Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Marca inregistrata la OSIM

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Am nevoie de sfatul vostru...

Am un srl cu denumirea S.C. Acoperisuri De Vanzare S.R.L. (numele este fictiv)

Am si domeniu .ro care contine exact numele firmei.

Ma gandeam sa inregistrez la OSIM marca inregistrata pentru "Acoperisuri De Vanzare" (nume fictiv).

Tinand cont ca am nume firma si nume domeniu cu acelasi nume... intrebarea mea este daca ar trebui sa inregistrez la OSIM doar varianta Verbala "Acoperisuri De Vanzare" sau ar trebui sa merg pe varianta cu element Figurativ (care include verbala si logo). Daca merg doar pe varianta Verbala, o sa fiu destul de protejat?

Edited by stan108, 05 August 2017 - 20:50.


#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca denumirea nu contine nume proprii, ci denumiri uzuale care indica utilizarea, compozitia, insusirile etc., nu ti se va inregistra marca la OSIM.
Citeste legea care apare pe site-ul OSIM.

#3
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Am specificat ca numele depus pentru marca inregistrata este si numele firmei si asta e obiectul principal de activitate.Intrebarea mea este daca ar trebui sa inregistrez la OSIM doar varianta Verbala "Acoperisuri De Vanzare" sau ar trebui sa merg pe varianta cu element Figurativ (care include verbala si logo). Daca merg doar pe varianta Verbala, o sa fiu destul de protejat?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
n-ai inteles ce ti s-a raspuns. regulile de la infiintare firme nu coincid cu cele de la marcile inregistrate. poti infiinta firma "sc albastru srl", dar nu-ti va inregistra nimeni marca "albastru".

si strict legat de intrebarea ta, nu exista un raspuns clar pentru ca nu spui ce intelegi prin "protejat". daca vrei sa protejezi doar denumirea, inregistrezi doar marca verbala. dar daca cineva iti ia logo-ul (care nu contine denumirea) si-l foloseste, atunci nu poti face mare lucru.
in schimb daca logo-ul contine si denumirea firmei (ex: o poza cu un acoperis rosu pe care scrie cu alb "acoperisuri de vanzare"), atunci esti protejat. OSIM nu face nici o distinctie intre un text si o poza in care apare acel text.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate