Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Program de copiat in masa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Stiti vreun program anume in care, am o gramada de fisiere, cel putin o suta, si vreau sa le selectez pe toate si sa le copiez numele, ca sa nu stau sa le scriu manul intr-un fisier.

Aveti idee?

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostCalypsso, on 16 august 2017 - 22:09, said:

Salut!

Stiti vreun program anume in care, am o gramada de fisiere, cel putin o suta, si vreau sa le selectez pe toate si sa le copiez numele, ca sa nu stau sa le scriu manul intr-un fisier.

Aveti idee?
Ctrl-a, Ctrl-c

sau dacă vrei numai numele:
cmd
dir /b>nume.txt

dacă nu înțelegi ceva există Google

Edited by DaculScoril0, 16 August 2017 - 22:20.


#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
DACA folosesti Total Commander (shareware), poti atribui aceasta functie unui buton din toolbarul de sus.

Attached File  Untitled-1.jpg   87.2K   29 downloads

clik dreapta pe un spatiu gol din toolbar, alegi CHANGE, apoi ADD, filtrezi comanda dupa cuvintul "copy", alegi comanda "COPY FILENAMES TO CLIPBOARD" sau "COPY NAMES WITH FULL PATH"

Attached File  sssssssssss.jpg   68.29K   31 downloads

odata asignata aceasta functie unui buton, se selecteaza in total commander fisierele dorite si se apasa butonul. se da apoi "paste" in orice editor de text.

Attached File  Untitssssled-1.jpg   137.57K   28 downloads

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Selectezi fisierele in File Explorer (My/ThisPC, cel standard din Windows) apoi Shift + Clic dreapta/ ‘Copy as Path’. Merge in Windows 10 dar nu stiu exact in ce versiune a fost introdusa aceasta functionalitate ca standard. Pe Windows foarte vechi (95Posted Image) exista un ‘Power Toy’ care adauga ‘Send to…’/ ‘Clipboard as name’ in meniul de pe clic dreapta.

In acest fel se copiaza numele cu cale completa. Daca vrei strict nume+extensie, dupa ce dai ‘Paste’ mai faci o inlocuire globala a caii cu sirul vid ca sa scapi de ea.

Edited by sags, 17 August 2017 - 08:17.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PosttEo, on 16 august 2017 - 22:49, said:

DACA folosesti total commander

Complicat, tinand cont ca functia exista deja in program: Mark - Si apoi cateva posibilitati de copiere:
Attached File  Untitled-2.jpg   46.13K   19 downloads

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
(mai) complicat doar in ideea de a crea un buton cu functia dorita.
sa fiu sincer, nu am vazut functia respectiva in meniu, insa, cu mult timp in urma, chiar mi-am creat respectivul buton, ca sa-l folosesc :)
cred ca foloseam pe vremea aia un meniu extins, mult mai stufos, la care am renuntat in favoarea celui standard.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostDaculScoril0, on 16 august 2017 - 22:18, said:

cmd
dir /b>nume.txt

Doar o mica adaugire si explicatii:
dir /o:n /b "c:\folder\*.*" > lista.txt

fiecare parametru de mai sus se poate elimina
/o:n = ordicare alfabetica, altfel le pune cam aiurea
/b = sa salveze doar numele, fara folder
"c:\folder\*.*" = sa listeze toate fisierele din folderul respectiv
Daca vrei doar un anumit tip, sa zicem poze jpg = *.jpg
Daca vrei diverse tipuri amestecate, trebuie inainte sa le muti manual separat intr-un folder.

Daca nu ai Windows 10 (vezi mai sus, un alt raspuns) cred ca cel mai simplu ar fi sa instalezi acest utilitar:
https://pathcopycopy.github.io/

Edited by buyonevideo, 17 August 2017 - 09:02.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsags, on 17 august 2017 - 08:17, said:

Selectezi fisierele in File Explorer (My/ThisPC, cel standard din Windows) apoi Shift + Clic dreapta/ ‘Copy as Path’. Merge in Windows 10 dar nu stiu exact in ce versiune a fost introdusa aceasta functionalitate ca standard. Pe Windows foarte vechi (95Posted Image) exista un ‘Power Toy’ care adauga ‘Send to…’/ ‘Clipboard as name’ in meniul de pe clic dreapta.

In acest fel se copiaza numele cu cale completa. Daca vrei strict nume+extensie, dupa ce dai ‘Paste’ mai faci o inlocuire globala a caii cu sirul vid ca sa scapi de ea.

Se putea acest lucru si in versiunile precedente de Windows (de la Windows 7 in sus parca).

Eu folosesc Total Commander sau o comanda gen "dir /on /b /s *.jpg > D:\list.txt" lansata in directorul curent (/b - format simplu, /on - ordonare dupa nume, /s - recursivitate, adica se uita si in subdirectoare, * - joker, adica orice nume de fisier, > - redirectare a iesirii in fisierul specificat).

Edited by _-_, 17 August 2017 - 09:07.


#9
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Am bagat cu total comander am reusit sa copiez , dar problema e ca nu stiu cum fac sa nu-mi copieze si extensiile, cum fac sa le ascund in Total Commander sau sa nu copieze si extensiile.

Edited by Calypsso, 14 September 2017 - 21:14.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Extensiile fisierelor nu pot sa dispara, altfel tipul lor nu va mai fi recunoscut in sistem.
Nu stiu daca in Total Commander pot fi ascunse extensiile (eu primul lucru pe care il fac dupa ce instalez Windows este sa fac vizibile extensiile in Windows/ File Explorer). Dar uite ce poti sa incerci: http://www.ghisler.c...7&view=previous

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostCalypsso, on 14 septembrie 2017 - 21:43, said:

Ok, am inteles, am rezolvat oricum, problema ar fii alta sa nu mai fac alt topic, exista ceva in care sa-si dea seama automat, sau sa evidentieze cuvantu' respectiv, sa nu fie de doua ori scris, de exemplu am un tabel, cu 120 de randuri, cu anumite cuvinte, si nu stiu sigur daca exista acel nume de mai multe ori sau nu, am gasit ge un cuvant de  3 ori imprastiat prin tabel, asta ar inseamna sa iau fiecare cuvant in parte si sa-i dau Ctrl+F .. poate este ceva mai usor

Am deschis eu topic in locul tau: https://forum.softpe...care-se-repeta/

Nu este acceptat off-topicul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate