Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[CUM] Mutare alt medic de familie, alerg eu după hârtii?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
De pe un blog citare:

Quote

ÎN PRIMUL RÂND, CAUT UN NOU MEDIC!!! MUSAI.
Așadar: identific un nou medic, îl vizitez, completez o “Cerere tip” că vreau să mă înscriu la el și… dacă acceptă… SURPRIZĂ!!… E GATA!!! Nu mai ai nimic de făcut! PUNCT.
Conform normelor el, noul medic, va face toate demersurile de transfer. Va anunța vechiul medic, va solicita prin poștă fișa ta, va opera în sistemul informatic, va anunța Casa de Asigurări etc.
REPET, îi depui NOULUI medic o cerere de mutare și GATA, nu mai ai nicio treabă. "

Primul medic la care voiam sa ma mut foarte frenetic sustinea sa ma duc sa iau fisa de la fostul medic.
Al doilea medic la care am ajuns, dupa ce intampinai acelasi raspuns si ii aratai si legea, dupa anumite scarpinaturi, ca e suficienta doar o cerere catre fostul medic, deci tot trebuie drum.

In concluzie, o intrebare.
Minte cucoana de pe blog sau nu? V-ati mutat mai de curand? Cum ati procedat?

#2
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
nu trebuie sa faci tu nimic, se ocupa medicul de tot

cel putin in cazul meu asa a fost (m-am mutat acum 2 ani)

decat duci cardul, te inregistreaza si atat, ce fise, ce bazaconii ? :D

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
tot ce pot sa-ti spun e ca centrele mari gen Regina Maria, Medas, cand "recruteaza" noi abonati la medicii de familie, le spun clar ca ei se vor ocupa de toata hartogaraia (si probabil o si fac). Ca nah, e in interesul lor sa aiba clienti.

La medicii ceilalti, daca trebuie sa te rogi de ei, ma gandesc ca nu-i tocmai un inceput bun de colaborare, nu? Chiar daca asa spune legea. Daca ala nu vrea, merita efortul sa-l silesti?

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postremyyy, on 31 iulie 2017 - 13:24, said:

Minte cucoana de pe blog sau nu?  
Ei, minte... Ai citit până la capăt? Aveai acolo și temeiul juridic:

Quote

Aveţi, la capătul postării, extrasul din norme care confirmă spusele mele. Eventual copiaţi-vi-l şi arătaţi-l noului medic, în caz că începe cu “trimisul vostru la dracu-n praznic după fişă”.


#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
M-am mutat la alt medic de familie anul asta.
M-am dus la noul medic, i-am dat cardul de stanatate, buletinul si am completat o cerere, atat.
Daca doctorul la care te duci cere tot felul de acte, nu-l alege, asa te va purta pe drumuri si cand o sa ai nevoie de diverse adeverinte si pentru consultari.
Transferul fiselor se face intre ei, prin corespondenta, nu ti se da tie in mana nici o fisa.

Edited by Ciubex, 31 July 2017 - 13:46.


#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
medicul nou trebuie sa verifice daca esti asigurat, nu e asa simplu de ex. el trebuie sa aiba contract cu casa la care esti tu, poate nu esti la CNAS ci la OPSNAJ sau nu ti-ai platit contributiile deloc
fisa se ia pentru istoricul tau medical, e bine sa o iei oricum sa ai si tu o copie cu ce afectiuni ai avut si ce diagnostice

#7
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
^ corect, normal ca verifica, dar nu trebuie sa bata omul N drumuri ca asa vrea... medicului (doar de lene ca nu vrea sa te ia in evidenta)

acum totul se face intre ei, cel vechi ii da celui nou (la care s-a transferat pacientul) tot istoricul

iar pacientul (cum a zis si @Ciubex) nu trebuie decat sa prezinte cardul si buletinul impreuna cu completarea unei cereri :)

#8
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
In cazul meu se insista ca trebuie sa ma duc intai la medicul vechi, iar apoi la cel nou, chiar daca ii faceam cerere.

Edited by alexsama, 31 July 2017 - 15:25.


#9
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostCiubex, on 31 iulie 2017 - 13:42, said:

M-am dus la noul medic, i-am dat cardul de stanatate, buletinul si am completat o cerere, atat.
Si eu stiam ca asta este procedura legala. Completezi o cerere la noul medic si in rest e treaba lor.

Edited by Gaby_M, 31 July 2017 - 15:31.


#10
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Dacă vă spun că m-am trezit la un alt medic (unde era inscrisă nevasta) mă credeţi? În urmă cu ceva ani, având o problemă, m-am dus cu „Carnetul de asigurat” (cel vechi cu vignete) la doctoriţa de familie la care eram înscris si aveam parafa ei pe carnet. După consult, surpiză!, nu apăream în baza ei de date. După ce a telefonat la Casa Judeţeană de Asigurări de Sănatate m-a informat că sunt asigurat la altcineva! Nevasta s-a jurat că nu a făcut vreo cerere în numele meu!

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postremyyy, on 31 iulie 2017 - 13:24, said:

Mutare alt medic de familie, alerg eu după hârtii?
Nu s-a mai terminat cu asta?
Acum 14 ani, problema era aceeasi intrucat orice medic, pe atunci, voia sa isi mentina clinetii/pacientii, desigur din interese materiale proprii (ceea e e valabil si azi).
De atunci am schimbat cel putin 3 medici de familie fara sa fac alt demers decat acela de a contacta noul medic.
E drept, nu m-a interesat fisa medicala veche.

#12
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015
Copie CI si adeverinta de asigurat de la locul de munca+card de sanatate. Cererea e necesara doar daca ai mai putin de 6 luni la MF actual (cererea se face la el pentru eliberarea dosarului medical).

#13
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Eu m-am mutat de la "stat" la privat anul acesta. Cum au zis si colegii mai sus, noul medic s-a ocupat de tot.

#14
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Daca ai boli cronice trebuie fisa , daca ai avut doar boli acute de-a lungul timpului, nu-i problema ca oricum medicul nou iti va da trimitere pentru analize sa vada cum esti la momentul cand te inscrii.
Sanatate multa!

#15
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Gasi pana la urma un medic dispus sa faca dansul intreg transferul.
Multumesc tuturor! Efortul a dat roade pana la urma (la doar al doilea vizitat)...
Atata insistenta pentru normalitate?! Sper sa nu mai...

#16
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Este nasol ca nu mai poti sa stai inscris la 2 doctori de familie, cand eram pe carnet aveam 2 doctori de familie, unul mai generalist, adica un fel de medic pentru raceala si unul mai specializat, adica unul care nu prea lucra pe pediatrie.

Doctorul se ocupa de tot.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
presupunem ca aduni postari. Legal niciodata nu ai putut fi inscris la 2 medici de familie!

#18
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Cred ca glumesti, cand erau carnetele de sanatate tiparite aveai voie sa stai inscris la 2 doctori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate