Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Parchet laminat.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua. Am o intrebare destul de simpla.

Am un strat de polistiren intins pe jos intr-o camera de 10 mp, peste care este pus un strat de podea din lemn masiv gros de 5cm, si peste un strat de linoleum.

Intrebarea in sine este daca pot intinde pe linoleum direct parchetul laminat sau ar fi bine sa il ridic mai intai. L-as lasa acolo pentru stratul ala de 0.1 cm in plus de izolatie :))

#2
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
https://www.dedeman....dQaAq4HEALw_wcB

#3
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

eu as scoate linoleumul si as pune ce a zis colegul de mai sus si apoi laminatul.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Planeitatea podelei este importantă, dacă nu ai gîlme ori denivelari, poți să lași linoleumul.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Inlocuieste-l cu folie speciala pentru  pus sub parchetul laminat. E mai indicat decat linoleumul, care poate duce la igrasie,

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostVladislavP, on 06 august 2017 - 16:17, said:

Buna ziua. Am o intrebare destul de simpla.

Am un strat de polistiren intins pe jos intr-o camera de 10 mp, peste care este pus un strat de podea din lemn masiv gros de 5cm, si peste un strat de linoleum.

Intrebarea in sine este daca pot intinde pe linoleum direct parchetul laminat sau ar fi bine sa il ridic mai intai. L-as lasa acolo pentru stratul ala de 0.1 cm in plus de izolatie Posted Image)

ce lemn e și cum arată la îmbinări? Eu unul aș da jos linoleumul și as repara/rașcheta/lăcui podeaua aia de lemn masiv.

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ușor de spus, greu de făcut.
Fiindcă nu o faci cu o mașinărie care costă câteva sute de lei numai...

Da, scoate infecția aia de linoleum.
Poți avea balauri sub, iar dacă dinăia nu-s, măcar mucegai tot afli...

#8
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Multumesc mult de recomandari. Ce nelamurire as mai avea. Camera respectiva are doar un unghi drept (90 de grade), nu este o camera patrate, mai mult sub forma de romb. Care ar fi cea mai buna metoda de a taia parchetul sa fie frumos? M-am gandit la un fierastrau pendular ... ?

[ http://matrix-shop.ro/wp-content/uploads/2013/05/FIERASTRAU-PENDULAR-MATRIX-EJS-750-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by VladislavP, 09 August 2017 - 17:27.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Fierăstrău de mina, pendular, fierăstrău electric (circular, cum pana mea îi zice !), oricare din ele folosit cu dibăcie da rezultate bune, cele electrice scurtează timpul de manopera.

#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Pendular + circular de masa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate