Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Izolatie? pentru taietura "fereastra" panou lateral...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006
Vreau sa tai panoul lateral al unei carcase pentru a adauga o "fereastra". Ce as putea sa folosesc ca sa acopar marginea taieturii? Ceva de cauciuc si cu un canal destul de ingust ar fi de preferat sau vreun fel de izolatie flexibila. Si ieftin pentru ca nu e PC-ul principal, si nu e urgent.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
un furtun de cauciuc subtire, pe care-l tai singur pe lungime?

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
daca ai prin casa un  prelungitor defect, tai cablul, scoti firele din interior, tai tubul ramas la dimensiunile necesare, apoi pe lungime si gata.
ai mai putea cauta la o librarie - exista niste chestii de plastic in care poti sa prinzi coli de hartie, arata cam asa.

http://universum-bir...100-buccut.html
o ultima varianta ar fi sa cumperi profil/banda izolatoare pentru usi/ferestre, are o parte autoadeziva. se gaseste in orice magazin de bricolaj si se vinde la metru, vezi care dintre profile ar fi cel mai potrivit sa-ti "imbrace" muchia taieturii.
http://www.utilul.ro...6-m-655280.html

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai ... vrei sa pui plexi sau lasi gaura?

daca pui plexi, cauti un spray vopsea culoarea panoului lateral si aia e.

vezi in semnatura la mine, mi-am taiat eu panoul la carcasa.

Edited by shmu, 23 August 2017 - 14:21.


#5
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- daca locuiesti la bistrita , trebuie - pentru usi suplimentare - aprobarea organului primarie , altfel amenda .
- nu stiu daca e valabil si la ferestre .

- taxe (de n.am uitat) -
1 usa fata - 255 lei ,
1 usa curte spate - 160 lei
... din taxele aberant/abuzive ale APL/UAT roumania ...

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#7
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Unde dai si unde crapa... Posted Image

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Gandeste-te bine daca merita, am fost pasionat cu pc-uri, am citit mult pe forumuri si ideea generala e ca nu merita sa modifici carcasa pt geam.
Presupunand ca va arata bine, si aici e un mare semn de intrebare.. "privelistea" va fi interesanta 1-2 luni, dupa care nu mai conteaza.

Gasesti carcase cu laterala transparenta de la 80lei.

Edited by sirgoofy, 23 August 2017 - 15:56.


#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
gasesti panarame de carcase la 80 lei.

daca iti place sa mesteresti, nu-i nici o problema daca te plictisesti Posted Image

pana la urma ce te costa?
- o placa de plexi - nu e scumpa, nu stiu cat e (eu am primit-o moca)
- un lipici bun - 10-15 lei (la tub gen silicon sanitar)
- "manopera" pt taiat tabla cu polizorul (mi-a taiat un prieten ca eu faceam zig-zag)

Edited by shmu, 23 August 2017 - 16:07.


#10
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006
Manopera nu ma costa, placa o am deja, silicon am, si da, e cam de plictiseala. Cred ca bucata de cauciuc de cablu e cea mai ghetto, dar si cea mai evidenta solutie.

Asta e un proiect la care am lucrat cu nepotul (sunt unchi, nu bunic, inca Posted Image). Am modat (a se citi taiat) 3 bay-uri 5.25 si am adaugat un filtru de 120mm ca asta, in spatele caruia se afla un ventilator led-uit, ieftin, si aparent, destul de silentios. Am schimbat si ventilatorul unei surse cu unul cu led-uri (carcasa are sursa sus).

Nu stiu cat o sa mai apuce el sa-s construiasca propriul PC, chiar daca ar sti si ar vrea, cand va creste, dar poate va ramane cu amintiri macar, pentru ca intodeauna venea sa ajute daca vedea ca eu sau/si taica-su ne apucam de reparat tricicleta si mai tarziu bicicleta sau umblat la masini sau ansamblat vreo mobila sau cablat electric casa sau mai stiu eu ce. Macar sa ramana cu ideea ca sunt lucruri pe care le poate face si el (poate nu neaparat un PC) sau poate devine pasionat de ceva diy, din nou, nu neaparat pc...

Stiu ca nu dureaza mult senzatia de "noutate", dar din nou, nu o fac pentru mine.

Da, PC-ul meu are geam lateral si are cpu cooler cu leduri dar doar pentru ca nu am gasit o carcasa fara geam cu facilitatile/capacitatile/dimensiunile/calitatea pe care le cautam si am decis sa investesc mai mult in sursa, ultima data cand am facut upgrade, prin februarie-marite. Coolerul de procesor a avut o alta poveste, si anume ca am gasit un Riing Silent la 80 si ceva de lei, si nu puteam sa zic nu, cand varianta cea mai apropiata, fara led era aproape dublu la pret.

Edited by laur3ooo, 23 August 2017 - 21:12.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Daca ai mana sigura in manevrarea unui polidisc (cu disc pentru metal) sau a unui fierastrau pendular (la fel, cu lama pentru metal), lipesti frumos niste banda de hartie pe mijlocul locului unde vrei sa tai (fata/verso), desenezi cu creionul traseul pe banda respectiva (pa partea pe care lucrezi, evident) si apoi tai fara sa te grabesti. In felul asta taietura va fi foarte curata caci banda va preveni vopseaua sa sara si al sfarsit o sa ramana luciul metalic doar in taietura.
Acel luciu il rezolvi rapid cu un marker permanent negru sau cu o banta izolirband ingusta, pozitionata atent si curat.

Cam asa as face eu daca ar fi sa fac treaba asta.

Edited by ro_explorer, 23 August 2017 - 23:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate