Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Medika TV.

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018
Medika TV, după primele luni. Emisiunea cu "Dr. Menci", printre cele mai urmărite. Ce vârfuri de audiență a avut stația https://www.paginade...ente-medika-tv/

#38
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018

Dana Chera, fostă Dana Grecu, se întoarce! Va avea emisiune de seară. La ce post și de când?


Attached File  dana-grecu_tb730.jpg   190.51K   4 downloads

Dana Grecu Chera, fosta jurnalistă de la Antena 3, se întoarce în televiziune după aproape trei ani de pauză. Dana Chera (numele de acum, după căsătorie) va avea propria emisiune de seară.

Emisiunea moderată de Dana Grecu se va difuza marți și joi, între orele 19.00 și 21.00.

Postul care o va avea în grilă nu este un canal de știri, ci o televiziune de nișă - Medika TV. De altfel, emisiunea de care se va ocupa se numește Medika Special și "va trata cele mai importante subiecte ale actualității".

Medika TV a fost lansată în octombrie 2018, de către Grupul Evenimentul Românesc, deținut de Vlad Pufu.

De ce la Medika TV?

Dana Grecu:

"Pentru ca am o dorință mai veche, care venea dintr-o frustare, acutizată în ultima vreme, cât am consumat media ca spectator. Anume aceea de a vedea la tv oameni care au făcut ceva în viața lor. Care au o meserie. Care s-au lovit, ca practicieni, de mizeriile din legile și regulamentele făcute anapoda pentru ei de unii care vorbesc des la tv. Deci simt nevoia unor păreri avizate!

Am obosit cu cei care pot vorbi despre orice. Oricàt. Oricum. Care nu pot să spună: NU ȘTIU SĂ VĂ SPUN! Echipa de la Medika așa m-a convins. Cu principiul: chemăm în emisiuni oameni care știu despre ce vorbesc. Specialiști. Elita asta mută, din sănătate, din educație, care a ținut țara . Făcànd.

Medicii, profesorii, cercetătorii, sunt elita unei nații. Ei nu pot fi ținuți dosiți și scoși din umbră doar atunci când vrem să ne spălăm măine murdare de atăta politică degeaba. Medika asta isi propune și cu asta m-a convins."

Ce legătură are cu tipul de jurnalism pe care îl făcea până acum trei ani?

Dana Grecu:

"Cred că politicul a înghițit tot în țară, deci și in media. În mod normal informația trebuie să vină de la specialiști și politicienii să gândească legi, norme care să o cuprindă. Nu invers.

Am făcut presă politico socială, dacă am înteles bine sensul întrebării, iar acum sunt într-o zonă de nișă. Am experiența răspunsul de tip politic. E savuros cum se încaieră unii în prime time, live, și apoi se bat pe umăr. Cred avem nevoie de altceva! Eu am nevoie. Tu ai nevoie, asa cred. Noi avem nevoie. Încercăm. Cu bunăcredință...ne-o iesi, zic.

Un singur lucru pot promite. Onestitatea întrebărilor si a reactiilor."

La începutul acestui an, Dana Chera Grecu spunea, într-un interviu pentru Paginademedia.ro, că nu se va mai întoarce la Antena 3 după concediul de maternitate. Declarațiile veneau după aproape doi ani de când realizatoarea intrase în concediu de maternitate.

"Pe mine Antena 3 m-a stors de energie. Au fost vremuri foarte grele. Le-am facut fată ca ziarist, dar au lasat urme în omul Dana Chera. Nimeni nu e deținatorul adevărului absolut. Dumnezeu. Nu regret nimic, n-o să vorbesc urât despre nimeni dar simt să fac altceva", a declarat atunci Dana Grecu pentru Paginademedia.ro.

Vezi interviul de atunci cu Dana Chera Grecu, aici.

"Perioada de pauză de televiziune a fost o reconsiderare a mea, este, dacă vrei, o privire înăuntrul meu. Așa mi-am dat seama că este momentul sufletesc pentru altceva, pentru un alt proiect", spunea Dana Grecu.

Sursa: https://www.paginade...ost-si-de-cand/

#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Ii credeam oameni seriosi pe astia de la Medika, dar s-o angajeze pe isterica asta... :ciocan:

#40
TheSignMetro64

TheSignMetro64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 07.09.2018
De unde au scos ăștia Cristoiu TV? 🧐

Attached File  20201006215215.jpg   388K   69 downloads

#41
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018
De pe  canalul de YouTube lui Ion Cristoiu unde apare in unele materiale numele Cristoiu TV si o sigla.
https://www.youtube....cb80bL_PorDeaig
Attached File  Cristoiu TV.png   2.14MB   36 downloads

#42
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018
A ajuns plin de reluări, iar canalul pare a nu fi al celor de la Clever deoarece nu au nimic nici pe site-ul lor despre Medika TV.

Iar acesta a rămas si in must carry desi Clever nu are canale în must carry.

#43
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 17.06.2007
A apărut concurenta online https://www.cardiotvsrc.ro/. Scuze dacă este off topic.

#44
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Era clar ca e mort dinainte de a se lansa,nu poti sa ai audienta cu o singura tema

#45
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007

View Postdonmarinica, on 23 martie 2022 - 17:03, said:

A apărut concurenta online https://www.cardiotvsrc.ro/. Scuze dacă este off topic.

Asta e o panorama totala ! 2 emisiuni ce rulează un bucla non stop

#46
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018
Din ședința CNA de mâine

Din ședința CNA de mâine

II. Modificări licențe audiovizuale

SC MEDIKA BROADCAST CHANNEL SRL Buzău – modificare sediu social, acționariat societate și format de difuzare pentru Medika Tv din București

#47
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 30.04.2006
care-i treaba cu formatul acela , trece in HD sau...?

#48
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018
Da, Medika TV momentan are formatul de difuzare doar SD.

#49
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018
CNA a aprobat modificările licenței canalului Medika TV. Astfel canalul trece la HD, acționarul se schimbă de la Diplomatic Digital (deținut de Clever Group) la Clever Media Network (deținut tot de Clever Group) și își schimbă sediul social din Buzău în București.

#50
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 17.06.2007
Adică, concret, a fost preluat de Prima tv cu acte în regula și trecut în HD. Grila de programe rămâne aproximativ la fel.

Edited by donmarinica, 25 April 2023 - 10:56.


#51
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018

Medika TV se relansează astăzi. Se reiau emisiunile live. Tragedia de la Crevedia, subiectul serii. Postul face parte din grupul care deține Prima TV


Medika TV, singura televiziune medicală din România, reia transmisiile de astăzi, de la ora 18.00. Postul face parte acum din grupul Clever, care deține și Prima TV.
Emisiunea TV care deschide noul sezon Medika TV este cea prezentată de Simona Bălănescu, Doctor Medika, transmisă în direct.

Doctor Medika va fi difuzată de acum înainte în fiecare zi de luni până joi, de la ora 18.00, timp de două ore, în direct. Talkshow-ul își propune să aducă în platou „cei mai buni medici”.

„Astăzi, in prima parte a emisiunii, Simona Bălănescu și invitata sa, dr. Ruxandra Constantina, medic de familie, cu competențe în apifitoterapie, vor discuta despre sănătatea ca stil de viață, despre ce se întâmplă cu speranța de viață sănătoasă, precum și ce ne poate îmbolnăvi grav și prea devreme.

În a doua parte a emisiunii, gazda și invitata sa, dr. Roxana Boanță, medic primar chirurgie generală, cu supraspecializare în chirurgie endocrină cervicală, vor discuta despre afecțiunile tiroidei și tehnici moderne în chirurgia glandei tiroide”, se arată în comunicatul transmis de Medika TV.

Tot de astăzi începe și Sistemul Medikal, emisiunea realizată și prezentată de Eugenia Foarfecă, care este la debutul pe TV. Și acest talk-show va fi în direct, de la ora 20.00 la ora 21.00. Prima ediție va aborda subiectul momentului: tragedia de la Crevedia.

„Voi discuta despre situația pacienților care au suferit arsuri în urma exploziilor de la Crevedia. Deschid ediția cu Alexandru Rafila, Ministrul Sănătății. Ne va da ultimele informații despre starea pacienților, dar și despre stadiul centrelor de mari arși de care este atât de mare nevoie în Romania”, a spus Eugenia Foarfecă.

„Dr. Bogdan Oprița, coordonator UPU Smurd București, purtător de cuvânt a Spitalului de Urgență Floreasca, va veni și el cu noi informații. În platoul emisiunii vor fi prezenți Eugen Iancu, tatăl lui Alexandru, victimă a incendiului din clubul Colectiv din 2015 și Ioana Stăncel, expert în politici de sănătătate publică. De asemenea, Ioana Mihăilă, fost ministru al Sănătății, va vorbi despre ce s-a întâmplat cu proiectele centrelor pentru mari arsi în timpul mandatului său”, se mai precizează în comunicatul transmis de Medika TV.

Despre Eugenia Foarfecă

Eugenia Foarfecă și-a început cariera de jurnalist la Național TV, unde a lucrat ca redactor și reporter timp de patru ani.

Apoi a intrat în echipa postului Prima TV, unde a lucrat ca reporter pe zona de sănătate mai mulți ani și unde în prezent este editor general al știrilor Focus.

În același timp este editor senior pe zona de sănătate la agenția de presă news.ro și s-a alăturat echipei Medika la sfârșitul lunii august. Pe acest post va realiza o emisiune live, de luni până joi, de la ora 20.00, numită Sistemul Medikal.

„În cadrul acestei emisiuni vor fi invitați decidenți din sistemul de sănătate, reprezentanți ai asociațiilor de pacienți, dar și medici din diferite specialități. Emisiunea își propune să aducă în atenție schimbările din sistemul de sănătate, deciziile care afectează pacienții, legislația din domeniu, la zi, evenimentele majore din sistem și impactul lor asupra sănătății românilor”, spune Eugenia Foarfecă.

Se lansează încă un talk-show cu teme medicale, Fii bine!, dedicat în special

În afară de aceste emisiuni, va fi introdus în program încă un talk-show, Fii bine!, ce va fi difuzat o dată pe săptămână, în zilele de vineri, de la ora 20.00 la 21.00.
Producătorii acestuia anunță că vor aborda „subiecte de nutriție, estetică (cosmetică de îngrijire, cosmetică medicală, operații de înfrumusețare, tehnologii de ultimă generație), sport, psihologie și dezvoltare personală, medicină alternativă. Temele vor fi abordate în așa fel încât mesajul să fie clar:  este important echilibrul emoțional, psihic și alimentar.

Va fi o emisiune axată pe wellness și lifestyle, care-și propune să informeze publicul din Romania, cu privire la cele mai noi proceduri de prevenție și tratament, cu accent pe stilul de viață armonios și sănătos, care va aduce noutăți în domeniul frumuseții, cât și informații benefice legate de sănătatea organismului”.

Grupul Clever operează prin firmele sale, CleverMedia Network și CleverBusiness Transilvania, următoarele stații TV și siteuri web:

Stații TV: Prima TV, Prima News, Profit News, Prima Comedy, Prima Sport 1, Prima Sport 2, Prima Sport 3, Prima Sport 4, Prima Sport 5, Cinemaraton, Agro TV, Medika TV.
Site-uri: agro-tv.ro, primasport.ro, profit.ro, servuscluj.ro, lookmedica.ro, primaplay.ro.

Sursa: https://www.paginade...ograme-21297796

#52
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,834
  • Înscris: 06.11.2018
Au schimbat grafica si au schimbat si sigla dar au revenit la ceea veche.
Attached File  image (24).png   325.83K   38 downloads

Au revenit la sigla noua cand a inceput emisiunea.
Attached File  Screenshot (5978).png   1.62MB   40 downloads

Edited by IceCoolExtreme, 28 August 2023 - 16:58.


#53
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
Au intrat in emisiunea noua cu grafica noua cu tot... sunet praf, delay A/V.
Inca un exemplu de produs foarte calitativ al Clever Media!

P.S. Sigla noua e facuta in PowerPoint, pun pariu pe ce vreti voi.

Attached Files



#54
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
In viata mea nu am vazut asa sigla urata. Cred ca si un copil de 7 ani poate mai mult de atat:)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate