Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Sistem audio incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
O sa incerc sa dau cat mai multe informatii si apoi, avand in vedere ca eu imi bag pentru prima oara degetele in "lacul" asta, o sa accept sfaturile celor mai priceputi decat mine. Deci, problema: vreau sa-mi iau un sistem audio pentru acasa strict pentru ascultat muzica - mai precis jazz si clasica - si nu am de gand sa-l leg la televizor ca sa scot sunetul din el asa. Pentru televizor am un home theatre care-si face treaba suficient de bine cand vine vorba de filme. Majoritatea melodiilor o sa fie flac-uri, deci as prefera sa aiba ceva USB sau bluetooth. Iar bugetul e de 2000 de lei (poate fi crescut daca pot sa-mi dau seama si eu, cu urechea mea neantrenata, de diferenta). Oh, si nu sunt interesat sa sperii vecinii cu ele. Modele la care m-am oprit sunt urmatoarele doua:

- http://www.sono.ro/p...upreme-802.html
- http://www.sono.ro/p...upreme-802.html

Evident, optiunile de mai sus sunt cele la care m-am oprit pe baza putinelor mele informatii asa ca va intreb pe voi daca exista o alegere mai potrivita

Edit: As prefera boxe de raft dar nu par sa aiba aceeasi gama de frecvente ca boxele de podea. Gresesc?

Edited by miromulus, 07 August 2017 - 01:04.


#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Magnaturile MS202 si 802 se aud aproximativ la fel. Diferenta e ca modelul floorstand are ceva mai mult bass, si per total se aude mai tare.

PS: Ambele sunt capabile sa sperie vecinii. Posted Image

In bugetul tau ca sa includa si amp, nu prea ai variante. Magnaturile fiind cam optiunea ideala.

Altfel boxe de raft bune pentru ce fel de muzica vrei tu, Dali Zensor 3, Wharfedale Diamond 225 si Indiana Line Tesi 260.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu vrei sa sperii vecinii dar te uiti la boxe imense din care reiese doar volumul ca fiind superior, probabil vecinii te vor intreba ce naiba asculti acolo ca totul pare distorsionat si amestecat cu bubuieli si scartaieli.
Ai zis ca nu vrei sa superi vecinii.
Ai zis ca vrei boxe de raft.
Ai spus ca vrei USB lol, asta e cel mai tare criteriu.
De ce te chinui cu amplificatoare si alte dracii cand exista boxe monitor active frumos reglate de profesionisti care isi bat capul sa iasa sunetul perfect, unele au si DSP inclus in ele sa nu piarda controlul sunetului, nu doar arunca acolo un amplificator la nimereala cu 2 boxe pasive facute la potriveala universala si daca iese zgomot au terminat treaba.
Eu iti recomand JBL LSR 305 boxa amplificata care se vinde la bucata atentie, poti sa iei 2-4 din astea si iti garantez ca vei putea simti diferenta, iar daca iei 2 poate iti raman bani si de un bas activ ca sa sperii vecinii SAU si mai bine iei un DAC mai de doamne ajuta care sa iti asigure functia USB atat de necesara si un sunet ca la audiofili.
2 JBL LSR 305 + dac de calitate si ai sunet de calitate nu volum si bubuieli la kilogram.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IFsId8gS2O0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.avstore....udio-nano-ione/

Edited by _-AppleS-_, 07 August 2017 - 08:12.


#4
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

Quote

Alegerea e perfecta. In banii aia, nu ai cum sa iei ceva mai bun. E foarte ok pentru un om normal, care nu are gargauni "audiofili".

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@initiator
E foarte bine ca te-ai gandit la amp si boxe standfloor.
Chestiunea e ca,combinatia yamaha MMS nu este prea fericita.
Yamaha face amplificatoare cu inaltele si mediile stridente iar basul subtire.Cele entry sufera cel mai tare pe partea de joase.MMS-urile la fel sunt boxe deschise.
Din pacate bugetul e cam micut si nu permite flexibilitate.
Sunt de parere ca ar trebui sa iei magnaturile noi si amplificatorul sh.
Cel mai bine se potriveste cu HK (alea mai vechi cu trafo),NAD,Marantz,nakamichi,sansui etc...

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Văd că mergi pe amplificare Yamaha. Bravo. Tot această firmă cântă și la mine acasă. Ca și colegul de mai sus, observ că ai făcut alegeri optime, în suma aceea de bani.


#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmiromulus, on 07 august 2017 - 00:51, said:

....Deci, problema: vreau sa-mi iau un sistem audio pentru acasa strict pentru ascultat muzica - mai precis jazz si clasica - si nu am de gand sa-l leg la televizor ca sa scot sunetul din el asa. ......
Daca as fi in situatia si cu bugetul tau, as merge in diverse magazine care au amenajate zone de auditie, pentru proba, si i-as ruga sa-mi ruleze continutul meu preferat. Ma gandesc ca magazinele serioase ar trebui sa permita imbinarea componentelor dorite, indiferent ca acestea costa 2000 sau 200000 lei (cam ca la achizitia unei masini - faci proba atat la clasa mica cat si la clasa limuzina).

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Grija mare! Magnat ,seriiele noi MMS se ard destul de usor. Mai ales tweeterele. Trebuie de avut doar grija la impedante si sa nu le fortezi cu butonul de treble si bas mult spre dreapta.

#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
fara pretentii audiofile inchipuite, eu mi-am luat Edifier R1280T. nu mai stiu cat am dat pe ele, vreo 600 de lei parca.

pentru o camera normala sunt mai mult decat bune. sunet clar, curat, fara imperfectiuni chiar si la volum mare.
daca nu ai o sufragerie mai mare de 60 de metri patrati, scule de genul alora de mai sus chiar nu-si au rostul.
parerea mea. nici pe considerente practice, nici de buget si nici audio. insa daca tine de mofturi, aia-i alta treaba.

#10
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Propun Scott 460A sau 480A + Magnat Monitor 880. Cu putina rabdare si atentie la cumparare se pot gasi in RO, chiar daca se cumpara de la vanzatori diferiti.
Personal "activez" cu aceasta combinatie si pentru urechile mele sunetul este confortabil.

Edited by addumi, 07 August 2017 - 11:03.


#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Multumesc mult tuturor celor ce si-au rupt din timpul lor ca sa ma ajute.

View Postdygey, on 07 august 2017 - 10:40, said:

insa daca tine de mofturi, aia-i alta treaba.

Nu am cunostintele necesare ca sa imi dau seama ce e moft si ce nu. Mai nasol, inca nu am nici urechea antrenata. Tot ce imi doresc e un sunet curat si placut.

#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
fix asta fac alea de-ti ziceam eu de ele. 40W de sunet bun, clar si placut.

vezi ca le gasesti online (mama, ce le-a scazut scoru'), nu-ti plac, retur si gata, nu pierzi nimic.
https://www.emag.ro/...t/pd/DWSCV2BBM/

#13
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Daca vrei calitate mareste bugetul alocat. Amplificator Marantz PM5005 + boxe de raft Wharfedale Diamond 225   2400 lei !

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
[...]

View Postgeo123, on 07 august 2017 - 08:40, said:

Chestiunea e ca,combinatia yamaha MMS nu este prea fericita.
Yamaha face amplificatoare cu inaltele si mediile stridente iar basul subtire.Cele entry sufera cel mai tare pe partea de joase.MMS-urile la fel sunt boxe deschise.
Exact ce spuneam, imi dai dreptate in acelasi post in care imi spui ca ma bag ca musca.
Vai ce nepotriveala, dar asta e, recomandati in continuare tot astea, ce conteaza ca e o potriveala ca nuca in perete, trebe boxe mari si amplificator domnee. Las monitoarele active reglate de profesionisti pentru oamenii mai avansati.

Edited by bibiaudiofil, 07 August 2017 - 21:15.


#15
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
mai stai nitel, ca imediat apar si cu sugestii de NAD-uri si QUAD-uri de-ti pica plombele.
si cu puteri de la 2400-n sus, numai bune pentru o auditie audiofila, cu sunet "cald", de
"cristal"...

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Recomand insistent lectura unor carti despre ingineria sunetului precum si principiile fundamentale care stau la baza functionarii unui amp si a unui traductor electroacustic.


#17
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postdygey, on 07 august 2017 - 11:31, said:

fix asta fac alea de-ti ziceam eu de ele. 40W de sunet bun, clar si placut.

Nu-mi dau seama la ce merg legate. Edit: ah, boxe pc. Acum am vazut

Anyway, de la ei m-am uitat la un moment dat la modelul asta: https://www.pcgarage...difier/r2730db/

Edited by miromulus, 07 August 2017 - 12:47.


#18
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Daca nu esti prea pretentios, sunt bune si Edifier R2730DB. Au intrare digitala optica si coaxiala, plus 2 de linie. Suna acceptabil. Au si iesire pentru SW. Nu am conectat asa ceva, asa ca nu pot sa detaliez. Au si BT, daca vrei sa conectezi telefonul sau alt device. Nu mi-a placut telecomanda, ia comenzile cam greu si nici faptul ca nu ai control al volumului, nu stii la ce nivel esti, singurul indicator e un LED ce-si schimba culoarea in functie de intrarea selectata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate