Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

biserica si vaccinurile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
vad ca o gramada din cei care se opun vaccinurilor sunt genul ultraortodocsi, preoti si calugari. de cand biserica emite pareri in probleme medicale? isi asuma cineva si consecintele actiunilor sale sau "asa a dat Dumnezeu"? daca stiu ei mai bine tot as dori sa nu-i mai vad apeland la medici si spitale si medicamente, ca toate au in spate niste conspiratii.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 Fane, on 11 august 2017 - 11:26, said:

vad ca o gramada din cei care se opun vaccinurilor sunt genul ultraortodocsi, preoti si calugari. de cand biserica emite pareri in probleme medicale? isi asuma cineva si consecintele actiunilor sale sau "asa a dat Dumnezeu"? daca stiu ei mai bine tot as dori sa nu-i mai vad apeland la medici si spitale si medicamente, ca toate au in spate niste conspiratii.
Normal ca nu isi asuma raspundere. Ultrasii astia nu au nici pareri avizate nici cunostinte sau dovezi, asa zisele cazuri ale lor sunt falsitati.

Edited by andreic, 11 August 2017 - 11:36.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 Fane, on 11 august 2017 - 11:26, said:

vad ca o gramada din cei care se opun vaccinurilor sunt genul ultraortodocsi, preoti si calugari. de cand biserica emite pareri in probleme medicale? isi asuma cineva si consecintele actiunilor sale sau "asa a dat Dumnezeu"? daca stiu ei mai bine tot as dori sa nu-i mai vad apeland la medici si spitale si medicamente, ca toate au in spate niste conspiratii.

Unde i-ai văzut?
În piața? În gara la metrou unde concret.

Ia zi ce popa de opune vaccinărilor sau debitezi tâmpenii.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Mno, si teoctist o zis ca sprijina vaccinarile. Ma rog, oricum o sa 'cante' cum zice guvernul, ca sa nu le taie fondurile ...

Despre eficienta vaccinurilor - e alta poveste
Despre vaccinarea fortata, cum jubileaza prim-sinistrul - e alta poveste.

#5
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Fane, on 11 august 2017 - 11:26, said:

vad ca o gramada din cei care se opun vaccinurilor sunt genul ultraortodocsi, preoti si calugari. de cand biserica emite pareri in probleme medicale? isi asuma cineva si consecintele actiunilor sale sau "asa a dat Dumnezeu"? daca stiu ei mai bine tot as dori sa nu-i mai vad apeland la medici si spitale si medicamente, ca toate au in spate niste conspiratii.
Cinta pe la martori!

#6
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Iar povestea cu contestarea vaccinurilor? Nu vă învățați minte niciodată.

#7
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Voi nu v-ati pus intrebarea - evreii oare de ce nu isi vaccineaza copiii?

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
http://evz.ro/vaccin...oxa-romana.html
http://ziaruldeiasi....or--124238.html

Asta e pozitia ofociala a BOR. Restul sunt povesti.  Cred ca ai confundat barcile. Iehovistii sunt in cealalta barca.

 Memeito, on 11 august 2017 - 12:06, said:

Voi nu v-ati pus intrebarea - evreii oare de ce nu isi vaccineaza copiii?
dar nici nu prea am vazut evrei batrani.

Edited by dan1980_25, 11 August 2017 - 12:08.


#9
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Nene, eu nu am auzit niciodata preotul de la Biserica unde ma duc sa-mi zica ceva de vaccinuri. Ca de altfel nici un preot, prin ce Biserici am fost si eu.
Dar daca tu stii mai bine, asta... Ba inca am auzit o gramada de preoti care sa aiba o parere neutra. Adica, nu sunt ei pusi sa-si dea cu parerea daca sa te vaccinezi sau nu. Pentru ca nu au suficiente cunostine. Indiferent de ce faci, pana la urma, mai devreme sau mai tarziu, tot pe mana unui preot ajungi, ca sa zic asa.

Ca mai sunt unii care sunt impotriva, e posibil. Chiar normal as spune. Dar pentru o minoritate nu poti judeca intreaga Biserica.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 Fane, on 11 august 2017 - 11:26, said:

vad ca o gramada din cei care se opun vaccinurilor sunt genul ultraortodocsi, preoti si calugari. de cand biserica emite pareri in probleme medicale? isi asuma cineva si consecintele actiunilor sale sau "asa a dat Dumnezeu"? daca stiu ei mai bine tot as dori sa nu-i mai vad apeland la medici si spitale si medicamente, ca toate au in spate niste conspiratii.
Biserica iși asumă inmormarile. Care se fac pe bani. Logic ca moartea le convine

Edited by Serafim606, 11 August 2017 - 12:11.


#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

Quote

192. In ce chip se ingrijeste crestinul de sanatatea trupului?

Crestinul se ingrijeste de sanatatea trupului prin:
1) Hrana potrivita si cumpatare, caci omul mananca pentru a trai, si nu traieste pentru a manca. Iar dupa pilda Mantuitorului si invatatura Sfintilor Apostoli, crestinul trebuie sa ia totdeauna mancarea cu "binecuvantare", adica cu rostire de rugaciuni inainte si dupa masa (I Tim. 4,4, 5).
2) Imbracaminte trebuitoare pentru infatisarea cuviincioasa si pentru ocrotirea trupului de schimbarile vremii.
3) Locuinta sanatoasa, pentru cuvenita odihna si adapostire. Datina crestineasca cere ca locuinta crestinilor sa fie impodobita cu icoane si cu sfanta cruce.
2) Curatenie in imbracaminte si locuinta, precum si curatenie a trupului.
5) Munca si exercitii trupesti, care intaresc puterile si-l mentin pe om in buna stare sufleteasca. Pentru ca a trai inseamna a munci. De aceea este datoria fiecarui crestin sa-si aleaga cu multa chibzuinta si sa se pregateasca cu ingrijire pentru o anumita munca, dupa insusirile si puterile sale.
6) Vindecarea sanatatii zdruncinate de boli. Desigur, crestinismul priveste bolile: sau ca pedepse meritate pentru pacat si mijloace pentru pocainta, ca de pilda: lepra lui Ghiezi, slabanogul de 38 de ani; sau ca mijloace pentru intarire in virtute, ca de pilda suferintele dreptului Iov sau ca prilejuri pentru aratarea puterii lui Dumnezeu, ca de pilda vindecarea orbului din nastere. De aceea, crestinul indura bolile cu rabdare si cu supunere fata de voia lui Dumnezeu si se roaga Lui sa-i aduca usurare si vindecare. "Fiule! In boala ta nu fi nebagator de seama, ci te roaga Domnului si El te va tamadui" (Int. Sir. 38, 9).
Dar aceasta nu inseamna ca crestinul trebuie sa astepte vindecarea numai prin rugaciune si prin mijloacele religioase; adica sa astepte ca Dumnezeu sa faca mereu minuni cu el. Datoria lui este sa ceara si ajutorul medicului si sa foloseasca medicamentele aratate de el. "Cinsteste pe doctor cu cinstea ce i se cuvine, ca si pe el l-a facut Domnul... Domnul a zidit din pamant leacurile si omul intelept nu se va scarbi de ele" (Int. Sir. 38, 1, 4). Daca si-a recastigat sanatatea, crestinul trebuie sa aduca lauda si multumire lui Dumnezeu, asemenea leprosului vindecat (Luca 17, 15).
7) Odihna. Datoria muncii cere si dreptul la odihna pentru reimprospatarea puterilor si sustinerea sanatatii. Mantuitorul insusi, ca om, avea trebuinta de odihna si se odihnea (Ioan 4, 6). Cel dintai mijloc pentru odihna este somnul. Astfel, muncitorul constiincios nu va renunta la el pentru placeri, dar nici nu va pierde timpul lucrului cu somnul. Timp de odihna sunt si duminicile si zilele de sarbatori, cand crestinul isi intrerupe munca din cursul saptamanii si, dupa participarea la Sfanta Liturghie si ascultarea cuvantului dumnezeiesc, se odihneste si-si reface puterile sale, meditand la cuvantul lui Dumnezeu si facand fapte bune fata de aproapele.

http://www.crestinor...ului-80580.html

#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Autoritatile nu au vaccinuri si nu stiu sa se organizeze in aceasta directie avand mari probleme...Solutia de moment a fost in aruncarea pe piata si apoi alimentarea variantei ca oamenii sunt contra vaccinarii.
E mai simplu sa arunci pe piata asta decat sa rezolvi bugete, clinici, centre de cercetare, importuri sau fabricarea de vaccin. Nu mai vorbim ca nu sunt substantele gratuite si uneori nici cu bani disponibile ci ca romanii nu vor... Evident si Biserica e buna de adus in discutie.

#13
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Topic creat in baza unei idei neargumentate si ulterior dovedita clar ca fiind eronata. Se inchide.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate