Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

configurarea receverului nu este corecta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
catalina199008

catalina199008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2017
scuzati-ma daca am deschis un nou topic dar nu stiu unde sa mai bat capul, de vreo saptamana mi-am luat antena cu recever de la orange din Romania si le-am dus in italia, problema e ca pe contract nimic satelit, frecventa etc. sun la ei si imi da astra1 B5 (31.5 E) se chinuie 2 antenisti nimic ca mama sa vezi ca astia de la orange nu stiu frecventa sa o cautam noi... dupa aia am gasit-o sau asa speram ca macar cand schimbam posurile scrie protv, antena1 etc doar ca imi apare configurarea receverului nu este corecta. sun la ei nimic nimeni nu raspunde. sau email nimic. acum ce trebuie sa fac ca sa vad si eu la televizorul ala? ca doar na am platit tot abonamentul pe un an... astept raspuns multumesc ajutati-ma care stie ceva sau suportul tecnic sa rezolve.

#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
In primul rand ce faci tu e ilegal, deci ei nu o sa te ajute.

In al doilea rand, pentru Orange DTH in Italia, ai nevoie de o antena ceva mai mare decat ceea ce iti dau ei... pentru ca satelitul nu bate asa mult pe Italia...

http://www.lyngsat-m...ra-5B-Wide.html

Ai aici harta...

#3
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 catalina199008, on 10 august 2017 - 17:06, said:

mi-am luat antena cu recever de la orange din Romania si le-am dus in italia, problema e ca pe contract nimic satelit, frecventa etc. sun la ei si imi da astra1 B5 (31.5 E) se chinuie 2 antenisti nimic ca mama sa vezi ca astia de la orange nu stiu frecventa sa o cautam noi...
Sunt sute de mii de oameni cu antene digi in afara tarii, iar tu ti-ai luat orange?

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Tu ai semnat un contrat care spune ca serviciul se ofera exclusiv pe teritoriul Romaniei, daca nu reusesti sa-i dai de cap... ghinion Iliescu! nu vei primi suport tehnic din partea Orange.
Acum, una peste alta, problema e sigur din reglajul antenei, asa ca va trebui sa cauti pe cineva care stie ce face.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pana nu gasesti satelitul, ei nu te pot ajuta cu nimic.  Totul trebuie facut local. Iar "antenistii" aia care nu se descurca, ar trebui schimbat, doar ca la tine e mai greu nitel. Poate o antemna mai mare, o zona mai deschisa, fara nimic in fata,...

Edited by myshyk, 10 August 2017 - 17:30.


#6
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Antena mai mare si un om care chiar se pricepe.

Daca esti indemanatica (putin probabil) exista o aplicatie pe telefon - Satfinder care te ajuta cu ajutorul GPS-ului sa vezi exact in ce directie sa indrepti antena...

 cristi712, on 10 august 2017 - 17:15, said:

Sunt sute de mii de oameni cu antene digi in afara tarii, iar tu ti-ai luat orange?

Si ce sa faca cu DIGI? :) nu ai nici macar TVR HD sau Antena 1... ducă-se.

#7
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
doar in partea sudica de la napole in jos ai semnal pe orange

80% din italia nu are acoperire pe orange

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 ronuquet, on 10 august 2017 - 17:09, said:

In primul rand ce faci tu e ilegal, deci ei nu o sa te ajute.
de ce este ilegal?
Pot să mă abonez la DTH românesc, dacă locuiesc în străinătate?

Decizia Curții de Justiție a Uniunii Europene
Prin hotărârea pronunțată, Curtea constată că o legislație națională care interzice importul, vânzarea și utilizarea de cartele de decodor străine este o restricție a principiului liberei prestări a serviciilor, care nu poate fi justificată nici în raport cu obiectivul protecției drepturilor de proprietate intelectuală, nici prin obiectivul încurajării prezenței publicului pe stadioanele de fotbal.

#9
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 ronuquet, on 10 august 2017 - 17:32, said:

Si ce sa faca cu DIGI? Posted Image nu ai nici macar TVR HD sau Antena 1... ducă-se.
Ma refeream la faptul ca se stie ca Digi functioneaza in Italia. Cu Orange a mers la risc. Poate nici eu nu as fi ales Digi, dar celor mai multi plecati in afara nu prea le pasa de TVR sau Antene, ei vor DigiSport.

#10
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017

 ronuquet, on 10 august 2017 - 17:09, said:

In primul rand ce faci tu e ilegal, deci ei nu o sa te ajute.

In al doilea rand, pentru Orange DTH in Italia, ai nevoie de o antena ceva mai mare decat ceea ce iti dau ei... pentru ca satelitul nu bate asa mult pe Italia...

http://www.lyngsat-m...ra-5B-Wide.html

Ai aici harta...
CORECT Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Cred ca nici o parabola de 1.5 m in nu o ajuta

#11
catalina199008

catalina199008

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2017

 alexx1402, on 10 august 2017 - 17:18, said:

Tu ai semnat un contrat care spune ca serviciul se ofera exclusiv pe teritoriul Romaniei, daca nu reusesti sa-i dai de cap... ghinion Iliescu! nu vei primi suport tehnic din partea Orange.
Acum, una peste alta, problema e sigur din reglajul antenei, asa ca va trebui sa cauti pe cineva care stie ce face.

Dar ei au zis ca merge si in italia. Acum na o arunc la gunoi.

 mariancristea1982, on 10 august 2017 - 18:04, said:


CORECT Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Cred ca nici o parabola de 1.5 m in nu o ajuta
...... de ce e ilegal? Daca ei au zis ca merge si in italia si la cati sunt care au antene nu e ilegat si pt ei? Am incercat si eu sa am antena😅 o arunc la gunoi si gata

#12
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Ia.ti alta mai mare, poate ai noroc.

#13
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Orange Tv foloseste pentru transmisiunile sale Spotul pentru Europa Centrala
si Europa de Est  pe satelitul Astra 31 grade est , asa cum se poate
observa in tabelul cuprinzind parametrii de emisie  (in atasament )

Hartile care arata acoperirea geografica si nivelul de semnal pentru acest Spot ,
dovedesc ca intreaga Italie este acoperita cu semnal , iar in zona centrala a tarii ,
nivelul  semnalului este suficient de puternic incit sa nu fie nevoie de instalarea
unei antene mai mari de 50 cm - echivalentul antenelor livrate de Orange TV

Orientarea corecta a antenei este mult usurata daca se foloseste
un aparat Satfinder , care se poate cumpara la pret modest si in Italia .
Pentru reglaje , receptorul poate sa fie setat pe frecventa de emisie
care se poate observa in tabel , anume 12012/ V /30000 / 3/4

In concluzie , cei de la Orange Tv au informat corect , satelitul acopera
intreg teritoriul italian cu semnal , trebuie doar orientata corect antena .
Spor la treaba ...!

Attached Files


Edited by bowpack14, 11 August 2017 - 15:20.


#14
giulibia

giulibia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2009
Eu folosesc receiver_ul de la Orange de doi ani si ,functioneaza foarte bine! Locuiesc in zona Bergamo si am o antenă satelit de 80 cm , lnb cu doua ieșiri. La instalarea antenei  lnb-ul trebuie rotit cu 19,5° spre stânga(privind din spatele parabolei). Puteți suna la 3927567638 pentru reglarea-instalarea unei parabole (pentru orice satelit)

#15
Ascsat

Ascsat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.06.2014

 catalina199008, on 10 august 2017 - 17:06, said:

scuzati-ma daca am deschis un nou topic dar nu stiu unde sa mai bat capul, de vreo saptamana mi-am luat antena cu recever de la orange din Romania si le-am dus in italia, problema e ca pe contract nimic satelit, frecventa etc. sun la ei si imi da astra1 B5 (31.5 E) se chinuie 2 antenisti nimic ca mama sa vezi ca astia de la orange nu stiu frecventa sa o cautam noi... dupa aia am gasit-o sau asa speram ca macar cand schimbam posurile scrie protv, antena1 etc doar ca imi apare configurarea receverului nu este corecta. sun la ei nimic nimeni nu raspunde. sau email nimic. acum ce trebuie sa fac ca sa vad si eu la televizorul ala? ca doar na am platit tot abonamentul pe un an... astept raspuns multumesc ajutati-ma care stie ceva sau suportul tecnic sa rezolve.

Ai o problema de configurare pentru ca nu ai facut punerea in semnal a STB-ului la momentul activarii. Trebuie sa suni la serviciul clienti si sa le spui ce eroare vezi pe ecran si se rezolva. In acest timp, STB-ul trebuie sa primeasca semnal de la satelit.

#16
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
topic din 2017 ... spun si eu asa :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate