Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfaturi incepator sport?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Salut , am 15 ani stau in calafat(un orasel), sunt cam scund de inaltime.
Inainte eu aveam de gand sa merg la judo/karate pentru auto-aparare am mai vorbit cu diferiti practicanti  si nu se merită sa mergi la astfel de arte martiale/sporturi , mai bine ma apuc de sală , ceva ce ma motivat.
Daca te apuci de judo si vezi unu facut de la sală si se ia ala de tine cum il mai iei tu pe spate sa-l dai de pamant , cand iti dă ala un pumn bine lucrat vezi numai avioanele lui trump.
Acum intrebarea mea este daca ma apuc de sală la 15 ani , am riscul de a nu mai creste?.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
la sala te invata sa dai cu pumnul? :)))

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Posted Image Posted Image

Nu mai bine mergi tu la ceva care sa-ti placa cu adevarat? Ca daca mergi la arte martiale pe principiul "vreau sa ma bat" irosesti timpul instructorului si al colegilor.

#4
horeanicolae

horeanicolae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2017
"Poti sa fi oricat de mare, muschi in barba nime' n-are!".

Daca faci sporturi de contact cum ar fi Kick-Boxing, automat va fi nevoie sa faci si putina sala (macar flotari / tractiuni / genoflexiuni), pe langa stretch-uri.

Degeaba ridici gantere, un luptator cu tehnica bine pusa la punct te va face. Degeaba faci kick-box daca nu poti face 30 de flotari.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Strict la intrebare - da. Daca tragi de fiare in perioada de crestere iti intaresti oasele si musculatura, dar in detrimentul inaltimii.

Si scuza-ma dar degeaba arati mai culturist ( oricum muschii aia se vad doar dupa ce te incalzesti ) daca nu vei stii sa dai cu pumnul. Ba s-ar putea sa ai si ceva probleme de mobilitate.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu iti incetineste cresterea.
Din contra, se declanseaza sau se intensifica hormonul de crestere.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mare sef, mergi fara jena la arte martiale. Pe langa cresterea armonioasa a corpului (n-am auzit practicanti care sa fie diformi din cauza acestor sporturi), o sa iti creasca si intelectul (nu te gandi ca ajungi la un IQ de doua ori cat al lui Einstein, ci modul in care iti controlezi miscarile si nervii/emotiile si modul in care realizezi miscarea lor).

Legat de sala de fiare, daca nu bagi ca taranul tone la greutati, si faci mai mult fitness, nu iti afecteaza cresterea. Doar sa ai un antrenor care sa stie cum sa te modeleze.

#8
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Cum am spus nu stiu sa dau cu pumnul , nu am nici un sport de contact decat karate traditional care nu este deloc contact si judo, am zis ca daca merg la sală poate o sa am un fizic mai bun , si nu o sa mai intru in conflicte stradale fara sa vreau.

#9
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Daca vrei sa cresti in inaltime mergi la inot.
Esti prea fragil pentru fitness. Nu pot sa cred ca ii recomandati unui pusti de 15 ani sa meaga la sala!

Suntem in 2017; nu e nevoie sa stii sa dai cu pumnul; trebuie sa stii sa-ti folosesti creierul.

Edited by iliketoforkmyself, 21 August 2017 - 12:52.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
de ce nu incepi acasa ? o bara, 2 gantere, flotari etc

View Postiliketoforkmyself, on 21 august 2017 - 12:51, said:

Daca vrei sa cresti in inaltime mergi la inot.
Esti prea fragil pentru fitness. Nu pot sa cred ca ii recomandati unui pusti de 15 ani sa meaga la sala!

Da bine, sa bage McD si cartofi prajiti.
Mai pe la 45 e perfect sa inceapa sala.

#11
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Uite oricat as vrea nu pot sa evit un conflict stradal , oricat deci se ia unu de tine fara sa-i faci nimic si dacă intru cu el gata sa ma lovească parcă ma retine ceva sa-l lovesc primul pumn este mereu mai greu din cate am inteles.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLeoneladv, on 21 august 2017 - 11:21, said:

Salut , am 15 ani stau in calafat(un orasel), sunt cam scund de inaltime.
Inainte eu aveam de gand sa merg la judo/karate pentru auto-aparare am mai vorbit cu diferiti practicanti  si nu se merită sa mergi la astfel de arte martiale/sporturi , mai bine ma apuc de sală , ceva ce ma motivat.
Daca te apuci de judo si vezi unu facut de la sală si se ia ala de tine cum il mai iei tu pe spate sa-l dai de pamant , cand iti dă ala un pumn bine lucrat vezi numai avioanele lui trump.
Acum intrebarea mea este daca ma apuc de sală la 15 ani , am riscul de a nu mai creste?.
Apuca-te frate de atletism , scapi de orice bataie nevatamat si ai si sanse reale sa cresti in inaltime sau baga forta , haltere si-o sa ramai pitic , cracanat si umflat ... si o sa iei suturi la greu ( pana faci tu 2 pasi cu picioarele scurte , un vlajgan cu cracii lungi din primul pas iti trage un sut ca te salta 30 cm in aer ) .

Edited by Baxon, 21 August 2017 - 13:07.


#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
De unde ati luat-o? Ati cazut fratii klitscho? L-ati vazut pe Arnold? Pe Johnson ( the rock)? Daca te antrenezi de 3 ori pe saptamana cat timp stau oasele sub presiune si cat timp stau la liber?  

Acum sa nu-mi veniti cu argumente din extrema, nimeni nu-l pune pe un pusti de 15 ani sa se dihaneasca cu bara de 100 kg in spate.

Pentru inceput, totusi, recomand cu caldura bara fixa, diverse tipuri de flotari, pistoale, step up, abdomene. Apoi se poate si la sala.

#14
horeanicolae

horeanicolae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2017
Va dati seama ca in trecut, la varsta de 15 ani lucrau oamenii de le sareau capacele, nu? Si nu suntem o natie de pigmei. As prefera sa stiu ca, copilul meu face sala, decat sa stea cu ochii in tableta.

#15
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostLeoneladv, on 21 august 2017 - 12:58, said:

Uite oricat as vrea nu pot sa evit un conflict stradal , oricat deci se ia unu de tine fara sa-i faci nimic si dacă intru cu el gata sa ma lovească parcă ma retine ceva sa-l lovesc primul pumn este mereu mai greu din cate am inteles.
Dacă vrei să faci sport doar ca sa te bați atunci evită artele martiale. Ele iti educă fizicul și spiritul si vei ajunge să stingi orice conflict in fașă chiar cu riscul de a încasa una.
Chiar nu e sala de box in Calafat?

#16
mariusmtd

mariusmtd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.04.2014
Eu recomand inotul pentru varsta de 15 ani, iti lucreaza toti muschii asta nu inseamna ca devii Arnold in timp dar te vei dezvolta. Oricum, esti necopt, am ras bine la ce ai scris.

#17
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Nu este , sunt doar 2 arte martiale daca le pot numi asa , judo si karate traditional

#18
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
nu va mai prostiti, inaltimea e determinata de genetica, nu se modifica orice sport ai face.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate