Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Echivalent studii romanesti in uk

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 21.04.2016
Care este echivalentul liceului si scolii profesionale in uk?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
liceu - secondary education/Secondary School - GCSE (daca ai si bacul luat)
scoala profesionala -vocational school

Edited by gumball3000, 18 August 2017 - 21:51.


#3
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
se poate da bacul in uk daca ai facut liceul in Ro?

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006
nu

#5
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Echivalarea studiilor din Ro in Uk se fac doar la nivel academic si nu profesional

#6
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.05.2009
Adica pe romaneste diplomele valoreaza cam cat o ceapa degerata pe piata locurilor de munca (si nu ma refer la alea de liceu).God bless the Queen.

#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posthexis, on 05 octombrie 2017 - 20:08, said:

Adica pe romaneste diplomele valoreaza cam cat o ceapa degerata pe piata locurilor de munca (si nu ma refer la alea de liceu).God bless the Queen.

mintzi.

#8
mariuspad

mariuspad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 29.06.2004

View Postavenirv, on 05 octombrie 2017 - 22:30, said:


mintzi.
Dezvolta te rog.

#9
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmariuspad, on 10 octombrie 2017 - 19:08, said:

Dezvolta te rog.

eu lucrez in UK ca software architect si diploma este acceptata. pe asta ma bazez.

Edited by avenirv, 10 October 2017 - 22:55.


#10
mariuspad

mariuspad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 29.06.2004
Diplomele universitare sunt recunoscute și poți lucra un domeniul in care ai studiat. Eu sunt profesor și sunt înregistrat la QTS deci pot lucra oricând problema sunt salariile mici. Problema este cu calificările pentru meseriile vocaționale (electrician, tâmplar, lăcătuș etc). Am un prieten căruia școala profesională din Romania ia fost echivalată la nivel de nvq 1 (un fel de muncitor necalificat pentru un  meseriaș) careUK se obține în urma unui curs de 2 săptămâni. Pentru nvq level 2 care inseamna calificare trebuie un curs de până la 3 luni. Concluzia 2 ani de școală profesională în România egal 2 săptămâni Anglia.

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmariuspad, on 11 octombrie 2017 - 06:25, said:

Problema este cu calificările pentru meseriile vocaționale (electrician, tâmplar, lăcătuș etc). Am un prieten căruia școala profesională din Romania ia fost echivalată la nivel de nvq 1 (un fel de muncitor necalificat pentru un  meseriaș) careUK se obține în urma unui curs de 2 săptămâni. Pentru nvq level 2 care inseamna calificare trebuie un curs de până la 3 luni. Concluzia 2 ani de școală profesională în România egal 2 săptămâni Anglia.
probabil depinde si ce scoala faci, mie scoala profesionala au echivalat-o cu "Comparable to VGCSE (Grades A* - C)/BTEC First Diploma/SQA Intermediate 2 Standard", iar liceul, "Comparable to the overall GCE Advanced Level/Scottish Advanced Higher Standard"

#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmariuspad, on 11 octombrie 2017 - 06:25, said:

Diplomele universitare sunt recunoscute și poți lucra un domeniul in care ai studiat. Eu sunt profesor și sunt înregistrat la QTS deci pot lucra oricând problema sunt salariile mici. Problema este cu calificările pentru meseriile vocaționale (electrician, tâmplar, lăcătuș etc). Am un prieten căruia școala profesională din Romania ia fost echivalată la nivel de nvq 1 (un fel de muncitor necalificat pentru un  meseriaș) careUK se obține în urma unui curs de 2 săptămâni. Pentru nvq level 2 care inseamna calificare trebuie un curs de până la 3 luni. Concluzia 2 ani de școală profesională în România egal 2 săptămâni Anglia.

imi place ca scrii ca un profesor.
salarii mici.
daca este vorba de cadre didactice atunci este eterna problema referitoare la cat lucrezi intr-un an pt acel salariu.
dar, poate - zic poate - avand mai mult timp la dispozitie se poate face si altceva ca sa scoti un ban. nu stiu aici in UK dar in america de nord industria de meditatii este enorma (la nivel de firme de meditatii sau la nivel individual).

daca este vorba de alte domenii atunci totul depinde de cum poti sa negociezi.
dar vad ca pana la urma suntem de acord ca diplomele se recunosc, nu cum afirma ferm unii ca nu.

#13
mariuspad

mariuspad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 29.06.2004

View Postavenirv, on 20 octombrie 2017 - 09:32, said:


imi place ca scrii ca un profesor.
salarii mici.
daca este vorba de cadre didactice atunci este eterna problema referitoare la cat lucrezi intr-un an pt acel salariu.
dar, poate - zic poate - avand mai mult timp la dispozitie se poate face si altceva ca sa scoti un ban. nu stiu aici in UK dar in america de nord industria de meditatii este enorma (la nivel de firme de meditatii sau la nivel individual).

daca este vorba de alte domenii atunci totul depinde de cum poti sa negociezi.
dar vad ca pana la urma suntem de acord ca diplomele se recunosc, nu cum afirma ferm unii ca nu.
Eterna poveste a celor care critica cadrele didactice. Un profesor nu lucrează doar timpul efectiv petrecut în clasa cu elevii. In afara orelor corectează lucrări, pregătește lecții pentru a doua zi, organizează și participă cu elevii la olimpiade și concursuri are examene de grad și nu în ultimul rând studiază și este la curent cu tot ce este nou in domeniul său pentru a nu se plafona și transmite aceste cunoștințe elevilor. Nici un doctor nu operează 8 ore zilnic și totuși la rândul lui a fost pregătit de un profesor. Nu mă plâng de salariu ci îmi fac datoria de dascăl platit din banii contribuabililor. Probabil că dacă dascălii ar fi plătiți după cum vreau unii (adică deloc) multi nu ar ști să scrie pe forumuri.

#14
luciani_2006

luciani_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.12.2008

 mariuspad, on 20 octombrie 2017 - 17:22, said:

Eterna poveste a celor care critica cadrele didactice. Un profesor nu lucrează doar timpul efectiv petrecut în clasa cu elevii. In afara orelor corectează lucrări, pregătește lecții pentru a doua zi, organizează și participă cu elevii la olimpiade și concursuri are examene de grad și nu în ultimul rând studiază și este la curent cu tot ce este nou in domeniul său pentru a nu se plafona și transmite aceste cunoștințe elevilor. Nici un doctor nu operează 8 ore zilnic și totuși la rândul lui a fost pregătit de un profesor. Nu mă plâng de salariu ci îmi fac datoria de dascăl platit din banii contribuabililor. Probabil că dacă dascălii ar fi plătiți după cum vreau unii (adică deloc) multi nu ar ști să scrie pe forumuri.
Sunt total de acord cu tine! Sotia este profesoara. Lucreaza cu copiii 18 ore pe saptamana, iar 22 de ore are pregatire si ce ai scris tu mai sus. Astea sunt platite. In realitate se depasesc cu mult. Intreaba orice invatator sau profesor.
Daca ar fi platita la cate hartii, planificari si rapoarte completeaza saptamanal, ar trebui sa ia cel putin 2000 de lire/luna.
Dar invatamantul romanesc mai intai te ingroapa in hartii si apoi te trimite sa faci lectii la clasa...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate