Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sablare umeda sau uscata - utilizare casnica!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Salutare!

Nu am gasit un topic dedicat asa ca deschid aici o discutie despre sablare - utilizare la nivel casnic/hobby nu profesional...ca acolo sunt alte echipamente, alta mancare de peste.

Pe scrut ca sa indepartez rugina si vopseaua de pe diferite piese de metal ( accesorii ale tractorasului meu Pasquali) folosesc peria de sarma rotativa pusa pe flex.

Pe suprafete drepte, face treaba buna, dar sunt locuri unde nu sunt accesibile asa ca m-am gandit la sablare.

Am achizitionat acu vreo 2 ani un pistol de sablat cu recipient pentru nisip dar nu am apucat sa il folosesc

http://fl12.shopmani...40~92591681.jpg

dar mi-am luat recent si o lance compatibila cu aparatul de spalat cu presiune karcher ca sa pot indeparta rugina, vopseaua si uleiul cu mizerie de pe tractoras ca sa il pot grundui si vopsi.

asa ca am testat ambele solutii!

Sablarea uscata  pistol si compresor 50 L
- sableaza rugina dar ai nevoie de debit de aer mare, ce nu poate fi asigurat de un compresor de 2hp si cu butelca de 50Litri
- la sablarea uscata - iti intra nisipul peste tot ( si in gura si c*r)
- face o groaza de praf
- ca si la sablarea umeda ai nevoie de  nisip fin 0.1-1 mm si perfect uscat

Sablarea umeda cu aparat Karcher si lance

- indeparteaza rugina mult mai bine decat varianta uscata;
- indeparteaza mizeria si uleiul cu praf - ceea ce nu am reusit sa fac cu sablarea uscata
- nu face praf
- dar dezavantaj ca dupa sablare apare imediat rugina

Am folosit nisip de la adeplast - la sac de 25kg 0.1-1mm
Stiu ca e de preferat un nisip cuartos dar sacul de nisip de la karcher pentru sablare e 100 de lei - 25 kg...scump al drecu'

Teoretic ar trebui sa existe o solutie care sa intarzie aparitia ruginii pe suprafetele sablate cu nisip umed.

Aparatul de spalat cu presiune e 2.91 - presiune 110 bar si din pacate nu reusesc sa indepartez vopseaua veche care e prinsa bine, ci doar cea care s-a coscovat.

Daca ar fi avut o presiune mai mare la iesire..poate ar fi indepartat mai bine..

[ https://farm5.staticflickr.com/4402/36284595996_61e8b6430d_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm5.staticflickr.com/4376/35932571090_33a1486954_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm5.staticflickr.com/4382/35493009044_521089246d_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm5.staticflickr.com/4302/35493007094_326b2ed0a4_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007
Dupa sablarea umeda poti stropi cu motorina sona sablata. Foloseste un pistol de vopsit.

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Bogdane...,eu m-am apucat sa curatat jantele cu anvelopele de vara,si dupa ce m-am chinuit cu perii rotative,am injghebat rapid un [ pistol ] de sablat si...,am folosit nisip ordinar(balastru),pe care l-am cernut prin sita cu gauri de 1mm.Rezultatul...jantele au ramas fara pic de rugina si vopsea,si sablarea a durat cam 1 ora.Diuza aer 1,5mm;duza iesire aer+nisip=4mm,cu ajutaj conic spre iesire.
Asa cum ai spus si tu,am facut prin fata garajului,numai nisip amestecat cu rugina si vopsea...;in plus,nu am avut decat niste ochelari de vedere si...,nici pomeneala de masca de praf.Eu...,doar am incercat si vazand ca da rezultate am terminat treaba,putin mai chinuit.Am adaugat la lista de proiecte si pistolul de sablat,alaturi de multe altele...
Daca ar fi sa aleg,desi sablarea cu apa nu face praf,as alege totusi sablarea uscata.

#4
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Un link cu lancea de sablare se poate?

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Demonteaza piesa si fa-ti incinta de sablat. Sau daca e o piesa mare, perdele de musama intr-un colt al atelierului.

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 bogdanhbc, on 02 august 2017 - 10:49, said:

...Nu am gasit un topic dedicat asa ca deschid aici o discutie despre sablare...
Bine ai făcut Posted Image
Convinge-l și pe colegul de forum mariandmd, cel cu acest topic să ne povestească cum a lucrat domnia sa la recondiționarea MF-ului.

Să-l vadă mai bine, îl marcăm deocamdată la importante.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Solutie Evipass chiar pe umed.
Gasesti la Selgros

#8
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

 Ion_Bumbu, on 02 august 2017 - 21:05, said:

Solutie Evipass chiar pe umed.
Gasesti la Selgros

bun de notat! multam!

 sebulbus, on 02 august 2017 - 12:43, said:

Demonteaza piesa si fa-ti incinta de sablat. Sau daca e o piesa mare, perdele de musama intr-un colt al atelierului.


Nu aveam cum sa demontez ca e un tractoras intreg, si mai mult ma interesa sa indepartez scurgerile de ulei care cu praful s-au pietrificat. Am reusit in mare parte cu sablarea umeda, apoi am suflat cu aer la pistol ca sa usuc repede si am mai dat manual cu peria.

 costi_b, on 02 august 2017 - 11:41, said:

Un link cu lancea de sablare se poate?

https://www.emag.ro/...0/pd/DQF9CBBBM/

doar ca se pare ca l-am luat ultimul, dar se gasesc pe net si in alte magazine online.

Ieri, am mai tras o tura de sablare si indepartare murdarie, tot cu nisip de la Adeplast, ( 7,5 lei sacul de 25 kg)

Pot si eu sa ma duc la garla, doar ca e prea departe si timpul de cerunt, uscat nisipul...mai bine cumpar un sac cat am nevoie.

Cel mai fain a iesit pompa de injectie bosch a motorului lombardini, care avea un strat de rugina total inestetic.

Acu intrebare la voi - daca pompa a iesit asa fain( nu am putut sa fac poze ca iar aveam nisip peste tot..), am un arbore de LDA672 care e nou, doar ca a ruginit ( nu sunt ruginite partile unde vin cuzinetii)
Sa-l sablez umed si sa ii dau repede ulei pe el, sau sa il las asa pana l-oi folosi. Momentan e pus in vaselina cu ziar..

[ https://farm5.staticflickr.com/4384/35509472774_6b9b362901_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm5.staticflickr.com/4417/36345368265_7330f10395_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm5.staticflickr.com/4403/35948548610_eb5e129e64_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 DANPOP, on 02 august 2017 - 11:22, said:

Dupa sablarea umeda poti stropi cu motorina sona sablata. Foloseste un pistol de vopsit.

da motorina nu e uleioasa? daca intentionez sa vopsesc dupa asta, se mai prinde vopseaua cum trebuie?

#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Arborele,lasa-l asa pana la folosire....;eventual ii mai adaugi ceva vaselina,iar cand il folosesti il speli cu motorina si peria de sarma pe zonele ruginite.Stiu ca e tentant sa folosesti sablarea,insa vei obtine o suprafata rugoasa/poroasa...

#10
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
De ce nu folosesti electroliza. O sursa de PC, apa si bicarbonat de sodiu. Iese rugina cel mai bine.

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si in cazul electrolizei suprafata va fi tot poroasa,si...este f posibil sa atace si partea pr cuzineti.

#12
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Acu l-am pus la pastrare si nu as mai interveni. Asa e, e tentant sa il sablez..dar ma abtin.
Daca era sa il sablez trebuia sa dau cu banda partea unde vin cuzinetii.

#13
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJnqssWYoE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iata cum a iesit si bateria filtrului de motorina, care era galben maro de la motorina scursa cu praf. iar galbeneala nu se ducea cu jetul simplu al aparatului de sapalat cu presiune

[ https://farm5.staticflickr.com/4413/36097940660_f4728d0f75_k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Eu deocamdata am testat sablarea cu nisip si  sare . Merge  brici . Fierul de calcat , care  era  rosu de rugina  si cercurile de  la obiectul din  spate  au  iesit  cum  trebuie .
Am desigur o intrebare: pentru sablarea  umeda , stiu ca  este  necesara acea  lance  speciala . Dar    merge  cu  orice  aparat sau  numai  karcher  original (vb de  lance )   si  care  este  presiunea  minima  de  lucru  necesara ?

Attached Files



#15
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

 scub, on 16 ianuarie 2018 - 19:47, said:

Eu deocamdata am testat sablarea cu nisip si  sare . Merge  brici . Fierul de calcat , care  era  rosu de rugina  si cercurile de  la obiectul din  spate  au  iesit  cum  trebuie .
Am desigur o intrebare: pentru sablarea  umeda , stiu ca  este  necesara acea  lance  speciala . Dar merge  cu  orice  aparat sau  numai  karcher  original (vb de  lance )   si  care  este  presiunea  minima  de  lucru  necesara ?


depinde de aparatul de spalat cu presiune

lancea de karcher - merge numai la karcher si e 250 de lei,
dar mai sunt si alte lanci - de ex in leroy merlin - e lance pentru sterwins care e 80 de lei.

iar al meu are 110 bari conform specificatiilor, da face treaba buna. Daca ar avea o presiune mai mare gen 140 bari cred ca ar fi si mai bine!

#16
BoBtheBOB

BoBtheBOB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.11.2018
Salutare! Imi poate spune cineva daca aparatele de spalat cu presiune Steinhaus pot fi folosite si pt sablare umeda? Nu gasesc pe net o lance compatibila cu aceste aparate (cum se gaseste pt aparatele karcher). Nu gasesc nici macar un nr de telefon unde sa pot cere informatii, iar la emag nu vreau sa pierd jumatate de zi pana mi se raspunde la tel.

Multumesc!

#17
BoBtheBOB

BoBtheBOB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.11.2018

View PostBoBtheBOB, on 02 ianuarie 2019 - 09:11, said:

Salutare! Imi poate spune cineva daca aparatele de spalat cu presiune Steinhaus pot fi folosite si pt sablare umeda? Nu gasesc pe net o lance compatibila cu aceste aparate (cum se gaseste pt aparatele karcher). Nu gasesc nici macar un nr de telefon unde sa pot cere informatii, iar la emag nu vreau sa pierd jumatate de zi pana mi se raspunde la tel.

Multumesc!

Chiar nu e nimeni pe aici care sa stie daca pot gasi/folosi o lance de sablare umeda pt aceste aparate?

#18
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Dupa cum se vede in poza, merge kit de sablare umeda Karcher. Gasesti pe emag pe la 100 lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate