Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Viteza download mica/viteza upload normala.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Woozeh

Woozeh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2017
Salutare.

Nu-s tocmai sigur daca chestia asta isi are locul aici, insa am o problema cu netul celor de la RDS. Pe de-asupra sunt destul de necunoscator cand vine vorba de retele si internet.

Contractul imi spune ca am Cable Link Popular. Echipa care a venit la mine sa verifice viteza spune ca asta inseamna pana in 20Mbps, tipul de la tehnic care ma contacteaza telefonic afirma ca e treaba de 90. In ultimele luni, descarcam bine mersi cu 8-9 mega, fara probleme prea mari. De ieri, stau in 500kbps-1Mbps. Pe laptop-ul lor, testul de viteza da 40Mbps, unde mie nu-mi urca peste 12. Am curatat unitatea/echipamentele de praf, am facut un scan de virusi/malware, nimic. Tot timpul asta, upload-ul nu pare sa fi suferit vreo modificare. Cei de la RDS insista ca problema e de la mine.

Acum, exista un precedent al situatiei asteia. Acum vreo 6 luni (aproximativ) mi-am petrecut o luna de zile sunandu-i fiindca pateam aceeasi problema zilnic. Au fost o serie de restarturi din partea lor, au trimis oameni sa vina cu laptopuri (uneori aveau rezultate slabe si pe laptop-urile lor), am tot discutat cu indivizi de la tehnic la telefon. Am reinstalat windows-ul, am schimbat placa de retea, chit ca nu s-a schimbat nimic. Ducand unitatea la alta conexiune (tot RDS, tot pe direct), nu intampinam problema (am factu testul fix cand am schimbat placa de retea si mergea bine pe ambele placi). Solutia a aparut din senin la cateva zile dupa ce-am inceput sa urlu, atat la cei care veneau acasa cat si la telefon. Care e ea, n-as putea sa spun, fiindca nu mi s-a comunicat. De-atunci si pana acum, nu am mai avut probleme.

Ma conectez pe direct, cu un AccEOC21 de-al lor. E drept ca stau intr-un orasel mai mic, dar cred ca viteza stabila din ultimele luni e un semn ca locul n-ar reprezenta o problema. Astazi au venit, repetand aceleasi texte (doar tie ti se intampla, de la stalp merge bine, e de la tine, etc.), complet ignorand situatia din trecut. In plus, cei doi din echipa afirma ca viteza "a scapat peste cea din contract" timp de cateva luni. Ma simt efectiv ca intr-o piesa absurda, asa ca am zis sa cer o parere. Cautarile pe prietenul google n-au dat roade (cea mai frecventa solutie era dezinstalarea unui software AMD, dar eu sunt pe Nvidia.)

Am atasat o imagine cu ultimul test facut pe speedtest.net . O sa las detaliile despre ce e-n unitatea mea mai jos. Daca am omis/sunt necesare altele, sunt dispus sa le ofer.

Intel i5-4460 @3.20 GHz
Gigabyte Z97X-Gaming 3
Nvidia GeForce 960 GTX 4GB Vram
Kingston, DDR3, 8GB RAM
HDD Seagate Barracuda 1TB
Sursa Inter Tech Energon 750W
Windows 7 64bit


Multumesc anticipat.

Edited by Woozeh, 15 August 2017 - 13:47.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,814
  • Înscris: 14.10.2008
Retea de tip EoC. Despre ce orasel este vorba? EoC e o mizerie, nu poti avea pretentii sa mearga bine, trebuie doar sa astepti sa o inlocuiasca cu GPON, unde vei avea fibra optica in casa in loc de cablu coaxial si netul va merge mult mai bine. Au inlocuit porcaria de EoC si in zone rurale, ma mir ca mai exista urbane cu ea. Deci asteapta si tine-i in sesizari ca sa se sature si sa schimbe improvizatia aia de retea mai repede. EoC e cea mai mare greseala facuta de RDS in cariera lor.

#3
Woozeh

Woozeh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2017
E-un asa zis municipiu de-undeva de prin Hunedoara. Lucrurile tind sa apara aici cu 20 de ani dupa restul lumii, din cat vad.

Azi au venit alti indivizi de-ai lor. Pe alt laptop, testul de viteza mergea la 80Mbps + upload la 30 Mbps. Dupa ce-am tras de ei, au incercat alt echipament, neexistand vreo schimbare. Cand m-au conectat prin router, viteza e la loc (posibil chiar mai mare decat in trecut, am descarcat ceva, de fata cu ei, cu 11 mega constanti.) Singura problema e ca prin router, pare sa aiba tendinte sa cada (spun asta fiindca a cazut o data, va trebui sa vad zilele urmatoare cum merg lucrurile). N-am nici cea mai vaga idee ce sa fac in cazul in care revine. Ei afirma c-as fi singurul de pe strada-mi care are problema asta. Daca-i cazul (nu m-am chiar ocupat sa-ntreb lume), ma-ndoiesc ca pot exista sperante de-un schimb de retea intr-un viitor prea apropiat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate