Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cuptor electric care miroase

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am un cuptor electric de vreo 6 ani și azi am observat că miroase a ceva ars...nu e mirosul caracteristic de "scurt circuit". Sa se fi stricat ceva prin el?

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Zii mulțam că nu tropăie.

Posibil, începe cu verificarea conexiunilor de alimentare.
În general se folosește un cablu siliconic pentru conexiunile de după regletă, acolo nu ar trebuie să fie probleme.
Oricum, nu îl mai folosi deloc până nu îl desfaci complet (ori tu ori cineva care nu-i pianist ori filolog), asta dacă nu găsești nimic în neregulă pe placa de conectare la rețea.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Miroase a cablu (izolatie )arsa ? Daca nu, sa stii ca trebuie spalat cuptorul., Eu le curat superficial in fiecare saptamana , dar parca tot exista un miros specific in cuptor....

folosesc cuptorul saptamanal pe temperatura inalta , fac foietaje, cu diverse, .....Este chestie de maxim 1 ora..., mai fac si ceva carne, ca daca tot e cald cuptorul....

Folosesc un spray gen triumf romanesc. Dai spray-ul astepti ceva timp apoi cureti cu apa si laveta. Problema este ca sunt chestii ascunse ce trebuie curatate si nu ai timp sa demontezi cuptorul pentru mici amanunte, dar acelea ascunse ... pot da miros  aiurea...

Edited by keta, 20 August 2017 - 17:16.


#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Pune un film cu mirosul,ca sa ne dam seama a ce miroase Posted Image...Acum serios,poate a curs ceva in cuptor si o fi ajuns la rezistente.Al meu,un Hansa,de 3 ani,are un miros caracteristic (indescriptibil),care s-a mai atenuat cu timpul,dar n-a disparut complet...Banuiesc ca e de la niste placi speciale,cica de autocuratare,cu care e placat/captusit cuptorul in interior.Ne-am obisnuit cu el...nu l-am curatat niciodata si nu pare sa fie nevoie,dar nici nu e foarte utilizat.

Edited by danpet, 20 August 2017 - 17:14.


#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Văd că după 30 de minute de mers nu mai miroase. O să-l curăț că nu l-am curățat veci pururi.

#6
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Dupa 6 ani? Posted Image

Sa porti ceva masca sa nu te contaminezi.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cum a zis si danpet sunt multe chestii de luat in calcul., (e buna aia cu filmul si morosul).....

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 Remicade, on 20 august 2017 - 17:21, said:

O să-l curăț că nu l-am curățat veci pururi.
L-ai folosit la temperatura mai mare si a curs ceva ulei prin el (sau cas sau zahar sau alte mancaruri) care acum s-a carbonizat. Nu are ce sa arda in el nici ce sa miroase daca nu a intrat ceva strain in el . Are fire siliconice, contacte, intrerupatoarele sunt sus ferite de temperaturi extreme, nu are condensator de filtraj sau alte componente ce sa puste sau sa miroase .

Edited by ldpe, 20 August 2017 - 18:28.


#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Iese un pic de fum acolo în dunga neagră și miroase a circuite prăjite.[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170821/dae4ff07cd2e52832e693b55216912ee.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Asta era problema, 200 lei.[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170822/474c29aaec66154ec13b44bbed6d0af8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate