Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Republica Papura, averea si forumul emblema - notiuni elementare de management

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Avind in vedere ca editorialele au tendinta sa dispara voi trece de la bun inceput un mic dictionar:

Republica Papura - este o tara reprezentata de un sistem de stat
Averea - suma tuturor bunurilor de valoare care definesc tara
Forumul emblema - singura posibilitate de comunicare intre poporul care defineste tara si stat.

Pentru a intelege de unde plec cu ideile, atasez o schita in care am trecut structural cu:
negru - sistemul de stat si interactiunea intre sub-sisteme
portocaliu - oamenii si interactiunea cu oamenii

liniile verzi - serviciile oferite de stat cetatenilor

T1 - tabara oamenilor care deservesc sistemul de stat
T2 - tabara oamenilor care muncesc sa sustina sistemul de stat

Attached File  2017-08-10-170908_1366x768_scrot.png   873.88K   72 downloads

Dupa cu se poate observa lipsesc liniile portocalii de comunicare dintre oameni si structurile superioare... desi in Papura aceasta comunicare exista surpriza inovatoare ar fi ca raspunsul ajunge inapoi prin... liniile negre si verzi!

Nu imi dau seama daca e ceva gresit in schema... o sa incerc sa intru in detalii!

Edited by Cloudfare, 10 August 2017 - 16:30.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sa mor io daca inteleg ceva .( cum ar zice Bianca Dragusanu ) .

Edited by JurasikMan, 10 August 2017 - 16:30.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Lipseste linia mov.

 JurasikMan, pe 10 august 2017 - 16:30, a scris:

Sa mor io daca inteleg ceva .( cum ar zice Bianca Dragusanu ) .

Aham, nici tu nu ti-ai dat seama ca lipseste linia mov. Punctata, semnificand o comunicare intrerupta intre generatii. Ce-i asa greu ?!

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Cloudfare, pe 10 august 2017 - 16:26, a scris:

Nu imi dau seama daca e ceva gresit in schema... o sa incerc sa intru in detalii!
Chiar te rugăm. Nu de alta, dar dacă nici tu nu înțelegi ce ai făcut poate nu e chiar un editorial. Sau nu încă.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu inteleg: ai deja 440 de postari, de ce te mai chinui?
Ii inteleg pe cei care n-au 50 de postari si nu pot da "like"-uri ca se "smuncesc" sa le faca trantind pe aici orice, numai sa fie la numarat, dar in cazul acesta, ce "esplicatie" ne poti da?
Si totusi, o "inadvertenta": In realitate, T2 este  muuuult mai mic decat T1. Doar ca trebuie sa produca muuult mai mult decat consuma T1.

Edited by myshyk, 10 August 2017 - 16:47.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai omul abia a conceput primul nivel al trebii. Urmeaza planul subtil, care va revela integral obiectivul editorialului de a corela aspectele mai putin vizibile ale conexiunii la starea si esenta contractului social actual.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asta este un sistem pur economic? Pentru ca, in realitate exista acel "politic" care domina decisiv economicul si prin influenta are ascendent asupra juridicului. Totodata, e una din legaturile intre "bobor" si "conducatori", adica, se pare  ca e tocmai ceea ce, aparent lipseste din schema: acel "portocaliu" ascendent.

Edited by myshyk, 10 August 2017 - 17:04.


#8
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

 althea, pe 10 august 2017 - 16:36, a scris:

Chiar te rugăm. Nu de alta, dar dacă nici tu nu înțelegi ce ai făcut poate nu e chiar un editorial. Sau nu încă.

Recunosc faptul ca trebuie sa muncesc sa iasa un editorial. Speram sa mai primesc si ajutor.
Avind in vedere ca cel anterior a disparut nu stiu cite sanse va avea asta.

Inteleg ce am facut... desigur lipseste averea - cine sta cu "ochii" pe ea si lipsese si forumul emblema

Are cineva impresia ca daca T1 cu tot ce e deasupra "apasa" prea tare pe T2 se prabuseste totul?

Edited by Cloudfare, 10 August 2017 - 17:19.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu cred, T2 este foarte adaptabil. Doar in conditii extreme,poate rabufni si schimba brusc, sau macar incerca sa schimbe fundamental sistemul.

#10
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
m-am gandit si eu la treaba asta chiar azi. e genul ala de realizare care ti se intampla de mai multe ori, semn ca omul e prost sau ca exista un sistem bun antivirus, inca nu m-am hotarat. o realizare a faptului ca exista al dracului de putina comunicare intre cetateni si alesi. ca popor am ajuns cu priceperea pana la afirmatia si indemnul; stii cine iti este reprezentantul? mergi de-i spune problema ta! ehh, de aici incolo e distractie, va urez succes.
daca nu ai banii sau norocul de a fi in cercul potrivit, te asigur ca ai sa mori si ai sa-ti vezi alesii doar pe afise inainte de alegeri, alaturi de nume ca sa stii ce sa alegi. nu interactiune constanta cu stiuletii, nu dezbateri pe orice proiect mai important, nimic! nici macar un forum ca pe vremuri, optiune dovedita. ca si cum suntem un popor de bovine, niciun fel de consultare, doar ce stiu platitorii de taxe, din moment ce le platesc probabil ca nu prea multe?! unu care sa vina ziua intre oameni fara spp si sa zica, sa te intrebe, ce vrei bai popor amarat de la un om ca mine?

lucru stabilit deja ca media e un mediu obscur dar e singurul de legatura, de circulatie a dez/informatiei si din pacate are un singur sens. rasculatii au scopuri prea nobile ca sa scrie stiri, ei se rascoala. nu scrie nimeni la modul serios din partea asta de viata in care traiesc cei mai multi.
alesii traiesc in bula. stiu si eu vreo doua chestii despre bule si prima din ele e ca te obisnuiesti rapid in ea si de aici incolo alegi calea spre bunastare care opune cea mai mica rezistenta. astia mai socializeaza cu publicul doar fortat si atunci e un teatru gretos dar dehh, ce nu face omul la nevoie.
curios ar zice unii, dar in particular chiar sunt mai agreabili. in particular se mai intampla ceva. nici lor nu le vine sa creada ca lumea e atat de linistita. ca nimeni nu-i trage la raspundere dincolo de o acuza verbala. ce vedem la stiri, ce fac institutiile, e nimic comparat cu viata omului de rand, repetata de milioane de ori. de milioane de ori spaga si de milioane de ori mizerie aruncata pe langa cosul de gunoi. de milioane de ori rupta o sarma din gard. milioane de voturi pentru cine mai leaga gardul. totul pare sa fie bine din interior. chiar mai bine ca niciodata. culmea, la fel si poporul. interactiunea prin ordonante de urgenta si protestele impotriva lor, pare sa fie singura forma de comunicare.

acum incep sa imaginez momentul, oare cum ar fi, undeva sus pe o scena, asa se poarta, ar sta mandru si ales guvernul. mai prejos de zisa scena sta poporul aplecat, plin de curiozitate. oare ce ar intreba si oare ce ar spune astia intr-un exercitiu in care singurul premiul e libertatea, in care toate intrebarile au un raspuns si cineva raspunde pentru ele fara exceptie? cum spun, e o chestie de comunicare. ne injuram unii pe altii prin ziare si reviste, pe la emisiuni bolnave, toate astea cand ar putea sa ni le zica in fata. culmea e ca am putea sa le zicem si noi. culmea e ca nu o facem. cum spun, o chestie de comunicare, sunt fricosi sa ne zica...

multe prea multe lucruri ciudate au devenit obisnuinta, nu se mai mira nimeni. dar eu nu pot decat sa ma mir si nimic altceva. cum se face ca mai repede ajung eu la un politician decat televiziunea?! cum se face ca salariile bugetarilor cresc mai mult decat ale celor care urmeaza sa le plateasca? am vazut viitorul si arata bine doar in aparenta. moda curenta e impotriva televizorului, ziarul e mort deja iar despre radio tot ce stie lumea-i zu. o sa fie si mai rau chiar daca unii vor trai mai bine. o sa afle si mai multi romani mileniali si altii mai noi ce inseamna jalea dincolo de cuvantul din dictionar si toate astea din cauza lipsei de comunicare. nu mai stie poporul cine-i sunt alesii, pentru noi viitor, pentru altii trecut.

Edited by morenno, 10 August 2017 - 17:55.


#11
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Schema a fost facuta, desigur, cu un scop. Sa vezi cit de simpla e. Din nu stiu ce motiv oamenilor le e frica sa inteleaga lucruri care par complicate. Sa administrezi un stat nu e atit de greu precum pare, e ca atunci cind iti angajezi un mester sa-ti faca o lucrare in casa… o sa auzi doar gemete si oftaturi sperind mesterul ca in acest fel va mai ciupi un pic. E de datoria factorilor de control sa-si urmareasca scopul zicindu-i mesterului ca il da afara daca nu isi face treaba. Din cite am auzit eu factorii de control fraternizeaza cu mesterul!
Trebuie sa atragem atentia statului ca stim ca se “rromeste” cu oamenii cum se spune in Papura. ("autocorect")

   Daca urmaresti cu degetul fisa postului tau de PM sau G - sa iti faci treaba in ziua de azi e banal atunci cind ai bani si mai ales daca chiar iti propui asta. Sa incepi mii de proiecte sa pierzi sirul banilor si al rezultatelor pare mai usor. Sa furi bani cu arta a ajuns un joc stiind ca pot sa urle oriciti … tu si ai tai v-ati ales deja cu banii.

   Cine are cunostinte de project management stie si ce inseamna un task si timpul alocat pentru acesta. In ziua de azi G-ul se pricepe doar sa aloce banii mai departe… apoi nu-i mai intereseaza nimic. De fapt e tot de datoria lor sa urmareasca ca scopul a fost atins… ca toate etapele proiectului au fost indeplinite si ca cei care nu s-au adaptat noului proiect trebuie sa-si gaseasca un alt loc de munca. Sa tii un incompetent pe banii statului pare asemanator cu … “teoria geamurilor sparte”. Sa angajezi un incepator si sa-l motivezi… aratindu-i fisa postului si un coleg de echipa e cheia succesului. Un esec in M echivaleaza cu un esec in G si in PM.

   Uitindu-te in schema realizezi de fapt ca G are ca sarcina sa urmareasca toate proiectele si taskurile pentru a nu fi demis. Pentru acest lucru desigur e nevoie de … comunicare permanenta intre G si M-uri. Permanenta insemnind zilnica. Comunicarea – printr-un sistem integrat vizibil de catre toti factorii.

   Daca G nu e in stare sa comunice – facind si publica acea comunicare atunci cind nu e secreta, daca nu e in stare sa comunice cu Oamenii in scris, pe forumul emblema… atunci nu putem decit sa prespunnem ca nu exista proiecte ci doar tocatoare de bani… unele mai ajung dupa ani si ani la final, daca au sansa. In Papura proiectele se discuta Live la TV cind oamenii T2 dorm.

   Gestionarea numarului de M-uri pare cruciala pentru G. Cum se spune – nu e bine sa te intinzi mai mult decit ti-e plapuma. Din punctul de vedere al oamenilor – numarul de M-uri ar trebui sa fie proportional cu fondurile pe care le poti aloca pentru ele. Ce se intimpla in schema e hilar… G aloca fonduri pentru M-uri care le aloca pentru N-uri care le aloca pentru O-uri… incit G-ul nici macar nu stie pe ce da banii.

   Schema arata un stat care functioneaza. Functionarea implica si o solutie de back-up. Pare ca  varainta kamikaze a fost adoptata tacit. Eu  nu am azit de backup.
Statul pare sa se inspire doar din coruptia pe care o vede in alte state ce inconjoara Papura.

   Chiar as spune ca primelor doua rinduri din schema nu le pasa daca banii sint furati si scoti din tara… pentru ca are varianta ca atunci cind nu mai are bani… sa-i imprumute pe semnatura din M-urile statelor vecine.

  Ciudat, lucrurile chiar se complica cind intri in detalii… de asta ai nevoie de ajutor.
  Statul Papura nu are nevoie de ajutor din partea oamenilor care ii sponsorizeaza… acest lucru chiar e anormal.

  In era forumurilor… o fi greu sa faci o platforma online de… brainstorming… in care T1 si T2 sa ajute G? Desigur, e nevoie de G sa recunoasca faptul ca are nevoie de ajutor. Sau e fudul?

Edited by Cloudfare, 10 August 2017 - 22:17.


#12
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
E deja un lucru acceptat de toata lumea in Papura se fura. S-a spus si la televizor si in presa. Sentimentul de resemnare strabate din toate discursurile: "nici voi si nici eu nu stim cum de se fura banii de catre stat".

Statul e al nimanui: nici macar Constitutia de la Voda mostenire din vechea Papura nu mai vrea sa fie asociata cu el. Nici politicienii... pentru ca nu e treaba lor. Constitutia contine idei prea generale pentru ei, sa spui ca Statul lucreaza pentru binele cetatenilor e prea mult. Cine e Statul asta? O Comisie care scrie Constitutia si care apoi nu e respectata de nimeni?
Interesant este faptul ca nimeni nu vorbeste despre cum se pot aranja lucrurile in asa fel incit nu mai fie furati banii. Pina si Vistiernicul se declara "infranta" in J de catre cei care fura.

Furtul de bani nu e greu de oprit, exista solutii dar se pare ca furatul aranjeaza foarte bine pe toata lumea. E ca si cum toata lumea si-ar satisface o nevoie prin asta. Senzatia ca poti sa furi aduce fericire. Banii aduc fericirea pentru cei mai multi: sume mari sau mici, nu conteaza. Iar nefericirea, in putinele cazuri, adusa de J poate fi acoperita lejer atunci cind ai destui bani.
Desigur, cei care nu fura pentru ca sint prea saraci cu duhul primesc de pomana.

Asta fac reprezentantii statului prin declaratiile lor: dau de pomana si cei mai multi sint fericiti cu asta! Ce sa intelegem? Ca doar niste oameni rai ar putea sa inteleaga alti oameni rai?

Cum au ajuns cei mai multi sa fie rai: prin teroare - statul ii terorizeaza pe cei saraci cu duhul asa incit pomana pare o mana cereasca pentru ei.
Sa darami invatamintul prin salarii de mizerie si sistemul sanitar prin lipsa de fonduri a fost probabil un lucru stiut de catre cei care nu stiu de Papura. Ca doar Statul isi duce copii la scoli in strainatate si la spitalele tot de pe acolo.

Cei terorizati nu sint capabili sa iasa singuri din starea lor - in Statul de aici termenul de Sindicat e asociat tot cu furtul.
In Papura totul este fals pentru Stat, doar banii sint reali chiar daca sint de imprumut. De cheltuit oricum ii cheltui in Papua, Republica infratita!

Cei care cistiga cinstit din munca au fost in fata la protest - pentru simplul fapt ca ei nu risca sa piarda nimic. Cel putin asa credeau pina cind au inceput iar, statul(?) sa ravaseasca legile.

Desi statul nu recunoaste - furtul incepe direct de la sursa din "contul unic"  care este unic exact ca in orice dictatura.
Poate ar fi cazul sa nu mai fie unic: exista si un motiv -  banii nu pot sa dispara dintr-un cont direct asociat institutiilor CAS, CASS, etc... Din contul unic e cel mai usor sa dispara: pentru ca e unic administrat.

In ziua de azi toate aproape toate tranzactiile cu bani se fac prin transfer bancar. Sa tii o evidenta tabelara cu incasarile si cu lipsa incasarilor e un lucru automat (la sursa sau destinatie). Acestea se inregistreaza si in sistemele informatice controlate de Viticultorul Sef.

Sa tii activ un departament anti-frauda in sistemul tranzactiilor cu banii de la stat e un lucru banal.
Sa aplici o lege "pe loc" in momentul in care o tranzactie bancara se face fara toate semnaturile necesare si sa anulezi acea tranzactie nu e un lucru imposibil.
Sa lasi doar J sa-si faca treaba in astfel de cazuri e o lasitate din partea reprezentantilor Statului.

Un lucru este cert: Statul trebuie sa fie un simbol al eficientei. Conform fisei postului Mx sint un simbol al eficientei.
Atunci cind banii unei institutii aflate in subordinea unui minister sint furati PM are datoria sa faca public acest lucru si sa anunte masurile pe care le va lua pentru ca acest lucru sa nu mai fie posibil.

Statul are G talambi: nu pot sa priceapa cum se fura banii!

#13
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

 Cloudfare, pe 11 august 2017 - 19:21, a scris:

Statul are G talambi: nu pot sa priceapa cum se fura banii!


Cineva, ca un fel de reporter din media sau de pe forumul emblema plin de tampenii, ar putea sa-i trezeasca la realitate desi... intr-un mod exemplar, am vazut si cazuri in care un reprezentant al statului, aflat la putere, isi tinea singur microfonul televiziunii private de parca era pe inventarul lui. Reporterul e un factor disturbant cind ai nimicuri de spus.
Diferenta dintre stat si privat, la nivel inalt a disparut de mult!

Hai sa vedem ce intrebari destepte ar putea sa trezeasca G-ul si M-ul:


1.
Reporter: Daca ar fi sa raspundeti cu DA sau NU, daca sinteti un om bun sau rau, ati putea?
            M:
Reporter: Daca raspundeti cu DA atunci trebuie sa dovediti acest lucru prin declaratia unei persoane care nu va cunoaste in mod direct si care are IQ-ul cel putin cit al dvs.

2.
Reporter: Ati fi in stare sa jurati cu mina pe "inima", fara sa (va) mintiti, ca in institutiile aflate in subordinea dvs. nu se fura banii din contabilitate prin diferite scheme?
            M:
Reporter: Da, inteleg, dvs. cistigati destul incit nu va intereseaza aspecte ce privesc pe altii, ca doar dvs. cei ca dvs. ati dat legile in acest fel.

Edited by Cloudfare, 02 September 2017 - 11:24.


#14
CriCri99

CriCri99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.11.2017
In engleza suna mult mai bine. La noi totul e fals.
"The responsibility of a country is not in the hands of a privileged few. We are strong, and we are free from tyranny as long as each one of us remembers his or her duty as a citizen. Whether it's to report a pothole at the top of your street or lies in a State of the Union address, speak out! Ask those questions. Demand that truth. Democracy is not a free ride, man. I'm here to tell you. But, this is where we live. And if we do our job, this is where our children will live."

#15
CriCri99

CriCri99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.11.2017
O altfel de schita care poate ajuta... cine isi ia in serios rolul?

Attached File  shot.png   266.78K   10 downloads

#16
CriCri99

CriCri99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.11.2017
Attached File  pv.jpg   150.29K   2 downloads

E oarecum distractiv sa tot vezi cum "loveste" la greu mass-media in coruptia celor care dau legile in tara asta ignorand de fapt ceea ce conteaza:
coruptia directorilor pusi de catre partid in posturi cheie de la MT, RAR, ANPC, ANAF, CC, INS, MAI, MI, MS, MC etc. si care practic sint cei care prin "platitudine" voita sau nu permit coruptia celorlalti.
Daca partidele sint mai greu de dovedit din cauza suportului si imunitatii lor directorasii aia sint "joaca de avocat" sa-i dovedesti in instanta ca nu urmaresc interesul institutiei cand isi lasa angajatii sa faca ce vor si ca nu le pasa de proiecte importante sa fie finalizate cu succes in timpul propus!

Daca statului nu-i pasa de incompetenta lor atunci cui ii pasa?

De ce oare nu exista AVOCATI adevarati?.... care sa fie de real ajutor, nu trebuie sa lucreze gratis!

Cate procese de tip "class action" au fost sustinute in Papura? Dupa mine acelea sint cheia succesului.
Pina nu da 'poporul' in judecata un minister, pe persoana fizica, pe motiv ca si-a "tras" legi pentru a ascunde coruptia in defavoarea directa a cetatenilor nu se va intimpla nimic. Politicienii nu vor realiza ca legile lor nu sint bune pentru ca ei au impresia ca sint foarte "destepti". Daca Avocatu Poporului nu vrea sa ajute *ne-am lamurit de asta* poate gasim un avocat si o asociatie care sa lupte pentru cetateni. O sa dau acum doua-trei-patru exemple de procese:
- ANAF are o lege care spune ca degeaba reclami un agent economic, pe persoana fizica, la ei, ca te-a furat cu factura ca "ei singuri considera daca e cazul sa investigheze ceva si chiar daca o fac nu te vor notifica in privinta rezultatului pentru ca asa si-au facut ei legea"
- MT a dat lege speciala pentru RAR pentru a acoperi faptul ca un service autorizat de catre producator poate fi doar un termen generic pentru dealerii de doi lei.
ANPC-ului nu-i pasa ca cetateanul nu poate sa afle o informatie simpla: pentru ce anume autorizeaza producatorul auto un service marca proprie!
- MAI - desi are competenta sa investigheze presupusele fapte de coruptie ale functionarilor publici care refuza sa isi respecte procedurile proprii de lucru... culmea... la randul ei refuza sa isi respecte procedurile.
De fapt, probabil, sint incompetenti si nici macar fisa postului si ce au de facut nu stiu.
- marele Avocat al Poporului (seful lor) considera singur, cu legea propusa chiar de el, daca e justificat sa primeasca pe cineva in audienta la el sau nu... bravo nene - poate e cel mai sigur sa nu faci nimic!
... si toate astea pentru ca... RENAR!

Edited by CriCri99, 17 January 2018 - 09:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate