Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Masina spalat "manuala"?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Salutare, eram interesat de cumparea unei masini de spalat. Din ce am inteles pe net, aceasta are anumite programare de spalare, care difera ca durata si tip. Intrebarea mea, exista masini la care poti seta manual durata de spalarea si cantitatea? De exemplu la mine se spala in fiecare zi, cantitati mici  (de pana in 1.5kg), m-ar avantaj o masina de spalat automata sau e risipica de bani? Ce as putea s-a iau in locul ei? Multumesc,

#2
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Speli o data la 2 zile?

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe masina automata ai program de spalare scurt de 15 min , suficient daca speli haine doar transpirate . Daca vrei pt murdare grav sunt alte programe de la 30-120 min .
Depinde ce speli ca asta nu ai precizat .
Oricum manuala este o prostie curata sa cumperi .

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://cdna.altex.ro/media/catalog/product/cache/1/image/600x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/h/o/hotpoint-wmsf622.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai bine cumperi o masina de spalat la pret bun HOTPOINT WMSF 622, 6kg, 1200rpm: https://altex.ro/mas...g-1200rpm-a-alb

Aceasta permite spalarea a minim 1 kg de rufe dar si a pilotelor, pernelor, paturilor, perdelelor, etc.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 13 August 2017 - 19:09.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Indesit e mai lesne cu 80 de lei ( de pe acelasi site ) Posted Image

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 Baxon, on 13 august 2017 - 19:10, said:

Indesit e mai lesne cu 80 de lei ( de pe acelasi site ) Posted Image
Calitatea Indesit este mult mai slaba....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 13 August 2017 - 19:11.


#7
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Pai nu eu spal, personal. Iar ca haine, da, cum este canicula asta, haine transpirate in principal zilnic sau la 2 zile, nu neaparat murdare, noroite, etc..
Imi poate cineva da exemplu de o asemenea masina cu astfel de programe mai scurte? Sau cam toate au un program scurt gen 15-30 minute?
In timpul acestui program sa inteleg ca se foloseste mai putina apa, rotatiile sunt mai mici?
Consumul la eletricitate depinde de acese programe?

Edited by alexsama, 13 August 2017 - 19:16.


#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Nu mai bine ne spui bugetul?
Ca exista masini de spalat unde poti sa programezi si cu ce viteza de rotatie sa iti stoarca rufele si cate minute sa dureze fiecare etapa si cata apa sa foloseasca la clatire.

Sub 15 minute ma indoiesc ca exista masina care efectiv sa spele ceva.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 August 2017 - 19:17.


#9
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Bugetul nu cred ca ar fi problema, probabil pana in 1200 sa zic asa..sau daca mai e nevoie in plus..

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
orice masina de spalat poate sa spele cantitati mai mici decat ce maxima. asta nu insemna ca va folosi mai putina apa sau curent electric. sfatul meu e sa cauti una de clasa energetica cat mai buna, eventual cu racordare la apa calda. (exemplu), nu irosi timp din viata cuiva pt o economie de 1-2KW, adica cativa lei.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. masinile noi de spalat se adapteaza in fct de greutate.
Alternativ au o setare dedicata pt 1/2 incarcare.
2. exista programe de 15-30-45 minute, automate sau setabile manual, cu temepratura 30-40C
3. Ai nevoie de detergenti buni pt programe scurte, cu apa rece.

Trebuie sa fii masochist ca sa mai speli manual...

#12
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Adica daca pun o soseta sau  2 pantaloni, masina stie sa foloseasca apa mai mult sau mai putine in functie de greutate rufelor?

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Adm, on 13 august 2017 - 19:51, said:

1. masinile noi de spalat se adapteaza in fct de greutate.
Alternativ au o setare dedicata pt 1/2 incarcare.

adapteaza cam ce in functie de greutate? ca cea mai importanta dpdv al consumului de energie e cantitatea de apa, pe care apoi trebuie sa o incalzeasca la temperatura necesara pt programul setat si cam de aici vine grosul consumului.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Adapteaza in special cantitatea de apa consumata.

https://www.justansw...g-machines.html
http://www.mamaslaun...ashing-machine/

#15
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Dar ce are una semiautomata? Poti sa o pui sa spele cat vrei tu 1 minut, 2, 15 etc. si o opresti oricand. Si ai avantajul mobilitatii( nu cantareste mai mult de 10 kg), si nu ai nevoie de evacuare sau alimentare cu apa dedicate.

Edited by sandel1, 13 August 2017 - 20:12.


#16
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Parintii mei folosesc vechea masina de spalat "Arctic BA 800 A+" la munca grea ( paturi, salopete de servici etc. ) si funcioneaza fara probleme. Masina are aproape 13 ani si i-am schimbat consumabilele ( perii, rulmenti x 2 ori ) iar in garnitura s-a produs o mica gaura ( am lipit-o cu plastic topit si am intors-o cu gaura in sus ).
Noua masina este un "Bosch WAB24262BY" care nici macar nu se campara cu articul in ceea ce priveste calitatea materialelor, incuietoarea usii este din plastic iar cand trag de maner acesta se alinieaza langa gaura iar garnitura este foarte subtire!!

Acum nu stiu ce calitate au Arctic-urile, eu iti recomand : https://altex.ro/mas...g-1000rpm-a-alb


PS : Evita Indesit-urile, sunt niste porcarii la majoritatea nici nu le poti inlocuii rulmentii iar "Controllerul" cedeaza dupa 2 ani.

Edited by diegodanny, 13 August 2017 - 20:14.


#17
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Fane, on 13 august 2017 - 19:40, said:

orice masina de spalat poate sa spele cantitati mai mici decat ce maxima. asta nu insemna ca va folosi mai putina apa sau curent electric. sfatul meu e sa cauti una de clasa energetica cat mai buna, eventual cu racordare la apa calda. (exemplu), nu irosi timp din viata cuiva pt o economie de 1-2KW, adica cativa lei.

Ce spui tu era valabil acum o decada.
Majoritatea din categoria premium au senzori pentru gradul de incarcare. A mea are si setare pentru nivelul apei la clatire si daca nu ar fi manualul scris ca un tutorial de Perl chiar i-as folosi toate optiunile.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 August 2017 - 20:13.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 alexsama, on 13 august 2017 - 18:53, said:

De exemplu la mine se spala in fiecare zi, cantitati mici  (de pana in 1.5kg), m-ar avantaj o masina de spalat automata sau e risipica de bani? Ce as putea s-a iau in locul ei? Multumesc,

Ia-ti masina automata. Exista programe scurte, rapide pentru rufe in cantitati mai reduse. O masina de spalat buna nu e niciodata o risipa de bani. O vei folosi probabil 10 ani.
In locul ei poti lua o femeie de casa din Chile, Porto Rico sau Filipine asa cum a luat victor Ponta pentru copii lui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate