Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Viteza de conectare la internet in functie de tari

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
http://www.speedtest.net/global-index

La broadband stam bine, mai ales ca tot romanul are gigabit la pret de inghetata (traiasca RDS) - locul 5 in lume, dar la telefonia mobila mai e de lucrat - locul 26 si coboram.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Pot sa ma simt mândru ca am rezistat aproape 5 luni in țara cu al 3-lea cel mai prost internet de pe planeta Pământ :lol:

Zău, o fost un coșmar. Ma lăsasem păgubaș de încercat sa incarc poze in Cloud. Nu acea rost efectiv :(

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Se putea și mai bine.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Putem multumi RDS ca ofera viteza mare la preturi mici (la propriu) dar pe mobil, cum am zis pe un alt topic legat de ei, raman la partea 3G cu doar 21 Mbps si nu trec la H (cu 42 Mbps) si de aici normal ca vitezele sa fie trase in jos.

In alta oridine de idei, ma intreb cat de stabile sunt retelele din Germania (loc 25 la internet la punct fix si 44 la mobil) raportate la ale noastre.

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
La greci e jalnic netul..Attached File  Screenshot_2017-08-09-21-10-30.png   311.48K   32 downloads

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Prin Germania si Spania e jale la semnalul 3G, 4G e rarisim...

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Austria: internet fix scump öi prost, majoritatea ADSL. A1 înghite miliarde subvenţii şi tot nu e în stare să-mi dea mai mult de 7mbps, la 20 de Euro. Până la cei 28 media în Austria mai e cale lungă.

#8
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
si asta tine de foame? adica bun si cu asta dar...la capitolul companii mari bazate pe tehnologia informatiei cum stam? ceva similar pixar? ceva similar wow? ceva similar scribd? ceva similar youtube? macar numar de cumparaturi online? ceva calitate si numar mai mare la content creat pe internet? aplicatii romanesti careva? da nu din alea sa le downloadeze numai romanul de pe google play....macar un amarat de gps...un joc....un trading aplication ceva pe care sa le utilizeze in lumea larga...

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Măcar îţi merge bine Netflix and Co, în HD sau 4K.

#10
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
asta asa e...dar avem si alte asteptari nu? te astepti de la o tara asa informatizata sa existe alternative software macar pentru institutii numai autohtone si de calitate. de asemenea te astepti ca mai toate serviciile si infrastructura statului sa fie numai pe internet si in retele LAN performante. te astepti ca la gadgeturi sa fim printre primii. pai o sa ajungem noi ca si coreea de sud vreodata sa producem propriul telefon mobil, camera de filmat, si alte gadgeturi? astia mai au putin si fac si ascutitoare cu software si noi.... un amarat de mp3 player produs local macar nu avem.

#11
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostPololica, on 10 august 2017 - 15:13, said:



In alta oridine de idei, ma intreb cat de stabile sunt retelele din Germania (loc 25 la internet la punct fix si 44 la mobil) raportate la ale noastre.


Internetul fix este beton la stabilitate. Nu a picat niciodata. Adevarul este ca viteza este cam mica. Aici avem latime de banda minima de 300 (la RDS). In germania este de 100. Oricum merge beton. Asta daca nu vrei sa downloadezi de pe torente asa cum o faci in ro. Dar penru ce are nevoie un utilizator normal, este de ajuns, suficient.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ma refeream stict la calitate, nu la viteze, care stiu ca in vest sunt mai mici ca la noi. Daca era dupa mine, ramaneam la 60Mbps la internetul fix, imi era arhisuficient (nu stau pe torenti, plus ca la net stau conectate un calculator, un tv si 2 telefoane (ultimile 3 dispozitive pe wirless), dar UPC a scos viteza respectiva, fiind inlocuita cu cea de 150 ca viteza minima.

La fel, stiu ca in afara oficialitatile mai arunca un ochi peste site-urile de torente si acasa, pe calculator, am linux (nu ca as avea probleme de legalitate cu Windows, dar am instalat o distributie acum 8 ani si n-a mai fost nevoie sa trec la Windows).

#13
queensofttest

queensofttest

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.08.2017
Mia chiamr mi-a folosit cresterea la 300 rds, mai ales uploadul de 150 :)

#14
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Macar cu asta sa ne consolam si noi, aia pe afara au salarii frumoase, mancare buna, friptane din carne adevarata si au net prost, noi suntem cu fasolea si cartofii si avem net bun, pe care multi dintre noi nu il folosesc la potential, si daca se pun astia pe noi sa inchida torentii, putem sa ne lipsim de el, o sa avem si net prost, si o viata la fel de proasta, nu stiu daca ma consoleaza cu ceva gigabitul ala, as prefera o viata buna, lipsita de griji, mi-as dori oameni mai zambitori, mai amabili, mai atenti, fara incrancenarea aia a supravietuirii cu orice pret.....in rest sa ne masuram in gigibiti

#15
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Netul nu e perfect aici prin nordul Bavariei, costă multișor dar viteza ajunge pentru streaming HD pe Amazon, Netflix, YouTube (50 Mbps, 35€ pe lună). Doar că la mine e posibil doar prin DSL din cauza casei vechi. Prin cablu e în principiu mai ieftin comparând cu viteza. Dar DSL-ul aici de la Voda e chiar stabil, a picat doar de 2 ori în 2 ani.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007
La serviciu am cam asa: http://www.speedtest.../6537750299.png

Acasa am conexiune wireless (19.90 euro/ luna) care in medie da cam 20-30 Mbps la download si 10-15 Mbps la upload.

Pe mobil (6 euro/ luna) ceva mai slabut, cam 15-20 Mbps la download si 10-12 Mbps la upload.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate