Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Am cumparat o masina defecta

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
gubyyy

gubyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2015
Buna ziua. am cumparat recent un Passat defect, cu garnitura de chiuloasa arsa. am cumparat-o de la o cunostinta care a ramas cu ea in germania. a cumparat de acolo garnitura originala pt masina. Am cumparat masina in rate am achitat-o in 3 luni suma de 1500 euro. Am insistat sa o repar eu ca am ceva cunostinte mecanici pt care bag mana in foc( am incredere ca nu m-ar fraeri). Au pus garnitura dusa din germania dupa care am circulat cam 2 saptamani si nu era in regula. Au desfacuto inca odata si si-au dat seama ca nu era buna garnitura . Dupa a doua garnitura masina a mers f bine aprox 3 saptamani. Dupa acest timp masina nu mai era in regula, am schimbat inca 2 mecanici si ultimul mi-a spus ca e gata motorul si trebuie schimbat. Mentionez ca nu am stat langa mecanici, puteau sa inventeze si sa-mi spuna orice, fiind eu femeie nu ma pricep. Intrebarea mea este: poti pune o garnitura care nu se potriveste la modelul masinii tale??  Adica cand fixezi garnitura nu vezi ca nu se potriveste? Sa platesc eu de doua ori ulei si toate cele?  Multumesc anticipat pt raspunsuri

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
te-ai intrebat de ce s-a ars garnitura aia?
ai gasit si eliminat cauza/problemea care a ars garnitura?
in 90% din cazuri cand e arsa garnitura e fiert/ars tot motorul...

probabil ca o sa mai dai 1500euroi, cu tot cu montaj, pe un motor sh de la dezmembrari.

Edited by arg, 11 August 2017 - 11:53.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se poate , orice se poate ; dar ai zis ca bagi mana in foc pt "mecanicii" aia si atunci care e problema ?! Arde tare ?
Intr-o masina veche e de bagat bani si manopera se plateste la fiecare operatiune .
Asa cum a spus colegu' mai sus , ia alt motor si verifica toata instalatia de racire ..

L.E. Uleiul de ce l-a schimbat ?

Edited by Baxon, 11 August 2017 - 11:55.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 gubyyy, on 11 august 2017 - 11:51, said:

te-ai intrebat de ce sa ars garnitura aia?  

nu m-am intrebat

din pacate raspunsul la intrebarea costa 1000euroi, si reparatia inca 500euroi.

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Decat Passatul din anii 90 mai bine te orientai spre ceva mai nou, mai mic si mai "ieftin", mai ales ca esti femeie.
Ai vrut masina mai "premium" si te-ai ales cu o rabla cu un defect posibil greu de reparat cu bani putini, e ultima ta grija banii aia de ulei Posted Image

Edited by samebo, 11 August 2017 - 12:00.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 11 august 2017 - 11:54, said:


din pacate raspunsul la intrebarea costa 1000euroi, si reparatia inca 500euroi.
Depinde de modelul de Passat , un motor s-h il poti gasi si mai lesne .

#7
gubyyy

gubyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2015
passat 98 combi

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Variante pot sa fie cateva. Poate sa fie fisurat blocul motor sau chiuloasa, se poate sa nu fie plana si atunci trebuie rectificata. Se pot multe.  Garnitura se arde de obicei daca intr-un loc nu etanseaza perfect, acolo se arde sau daca e defect sistemul de racire, poate a pierdut lichidul de racire si a mers asa pana si-a dat seama, sau poate i s-a ars o sigurnata la ventilator si a supraincalzit motorul, termostat blocat inchis etc, adica orice avarie ce poate duce la supraincalzire.
Astea toate se pot verifica doar de mecanic la fata locului. Daca a montat garnitura noua si nu a verificat planeitatea chiuloasei si a blocului motor (am vazut si bloc motor deformat si s-a rectificat) ai bagat degeaba mana in foc pentru el.

Edited by PoeOvidiu, 11 August 2017 - 12:06.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
in primul rand trebuie aflat de sa ars garnitura, si cand se desface motorul se vede daca este ars sau nu, cilindri pistoane, supate, tot.
in al doilea rand trebuie gasita garnitura dupa codul motrorului, nici macar vin-ul maisinii nu ajuta ca poate a fost schimbat motorul...

 gubyyy, on 11 august 2017 - 12:03, said:

passat 98 combi
1500euroi pe o masina de 18ani? pai nu merita nici daca era in stare "perfecta"....

daca mai zici ca are 50.000km si e diesel .......

Edited by arg, 11 August 2017 - 12:07.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006
Finalmente dam sau nu raspunsul la intrebarea femeii?

 gubyyy, on 11 august 2017 - 11:47, said:

fiind eu femeie nu ma pricep. Intrebarea mea este: poti pune o garnitura care nu se potriveste la modelul masinii tale?? Adica cand fixezi garnitura nu vezi ca nu se potriveste? Sa platesc eu de doua ori ulei si toate cele?  Multumesc anticipat pt raspunsuri


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum sa dai 1500euro pe un Passat cu motor defect ? Scapa de asa prieteni cat mai poti.

#12
gubyyy

gubyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2015
Intrebarea mea este: poti pune o garnitura care nu se potriveste la modelul masinii tale??  Adica cand fixezi garnitura nu vezi ca nu se potriveste? Sa platesc eu de doua ori ulei si toate cele?  Multumesc anticipat pt raspunsuri

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cu 1500 euro luai masina functionala cu 5 ani mai noua, acum cu motorul ala e cu cantec, noi de pe internet nu putem sti ce probleme au cauzat arderea garniturii de chiulasa si cum a fost schimbata ea de doua ori.

Intra pe https://vwforum.ro/ si intreaba acolo, poate aia stiu cum s-a putut intampla asa ceva.

#14
gubyyy

gubyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2015
Dupa ce au nimerit garnitura, masina a mers o luna bine.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
din pacate:
Spoiler

 gubyyy, on 11 august 2017 - 12:11, said:

Dupa ce au nimerit garnitura, masina a mers o luna bine.
si din cauza ca nu au eliminat cauza sa ars iarasi...

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
daca nu s-a planat si verificat chiulasa, puteai sa pui 100 de garnituri ca tot asa pateai. Du masina la un service auto nu la schimbatori de piese. Poate asa ii dai de cap.

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, poti pune o garnitura "gresita".
Tu incerci acum sa dai vina pe ei, dar nu e vina lor, ci a clientului care a venit sa ii puna garnitura cumparata de el. Daca o luai de la ei atunci puteai sa dai vina pe ei si intradevar era vina lor, dar asa vina iti apartine, tu ai vrut sa o puna pe aia.

Edited by samebo, 11 August 2017 - 12:26.


#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Deci la masina aia nu garnitura e problema. Problema e din alta parte si arderea garniturii e doar un efect.
Ca atunci cand te doare maseaua. Durerea e doar un efect, cauza e o infectie. Asa si aici, garnitura e durerea, ramane sa gasesti si elimini infectia, altfel degeaba iei calmante (schimbi garnitura) ca durerea trece doar pentru scurt timp Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 11 August 2017 - 12:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate