Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

PayU vs. PayPal comisionare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Este cineva care a folosit ambele servicii? m-ar interesa comparativ daca au fost observate diferente majore de comisionare intre cele doua (asa cum avem la plata prin  Reiffeisen Western Union vs. PayPal, caz in care cel putin din ce am observat, folosind serviciile Paypal pentru plati in eur/ usd, este mai convenabil).

merci

Edited by Sara_28, 18 August 2017 - 10:54.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Depinde de situatie, de cele mai multe ori PayPal-ul e folosit pentru plati internationale (in valuta) iar PayU este pentru platile in Romania.
Se poate ca "vanzatorul" sa puna preturi diferite pentru PayPal si pentru PayU.

#3
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Plata o fac pe un site din Polonia care nu accepta PayPal dar are PayU integrat in sistemul de plata (nu trebuie sa imi fac cont sau ceva, am sunat mai devreme la PayU Romania). Moneda este PLN, cel mai probabil se face conversia. As fi vrut sa stiu la ce sa ma astept desi nu cred ca ar putea egala un comision de transfer prin Western Union am vrut sa zic mai sus scuze ...

Edited by Sara_28, 18 August 2017 - 10:48.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
PayU e procesator de plati (face legatura intre banca la care ai cardul cu care platesti si site-ul de pe care vrei sa initiezi plata, daca site-ul are acord cu PayU).
PayPal e altceva.

#5
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Am inteles, ma interesa strict partea de comisionare, privindu-le comparativ avand PayPal ca punct de reper, ambele percep taxe in sensul asta - corect?

Edited by Sara_28, 18 August 2017 - 10:54.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
PayU nu iti ia tie direct comision, comisioanele percepute de PayU sunt suportate de catre 'site-ul' pe care initiezi plata si sunt negociate.
Compari mere cu pere.

#7
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
oh, ok, bine de stiut, merci ca m-ai lamurit :)

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostAlexEn, on 18 august 2017 - 10:51, said:

PayU e procesator de plati (face legatura intre banca la care ai cardul cu care platesti si site-ul de pe care vrei sa initiezi plata, daca site-ul are acord cu PayU).
PayPal e altceva.
PayPal tot procesator de plati e.
Dar are in plus posibilitatea de a trimite/primi bani.

@Sara_28 nu trebuie sa te doara capul de comisioane la plati prin payu/paypal/direct cu cardul/etc. Nu e problema ta, ci a celor care primesc banii.

BTW, in loc de westernunion recomand transferwise sau transfergo.

#9
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Vezi ca polonezi sunt ametiti rau cu preturile. Incurca zloti cu euro si la final iti spun ca ai platit prea putin. Iar trebuie sa platesti diferenta, iar comision la banca. Eu am patit-o cu un carucior de bebe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate