Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Sunet Sony TA F 550 ES

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Va salut, m-am 'pricopsit' cu amplificatorul din titlu, si nu-mi place deloc cum suna.Am avut acum ceva ani in urma un 530, cred ca e cam acelasi lucru, mai putin traful toroidal, dar ala parca nu suna asa nasol ca asta, e infundat, mai ales ca amplificatorul ce-l foloseam pana la acest Sony, un Luxman L3, suna fantastic de bine, comparativ.La luxman nu-mi place ca e mai saracacios cu intrarile, iesirile, ma gandeam sa-l vand, dar nu prea sunt hotarat, sa raman cu 'infundatul' asta Posted Image
Sa fie asa obosit la piese, sau nu mai tin eu minte, si poate asa suna si 530-ul care l-am avut?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cam greu sa-si dea cineva seama de la distanta cum suna, daca e ok, sau nu. Avand in vedere varsta venerabila, nu e exclus sa aiba condensatori uscati, scursi, devalorizati. Pe ambele canale suna exact la fel? Boxele ce impedanta au?

#3
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Ambele canale.Boxele-6ohm.Zici ca are pe undeva un filtru de inalte :)...aproximativ Luxman-ul suna cam la fel cand apas filtrul de 7khz :)

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ramai cu Luxman-ul! Am avut si su Sony ,dar TA-F419R ,model mai rar cu treble de doar +/-6 dB si suna foarte bine.
Dar Luxman din perioada Alpine sunt excelente ,chiar modelele de jos.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Inteleg ca nu are inalte. Ciudat sa pice ambele canale deodata, la fel. Nu am schema, sa arunc o privire. S-a mesterit in el? Butonul de inalte are efect? Probabil corectorul de ton, sau o bucla de reactie sa fie buba. Pt inceput, ai putea scoate semnal pe iesirea de linie si sa intri in Luxman, sa vezi daca e ok, macar ai eliminat problema din etajul de intrare. Apoi, daca le ai cu electronica, ai putea scoate semnal dupa corectii, inainte de etajul final, sa localizezi etajul de unde vine buba.

#6
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006

 edigee, on 08 august 2017 - 20:36, said:

Ramai cu Luxman-ul! Am avut si su Sony ,dar TA-F419R ,model mai rar cu treble de doar +/-6 dB si suna foarte bine.
Dar Luxman din perioada Alpine sunt excelente ,chiar modelele de jos.
Asa este, Luxman-ul suna mult mai bine,  dar nu ma multumeste nr.de intrari, lipsa in/out pt. adaptor,..sa nu mai zic ca e si uratel saracul Posted Image

 rumegus, on 08 august 2017 - 20:51, said:

Inteleg ca nu are inalte. Ciudat sa pice ambele canale deodata, la fel. Nu am schema, sa arunc o privire. S-a mesterit in el? Butonul de inalte are efect? Probabil corectorul de ton, sau o bucla de reactie sa fie buba. Pt inceput, ai putea scoate semnal pe iesirea de linie si sa intri in Luxman, sa vezi daca e ok, macar ai eliminat problema din etajul de intrare. Apoi, daca le ai cu electronica, ai putea scoate semnal dupa corectii, inainte de etajul final, sa localizezi etajul de unde vine buba.
Nu pare umblat in el..corectorul functioneaza, chiar si pe intrarea "direct" e la fel de infundat,am conectat si un egalizor, si parca tot nu este ce ar trebui.Cu Luxman nici vorba sa am nevoie de eq

Attached Files



#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Am zis sa conectezi iesirea de linie la Luxman, nu altceva, nu stiu de ce intrare directa vorbesti. Degeaba pui egalizor, daca inaltele sunt taiate in amplif.

#8
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Direct este intrare ce "sare"corectorul de ton.Cel mai evident sunet prost mi-a aparut pe phono, si m-am gandit"ce preu naspa de phono are".Atunci am conectat pick-up ul in Luxman, si am scos line out in intrarea lui Sony.Dar sunetul este la fel de prost, de aceea si eu m-am gandit ca problema este din partea de putere, nu din corector.Momentan nu sunt acasa, sa mai pot "exersa".Multumesc

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La Sony ala pare mai mult a fi o problema din preamplificator .

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Poate fi si din finali, un filtru, sau reactia negativa, de asta am zis sa atace Luxmanul cu iesirea de linie din Sony, poate putem localiza buba.

#11
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Schimba-i condesatorii de filtraj.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 rumegus, on 09 august 2017 - 08:14, said:

Poate fi si din finali, un filtru, sau reactia negativa, de asta am zis sa atace Luxmanul cu iesirea de linie din Sony, poate putem localiza buba.
Iesirile de linie de pe amplificatoare de obicei fac bypass la sursa de semnal audio(cu exceptia phono) ,asa ca nu poate fi concludent.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cam da, dar mai exista niste condensatori p-acolo, si cum nu se stie istoricul amplifului, cum si cand au aparut bubele, pe ambele canale, pe toate intrarile, la fel, nu-l putem exclude pe Dorel, sa fi schimbat ceva, sa fi confundat pico cu nano... Sau poate intentionat, avea paraziti de la o orga de lumini, sau de la vecinul sudor si a vrut sa mai taie din inalte, sa nu-l deranjeze zgomotul. Ampliful asta nu are cum suna rau, ar trebui sa mearga pana la 200khz, dupa datele lui, doar ca e de bibilit putin.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca ar fi avut si vreo iesire gen pre amp out ar fi fost foarte util.

Edited by edigee, 09 August 2017 - 14:29.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai are iesire de linie, pt inregistrare pe banda magnetica, de asta am spus sa incerce sa ia semnal de acolo, sa excluda eventualele bube la corectorul RIAA, sau condensatoarele de pe intrari, apoi, cu pistolul de lipit in mana, sa avanseze spre etajul final, sa vada cam pe unde dispar inaltele.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am si eu iesire pre amp pe amplificator(HK3490) si pe aceasta semnalul e "afectat" de reglajele de bas si treble si de volum. Pe iesirile rec out ,in schimb , semnalul e doar bypass-at de la surse ,nu au efect corectiile si volumul de niciun fel. Tocmai am probat recent pt. ca am pus doua monitoare de studio legate la partea de pre amp a amplificatorului.

#17
COSTYIASI

COSTYIASI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2015
va salut,
mai aveti sony ?

#18
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Nu cred ca o sa-ti raspunda aici.

Da-i lui dany67 un mesaj (PM = personal message), poate il vede.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate