Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Israelul se îndreaptă spre a se defini ca „stat iudaic și democratic”

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Israelul se îndreaptă spre a se defini ca stat-națiune al poporului iudaic în care dreptul la autodeterminare să aparțină numai poporului iudaic. Dacă propunerea legislativă va fi votată, va deveni una dintre legile fundamentale ale statului Israel. Se pretinde că scopul acestei definiri legislative este apărarea caracterului statului Israel ca stat-națiune al poporului evreu, pentru a ancora în legile fundamentale ale statului valorile statului Israel ca stat iudaic și democratic, în spiritul declarației de independență a statului Israel.

http://www.newobserv...are-itself.html

http://www.timesofis...ish-state-bill/

#2
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mi se pare o chestie rasista si nazista, cred ca orice minoritate care traieste linga evrei are dreptul la tot ce ii defineste pe ei ca si minoritate.

#3
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Si la ambasada Iranului scrie: "Statul islamic democratic Iran".
E o moda se pare, la regimurile ultra-conservatoare.

View Postlil debul, on 11 august 2017 - 06:48, said:

Mi se pare o chestie rasista si nazista, cred ca orice minoritate care traieste linga evrei are dreptul la tot ce ii defineste pe ei ca si minoritate.
Esti multiculturalist?
Nu, nu e nazism si rasism. Aia ar presupune ca s-ar defini ca "Statul care uraste alte rase, in mod democratic".

#4
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 04.10.2007
Pai nici Romania, daca s-ar defini ca stat Ortodox Crestin, nu inseamna ca uraste alte rase sau religii ci "doar ca nu-i vrem langa noi". Ii iubim nespus de mult, dar de la distanta...asa.

#5
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Nu, a fi crestin nu presupune automat sa te ti departe de oameni si sa cauti sa ti oamenii departe de tine.
Asa cum nici a spune "sunt inginer" nu prrsupune ca urasc artistii.
Ura e alegere suplimentara.

Edited by Cris007, 11 August 2017 - 07:07.


#6
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Declarația de independență a statului Israel așa cum este în traducere oficială a ministerului israelian pentru afaceri externe, găsită pe wiki: https://en.wikipedia...of_Independence

Spoiler

Edited by argonaut, 11 August 2017 - 07:26.


#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,394
  • Înscris: 29.07.2013

View PostIochanan, on 11 august 2017 - 07:15, said:

Declarația de independență a statului Israel

Initiator, felul cum postezi sugereaza o agentie de stiri. Asteptam cu interes parerea, opiniile personale, nu un buletin informativ.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Inițiator, pare mai mult reclamă la acele site-uri, deoarece nu ai venit cu propria părere.

#9
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostOriginalCopy, on 11 august 2017 - 07:47, said:

Inițiator, pare mai mult reclamă la acele site-uri, deoarece nu ai venit cu propria părere.
Nu este nicio reclamă la niciun sait. Acolo am găsit informația, de-aia am dat legături la acele pagini web, n-am dat legături la saiturile în sine, nici nu susțin că acele saituri sau pagini reprezintă opiniile mele personale.

#10
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
care domne israelieni? aia de au sustinut nazismul pe fata? si il sustin si acum
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zdSWsSk_Fhc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostCris007, on 11 august 2017 - 07:04, said:

Nu, a fi crestin nu presupune automat sa te ti departe de oameni si sa cauti sa ti oamenii departe de tine.


Teoretic. Practic oamenii sunt ipocriti si dovedesc altceva, nu calea pe care se presupune ca o urmeaza.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,134
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCris007, on 11 august 2017 - 07:04, said:

Nu, a fi crestin nu presupune automat sa te ti departe de oameni si sa cauti sa ti oamenii departe de tine.


Presupune a indeparta minoritatile care explodeaza.

#13
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Eu nu pot intelege cum un stat poate fi in acelasi timp democratic si religios .
Ca religia nu prea se pupa cu democratia in general .

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postoverseas, on 11 august 2017 - 08:50, said:


Presupune a indeparta minoritatile care explodeaza.

De-ar fi doar asta, nu ar fi o problema. Orice alta religie i-ar indeparta pe sinucigasii astia. Dar crestinii vor sa indeparteze tot.

#15
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postradu2014, on 11 august 2017 - 06:59, said:

Pai nici Romania, daca s-ar defini ca stat Ortodox Crestin, nu inseamna ca uraste alte rase sau religii ci "doar ca nu-i vrem langa noi". Ii iubim nespus de mult, dar de la distanta...asa.
Una dintre dogmele democrației liberale, pentru care militează destui evrei în diverse părți ale lumii, susține că membrii națiunii sînt toți cetățenii, or ca să facem o aplicație, ar susține că arabii cetățeni ai statului Israel ar fi de fapt și ei „evrei”. Or atât declarația de independență a Israelului, cât și propunerea legislativă de care e vorba fac diferență clară între evrei și cetățeni ne-evrei, în speță arabi, dreptul de autodeterminare fiind pretins doar pentru poporul iudaic, iar nu pentru ansamblul tuturor cetățenilor statului Israel. Poate ar trebui să luăm și noi exemplu de la evreii din Israel?

#16
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

View Postmotanul13, on 11 august 2017 - 08:53, said:

Eu nu pot intelege cum un stat poate fi in acelasi timp democratic si religios .
Ca religia nu prea se pupa cu democratia in general .
Nu e chiar așa extrem, se poate alege în cadrul acela restâns religios, care e oricum foarte interpretativ.

View PostIochanan, on 11 august 2017 - 08:55, said:

Una dintre dogmele democrației liberale, pentru care militează destui evrei în diverse părți ale lumii, susține că membrii națiunii sînt toți cetățenii, or ca să facem o aplicație, ar susține că arabii cetățeni ai statului Israel ar fi de fapt și ei „evrei”. Or atât declarația de independență a Israelului, cât și propunerea legislativă de care e vorba fac diferență clară între evrei și cetățeni ne-evrei, în speță arabi, dreptul de autodeterminare fiind pretins doar pentru poporul iudaic, iar nu pentru ansamblul tuturor cetățenilor statului Israel. Poate ar trebui să luăm și noi exemplu de la evreii din Israel?
Deci evreii iau exemplu de la arabii cei sălbatici care încă guvernează ca acum 500 de ani, cu decapitări publice și procese arbitrare. Și noi am putea lua exemplu de la ei. Nu mai bine vă cumpărăm la toți bilet doar dus spre Arabia Saudită?

#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postlil debul, on 11 august 2017 - 06:48, said:

Mi se pare o chestie rasista si nazista, cred ca orice minoritate care traieste linga evrei are dreptul la tot ce ii defineste pe ei ca si minoritate.

Pai si in constitutia Romaniei scrie tot cam asa ceva:

"ARTICOLUL 2
(1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român,..."

Asta nu exclude ca statul Israel sa mentioneze mai apoi, tot asa cum se mentioneaza si in constitutia Romaniei, ca minoritatile au drepturi.

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmotanul13, on 11 august 2017 - 08:53, said:

Eu nu pot intelege cum un stat poate fi in acelasi timp democratic si religios .
Ca religia nu prea se pupa cu democratia in general .
Si atenienii  se considerau democratici cu toate ca nu erau dupa conceptiile actuale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate