Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

json sau lxml python

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,


Care este mai rapid/eficient dintre JSON sau lxml de la python?


Merci!

#2
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Salut,
Incearca sa dai mai multe detalii, ca e imposibil sa nu ai acolo o estimare a numarului de feed-uri si marimea lor. Ce te face sa crezi ca e relevanta eventuala diferenta intre eficienta celor doua pachete?
Altfel vei primi raspunsuri in functie de preferintele fiecaruia (eu prefer JSON, de exemplu).
Deasemenea, puteai posta asta la Scripting Languages Posted Image

#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Vreau sa un web GUI based on javascript si sa manipulez datele iar parametrii care sunt schimbati in ui sa se schimbe si in DB (Mysql ) in functie de anumite conditii..ca si backend as dori sa folosesc python daca se poate.

FrontEnd - javascript,  lxml sau json
Backend - Python, Mysql

Merci

Edited by sorin86, 08 August 2017 - 14:25.


#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Eu nu înțeleg ce tot zici tu acolo..


#5
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Te cred.. nici eu nu stiu sa explic..

1. Creez o pagina web in java script cu autentificare-login, odata autentifcat in pagina lui o sa ii apara un tabel cu mai multe informatii..
2. Acel tabel este legat la o baza de date mysql si din pagina lui personala isi modifica valorile din tabel in functie de anumite conditii.

Acum s-a inteles Posted Image)?

Edited by sorin86, 08 August 2017 - 14:30.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
conditiile alea sunt verificate pe server sau pe client ?

#7
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Pe server :) .. puteti sa ii spuneti pe scurt API login/search and modify personal information ..

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
acum, ca postezi JSON sau XML tine foarte mult de puterea serverlui si a interpretorului
cati utilzatori estimezi ca sunt conectati / cate interogari simultane ai?

#9
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
4000 de utilizatori , poate 4000 de interogari .. dar nu every minute.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Protobuf sau msgpack.

#11
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Json e ok pt ce vrei tu

#12
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Vreau sa rectific ce am zis mai sus, sunt in curs de invatare xml, database, javascript si python(sincer as vrea sa le combin pe toate).


1. se dau 5 hoteluri, fiecare cu baza lui de date ( tip camera, pret, check-in, check-out)
2. o interfata web html/javascript cu search form ( tip camere, pret, check-in, check out )
3. utilizatorii care isi cauta sa rezerva o camera la un hotel oarecare.


Intrebari de incepator:

a) cum anume citesc din database-ul hotelurilor toate aceste date atunci cand se trimite httpXMLrequest, file-ul cd_catalog.xml trebuie sa imi fie pus la dispozitie de catre hotel?  Eu in mediul meu de testing am creat cu cd_catalog.xml, il citesc/parsez si afisez html.

cd_catalog.xml

<catalog>
<cd>
<tip camera> dubla </tip camera>
<pret> 99</pret>
<check-in> 12 sept 2017 </check-in>
<check-out> 14 sep 2017 </check-out>
</cd>
</catalog>




Acest fisier xml este pus la dispozitie si eu doar citesc din el, sincer nu stiu cum functioneaza exact..??


Multumesc pentru raspunsuri

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ai mentionat ca ai o baza de date. Presupun ca ai ales una relationala sa-ti fie mai usor sa pastrezi datele intr-un mod organizat si sa beneficiezi de ACID.

Vine clientul si-ti cere o lista de camere. Ce faci?

  • Interoghezi baza de date (deobicei cu SQL)
  • Trimiti raspunsul catre client

Cum trebuie sa arate raspunsul catre client? Depinde...
  • Vrei sa oferi doar pagina cu totul? Generezi pe server html cu ce structura vrei si care include informatiile cerute. Raspunsul e pentru afisat pe ecran
  • Vrei sa oferi un API, date ce pot fi interpretate apoi de client si folosite in ce scop vrea clientul (afisare pe ecran dar nu numai)? Generezi o structura xml sau json si o trimiti spre client. Structura o alegi tu si n-o schimbi fara vreun motiv bine intemeiat daca nu vrei sa te sune clientul prea des ca nu mai merge. Observi ca xml contine mult mai mult text decat json pentru aceeasi informatie, deci e cam clar care e mai eficient. Si mai eficiente sunt formate binare, dar alea cand ajungi sa ai probleme de performanta.

Poate tutorialul din semnatura iti va fi de folos.

#14
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Bun tutorialul tau, foarte tare..sa inteleg ca API ul tau este myDictionar.exe nu javascript, corect?


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
API e prin faptul ca serverul nu serveste raspunsul ca HTML, ci ofera un JSON gandit spre a fi interpretat mai departe de alt soft (in acest caz codul javascript de pe client, dar poate la fel de bine fi vreo alta aplicatie ce interogheaza serverul si face ce doreste cu raspunsul), nu afisat direct pe client (nu stie utilizatorul ce-s parantezele si acoladele de pe acolo).

Nu e cel mai bun exemplu de API, de exemplu te-ai astepta la un URL mai sugestiv gen http://localhost/api.../word_to_search, dar asta mai incolo.

#16
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Ok, pana la urma ca sa imi fie clar API din tutorialul colegului este cel in javascript cu json?
eu in loc de mydictionar.exe pot sa am si http://localhost/file.xml ?

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Poti sa ai localhost/file.xml. Problema in cazul tau, din ce inteleg ca ar fi dilema, e de unde provine acel file.xml? Daca ai o baza de date, mai mult ca sigur e generat (periodic sau pe loc). Daca e ceva constant, ce se schimba foarte rar/deloc, e ok si ca fisier pe disc (asta daca ti-e ok sa oferi mereu/oricui tot continutul sau).

#18
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Da ai dreptate, asta e dilema mea.. zici ca hotelurile ar trebui sa imi puna la dispozitie accessul la informatie , adica sa imi genereze tot timpul un fisier xml?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate