Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

tratament lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
As avea nevoie de o recomandare.
M-ar interesa sa stiu ce pasi ar trebui sa urmez pentru a putea tine in siguranta in living, un butuc de salcam pe post de masuta, fara a expune celelalte corpuri de mobilier la cari, etc.

Exista vreo solutie care nu pune probleme in cazul utilizarii la interior ce ar putea fi pulverizata dupa ce inlatur coaja de pe buturuga?
Ma gandeam la Solutie anticarii Leinos Holzwurmfrei 130. Ce parere aveti este suficient?

Am citit ca in industria lemnului acesta este supus la diverse procese inclusiv expunere la temperaturi inalte dar avand in vedere ca nu construiesc cu el si ramane la vedere, am zis sa va cer parerea.
merci

#2
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

cred ca tratamentul pe care ai de gind sa-l aplici e arhisuficient, cariile acelea nu ataca mobila cealalta decit daca e facuta din lemn netratat, nu cred ca daca e lacuita mai intra in ea.

personal nu as da cu nimic pe buturuga, cojita si vazut cu atentie daca e infestata cu cari, tratata doar preventiv eventual.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
de la un batrin lemnar, am invatat un tratament pe care il folosea la paturile de pusti.
baitz - un strat infim de ulei mineral cit mai incolor - lac incolor.

poate iti va fi de ajutor.

#4
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
se zice ca lemnul poate contine oua, larve de cari, din motivul asta am oarece rezerve; nu fac din asta o stare de alerta dar parca ma nelinisteste gandul ca ar putea intra in parchet(?) desi e laminat, sau in obiectele lemnoase din jur... nush zic si eu ... poate exagerez.

#5
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017

 Sara_28, on 15 august 2017 - 11:33, said:

se zice ca lemnul poate contine oua, larve de cari, din motivul asta am oarece rezerve; nu fac din asta o stare de alerta dar parca ma nelinisteste gandul ca ar putea intra in parchet(?) desi e laminat, sau in obiectele lemnoase din jur... nush zic si eu ... poate exagerez.


Nu exista solutie de izolare pentru trunchi, lemnul este inca "viu" si trebuie sa si respire, daca este izolat complet va face mugegai in interior.
Periat / curatat si eventual impregnat superficial din cand in cand cu un ulei vegetal. Nu va naste monstrii :)

#6
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
:D monstrii nu dar un regiment de cari sa-i aud noaptea cum rod la rafturile dulapului parca nu as vrea  ...
Ideea este ca am mai vazut astfel de "lucrari" si as zice ca sunt lacuite. Bun, nu merg pe lac, sa poata respira dar mucegaiul apare chiar si daca ii las o perioada de aclimatizare pana sa fie dat cu Solutie anticarii Leinos Holzwurmfrei 130?

[ https://i.imgur.com/ymmdflS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017
Tin sa te deziluzionez din nou, dar cred ca ceea ce se vede in imagine nu este "foarte" lemn. Posted Image
Si pentru ca vad ca iubesti lemnul, vezi : https://www.riva1920.it/it/home/

Edited by Dany_Darke, 23 August 2017 - 20:48.


#8
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Oamenii aici asa mint :)
http://helpfulhomema...tump-table-diy/

merci pentru link, good stuff :)

#9
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017
Daca ma intrebi pe mine, au cam stricat lemnul ala frumos. Dintr-o chestie care evoca viata si naturalete au reusit sa scoata un soi de bibelou chicios... de asta am crezut ca nu este natural, si imitatii de genul asta am tot vazut.
Daca iubesti lemnul, merita sa-l trateazi exact ca pe o fiinta, dar pregateste-te sa-i suporti si toanele Posted Image

Edited by Dany_Darke, 23 August 2017 - 20:48.
nu cita fara rost


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca e butuc de salcam si fara coaja pe el un strat de lac este arhisuficient , salcamul e esenta tare si nu au treaba cariile cu el .

#11
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
@andreitrei, subscriu, intr-adevar, nu sunt multumita cu felul in care arata as prefera "natur" a fost doar un exemplu prin care am vrut sa arat ca unii o fac in felul asta; pus cap la cap cu ceea ce spune @Baxton, ma rezum la a-l curata daca salcamul e ferit. merci.

#12
hugulito

hugulito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.08.2009
Dar ce spuneți despre silicatul de sodiu sau  "apa de sticla" cum i se mai spune.Poate fi considerata acesta "apa" o protecție?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate