Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Toaleta - o poveste de iubire.

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu vad cum in poza filmului are mirele bani pe piept si ma gandesc cat de infratiti suntem cu poporul indian!

Si la capitolul buda in fundul curtii ii concuram cu succes, singura diferenta este ca noi nu veneram vaca, ci o mancam, iar densitatea de populatie mult mai mica la noi.

#20
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
E o traditie, mai ales printre indienii din Romania.
Pe majoritatea strazilor se afla cel putin un caca de puradel!

Edited by diegodanny, 07 August 2017 - 12:36.


#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 A-d-r-i-a-n, on 07 august 2017 - 10:19, said:

[ http://farm8.staticflickr.com/7140/7073105769_c0049167ed_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://culturaloddities.com/wp-content/uploads/china-loo_3169407a-large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nici nu stiam ca exista asa ceva. WTF Posted Image

E prea scump sa faca o cabina pentru fiecare?

Da man, exista. In China multe lucruri se fac in comun. Spre exemplu gimnastica de dimineata. Iesi afara in parc, te intalnesti cu inca 1876543456 de chinezi, si faceti miscari de relaxare impreuna.

Chestia cu toaletele a fost si pentru mine o noutate insa pentru ei este un bun mijloc de socializare. Cum spuneam, multi citesc ziarul de dimineata. Asta se intampla in aglomerarile urbane. La tara nu stiu cum e. Posibil sa aiba WC in fundul curtii, ca la noi. Nu stiu.

Oricum, in India nu au WC-uri deloc, nici macar in curte, ceea ce mi se pare aproape incredibil. Noroc ca au internet. Ce sa-ti spun ....

 Adm, on 07 august 2017 - 12:25, said:

Eu vad cum in poza filmului are mirele bani pe piept si ma gandesc cat de infratiti suntem cu poporul indian!

Si la capitolul buda in fundul curtii ii concuram cu succes, singura diferenta este ca noi nu veneram vaca, ci o mancam, iar densitatea de populatie mult mai mica la noi.


Pai rromii nostri chiar din India provin. Nu e doar un mit. A fost demonstrat de cercetatori si antropologi. Deci e normal sa semene unii cu altii la port si obiceiuri. La limba nu imi pot da cu parerea pentru ca nu stiu rromeste, ca sa imi pot da seama :)  Ceea ce stiu insa este ca au 8 limbi oficiale si inca cam 800 de limbi vorbite in toata tara. Am avut un coleg la birou din Nagpur si imi povestea ca daca se duce ca turist in alta parte a tarii, are mari sanse sa nu se inteleaga cu cei de acolo ...

#22
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Adm, on 07 august 2017 - 12:25, said:

singura diferenta este ca noi nu veneram vaca
mai mult veneram boii de la putere...(unii dintre noi)

#23
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Semn ca o sa va placa clipul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8GE6M2MWM2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Obiceiul nu este unic, mai multe culturi din zone tropicale cresc porci sau pesti (vietnam) in acest mod.


La indieni e mai complicat:

cand nu erau 1 miliard si ceva nu era nevoie de toalete: in climat tropical materia organica se descompune f. repede, ingrasa solul sau apele, radiatia uv distruge parazitii sau oale lor.
Genul Vibrio nu are origine ecuatoriala, a fost raspandit de europeni in toata lumea si acum reprezinta o problema reala.
In prezent india, la cata populatie are, are dea face cu o criza de modernizare, modul traditional de a trai nu mai este adecvat, ca si buda din curtea de la noi.

Edited by bullterrorist, 07 August 2017 - 13:53.


#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 gepres, on 07 august 2017 - 10:46, said:

ei știu că toaleta e o sursă de infecții așa că nu o vor în casă dar li se pare normal să se cace pe unde apucă.
In casa e sursa de infectii, afara insa se usuca repede .  Posted Image

#25
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 Bogotta, on 07 august 2017 - 13:22, said:

Da man, exista. In China multe lucruri se fac in comun. Spre exemplu gimnastica de dimineata. Iesi afara in parc, te intalnesti cu inca 1876543456 de chinezi, si faceti miscari de relaxare impreuna.

Chestia cu toaletele a fost si pentru mine o noutate insa pentru ei este un bun mijloc de socializare. Cum spuneam, multi citesc ziarul de dimineata. Asta se intampla in aglomerarile urbane. La tara nu stiu cum e. Posibil sa aiba WC in fundul curtii, ca la noi. Nu stiu.

Oricum, in India nu au WC-uri deloc, nici macar in curte, ceea ce mi se pare aproape incredibil. Noroc ca au internet. Ce sa-ti spun ....




Pai rromii nostri chiar din India provin. Nu e doar un mit. A fost demonstrat de cercetatori si antropologi. Deci e normal sa semene unii cu altii la port si obiceiuri. La limba nu imi pot da cu parerea pentru ca nu stiu rromeste, ca sa imi pot da seama Posted Image  Ceea ce stiu insa este ca au 8 limbi oficiale si inca cam 800 de limbi vorbite in toata tara. Am avut un coleg la birou din Nagpur si imi povestea ca daca se duce ca turist in alta parte a tarii, are mari sanse sa nu se inteleaga cu cei de acolo ...
nici macar internet. da au mai multi decat noi pentru ca si tara e mare dar raportat la tarile cu populatie mare au asa de putini cu internet ...si mai putini cu internet decent

 pacopaco1967, on 07 august 2017 - 13:59, said:

In casa e sursa de infectii, afara insa se usuca repede .  Posted Image
pai si la blocuri de ce sunt toalete inauntru? a exact in europa e gresie si faianta si wc din marmura sau din ce se face si se curata usor. plus ca se trage apa. asta e lux pentru indieni.

#26
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Multe blocuri cu apartamente au toaletele la comun, oamenii prefera apartamentele fara toalete pentru ca sunt mai ieftine, problema e ca toaletele comune sunt rapid demontate, vandalizate, distruse si murdarite in ultimul hal, asa ca oamenii ajung tot afara pana la urma sa isi faca nevoile.
Ganditi-va cum aratau si la noi caminele studentesti cu toalete comune, erau atat de jegoase, ca tot in boscheti ajungeai pana la urma sa iti faci nevoile.

#27
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Morala degeaba ai aifon daca nu ai apa sa te speli la oo

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Imi aduc aminte de un film sudamerican foarte simpatic cu o toaleta. La granita dintre Uruguay si Brazilia ,intr-un orasel amarat unde toti faceau carnati(un fel de Plescoi) s-a anuntat vizita papei ,ala pontifu'. Un cetatean care nu se pricepea la carnati s-a gandit el cum sa faca bani. O sa vina multi pelerini care o sa aiba nevoie sa se cace si sa se pise. Deci se gandeste omu' sa faca la el in batatura un WC unde viitorii pelerini sa plateasca ca se "se elibereze de cele rele". Cara saracu' om componente si materiale cu bicicleta tocmai din Brazilia de peste granita la el in orasel. La urma sparge parca bideul ,ia altul ,in fine aventuri.
In final ,in ultimul moment ,papa nu mai vine in acel loc ci peste granita in alt orasel. Omu' nostru ramane cu WC-ul si cu ochii in soare si la toti li se strica carnatii.

Edited by edigee, 08 August 2017 - 00:26.


#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Pare super comedie filmul  :)


Acum pe bune, noi radem, glumim, insa in multe parti ale planetei e jale absoluta....  In multe tari normele de igiena nu sunt respectate sau pur si simplu nu exista. In alte tari e declarata foamete. Copiii sufera de malnutritie. Ce sa mai zic ...  Jale.

#30
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 Memeito, on 07 august 2017 - 20:34, said:

Multe blocuri cu apartamente au toaletele la comun, oamenii prefera apartamentele fara toalete pentru ca sunt mai ieftine, problema e ca toaletele comune sunt rapid demontate, vandalizate, distruse si murdarite in ultimul hal, asa ca oamenii ajung tot afara pana la urma sa isi faca nevoile.
Ganditi-va cum aratau si la noi caminele studentesti cu toalete comune, erau atat de jegoase, ca tot in boscheti ajungeai pana la urma sa iti faci nevoile.
pai asta tot din nesimtire vine

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Bogotta, on 08 august 2017 - 07:20, said:

Pare super comedie filmul  Posted Image


Acum pe bune, noi radem, glumim, insa in multe parti ale planetei e jale absoluta....  In multe tari normele de igiena nu sunt respectate sau pur si simplu nu exista. In alte tari e declarata foamete. Copiii sufera de malnutritie. Ce sa mai zic ...  Jale.
acuma si dumneata.... o natalitate de 50 la mie, crezi ca sustenabila? natura regleaza cumva treburile.

#32
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
India este tara cu dezvoltarea cea mai rapida din lume. 70% dintre indieni au telefon mobil, insa numai 53% acces la toaleta. 65.000 de tone de rahat sunt zilnic lasate in spatii deschise.
Intr-un interviu, indienii isi exprima revolta: "Guvernul cheltuie miliarde de rupii pentru metrouri, dar nu le pasa de ghetouri! Veniti aici sa vedeti rahat, viermi si mizerie pe strada! Nu avem nici macar unde sa locuim, de unde locuri si pentru toalete?".
37% dintre indieni traiesc la limita subzistentei si nu isi permit sa construiasca o toaleta pentru uz propriu. Foarte multi indieni renunta la scoala pentru ca acestea nu sunt prevazute cu toalete.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n-flP1H-TYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Pare un film de vazut.

#34
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 Memeito, on 08 august 2017 - 09:36, said:

India este tara cu dezvoltarea cea mai rapida din lume. 70% dintre indieni au telefon mobil, insa numai 53% acces la toaleta. 65.000 de tone de rahat sunt zilnic lasate in spatii deschise.
Intr-un interviu, indienii isi exprima revolta: "Guvernul cheltuie miliarde de rupii pentru metrouri, dar nu le pasa de ghetouri! Veniti aici sa vedeti rahat, viermi si mizerie pe strada! Nu avem nici macar unde sa locuim, de unde locuri si pentru toalete?".
37% dintre indieni traiesc la limita subzistentei si nu isi permit sa construiasca o toaleta pentru uz propriu. Foarte multi indieni renunta la scoala pentru ca acestea nu sunt prevazute cu toalete.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n-flP1H-TYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
de cand naiba e india tara cu cea mai rapida dezvoltare?
citeste aici
India's gross national income per capita had experienced high growth rates since 2002. It tripled from ₹19,040 in 2002–03 to ₹53,331 in 2010–11, averaging 13.7% growth each of these eight years, with peak growth of 15.6% in 2010–11.[304] However growth in the inflation-adjusted per-capita income of the nation slowed to 5.6% in 2010–11, down from 6.4% in the previous year. These consumption levels are on an individual basis.[305] The average family income in India was $6,671 per household in 2011.[306]
deci cea ce conteaza este average family income. cu toate ca GDP-ul a crescut constant. asta pentru ca au crescut de jos. totul se bazeaza pe faptul ca inainte erau niste tribali si mai nou au descoperit serviciile si comertul cu amanuntul. de aia au crestere. in timp ce in tarile dezvoltate deja s-a stabilizat totul la cativa mari jucatori in economie, cam acelasi numar de angajati si cam acelasi salariu. in timp ce in india lumea cumpara tot felul de chestii pe care ne-am de neamu; lor nu le-au avut. de aia creste.
uite aici si ce zice gini index.
https://en.wikipedia..._World_Bank.svg
adica mai toti saracii au cam aceeasi suma de bani si sunt multi. de aia vezi gini asta asa echilibrat ca impartire de bani. in rest ca venit pe cap de locuitor sunt saraci. ar fi interesant gini index mai complicat si cu procente din populatie care au aprox egalitate de venit. ai sa vezi ca 1% au mult urmeaza vreo 10% care au ceva si restul 70% se bat pe un salariu de nimic la toti la fel.

#35
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

 high_energy, on 07 august 2017 - 09:30, said:

dupa care o sa urmeze filmele " lingura- o poveste imposibila", "educatia- mai degraba se descopera perpetuum mobile" , " o sa avem si noi standard ca la americani- in anul galactic 5556667777"

Educatia este deja- vezi 3 idiots - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K0eDlFX9GMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Uite aici o candiană indianizată, o adevărată hindustană prin adopția obiceiurilor căcănarilor din aceea zonă hahalerică
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E2dVRFZb1BE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate