Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ciuperci pe busteni de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Salut, ma atrage idea sa fac o cultura de ciuperci pe busteni pentru consum personal.  

Pana acum mi se parea o idee SF cu nici o sansa de a deveni profitabila, da' am zis: de ce nu? Am avut hobby-uri si mai costisitoare..

E cineva printre noi care se pricepe?   Stiti pe cineva? Nu ma tem sa citesc articole dar prefer sa pot sa intreb un om..



Cred ca cel mai bine e sa incep la primavara nu?   Atunci ar trebui sa tai bustenii la sfarsitul iernii...  Sambata merg la tara sa invat sa tai cu drujba :D

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
În urmă cu vreo zece ani am primit de la Agronomie TM niște săculeți perforați pe alocuri, plini cu rumeguș.
Prin acele perforații a fost introdus miceliul, eu i-am lăsat doar în pivniță și am cules o vreme ciuperci, taman cât îmi trebuiau pentru omletă.
Gălbiori erau, dacă îmi amintesc bine.

În rest, nu prea știu, doar că lucrau în niște condiții foarte stricte, inclusiv ceva sterilizări cu abur.

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sunt un fel de baloti , de 20-25 de kg , cu rumegus , ambalati in folie gaurita , au deja inseminate ciupercile . uzi o data la 2 zile acel balot , si tinut in beci . Sunt baloti cu specii diverse de '' ciuperci ''

#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
La umezeala merge de minune. Eu nu am incercat dar vazusem intr-o unitate militara un rezervor de apa transformat in ''beci'' pentru ciuperci. Folosea si rumegus cred, amanunte nu mai stiu.

Edited by Erwin_Rommel, 23 August 2017 - 22:44.


#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Citeste aici: http://totuldespreci...tus-spp-pe.html, eventual poti cumpara o carte scrisa de doamna Ioana Tudor.

Eu am cultivat pleurotus in brichete - despre ce intrebi tu am citit doar.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postflorin_buda, on 23 august 2017 - 22:19, said:

Salut, ma atrage idea sa fac o cultura de ciuperci pe busteni pentru consum personal.  

Pana acum mi se parea o idee SF cu nici o sansa de a deveni profitabila, da' am zis: de ce nu?

    Stai asa ca nu am inteles ? Cum sa devina profitabile daca le mananci tu ?
     Afara de asta, se gasesc ciuperci pe toate campurile. Nu le mananca nici cainii.

#7
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postscaiba, on 23 august 2017 - 22:30, said:

În urmă cu vreo zece ani am primit de la Agronomie TM niște săculeți perforați pe alocuri, plini cu rumeguș.
Prin acele perforații a fost introdus miceliul, eu i-am lăsat doar în pivniță și am cules o vreme ciuperci, taman cât îmi trebuiau pentru omletă.
Gălbiori erau, dacă îmi amintesc bine.

În rest, nu prea știu, doar că lucrau în niște condiții foarte stricte, inclusiv ceva sterilizări cu abur.
Unde se gasesc de vanzare ?

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
După cum am spus, a trecut ceva vreme de atunci.
Nu știu dacă a fost numai un experiment de-al lor ori încă continuă.

Dacă ești din zonă, încearcă aici.

#9
george_sgm

george_sgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.02.2014
Anul trecut se gaseau si in hipermarket cutii pregatite doar sa le uzi.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Sunt pe olx, cum e asta https://www.olx.ro/o...html#7d3bf784e2

Dar trebuie controlata cumva temperatura ca sa creasca, la pleurotus parca trebuie tinute o zi la 5 grade. Nu am reusit sa le fac sa creasca in casa (poate in beci o fi altfel), dar am dus sacul in padure si acolo am observat ca s-au facut. Anemice fata de ce creste natural in padure.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006
Ciupercile pe busteni sunt aceleasi pentru care ati dat voi sfaturile?
Pentru ca eu cred ca este vorba de ciupercile comestibile care cresc in/pe copaci:plopi,salcii,etc.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Pleurotus creste pe copaci.

[ http://ziarullumina.ro/img/resize/ziarullumina.ro/images/2013-06/pleurotus-ostreatos_w1000_h1000_q100.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Merci ptr.cine mi-a raspuns. Eu sunt din jud.Timis...

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
OK, sper că te-ai descurcat cu acea poziționare, hala pe care o aveau în lucru era în drepta.
Însă așa-i cum spuneau colegii mai sus, ies cam anemice...
Și da, parcă-parcă am văzut prin Auchan, niște cutii mititele.
Pentru mofturi, evident, nicidecum pentru vreo afacere.

#15
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

View Postscaiba, on 24 august 2017 - 11:02, said:

Și da, parcă-parcă am văzut prin Auchan, niște cutii mititele.
Pentru mofturi, evident, nicidecum pentru vreo afacere.

Am cumparat si eu o cutie de aia si am dus-o la cumnata-mea acasa - care s-a dovedit ca nu-mi imparteaseste pasiunea. N-a prea avut grija sa-i dea conditiile de pe eticheta si s-a facut doar un pumn de ciuperci.

View Postcspot, on 24 august 2017 - 01:13, said:

Stai asa ca nu am inteles ? Cum sa devina profitabile daca le mananci tu ?

M-am exprimat eu aiurea. Imi doresc sa cresc ciuperci de mai multi ani dar n-am vrut sa incep pentru ca ma indoiam ca as putea scoate ceva profit din ele.
Astazi nu ma mai intereseaza sa fac o afacere din asta ci doar partea de hobby..

View PostFreeThinker, on 23 august 2017 - 23:36, said:

Citeste aici: http://totuldespreci...tus-spp-pe.html, eventual poti cumpara o carte scrisa de doamna Ioana Tudor.

Eu am cultivat pleurotus in brichete - despre ce intrebi tu am citit doar.


E exact ceea ce-mi doream, o sa incerc sa iau legatura cu Ioana Tudor..

View Postgladiatore, on 23 august 2017 - 22:43, said:

Sunt un fel de baloti , de 20-25 de kg , cu rumegus , ambalati in folie gaurita , au deja inseminate ciupercile . uzi o data la 2 zile acel balot , si tinut in beci . Sunt baloti cu specii diverse de '' ciuperci ''

  Tu vorbesti de baloti de rumegus cand eu intreb de busteni? Busteni! BUSTENI!  B U S T E N I.. BUSTENI !!

Edited by florin_buda, 24 August 2017 - 20:48.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postflorin_buda, on 23 august 2017 - 22:19, said:

Pana acum mi se parea o idee SF cu nici o sansa de a deveni profitabila, da' am zis: de ce nu? Am avut hobby-uri si mai costisitoare..
E cineva printre noi care se pricepe?   Stiti pe cineva? Nu ma tem sa citesc articole dar prefer sa pot sa intreb un om..
Cred ca cel mai bine e sa incep la primavara nu?   Atunci ar trebui sa tai bustenii la sfarsitul iernii...  Sambata merg la tara sa invat sa tai cu drujba Posted Image

Nu e niciun SF, sunt tutoriale pe Youtube. Iti trebuie multa rabdare si tutun si trebuie mentinuta o anumita umiditate si temperatura sub folie iar rezultatul nu e garantat, e foarte variabil, poti obtine orice sau .. nimic. Dar merita sa incerci.. daca ai ceva miceliu...cativa busteni si o groapa se mai gasesc.

Edited by rosix, 24 August 2017 - 21:19.


#17
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

View Postrosix, on 24 august 2017 - 21:16, said:

Nu e niciun SF, sunt tutoriale pe Youtube.

Sunt IT-ist care locuieste in apartament, crede-ma e SF Posted Image  .

In schimb la casa de la tara as putea linistit sa cladesc niste busteni pe care-i insamantez cu miceliu (cumparat de pe net) si construiesc un sistem care sa asculte niste senzori de umiditate si caldura si o pompa de apa care sa-i stropeasca.  Sistemul o sa fie controlat de un telefon mobil vechi, o sa am acces la el prin internet (inclusiv la camera) si o sa poata sa trimita email-uri cu valorile senzorilor.


Busteni si nu substrat clasic din cauza ca cu bustenii e mai putina bataie de cap - ii pun gramada si ii ud.

Edited by florin_buda, 25 August 2017 - 11:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate