

Totusi VLC chiar folosind placa video consuma mai mult procesor decat mphc.

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
driveru este generic, indiferent daca placa are sau nu HDMI;
despre mpc-hc si VLC nu stiu ce sa zic, nu le folosesc - eu am instalat PotPlayercare vine cu propile pachete de codecuri si accelerare video DXVA
cu si fara dxva activat
Attached File  1.jpg   325.76K   13 downloadsAttached File  2.jpg   313.08K   14 downloads
ps. ce calculator ai (placa video, memorie, procesor)

Edited by STARTREK1, 24 August 2017 - 22:39.


#10
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Da, probabil preferi sa ai un singur player bun la toate care cu mici setari sa faca totul cum consideri ca e mai bine.
Sistem 2GB ram la 400 mhz celeron la 1,8 GHz 512kb L2 single core, video radeon 4650  HD cu 1GB memorie si 128 biti varianta facuta de HIS.

Datele acelea le-ai afisat din potplayer? E parca ceva derivat din KMPlayer, kmplayer l-am avut in xp dar nu accelera deloc cu placa grafica.
In windows 7 cum ziceam nu-i problema, media player de acolo merge cu placa grafica, e si VLC si alt player nici nu i-am mai pus ca sa nu fac varza sistemul ca fiind dual boot e mai greu cu reisntalatul si prefer sa tina suficient de mult mai ales ca nu-l prea folosesc acest pc dar e bun sa fie acolo.

Pt munca am un alt pc mai bun desi e cu video onboard, asta e mai mult de stocare backup mai ziceam ca merge si un film mai pretentios.

Consumul mai mare al placii video e compensat de consumul scazut al procesorului, e silentios per ansablu, placa video are racirea schimbata si e silentioasa, nu se incalzeste decat pana pe la vreo 38 pe caldurile astea cateodata, e un sistem bun de vazut filme fara sa huruie colerele din el. Deaia spuneam ca pt un film ceva din stick sau hard sau si you tube sau alt site e bun asa, 4k necesita insa monitor 4k, deci nu ar fi cazul

Edited by babarzotea, 24 August 2017 - 23:02.


#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
valorile sunt afisate din PotPlayerpe care il folosesc cu skin-ul Black-Box/Space ca sa imi afiseze cand este activata accelerarea video
Attached File  Fără titlu.jpg   13.93K   8 downloadsAttached File  Fără titlu 2.jpg   14.7K   8 downloads

#12
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Filmele avi merg bine cu umplayer, am si asa ceva in xp pus, o versiune veche ce am avut pe un cd. Adica procesorul nu trece de 20-25% cu subtitrari, iar placa probabil nu lucreaza in avi, sta la frecventa scazuta dar uneori mai are cate un load mic de 1-3% si cu avi tot la frecventa scazuta. Zic de xp ca in 7 nu mai stiu daca am incercat cu filme avi. In xp ptr you tube merge VLC cu vreo 15-50% incarcare de de procesor depinde de rezolutie. In 7 merge si cu browser si cu vlc cu incarcari pana pe la 15-20% pe placa video si pe vlc nu mai stiu dar tot ceva de genul insa mai scazuta pt procesor incarcarea. Scorul este 4,1 parca al sistemului in 7 si 4,1 este scorul pt procesor fiind cel mai mic dintre piesele din pc, e pe 64 biti, credeam ca ajuta daca e cu x64.

Daca sunt asa de scazute incarcarile nu stiu de ce ar trebui un dual triple quad core.

In primele imagini ce rezolutie are acel film? 800 sau 720? nu e 1080.

Dar la ATI nu exista acele avivo codecs care ar putea fi folosite la rularea filmelor?

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 babarzotea, on 23 august 2017 - 23:25, said:

single core si windows 7 merge mai greu cu procesorul

 babarzotea, on 24 august 2017 - 23:44, said:

Scorul este 4,1 parca al sistemului in 7 si 4,1 este scorul pt procesor fiind cel mai mic dintre piesele din pc, e pe 64 biti, credeam ca ajuta daca e cu x64.
Daca sunt asa de scazute incarcarile nu stiu de ce ar trebui un dual triple quad core.
In primele imagini ce rezolutie are acel film? 800 sau 720? nu e 1080.
Dar la ATI nu exista acele avivo codecs care ar putea fi folosite la rularea filmelor?
1920X800p :)
un dualcore e foarte bun pt. sistemu de operare
scoru cand aveam win7, acu am trecut pe win 10
Attached File  win 7.jpg   36.41K   13 downloads
avivo si-a schimbat denumirea in UVD - Unified Video Decoder

#14
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Pai nu stiu ce echivalent de film ca greutate la rulare ar fi acela. E cam ceva intermediar intre 1080 si 720 la dimensiuni.
Placa video e din gama 6000 e mai noua cu mult.

Cum ar merge folosite aceste codecuri  UVD?
Mersi fain startrek ptr sfaturi.

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
nu este codec, e o implementare hardware pt. accelerare si decodare/codare video

Quote

UVD is adedicated hardware video decoding block that facilitates the full, bit-accurate decoding of VC-1 or H.264/AVC-encoded video.
-------------
By utilizing dedicated hardware for decoding of VC-1 and H.264 via UVD, the central processing unit (CPU) is decoupled from the video decoding process, including the CPU-intensive entropy decoding stage. Through offloading the decode process from the CPU to the GPU, the system’s processor is freed
to handle other tasks for the user
https://www.amd.com/..._whitepaper.pdf

Edited by STARTREK1, 25 August 2017 - 11:36.


#16
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Adica spune acolo ca tehnica aia face ca procesorul sa fie nefolosit si decuplat cand rulezi vc1 si h264.
Cum pot verifica situatia asta?
Intradevar e consum foarte mic de cpu cu MPC-HC si daca placa de sunet este dezactivata procesorul sta chiar in 0%, asa ca acei 2-5-10 % s-ar datora decodarii prin placa de sunet integrata si CPU a sunetului asociat filmului?

Am mai rulat si flac cu MPC-HC o versiune mai noua inainte de evrsiunea vechi si nu folosea cpu deloc, acum cu versiunea veche de mpc-hc nu ruleaza flac deloc.

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 babarzotea, on 25 august 2017 - 17:46, said:

Adica spune acolo ca tehnica aia face ca procesorul sa fie nefolosit si decuplat cand rulezi vc1 si h264.
Cum pot verifica situatia asta?
simplu - trebuie sa iti apara Playing [DXVA] versiune veche sau In redare H/W versiune noua
Attached File  Fără titlu 1.png   3.91K   2 downloadsAttached File  Fără titlu 2.png   4.12K   2 downloads
ps. MPC-HC nu foloseste accelerarea video pt. decodare vc1

Edited by STARTREK1, 25 August 2017 - 20:33.


#18
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Nu strie decat playng. Poate la xp nu scrie, in 7 nu am pus mpc-hc.

Si am mai observat ca daca setez la audio output optiunea  (obtions ->playback-> output-> audio rendering) ->mpc audio rendering, consumul de cpu este chiar preponderent 0%, sonorul se aude bine dar nu merge butonul de volum din mpc-hc. Asta la filme mp4 720 si 1080p. Am incercat toate obtiunile de acolo si de la audio crezand ca poate nu mai decaleaza sunetul in urma imaginii la filme 1080p dara fara succes. La 720 nu decaleaza si nu consuma cpu aproape deloc ca si cand n-ar avea sonor.

Din placa video consuma pana la maxim 4-5% astfel.

Cred ca o sa fac un topic despre mpc-hc, numai ca pt xp nu se va mai complica nimeni sa-mi raspunda banuiesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate